Další informace o PocketBook Ultra před uvedením na český trh

Další informace o PocketBook Ultra před uvedením na český trh

PocketBook Ultra - čtečka knihDodání svým způsobem převratné čtečky PocketBook Ultra na český trh výrobce neustále oddaluje, nicméně jinde ve světě mají více štěstí a čtečka Ultra se v Rusku již dostala mezi první uživatele. Jaké jsou první reakce, na co se můžeme těšit a na co raději ne? Mám pro vás další doplňující informace k dříve vydaným článkům:

Oficiální informace, podpora a český návod

Ultra je již nejen uvedena mezi produkty PocketBooku na oficiálních českých stránkách, ale má již také svou stránku s podporou, kde si mj. můžete již teď stáhnout a pročíst český návod (PDF).

K dispozici je také upgrade firmware (fw 5.1), který ze zkušenosti pravděpodobně nebude nainstalován ve čtečce od výroby. Nový firmware přidává nové funkce i odstraňuje problémy s těmi již implementovanými. Tento firmware si zákazník bude muset sám nainstalovat, popř. na aXOs.cz lze využít bezplatnou službu doinstalování aktuálního firmware spolu se zakoupením nové čtečky.

Podpora češtiny a českého prostředí

PocketBook Ultra - čtečka knihJak jsme u ebook čteček PocketBook zvyklí, samozřejmostí je české menu a bezproblémová podpora českých znaků v e-knihách.

Čtečka je stejně jako teď již historické modely 622 a 623 vybavena zvukovým výstupem a podporou funkce Text-To-Speech (TTS), tedy hlasitým předčítání textu. Naposledy u modelu 622 byla tato funkce i s podporou češtiny, u čtečky 623 se přešlo na jinou technologii, konkrétně od firmy Ivona, která podporuje 22 jazyků, mezi které však čeština nepatří. Předčítání českých knih tedy Ultra podporovat nebude a zvuková funkce tak pro většinu Čechů najde využití leda v přehrávání MP3 skladeb nebo audioknih.

Vestavěný 5 megapixelový fotoaparát ve čtečce Ultra by měl zvládat nejen focení běžných fotografií, ale také “skenování” čárových či QR kódů. Výrobce se honosí i převratnou funkcí OCR (rozpoznávání textu), která zatím v žádné čtečce knih nebyla implementována. PocketBook Ultra - čtečka knihJeden z hlavních taháků čtečky však dle mého názoru (částečně nepodloženého nepočítám-li screenshot z ruské recenze) nebude podporovat češtinu. Výrobce to na produktových stránkách neuvádí, proto budu muset s ortelem počkat, až se mi čtečka dostane do ruky.

Ve čtečce PocketBook Ultra jsou od výroby slovníky od ABBYY Lingvo®. Seznam slovníků zatím není dostupný, ale předpokládám, že se tam vyskytne minimálně anglicko-český slovník, stejně jako tomu bylo vždy u TOP čteček tohoto výrobce. “Vrchol” by byl i slovník v opačném směru, s ostatními slovníky z nebo do češtiny není možno počítat. Pokud však PocketBook ponechá stejný formát slovníků, lze je na internetu dohledat a zdarma stáhnout, viz článek Slovníky pro ebook čtečky PocketBook zde na blogu.

Nové videa s PocketBook Ultra

Oficiální produktové video PocketBooku Ultra:

První pohled na funkce čtečky PocketBook Ultra:

První dojmy z PocketBook Ultra

Následující dojmy jsou volně přetlumočené z prvních dojmů na ruských stránkách. Nejde tedy o mé poznatky – ty popíšu, až budu mít čtečku PB Ultra v ruce.

  • Minimálně tělo bílé verze je vyrobeno z lesklého plastu, takže vhodný obal bude takřka nutností. (Pouzdro bych doporučil tak jako tak, kromě zlepšení držení také chrání čtečku před poškozením displeje. Málokdo čte jen v posteli a čtečku uchovává v šuplíku u nočního stolku :-) Zatím obaly nejsou v nabídce, předpokládám, že se objeví 14-30 dní po čtečkách. Vzhledem k atypicky umístěným tlačítkům nebude vhodné použít univerzální pouzdra.)
  • PocketBook Ultra je menší ve všech směrech a také lehčí, než PocketBook 626. Spolu s vhodným klamavým designem, který dělá okraje kolem displeje menší, se čtečka ještě více posunula k lepšímu pocitu z používání. Rozměry jsou co nejmenší při zachování komfortního ovládání.
  • Dotyková obrazovce reaguje přesně a rychle. Nasvícení displeje je rovnoměrné. Přesto není displej Carta revolucí oproti staršímu typu displeje E-Ink Pearl. Je to prostě evoluce. Že zlepšení kontrastu není až tak drastické, jsme ostatně poznali už při porovnání Kindle Paperwhite 2 (Carta) s PocketBookem Touch Lux 2 626 (Pearl). I tak si koupíte to nejlepší, co je na trhu.
  • Nepraktické umístění fotoaparátu, nekvalitní fotografie pro “normální” barevné focení – zachycování momentek. Pomalé rozpoznávání textu a nejisté výsledky OCR funkce. Přesto jsem na funkci fotoaparátu a OCR zvědavý, rád ji posoudím sám, převzaté informace jsou spíše kusé.
  • Nové grafické rozhraní, které se objevuje poprvé u Ultry, je mnohem lépe přizpůsobeno pro dotykové ovládání. Jednotlivé ikony a tlačítka jsou větší. Rozhraní vypadá moderně a svěže, rychle reaguje, otáčení stránek je doslova bleskové (mrkněte na video)

Na čtení půjde opravdu o ultimátní čtečku, byť s využitím nadstandardních funkcí to nebude úplně jednoduché.

PocketBook Ultra v ČR?

Kdy podle posledních zpráv můžeme očekávat první várku PocketBook Ultra v ČR? Snad ještě v první třetině srpna. Předobjednávat PocketBook Ultra 650 můžete v e-shopu specialisty na ebook čtečky aXOs.cz – v předobjednávkové akci navíc získáte spolu se čtečkou a základními bonusy (DVD s e-knihami, voucher na eReading.cz) také bonus navíc – kupon na knihy v e-shopu Palmknihy.cz. Pokud máte o čtečku Ultra zájem, určitě neváhejte a předobjednávkovou akci využijte. Objednávku můžete v případě potřeby kdykoliv zrušit, např. v případě, že by výrobce dodávku do ČR opět posunul na pozdější termín. Dalším důvodem proč čtečku předobjednat je její plánovaný nedostatek. Novinky jsou vždy nedostatkové zboží a je možné, že první dodávka bude stačit jen na pokrytí předobjednávek.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 5 komentářů

Jakou ebook čtečku na Vánoce 2014

Má někdo z vašich blízkých rád četbu a vy jste si řekli, že pod stromeček dotyčné osobě pořídíte čtečku elektronických knih? Skvělý nápad! Že se v tom vůbec nevyznáte a

Hlavní stránka 1 komentář

Nejprodávanější e-knihy v ČR za leden 2016

Po menší pauze přidávám žebříček nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, který zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Hledáte-li k přečtení něco, co frčelo v lednu, můžete se inspirovat :-)

Tipy/Triky/Návody 3 komentářů

Nový font Literata od Googlu stvořený pro e-knihy

Více než rok trvalo vytvoření nového fontu, který si Google objednal pro svou službu Google Play Books. Nový font měl být dostatečně originální, aby vytvořil jasnou vizuální identitu redesignované aplikace Books, která slouží nejen

2 komentářů

Komentuj