E-book čtečka pro seniory (1. díl) – Jaké přináší výhody?

E-book čtečka pro seniory (1. díl) – Jaké přináší výhody?

Elektronika není jen pro mladé lidi a čtečky e-knih rozhodně nejsou jen pro mladší ročníky! Jsou pro všechny bez rozdílu věku. Starší lidé nevyrůstali v době počítačů a angličtiny a většinou se vyhýbají novým věcem, kterým nerozumí. Přesto si myslím, že mohou využít výhod e-book čteček. Jen je na to třeba myslet u výběru čtečky. Pokud sháníte e-book čtečku pro dříve narozené nebo se mezi ně také počítáte a rádi byste četli elektronické knihy a nekazili si oči, přečtěte si tento první díl miniseriálu, kde poradím s výběrem čteček pro ty dříve narozené. V tomto první dílu představím výhody čteček pro tuto cílovou skupinu. V druhém dílu pak popíšu, jak čtečku vybírat, jaké by měla mít parametry a na co si dát pozor. Ve třetím dílu pak uvedu konkrétní tipy na e-book čtečky pro seniory.

E-book čtečka jako dárek pro babičku a dědečka?

Pokud hledáte čtečku pro sebe, klidně přejděte na další odstavec. Pokud chcete čtečku darovat, rozhodně nepřeskakujte :-) Čtečka e-knih může být perfektní dárek i pro seniory! Ať už hledáte dárek na narozeniny nebo Vánoce, nebo chcete rodiče či prarodiče prostě potěšit jen tak, dobře si nákup čtečky rozmyslete. Nebudu vám tvrdit, že každý, byť nadšený čtenář, bude skákat nadšením ze čtečky. Přeci jen je to novota. Jen vy víte, jak se např. babička/dědeček staví k dárkům a novým vymoženostem obecně. Pokud dárky ještě v celofánu schovává automaticky do skříně (na horší časy nebo aby se s nimi nic nestalo) nebo se tvrdohlavě brání novým věcem, asi bude zbytečné čtečku kupovat. Přeci jen je čtečka už nějaká investice. Ať byste se stavěli na hlavu a přesvědčovali, předpokládám, že s takovým dárkem u podobných lidí terno neuděláte, naopak. Toto upozornění bych si možná mohl odpustit, ale pro jistotu uvádím. Nechci každopádně všechny automaticky odradit, jen upozornit ty, kterých se to týká. Sami víte nejlépe, zda to je případ “vašeho seniora” :-)

Mám však mezi svými zákazníky hodně šikovných starších lidí, kteří mají o e-book čtečky sami zájem. Poradí se, koupí si čtečku a jsou nadšeni. Pokud máte takového staršího čtenáře s otevřenou myslí “doma”, tak bude radost ze čtečky veliká. Počítejte však s tím, že v určitých případech, bude nový majitel čtečky minimálně na začátku potřebovat vaši pomocnou ruku. Čtečky e-knih jsou sice jednoduché a jsou k nim dodávány návody, ale jednodušší, rychlejší a prostě lepší je, když novým majitelům v rychlosti vysvětlíte a ukážete vše důležité, budete se jim při prvních krůčcích koukat přes rameno, usměrňovat a vysvětlovat. Zas tak moc toho k vysvětlování není a pak i blbá čtvrthodinka pomůže více, jak dvě hodiny studování návodů a tápání. Opět se netýká všech, někdo bude třeba šikovnější a pomoc potřebovat nebude. Stejně tak si dovedu představit, že ne každý důchodce má počítač (pro stahování e-knih), v tom případě počítejte s tím, že bude dobré, pokud jim alespoň jednou za čas “nakrmíte” čtečku e-knihami.

Pokud je vám např. šedesát let a více (a poctivě jste dočetli až sem) a čtečku aktivně sháníte, určitě se nebojte. A to ani pokud ve svém okolí nemáte někoho, kdo by vám pomohl a poradil. Pokud nakoupíte e-book čtečku u specialisty, bude on vaší pomocnou rukou. Pokud nakoupíte na aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, považujte to za samozřejmost ;-)

Přednosti ebook čteček s ohledem na starší ročníky

  • Nastavení písma – Ve všech čtečkách e-knih lze minimálně u nejčastěji používaných e-book formátů (epub, Mobi, …) měnit velikost písma. Představte si, že ne zrovna úplně dobře vidíte a že vaše oblíbená (tištěná) kniha je s písmenky takové velikosti, které vás vyloženě u čtení trápí nebo na ně nevidíte vůbec. To se čtečkami odpadá, každý si nastaví písmo tak velké, aby jej dobře viděl. Navíc kromě velikosti fontu lze měnit i samotný font. Ve čtečce jsou již nahrány různé verze písem, takže není nic jednoduššího, než si celou e-knihu přepnout do fontu, který se líbí a vyhovuje nejvíce. Navíc jde nastavit třeba i tučný font a to leckdy čitelnost také velmi vylepší, což se hodí, pokud je někdo se zrakem na štíru.
    Písmo se dá zvětšit opravdu hodně

    Písmo se dá zvětšit opravdu hodně

    Obecně přizpůsobení písma a hlavně zvětšení velikosti písma je obrovskou výhodou čteček a klidně by to mohla být jediná výhoda – tak velká v mých očích je.

  • Skvělá čitelnost – Pravé e-book čtečky mají pasivní displej typu E-Ink, tedy displej na bázi elektronického inkoustu. Znamená to, že tento displej je zcela pasivní (nevyzařuje světlo) a navíc připomíná inkoust. Je to úžasná technologie na zobrazení textu, který se z takového displeje perfektně čte a nebolí z něj oči. A to i na denním světle – v podstatě stejně dobře se na takovém displeji čte všude tam, kde se dobře čtou tištěné knihy. Klidně i v poledne v létě na zahradě. To u tabletů nehrozí, ty se na ostrém denním světle často mění na zrcadla.
    Moderní čtečky elektronických knih jsou vybaveny integrovaným nasvícením displeje a tak v kvalitě čtení překonávají i tištěné knihy. V případě zapnutí této funkce se displej perfektně nasvítí. To zaručuje pohodlné čtení i za horších světelných podmínek. Na displeji se tak čte skvěle za šera i za tmy. Zapomeňte na mžourání na písmenka u nějaké bludičky, kterou si svítíte večer na tištěnou knihu. Dokonce nedoporučím ani pořízení e-book čtečky bez nasvícení a svícení si na displej lampičkou. Pokud jste tyto technologie neviděli vedle sebe, asi vám ani nemůže dojít, jak obrovský je to rozdíl. Věřte mi. Kdysi to jinak než s lampičkou nešlo, ale dnes jsme mnohem dál. Nežijte v minulosti a užívejte si maximální kvalitu zobrazení textu.

    Kobo Aura One

    Číst lze za světla i za tmy – pohodlně a bez přetěžování zraku

  • Jednoduchá obsluha – Čtečky jsou jednoúčelové zařízení, jsou vytvořeny k tomu, abyste je rozbalili z krabice a používali k tomu, k čemu byly stvořeny – čtení knížek v elektronické podobě. Nemusíte nic nahrávat, instalovat, a sáhodlouze nastavovat, ladit apod. Čtečky mají svou logiku ovládání, tu je třeba pochopit – což je velmi rychlé a snadné, vzhledem k tomu, jak jsou to jednoduché zařízení. Při nákupu e-book čtečky na aXOs.cz je samozřejmostí telefonická a emailová podpora – něco nevíte, někde jste se ztratili, něco nejde? Obraťte se na svého prodejce. Pokud to budu já, rád pomohu. Hodně toho vím z praxe a co nebudu vědět, vyzkouším nebo zjistím.
  • Nízká váha  – E-book čtečky obvykle váží okolo 200 gramů, což je mnohdy násobně méně než obsáhlejší svazky. Manipulace se čtečkou je ta snazší, stejně jako držení a to i při déle trvajícím čtení. Pokud má majitel toulavé boty a často cestuje či jezdí na dovolené, je pak výhoda nízké váhy a malých rozměrů až extrémní. Čtečky jsou oproti knihám prostě šikovnější a praktičtější.
    Dovolená

    Skladné a lehké – ideální nejen na cesty


  • Nezničitelné – Ne ve smyslu fyzickém, ale operačním. Možná by tam mělo být “takřka nezničitelné”, protože znáte ten vtip – řekněte, že něco nejde a přijde nějaký blbec a udělá to :-) Takže znovu – vzhledem k popsané jednoúčelovosti nejde čtečky takřka poškodit nevhodnou obsluhou. Je v podstatě jedno, co ve čtečce zmáčknete, maximálně si smažete e-knihy nebo nastavení. Je jedno, co do čtečky nahrajete – maximálně to nebude umět otevřít. Nemusíte se bát virů, žádné nejsou. A tak dále. Prostě by se nemělo stát to, že čtečku dostane svým jednáním (např. z nevědomosti) do neprovozuschopného stavu. Samozřejmě papírovou knihu nelze v podstatě běžným používáním také zničit, ale zmiňuji to hlavně, pokud by vás napadlo pořizovat tablet, kde mohou být důsledky nezodpovědné obsluhy mnohem horší.
  • Možnost nahrávání obsahu – Mohlo by se zdát, že to může být největší problém pro nové vlastníky e-book čteček. Opak je dle mého pravdou. E-knihy jsou v dnešní době velmi jednoduše dostupné. V České republice je několik velkých internetových knihkupectví s e-knihami. Na internetu volně kolují další tisíce e-knih. Jde jen o to si je pořídit a stáhnout do čtečky. To se nejlépe provádí přes počítač. Spousta penzistů už počítač má a do jisté míry ovládá. Chápu, že ne každý ten počítač vlastní nebo ovládá moderní způsoby plateb, které podporují zmínění e-knihkupci. Do čtečky se však vejdou stovky až tisíce e-knih. Nic vám nebrání do čtečky jednorázově nahrát e-knihy třeba na další rok, čtečku darovat již s e-knihami a při nějaké z dalších návštěv nahrát novou várku e-knih. Navíc do některých e-knih lze pohodlně e-knihy zaslat i na dálku (k tomu je však potřeba wi-fi připojení k internetu na straně čtečky), takže od stolu v Praze můžete poslat e-knihu dědečkovi na jižní Moravu.
    Pokud tedy srovnám dostupnost klasický papírových knih a moderních e-knih, mohou to klidně vyhrát ty druhé.
    Mimochodem víte o tom, že při nákupu čtečky na aXOs.cz dostanete zdarma DVD s několika tisíci e-knih v češtině?
  • Předčítání textu – Některé e-čtečky jsou vybaveny audio výstupem a některé z těchto čteček umí i psaný text předčítat mluveným slovem (funkce TTS – text to speech). Prostě si ve čtečce otevřete e-knihu a zadáte čtečce, ať čte. A ona čte. Není to sice zdaleka přednes jako od členů Národního divadla, ale i tak to může být příjemné. Nepříjemné je to, že v době sepsání tohoto článku není na trhu aktuálně čtečka s předčítáním čtečky v češtině. Zmiňuji tuto funkci proto, protože kdysi takové čtečky byly k mání a třeba ještě budou. Navíc nikde není řečeno, že někdo nemůže umět plynně anglicky, německy či jinou řečí, ve kterých čtečky z aktuální nabídky předčítat umějí.
  • Audioknihy – Jak jsem v minulém bodu zmiňoval čtečky s audiovýstupem, tak takové v podstatě vždy umí formát MP3, ve kterém se distribuuje nejen hudba, ale také audio knihy. Jde o profesionálně namluvené knihy a jsou čím dál oblíbenější ve světě i u nás. Přehrát audioknihu umí samozřejmě spousta jiných zařízení (mobily, tablety, moderní hi-fi věže), ale málokteré z nich bude mít takový starší člověk doma. Vhodnou čtečku lze vyřešit dvě mouchy jednou ranou, stačí k ní jen pořídit sluchátka nebo externí reproduktory.

Tak to by pro začátek stačilo :-) Výhod čteček je dle mého dost a mí zákazníci mě přesvědčují, že čtečky e-knih jsou super i pro lidi v pokročilém věku. Jen se jich nebát :-)
Jak jsem již uvedl, v druhém dílu seriálu se budu věnovat konkrétním funkcím a technickým specifikacím, které by měla čtečka pro starší lidi ideálně splňovat.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 2 komentářů

Text-to-speech na PocketBook Inkpad 840

Některé čtečky PocketBook jsou vybaveny audio výstupem a funkcí předčítání textu (TTS – text-to-speech). Z aktuálně vyráběných čteček to jsou PocketBook Ultra a nejnovější PocketBook Inkpad. Jak druhá zmíněná čtečka

Hlavní stránka 2 komentářů

Další informace o PocketBook Ultra před uvedením na český trh

Dodání svým způsobem převratné čtečky PocketBook Ultra na český trh výrobce neustále oddaluje, nicméně jinde ve světě mají více štěstí a čtečka Ultra se v Rusku již dostala mezi první

Ebook čtečky 1 komentář

Majitelé čtečky Cybook Odyssey – staňte se betatestery!

Že francouzská společnost specializující se na ebook čtečky – Bookeen – pilně pracuje nejen na své již představené novince, čtečce Cybook Ocean s 8″ displejem (představení Ocean na blogu zde),

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj