Jakou e-book čtečku na Vánoce 2016
Letos článek o výběru e-book čtečky pod stromeček píšu s dostatečným předstihem, aby výběr e-book čtečky měli ulehčený i ti, kteří dárky shánějí dostatečně dopředu :-) Vím dokonce o čtečce kupované v září, která bude sloužit jako vánoční dárek :-) Inu nechávat výběr a nákup na poslední chvíli se nevyplatí a někteří to dobře ví. Doporučuji i vám koupit e-book čtečku zavčasu, dokud jsou ;-)
V článku se pokusím poradit, jakou e-book čtečku vybrat, pokud chcete udělat radost, koupit dobře a neřešit výběr příliš dlouho zabředáváním do problematiky a podrobností.
Na začátek bych chtěl uvést, že čtečka e-knih je dle mého skvělý dárek. Pokud sháníte dárek pro někoho, kdo knihy doslova hltá, nebo alespoň pravidelně čte, bude darování čtečky určitě úspěchem! Stejně tak je zkušenostmi dokázáno, že ten kdo kdysi četl a nechal toho, s pořízením čtečky chytne druhou čtecí mízu :-) Výhody e-book čteček v praxi ocení i ti, kteří (zatím) nedají na tištěné knihy dopustit. Denně se setkávám s lidmi, kteří už s sebou na cesty nechtějí vláčet těžké svazky knih, kteří si chtějí zvětšit písmo, aby na něj dobře viděli, číst pohodlně i za tmy, kteří chtějí spojit výhody čtení knih v angličtině spolu s rychle dostupným slovníkem, apod. Výhody e-book čteček jsou nesporné.
Nemám rád přízviska “nejlepší”, ale letošní článek se v duchu nejlepších čteček ponese. Výběr čtečky by měl být individuální, ale v tomto článku nemohu pokrýt všechny individuality. Pokud chcete poradit se čtečkou na míru, obraťte se s dotazem na fórum nebo využijte kontakty v e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky. Zde prostě zevšeobecňuji, nejlepší čtečka pro většinu nemusí být nejlepší čtečka pro Vás nebo pro toho, komu chcete čtečku koupit. Ale tomu bude odpovídat i délka textu a výpis vlastností, výhod a nevýhod. Můžete tak sami uznat, která čtečka je ta nej…pro vás či pro obdarovaného…
(Aktualizováno 11. 12. 2016 – některé čtečky se již přestaly vyrábět a některé naopak přibyly do nabídky…)
Nejlepší nejuniverzálnější čtečka
Pocketbook Touch HD – skvělá čtečka ještě za relativně rozumnou cenu okolo 4100 Kč. Má displej o úhlopříčce 6″ (15,24 cm), díky tomu je to super čtečka na cesty, přičemž bohatě stačí na pohodlné čtení beletrie. Displej má nejvyšší možné rozlišení (jemnost 300ppi), tzv. retina displej, kdy mřížku bodů nejde rozeznat lidským okem. Písmo, popř. grafika tak jsou vykresleny jemně a ostře. Displej je typu E-Ink Carta, tudíž opět nejlepší možný. Dotykový displej díky snímání přes infra záření není nijak ovlivněn v kontrastu, ten je perfektní. Stejně tak integrované nasvícení displeje, které lze v případě potřeby zapnout a umožňuje tak čtení i ve tmě, je skvěle zvládnuté a zaručuje perfektní čitelnost při zachování šetrnosti k očím.
Mezi čtečkami patří k těm lehčím, rozměry jsou standardní, už kvůli tomu, že má hardwarové tlačítka pod displejem. Což přijde vhod těm, kteří neradi “ťapají” na displej. Zpracování je poplatné ceně, tj. skvělé. Stejně jako ostatní Pocketbooky má české a slovenské menu a bohatou podporu formátů (ePub, nechráněné Mobi, PDF, DOCX, PDB, …). Dle mého nejlepší 6″ čtečka na čtení PDF (pokud jde o PDF se sazbou a souvislým textem), kromě PDF reflow (přeformátování) podporuje i další užitečné režimy (sloupce pro čtení textu v novinových sloupcích, ořezání pro pohodlnější čtení naskenovaných dokumentů).
Má bambilión funkcí od her (např. sudoku a šachy) až po napojení na cloudové úložiště Dropbox nebo zasílání dokumentů nebo článků z webu do čtečky přes wi-fi (Send to Pocketbook). Ve čtečce je nahrán mj. anglicko-český slovník (anglický výkladový s českým překladem), který lze samozřejmě využít ze čtené e-knihy – označíte slovo a vyvoláte funkci slovníku, objeví se bublina s překladem slova. Na poměry e-book čteček má obrovskou 8GB paměť na ukládání e-knih, vejdou se až tisíce e-knih. Pokud by to nestačilo, nebo by byl jiný důvod, dá se využít rozšíření pomocí paměťových karet. Jako jedna z mála čteček na trhu má audio výstup, po připojení sluchátek nebo externích reproduktorů přes 3,5 mm jack, jde poslouchat MP3 soubory s hudbou (samozřejmě i při otevřené e-knize, tedy jako podkres při čtení) nebo audioknihami.
Co bych mohl vytknout je jedna věc, která se změnit nedá – displej je více zapuštěný pod okolní rámeček, což vrhá v některých situacích na displej stín. Někomu to může vadit. Fakt ale je, že mezery mezi okrajem displeje a vykresleným textem se dají ve čtečce nastavit, takže by to měla být spíše prkotina. Pravdou je, že ve čtečce najdete kolem dvaceti druhů fontů, ale Pocketbook v tomto není zrovna nejsilnější. Nicméně opravdu perfektní fonty (jsou na světě asi 2-3) lze do čtečky jednoduše dohrát. V době psaní článku je pro tuto čtečku mizerný výběr pouzder, protože čtečka je nová a výrobce a třetí strany ještě nevyrobili/nedodali na trh vhodná pouzdra. Se statusem novinky souvisí i poslední výtka a to je firmware – výrobce musí ještě vychytat nějaké chybičky, což předpokládám ze zkušenosti je otázka času, protože Pocketbook se na čtečky jednak specializuje a jednak se vývoji firmware, tedy odstraňování chyb a vylepšování funkcí, aktivně věnuje.
Alternativy k nejlepší nejuniverzálnější čtečce
Kindle Paperwhite 3 je přímý konkurent doporučeného Pocketbooku, respektive naopak. Na trhu je PW mnohem déle než Pocketbook Touch HD. Má bohatý výběr pouzder a firmware je co se týče odladěnosti v pořádku. Čtečky Kindle jsou navíc v podstatě bezporuchové. Další výhodou může být pro některé funkce slovníku. Ve čtečce není sice anglicko-český slovník, ten si musíte stáhnout (seženete i bezplatně), ale překlad slova je rychleji dostupný (na jeden “klik” místo dvou) než u čtečky Pocketbook. Navíc do čtečky můžete zadávat vlastní slovíčka a také je procvičovat. Paperwhite používá stejný displej jako čtečka PB Touch HD, ale snímání dotyků je řešeno kapacitní vrstvou – tedy vrstvou přes displej, která ovlivňuje kontrast. Ten je o něco malilililinko horší. Čtečka nemá tlačítka a nepodporuje paměťové karty ani české menu, to je v angličtině a dalších cizích jazycích. Zjednodušeně řečeno podporuje pouze jeden běžně používaný formát – Mobi. PDF umí zobrazit, ale pouze celou stranu na displej. Což je při faktu, že PDFka se dělají na rozměr A4 a úhlopříčka displeje je 15,24 cm, problém – písmo je sice čitelné díky perfektně detailnímu displeji, ale příliš prťavé. PDF a jiné formáty (např. ePub) je nutno vyřešit konverzí na počítači nebo on-line službou. Čtečka nepodporuje adresářovou strukturu, umožňuje ručně vytvářet kolekce (jakési virtuální adresáře). Paperwhite 3 existuje také v bílé variantě. V e-shopu aXOs.cz nabízím pouze cenově výhodnější verze special offers, co to znamená se dozvíte v článku Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle? Tato čtečka se vyloženě nehodí pro ty, kteří moc neovládají techniku, např. seniory.
Nejvýhodnější univerzální čtečka
Pocketbook Touch Lux 3 a to bez debat. Nejlepší poměr cena/výkon, respektive po vstupu konkurenční čtečky Lexis (viz níže) dle mého druhý nejlepší poměr. Krom šedé existuje také v bílé a limitované červené edici. Funkce jsou stejné jako u doporučované PB Touch HD, jen zpracování těla čtečky není tak dokonalé, nemá audio výstup (neumí tedy MP3) a má nižší rozlišení (jemnost 212 vs 300 ppi), pro většinu lidí však stále více než dostatečné. No co bychom chtěli za tu cenu :-) Donedávna to byl v podstatě nejvyšší model výrobce.
Alternativy k nejvýhodnější univerzální čtečce
Nová čtečka C-Tech Lexis, která se na trhu objevila před letošními Vánoci rozhodně stojí za pozornost. Je to velmi výhodná a vskutku univerzální čtečka. Má totiž Android s Google Play, takže co v ní není, jde doinstalovat. Takovou výhodu jiné čtečky nemají. Do čtečky Lexis tak můžete nahrát aplikaci pro vypůjčování e-knih z knihoven, doinstalovat předčítání textu v češtině, apod. Displejově je na tom na úrovni Pocketbooku Touch Lux 3, tedy velmi dobře co se kontrastu týče. Podsvícení má neutrální barvu. Čtečka je navíc levnější, než zmíněný konkurent s uzavřeným prostředím a má i audiovýstup. Byť obě zmíněné čtečky mají pod “kapotou” více programů, které slouží k zobrazování e-knih, u čteček od Pocketbooku je uživatelské prostředí jednotné a uhlazené. U Lexisu na první pohled působí vše více roztříštěně, alespoň počáteční krůčky se čtečkou tak mohou být trošku náročnější na přehlednost. Menu je však také v češtině.
Bookeen Cybook Muse FrontLight je mnohem jednodušší čtečka než Lux 3, nemá takové bohaté softwarové možnosti a vychytávky. Dá se doporučit těm, kteří chtějí dobrou malou a lehkou čtečku za dobré peníze a vystačí si s používáním typu “nahraji e-knihu z počítače a čtu”. Displej je stejný jako u Lux 3, jen nejmenší intenzita nasvícení je pro někoho příliš vysoká, což může být v noci trochu na obtíž. Na čtečku Muse Frontlight je málo obalů, ostře řezané rysy naopak nevadí při držení. Má nezvyklou konstrukci displeje v jedné rovině s rámečkem, což trochu připomíná tablet a vypadá tak velice moderně.
Nejlepší velká e-book čtečka
Pokud pomineme čtečky, respektive spíše zařízení s E-Ink displejem větším než 8″, které se v ČR neprodávají a stojí v přepočtu třeba i dvacet tisíc, tak nám zbudou čtečky s maximálně 8″ displejem. Ty aktuálně používají starší typ displeje E-Ink Pearl, kontrast tohoto řešení je již překonaný. Jediná čtečka (byť “jen” se skoro osmi-palcovým displejem), která používá novější E-Ink Carta displej je čtečka Kobo Aura One. Pro mne je tak nejlepší velkou e-book čtečkou, není to však tak jednoduché.
Kobo Aura One doporučím těm, kteří chtějí číst souvislý text v e-book formátech (konkrétně ePub a Mobi, které jsou nejrozšířenější) a nebudou číst PDF. Displej o úhlopříčce 7,8″ je úúúúžasný. Kontrast je skvělý, podsvícení taktéž, rozlišení nejvyšší možné. Zpracování čtečky je luxusní, tuto čtečku vezmete do ruky a budete z ní a jejího displeje paf. Nejvíc paf čtečka z nabídky :-) A to vážně. Funkčně je jednodušší, proto doporučím těm, kteří chtějí velký displej z prostého důvodu – protože chtějí víc textu na jedné stránce. A nepotřebují číst technickou literaturu se vzorečky, tabulkami a to vše v PDF. Na tento formát to není vůbec vhodná čtečka. Kobo Aura One je vodotěsná, má možnost zapnutí automatického jasu nasvícení a jako zatím jediná dokonce i automatické barvy nasvícení (viz článek a video) – to mění barvu v závislosti na denní době a to tak, aby vaše tělo i při čtení v noci nebylo zmateno modrým světlem, které tělu říká, že je den. Čtečka nemá české menu, obrovská 8GB paměť nelze dále rozšířit kartami. Pro čtenáře webových článků má super fičuru – napojení na službu Pocket. Pokud chcete čtečku s úžasným prožitkem čtení beletrie (romány, krimi, …), právě jste našli. Řekl bych, že díky kontrastu, velikosti displeje a jeho extrémní jemnosti, je zážitek ze čtení e-knihy mnohem lepší než čtení tištěné knihy.
Pocketbook Inpad 2 s klidným svědomím doporučím těm, kterým z nějakého důvodu nevyhovuje Aura One. To budou převážně ti, kteří chtějí české menu a kteří chtějí, aby čtečka uměla dobře zobrazovat PDF. Na PDF je Inkpad nejlepší čtečka z osmi palcových, má podporu PDF reflow. Má i bohatou podporu jiných formátů, má audio výstup, takže zvládne přehrávání hudby nebo audioknih, má tlačítka na boku pro otáčení stránek, možnost rozšíření paměti microSD kartami. Zpracování se od první generace posunulo, takže už není důvod si na něj stěžovat. Funkcemi je na tom skvěle, od anglicko-českého slovníku, možnosti zadávání poznámek a jejich exportu či dokonce logických her, apod. Co až tak nepotěší je displej. V dnešní době už známe lepší – kontrastnější. Inkpad 2 je však stále nejlepší možnou volbou, pokud nepůjdete do čtečky Aura One. Ostatní osmi palcové čtečky s klidem ignorujte.
Nejlevnější dobrá e-čtečka
Abych byl upřímný, levné čtečky pod tři tisíce nedoporučuji. Z praktických důvodů. Čtečky s integrovaným nasvícením totiž aktuálně nestojí méně než cca tři tisíce. A nasvícení displeje v dnešní době považuji u čtečky za základ. Je to vlastnost, bez které bych si už v dnešní době čtečku neuměl představit. Displeje E-Ink jsou totiž pasivní – nevyzařují žádné světlo. Imitují tak vlastně tištěnou knihu, což je dobře. Jenže na knihu vidíte špatně za šera a vůbec ne ve tmě. Pokud si na ni neposvítíte. Stejně tak na obyčejnou čtečku s E-Ink displejem, která nemá nasvícení displeje. A to nemá žádná levná e-book čtečka. Stejně tak jsou tyto čtečky ještě často vybaveny starším typem displeje E-Ink Pearl (= horší kontrast, tedy horší čitelnost) a navíc s archaickým rozlišením (jemností 160ppi, skoro dvakrát méně jak čtečky výše, tedy kostrbaté písmo). Pro mě to jsou zastaralé zařízení už teď – proč bych vám tedy měl doporučovat jejich nákup? Pokud na tom ale trváte a rozpočet máte malý, tak doporučím – nejlevnější dobrou čtečku, což jsou pro mě opravdové čtečky, tedy s displejem na bázi elektronického inkoustu, který se jediný hodí na čtení. “Dobrá” potom znamená, že nepůjde o vyložené vyhození peněz za nějaký nepoužitelný šmejd. Pokud někde uvidíte levnější čtečku, dejte od ní ruce pryč, budete s ní mít akorát problémy.
Pocketbook Basic Touch 2 je čtečka od dobrého výrobce, softwarové možnosti jsou velmi dobré a je použit nejlepší displej, co se kontrastu týče. Pokud tedy z nějakého důvodu požadujete čtečku bez nasvícení nebo dejme tomu co finančně nejpřístupnější čtečku, je tato dobrá volba. Jde o funkčně univerzální čtečku, díky podpoře formátů a českému menu vhodnou pro kohokoliv. Rozlišení je však na dnešní dobu stále archaické a stojím si za svým – pokud to jen trochu jde, připlaťte si za doporučovaný Touch Lux 3 s nasvícením displeje.
Amazon Kindle 8 Touch je základní čtečkou Kindle, s popsaným archaickým displejem. Je oravdu rychlá, mezi nevýhody pro mnohé patří absence českého menu. S podporou formátů je na tom na štíru, ale zase jde o bezproblémovou čtečku s velmi dobrým zpracováním. Je lehká, akorát veliká. Podporuje formát Mobi a lehce napojíte zasílání periodik nebo dokumentů přes wi-fi. Skvělá je pro ty, kteří si chtějí zdokonalovat angličtinu pomocí slovníku. Existuje i v bílé verzi a opět jako u Kindle Paperwhite 3 platí, že nabízím pouze verze special offers, protože jsou cenově výhodnější.
Co ještě potřebuji kromě čtečky?
Pokud chcete darování čtečky elektronických knih vyřešit komplexně a povýšit tak radost z dárku na další úroveň, tak zvažte ještě vyřešení následujícího:
- Pouzdro pro čtečku určitě doporučuji, pokud čtečka nebude jen ležet v šuplíku. Obal čtečku a její displej chrání před poškrábáním a menšími nehodami. K dispozici jsou obaly “made in China” za pár kaček, i značkové obaly perfektně zpracované a s originálním potiskem (např. obaly Lente Designs, pouzdra Caseable) . Které asi udělají větší radost? ;-)
- E-knihy doporučuji do čtečky nějaké nahrát. Stačí pár, klidně i jedna nějaká pořádná, která se však zaručeně trefí do vkusu obdarovaného. Klidně nějakou e-knihu kupte (otázka třeba jen 100-200 Kč) a do čtečky ji nahrajte. Opět volba správného e-shopu se čtečkami vyřeší za vás – na axos.cz je k nákupu čtečky krom DVD s e-knihami (klasiky z minulého století :-) také voucher na vybrané komerční e-knihy.
Informace k případnému dalšímu studiu problematiky e-book čteček:
- E-book čtečka pro seniory (1. díl) – Jaké přináší výhody?
- Jak číst PDF na ebook čtečkách
- Podsvícení displeje u ebook čteček – jak funguje, jaké jsou výhody a nevýhody, nákupní rádce
- Výhody ebook čteček
Kde koupit e-book čtečku?
Čtečky už prodává kde kdo. Zvažte prosím, zda nekoupit čtečku u specialisty. Případný investovaný peníz navíc se může v budoucnu vyplatit mnohonásobně. Při nákupu v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky je samozřejmostí podpora zákazníkům. To vám ukřičený mimozemšťan či ten obrovský elektro dům v nejbližším nákupním centru, nenabídnou. Vím to, ze zkušenosti mých nezákazníků. Není týdne, aby mi několik bezradných majitelů čtečky nevolalo nebo nepsalo s žádostí o radu. Technickou podporu však poskytuji pouze svým zákazníkům. Zdá se mi to tak fér. Mí zákazníci získávají kromě inzerovaných bonusů jako DVD s e-knihami, ochranné fólie na displej, garance nula vadných bodů na displeji, USB nabíječky či dopravy zdarma také bonus možná zprvu neviditelný – moji odbornost a znalosti (popř. snahu se problémem zabývat a vyřešit jej). Jsem rád, že existují lidé, kteří toto oceňují. Budu rád, pokud po přečtení článku budete patřit mezi ně a čtečku koupíte v mém e-shopu nebo ostravské prodejně e-book čteček.
O autorovi
Další zajímavé články
Nová základní čtečka od Pocketbooku – Basic Touch 2 625
Pro někoho poněkud na poslední chvíli před Vánoci, ale je to tak – výrobci čteček se mohou přetrhnout, kdo vydá vylepšený model a urve si tak něco z předvánočního koláče.
Jak nainstalovat české předčítání do čtečky C-Tech Lexis
Aktualizace 12/2019: Pokud hledáte čtečku e-knih s E-Ink displejem a možností doinstalovat české předčítání textu, tak pokračujte tudy. Aktualizace 7/2018: do nových čteček Lexis již není možné české předčítání nainstalovat.
Papírovou knihu, nebo ebook čtečku?
Jistě i vy jste si všimli, že všude kolem nás, ať už v MHD, v čekárně, nebo na dovolené u moře, ubývá čtenářů s tištěnou knihou v rukou a přibývá
1 komentář
Panzer
Listopad 28, 16:54Pořídil jsem si Kindle Paperwhite a musím říct, že jsem velmi zklamaný ze software, co je v tom. Mám obstarožního Kindla a ten jde připojit k počítači a pomocí Calibre si můžete spravovat knihy a collections. Žádné potíže. Správa collections ale už pro nový Kindle nejde a nenašel jsem žádný jiný funkční soft. Takže peklo a nevím co s tím. Měl jsem totiž kolekce podle autora a dělat ručně kvanta kolekcí a celé to tam naházet je nadlidský výkon.