Další informace o PocketBook Ultra před uvedením na český trh

Další informace o PocketBook Ultra před uvedením na český trh

PocketBook Ultra - čtečka knihDodání svým způsobem převratné čtečky PocketBook Ultra na český trh výrobce neustále oddaluje, nicméně jinde ve světě mají více štěstí a čtečka Ultra se v Rusku již dostala mezi první uživatele. Jaké jsou první reakce, na co se můžeme těšit a na co raději ne? Mám pro vás další doplňující informace k dříve vydaným článkům:

Oficiální informace, podpora a český návod

Ultra je již nejen uvedena mezi produkty PocketBooku na oficiálních českých stránkách, ale má již také svou stránku s podporou, kde si mj. můžete již teď stáhnout a pročíst český návod (PDF).

K dispozici je také upgrade firmware (fw 5.1), který ze zkušenosti pravděpodobně nebude nainstalován ve čtečce od výroby. Nový firmware přidává nové funkce i odstraňuje problémy s těmi již implementovanými. Tento firmware si zákazník bude muset sám nainstalovat, popř. na aXOs.cz lze využít bezplatnou službu doinstalování aktuálního firmware spolu se zakoupením nové čtečky.

Podpora češtiny a českého prostředí

PocketBook Ultra - čtečka knihJak jsme u ebook čteček PocketBook zvyklí, samozřejmostí je české menu a bezproblémová podpora českých znaků v e-knihách.

Čtečka je stejně jako teď již historické modely 622 a 623 vybavena zvukovým výstupem a podporou funkce Text-To-Speech (TTS), tedy hlasitým předčítání textu. Naposledy u modelu 622 byla tato funkce i s podporou češtiny, u čtečky 623 se přešlo na jinou technologii, konkrétně od firmy Ivona, která podporuje 22 jazyků, mezi které však čeština nepatří. Předčítání českých knih tedy Ultra podporovat nebude a zvuková funkce tak pro většinu Čechů najde využití leda v přehrávání MP3 skladeb nebo audioknih.

Vestavěný 5 megapixelový fotoaparát ve čtečce Ultra by měl zvládat nejen focení běžných fotografií, ale také “skenování” čárových či QR kódů. Výrobce se honosí i převratnou funkcí OCR (rozpoznávání textu), která zatím v žádné čtečce knih nebyla implementována. PocketBook Ultra - čtečka knihJeden z hlavních taháků čtečky však dle mého názoru (částečně nepodloženého nepočítám-li screenshot z ruské recenze) nebude podporovat češtinu. Výrobce to na produktových stránkách neuvádí, proto budu muset s ortelem počkat, až se mi čtečka dostane do ruky.

Ve čtečce PocketBook Ultra jsou od výroby slovníky od ABBYY Lingvo®. Seznam slovníků zatím není dostupný, ale předpokládám, že se tam vyskytne minimálně anglicko-český slovník, stejně jako tomu bylo vždy u TOP čteček tohoto výrobce. “Vrchol” by byl i slovník v opačném směru, s ostatními slovníky z nebo do češtiny není možno počítat. Pokud však PocketBook ponechá stejný formát slovníků, lze je na internetu dohledat a zdarma stáhnout, viz článek Slovníky pro ebook čtečky PocketBook zde na blogu.

Nové videa s PocketBook Ultra

Oficiální produktové video PocketBooku Ultra:

První pohled na funkce čtečky PocketBook Ultra:

První dojmy z PocketBook Ultra

Následující dojmy jsou volně přetlumočené z prvních dojmů na ruských stránkách. Nejde tedy o mé poznatky – ty popíšu, až budu mít čtečku PB Ultra v ruce.

  • Minimálně tělo bílé verze je vyrobeno z lesklého plastu, takže vhodný obal bude takřka nutností. (Pouzdro bych doporučil tak jako tak, kromě zlepšení držení také chrání čtečku před poškozením displeje. Málokdo čte jen v posteli a čtečku uchovává v šuplíku u nočního stolku :-) Zatím obaly nejsou v nabídce, předpokládám, že se objeví 14-30 dní po čtečkách. Vzhledem k atypicky umístěným tlačítkům nebude vhodné použít univerzální pouzdra.)
  • PocketBook Ultra je menší ve všech směrech a také lehčí, než PocketBook 626. Spolu s vhodným klamavým designem, který dělá okraje kolem displeje menší, se čtečka ještě více posunula k lepšímu pocitu z používání. Rozměry jsou co nejmenší při zachování komfortního ovládání.
  • Dotyková obrazovce reaguje přesně a rychle. Nasvícení displeje je rovnoměrné. Přesto není displej Carta revolucí oproti staršímu typu displeje E-Ink Pearl. Je to prostě evoluce. Že zlepšení kontrastu není až tak drastické, jsme ostatně poznali už při porovnání Kindle Paperwhite 2 (Carta) s PocketBookem Touch Lux 2 626 (Pearl). I tak si koupíte to nejlepší, co je na trhu.
  • Nepraktické umístění fotoaparátu, nekvalitní fotografie pro “normální” barevné focení – zachycování momentek. Pomalé rozpoznávání textu a nejisté výsledky OCR funkce. Přesto jsem na funkci fotoaparátu a OCR zvědavý, rád ji posoudím sám, převzaté informace jsou spíše kusé.
  • Nové grafické rozhraní, které se objevuje poprvé u Ultry, je mnohem lépe přizpůsobeno pro dotykové ovládání. Jednotlivé ikony a tlačítka jsou větší. Rozhraní vypadá moderně a svěže, rychle reaguje, otáčení stránek je doslova bleskové (mrkněte na video)

Na čtení půjde opravdu o ultimátní čtečku, byť s využitím nadstandardních funkcí to nebude úplně jednoduché.

PocketBook Ultra v ČR?

Kdy podle posledních zpráv můžeme očekávat první várku PocketBook Ultra v ČR? Snad ještě v první třetině srpna. Předobjednávat PocketBook Ultra 650 můžete v e-shopu specialisty na ebook čtečky aXOs.cz – v předobjednávkové akci navíc získáte spolu se čtečkou a základními bonusy (DVD s e-knihami, voucher na eReading.cz) také bonus navíc – kupon na knihy v e-shopu Palmknihy.cz. Pokud máte o čtečku Ultra zájem, určitě neváhejte a předobjednávkovou akci využijte. Objednávku můžete v případě potřeby kdykoliv zrušit, např. v případě, že by výrobce dodávku do ČR opět posunul na pozdější termín. Dalším důvodem proč čtečku předobjednat je její plánovaný nedostatek. Novinky jsou vždy nedostatkové zboží a je možné, že první dodávka bude stačit jen na pokrytí předobjednávek.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 0 komentářů

Nejprodávanější e-knihy v ČR za červen 2017

Které knihy v elektronické podobě byly nejčastěji kupované v minulém měsíci? Podívejte se do žebříčku nejprodávanějších e-booků v České republice za červen roku 2017 a inspirujte se! V tabulce naleznete i ceny

Jak vybírat e-book čtečku – rádce s výběrem čtečky elektronických knih (1. část)

Chcete pořídit svou první e-book čtečku a vůbec se v této problematice neorientujete? Nezoufejte, v článku vám poradím podle čeho vybírat, na co se zaměřit a na co si dát

Ebook čtečky 12 komentářů

Jakou čtečku na Vánoce 2017

Čtečka elektronických knih může být pro spoustu lidí ten nejlepší dárek. Modelů e-čteček sice není na trhu takové velké množství jako např. telefonů, ale přesto asi u většiny “Ježíšků” zůstává otázka

2 komentářů

Komentuj