Čtečka s barevným displejem – Pocketbook Color
Dle informací potvrzených na oficiálním českém účtu značky Pocketbook, vyvíjí tato firma čtečku elektronických knih s barevným displejem, lakonicky pojmenovanou Pocketbook Color.
Co zatím víme?
Čtečka je údajně zatím ve vývoji, ale měla by být v prodeji již toto léto (2020). Šestipalcový displej E-Ink Kaleido bude podporovat zobrazení až 4096 barev a prý “si zachovává si všechny jedinečné vlastnosti, které jsou displejům E-Ink vlastní”.
Šasi je na pohled úplně stejné jako u aktuální řady dotykových čteček výrobce s touto úhlopříčkou, tedy stejné jako u čtečky Pocketbook Touch Lux 4 a Pocketbook Touch HD3, což je pozitivní. Mohl by být instantně k dispozici velký výběr pouzder, čtečky jsou to příjemně kompaktní a lehké.
Z modelu Touch HD3 bude zjevně vycházet i co se výbavy týče, přítomno by mělo být Bluetooth pro bezdrátové připojení sluchátek a reproduktorů a čtečka bude vybavena hlasovým výstupem – TTS (předčítáním textu) – stejně jako už dlouhé roky, však ne pro český jazyk. Čtečka tak bude umět předčítat text např. v angličtině.
Nejasnosti panují okolo technologie samotného zobrazovacího panelu. Je možné, že půjde o kombinaci “černobílé” a “barevné”, každé s jiným rozlišením. Minimálně pro černobílou by každopádně měla být jemnost displeje 300 ppi, tedy aktuálně nejvyšší možná.
Cena se pravděpodobně bude pohybovat mezi 5000-6000 Kč, respektive má být 200 EUR.
K čemu nám bude?
Úplně nejsem fanoušek za honbou za barevným E-Ink displejem. “Černobílé” displeje (ve skutečnosti zvládají 16 odstínů šedi) drtivé většině lidí stačí, pravděpodobně udělají lepší službu (minimálně do doby, než nastane nějaký výrazný technologický skok) a za menší peníze.
Jestli potřebujete nebo uvítáte čtečku s barevným E-Ink displejem, posoudíte nejlépe vy sami. Pokud uvažujete o e-book čtečce, projděte si dokumenty a e-knihy, které čtete. Obsahují obrázky, nákresy, barevné zvýraznění a co já vím? Pokud ne, proč byste si měli kupovat barevnou čtečku? Většina beletrie v tištěné podobě také není barevná. Komixy na této úhlopříčce nebudou ideální volbou, stejně tak jako časopisy, které počítají s větší plochou stránky a mají složitou sazbu.
Takže lékaři, studenti? Schválně mi napište, pokud vás tato čtečka zaujala, jaké s ní máte plány, k čemu by se vám hodila?
Je to opravdu první barevná e-čtečka?
Zároveň musím uvést něco, co jsem minimálně v ČR dosud nikde neviděl vysvětleno nebo uvedeno na pravou míru, protože všichni novináři jen papouškují informace od výrobce a ten na FB tvrdí:
“Bude to vůbec první e-čtečka v Evropě s barevným E Ink displejem.”
Což není pravda. V roce 2013 v Evropě, dokonce i v ČR, již byla čtečka barevným E-Ink displejem v prodeji! Byl to model Pocketbook Color Lux (který ostatně naleznete na oficiálních českých stránkách výrobce), který měl 8″ displej Triton a bohužel to byla tragédie, kontrast byl velmi špatný a i další provozní vlastnosti byly slabé, kombinovalo to v podstatě to nejhorší z E-Ink displejů a to nejhorší z LCD displejů známých z tabletů . Prošly mi rukama dvě tyto čtečky, pak jsem prodej ve svém e-shopu utnul, protože tohle zařízení byla opravdu ve své době tragédie. Jelikož žádný nástupce nevznikl a ani ve světě se podobné čtečky neprosadily, jistě si představíte, že to byl krok vedle.
Tak uvidíme v létě :-)
Říká se “nevstoupíš dvakrát do stejné řeky”, tak budeme muset věřit, že pokud se tak stane, tak bude dotyčný, v tomto případě Pocketbook, poučen. A že po sedmi letech od prvního, ne zcela úspěšného pokusu, zde budeme mít použitelnou čtečku s barevným displejem. Kdo ví, třeba bude fajn a bude to taková ochutnávka na větší displeje, kde dle mého barva bude dávat smysl pro větší skupinu uživatelů.
Pokud však čtete beletrii, pouze písmenka, nemusíte s nákupem čtečky otálet a stačí si vybrat z aktuálně dostupných ne-barevných modelů.
Každopádně až to bude možné, tak si ji vyzkouším a přidám do nabídky speciálky na e-book čtečky. Update: a tak se také stalo, Pocketbook Color 633 můžete objednat zde.
O autorovi
Další zajímavé články
Česká lokalizace pro Kindle 3 Keyboard s firmwarem 3.4
V září roku 2012 vydal Amazon další aktualizaci firmwaru pro Kindle Keyboard, tentokrát ve verzi 3.4. Tato aktualizace přinesla mnohá vylepšení, jednou věcí však nepotěšila domácí uživatele: česká lokalizace pro
Opět ohebný E-Ink displej?
Nejznámější (a nejschopnější) výrobce displejů na bázi elektronického inkoustu, E-Ink, představil před pár dny na výstavě SID Display Week novinky a demoverze produktů využívající nové displeje. Nové zobrazovače mě přes
Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?
Aktualizace 10. 6. 2017 – čtečka popisovaná v článku se již nevyrábí/neprodává, její místo aktuálně zaujala čtečka C-Tech Lexis, viz článek. Pokud hledáte ebook čtečku s E-Ink displejem a funkcí
1 komentář
Lukaskoh
Květen 06, 11:35Tak ako prvá lastovička to dáva zmysel. Osobne preferujem väčšie displeje. Momentálne zvažujem predobjednávku remarkable 2. Keby malo remarkable farebný displej bola by to úplna bomba , lebo by som to vpodstate vedel využiť už úplne na všetko..
Prípadne onyx atď…