Česká lokalizace pro Kindle 3 Keyboard s firmwarem 3.4

Česká lokalizace pro Kindle 3 Keyboard s firmwarem 3.4

V září roku 2012 vydal Amazon další aktualizaci firmwaru pro Kindle Keyboard, tentokrát ve verzi 3.4. Tato aktualizace přinesla mnohá vylepšení, jednou věcí však nepotěšila domácí uživatele: česká lokalizace pro verzi 3.3 je v tomto firmware nefunkční, nebo spíše polofunkční.

Je známou věcí, že lokalizace je překážkou updatu, takže přes nainstalovanou češtinu Amazon aktualizaci do vašeho Kindlu neprotlačí (lokalizaci je nejprve nutné odinstalovat). Spolu s českou lokalizací přestal fungovat i výběr českých znaků pomocí dialogu (doplněk keybru), který byl v lokalizaci zahrnut. Aby toho nebylo málo, přestalo fungovat i psaní českých znaků dvojstiskem příbuzné klávesy (doplněk physkeyb).

Naštěstí však nebyla příčina oné nefunkčnosti nikterak složitá a celkem brzy se mi podařilo tento nedostatek s pomocí jednoho obětavého člověka (tímto děkuji Michalu Horákovi) odstranit.

To však nebylo vše. Struktura frameworku (uživatelské rozhraní Kindlu napsané v Javě) se v verzi 3.4 velmi změnila a přibylo mnoho nových textů. Bylo nutné překlad přepracovat a chybějící texty přeložit. Další výzkum odhalil příčinu nefunkčnosti keybru: změnila se třída, která umožňovala po injektáži správné sekvence do bajtkódu vyvolat pomocí zkratky Alt-Sym další dialog pro výběr symbolů. Tím se vše velmi zkomplikovalo a návrat výběru znaků se ocitl v nedohlednu.

Jenže česká lokalizace bez možnosti psaní češtiny je protimluv, tak jsem se rozhodl podívat na zoubek alespoň nefunkčnímu doplňku physkeyb. Tady jsem byl již úspěšnější, po pečlivém porovnání obou verzí dekompilovaného frameworku a přejmenování tříd, jež změnily jména, začalo vše opět fungovat, jak má. Jako náhradu za doplněk keybru, který byl součástí předchozích verzích lokalizace, má tedy verze pro firmware 3.4 v sobě zabudován physkeyb. Ten je možné samozřejmě nainstalovat i samostatně, pokud o český překlad rozhraní nestojíte. Ve verzi 3.4.1 physkeybu přibyla jedna novinka: je možné ho dočasně deaktivovat nebo znovu aktivovat. Stačí kdekoliv, kde je možné zadávat text, napsat v rychlém sledu sekvenci „.q“ (tj. klávesa tečka a pak klávesa Q, bez uvozovek).

Teď snad už jen obligátní návod k instalaci:

 1. Je nutné mít v Kindlu jailbreak.
 2. Pokud jste měli funkční jailbreak už před aktualizací na verzi 3.4, zcela určitě přežil a nemusíte nic instalovat a pokračujte krokem 5. Pokud jailbreak nemáte, stáhněte si ho třeba zde.
 3. Po rozbalení zipu vyberte soubor končící na k3w_install.bin, pokud máte Kindle Keyboard WiFi, nebo soubor končící na k3g_install.bin, pokud máte Kindle Keyboard 3G (případně můžete zkusit i k3gb_install.bin). Ten nakopírujte přes USB do kořenu Kindlu (tj. tam, kde se nachází i složka documents).
 4. Pak už jen ve čtečce Menu->Settings, Menu->Update Your Kindle a čekejte, než se instalace dokončí.
 5. Nyní si zde stáhněte lokalizační balíček.
 6. Lokalizaci nainstalujte stejným postupem (kroky 3 a 4) jako u jailbreaku, pouze s příslušným lokalizačním souborem.
 7. Pokud chcete lokalizaci odstranit, opakujte stejný postup s tím, že vyberete pro změnu soubor končící na _uninstall.bin.

Lokalizaci je možné také vypnout: stačí smazat nebo přejmenovat složku localization v uživatelském prostoru a restartovat Kindle. Jejím opětovným založením české prostředí zase aktivujete. V žádném případě se lokalizace nezbavujte návratem k továrnímu nastavení! Tím nic neodinstalujete, pouze díky odstranění složky localization deaktivujete.

Jak jsem již zmínil, česká klávesnice physkeyb se nyní automaticky instaluje jako součást lokalizace. Pokud o ni nestojíte, smažte nebo přejmenujte složku keyboard v uživatelském prostoru a restartujte Kindle.

Ve složce keyboard se nachází definice klávesnice keyboard_european.txt, jejíž úpravou můžete změnit rozložení znaků a nastavit dobu čekání na druhý stisk klávesy v milisekundách (klíč timeout).

Výchozí rozložení vypadá takto:

Chcete-li napsat znak s diakritikou, stačí stlačit příslušnou klávesu dvakrát rychle po sobě.

Potřebujete-li zapsat modrý symbol, je nutné stačit nejdříve klávesu bez Shiftu a poté s Shiftem.

Příklad:

rychlý dvojitý stisk klávesy E vygeneruje znak é,

rychlý dvojitý stisk klávesy W vygeneruje znak ě,

rychlý dvojitý stisk klávesy A společně se Shiftem vygeneruje znak Á,

rychlý dvojitý stisk klávesy M společně se Shiftem vygeneruje znak !,

stisk klávesy V rychle následovaný stiskem klávesy V společně se Shiftem vygeneruje znak _

Pokud potřebujete tyto znaky použít v prohlížeči, je třeba nejdříve stisknout klávesu Sym.

Na závěr bych znovu rád poděkoval Michalu Horákovi, bez jehož pomoci s překladem a testováním by asi těžko Kindle Keyboard zůstal zařízením, které s vámi hovoří v rodném jazyce. Smutné je, že z široké rodiny čteček od Amazonu je stále jediným, které to umí.

 

O autorovi

David Šmíd
David Šmíd 3 Článků

Autor vystudoval MFF UK a v současné době pracuje jako vývojář softwaru pro řízení výrobních linek na bázi Linuxu. Zajímá se i o uživatelské úpravy firmwaru čteček Kindle.

Další zajímavé články

Nejprodávanější e-booky v ČR za březen 2015

Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Nejprodávanější ebooky v březnu 2015 byly: Autor Název Nakladatelství Jo Nesbo Policie Kniha Zlín Robert

Hlavní stránka 0 komentářů

Česká lokalizace pro nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.0 a 4.1.1

V předchozím článku jsem si povzdechl, že Kindle Keyboard je stále jedinou čtečkou od Amazonu, která umí česky. Vězte tedy, že výše uvedené již neplatí. Je tady zbrusu nová čeština

Ebook čtečky 0 komentářů

Amazon Kindle Paperwhite 2 – nová revize s 4GB paměti

Čtečka elektronických knih Amazon Kindle Paperwhite 2 není nutně pro každého nejlepší ebook čtečka na světě, ale bez debat je to momentálně čtečka s nejlepším displejem a nasvícením. Na podzim

5 komentářů

 1. Honza
  Červen 05, 20:24 Odpovědět

  Chápu to dobře, že se jedná o češtinu na fw 3.4, nikoli na poslední 3.4.1?

  • David Šmíd
   Červen 08, 07:39 Odpovědět

   Ano, chápete to správně.
   Jedná se o starý článek uveřejněný původně na eboocek.cz.
   Pokud máte 3.4.1 a chcete zpět češtinu, použijte živé CD/DVD Kubrick pro návrat k fw 3.4, nainstalujte BackDoorLock a pak češtinu.

 2. Betty
  Srpen 14, 21:55 Odpovědět

  ahoj, je verze i pro 3.4.3 ?- zkoušela jsem tam dát různý verze a ani jedna nefunguje. Děkuji

Komentuj