DUEL: Pocketbook Touch Lux 4 627 vs Pocketbook Touch HD3 632

DUEL: Pocketbook Touch Lux 4 627 vs Pocketbook Touch HD3 632

Protože některé dotazy v e-shopu se stále opakují, rozhodl jsem se, že vytvořím novou sérii článků, kde budu porovnávat jednotlivé čtečky mezi sebou. Pokud budete chtít vědět, čím se dvě čtečky liší mezi sebou papírově a prakticky, nebo která je lepší a v čem, tak to je přesně to, co v nich budu rozebírat. To lze vyčíst často z technické specifikace nebo základní rozdíly mezi podobnými čtečkami popisuji v krátkosti přímo na produktových kartách v e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky. Zde to vezmu nejen z papírového hlediska, ale více také z toho praktického a detailněji.

Vykopávám dvěma nejprodávanějšími modely od Pocketbooku, do duelu postavím model střední třídy Touch Lux 4 (627) a TOP model Touch HD3 (632), tak pojďme na to :-)

627_touchlux_slider

Vzhled a ovládání

Na začátek si dáme rychlou kapitolu. Tyto čtečky jsou totiž od sebe takřka k nerozeznání. Používají stejné šasi, liší se jen barevné provedení. Lux 4 je dostupná v barvách: černá, Esmerald a stříbrná. Touch HD3 je v barvách Spicy Cooper a Metallic Grey. Čtečky mají jinak stejný design i rozměry, dokonce i stejnou hmotnost. Jde o velmi kompaktní čtečky s 6″ displejem a velmi nízkou váhou. Pro přenášení naprosto super. Šasi je kompaktnější než dosud u této třídy (v porovnání s předchozí generací nebo čtečkou Kindle Paperwhite 4).

Mimochodem čtečka HD3 získala ocenění “reddot award 2019”, což je sice tak trochu kupované ocenění, ale nenajdete tam žádný produkt, který by za to nestál.

Obě čtečky mají čtyři hardwarové tlačítka pod displejem a dotykový displej. Vše se dá ovládat přes “dotykáč”, některé funkce lze ovládat tlačítky. Typicky samozřejmě otáčení stránek v e-knize, ale jde uživatelsky namapovat hodně jiných funkcí.

pb_632_626

Co se týče ovládání, je dobře  zvládnuto, intuitivní a spolu s velmi dobrou formátů už to prostě jednodušeji nejde. Tlačítka jsou sice užší než bývalo zvykem, ale pořád komfortně použitelná. Reakce dotykového displeje a celkově čteček jsou na dobré úrovni.

Když jsem načal ty formáty, těžko naleznete čtečky, které by na tom byly lépe. Zvládají okolo 13 formátů, hlavně ale podporují ePub, PDF a Mobi. První dva i s DRM ochranou. /Začátek nadsázky/ Zjednodušeně co do čteček nahrajete, zvládnou otevřít /konec nadsázky/. Jedinou výjimkou je, pokud byste chtěli kupovat e-knihy z Amazonu, což je největší prodejce e-knih na světě (byť pokud jej neznáte, buďte klidní, pravděpodobně si tam objednávat nebudete, protože tam není dostatečná nabídka e-knih v češtině). Každopádně pokud budete číst e-knihy v češtině, tak vám obě tyto čtečky zjednoduší život, protože ať už si pořídíte nové komerční e-knihy (seznam největších českých prodejců e-knih zde) nebo se k vám dostanou z jiného zdroje – řekněme jiné legální e-knihy na internetu vystavené ke stažení zdarma, tak se těžko dostanete do situace, že máte soubor s e-knihou a nepůjde v těchto čtečkách otevřít a budete jej muset na počítači převádět do jiného formátu.

Displej

Zde můžeme rozdíly hledat. Na papíře jsou jasné, rozlišení je při stejné úhlopříčce jiné, takže tyto čtečky mají odlišnou jemnost vykreslení písma a celkově všeho. Konkrétně 212ppi (bodů na palec) u Lux 4 a 300ppi u čtečky HD3. Hodnota 300ppi je špičková, žádná čtečka na světě nemá lepší. Pouhým okem nerozeznáte jednotlivé body, takže písmo je perfektně ostré. Pokud dobře vidíte, či se podíváte pozorněji na text na Lux 4, tak uvidíte rastr, jednotlivé “kostičky”. Vadí to běžnému člověku v běžném provozu? Asi ne, ale jde to prostě lépe. Musím říct, že za mě je rozdíl jasný, ale někteří zákazníci jej nevidí, když jim čtečky vedle sebe ukážu. To je ale spíše “problém” starších uživatelů s horším zrakem. Jsem vždy na vážkách, co doporučit lidem řekněme v důchodovém věku, protože ti většinou nepotřebují to nejvíc TOP a otočí každou korunu dvakrát. Na druhé straně rozdíl v komfortu čtení musí pocítit i oni – viz dále.

Kontrast je lepší u čtečky HD3, byť je displej stejného typu, tedy E-Ink Carta (nejnovější a nejlepší E-Ink displej).

Velkou….ne, obrovskou výhodou (už to tak beru po několika měsících testování) je možnost volit barevný nádech podsvícení u čtečky HD3 632, výrobce tuto funkci nazval SMARTlight. Lze zvolit od studenějších tónů (modré) až po teplé tóny (oranžová?, žlutá?) a samozřejmě lze většinou vykouzlit i neutrální bílou. Tím si nejenže lze přizpůsobit zážitek ze čtení aktuálním potřebám (okolní osvětlení, nálada, denní doba), ale také odfiltrovat tzv. modré světlo. To zjednodušeně řečeno dává tělu informaci, že je den, že nemá spát – tzn. pokud čtete před spaním, může to mít vliv na váš spánek nebo usnutí. Samozřejmě každý reagujeme jinak, ale dle odborníků je to seriózní problém. U HD3 stačí přejet prstem po správním posuvníku a problém je vyřešen. U Lux 4, stejně jako u valné většiny jiných čteček, je barevný nádech světla daný od výroby a modré světlo je emitováno.

Pokud to shrnu, displej je jeden z hlavních důvodů (a důvod, který by měl většinu uživatelů nejvíce zajímat), proč je HD3 dražší oproti Lux 4. A je celkově lepší, příjemnější, komfortnější na čtení.

632_slider

Další výhody čtečky Touch HD3 oproti Lux 4

 • Dvoujádrový procesor místo jednojádrového. Rychlejší čtečka, svižnější reakce. Při běžném použití i při náročnějších PDF dokumentech.
 • HD3 je vodotěsná a prachotěsná. Tak vodotěsná, že má podle výrobce přežít ponor v jednom metru vody i půl hodiny. Čtečka není určena pro potápěče, ale může se hodit všem ostatním při běžném provozu. U bazénu, u vody, ve vaně, v dešti na zastávce MHD, apod., už žádný strach z poškození čtečky vlivem vody. Je to ta funkce, kterou moc nepotřebujete, do doby, než ji najednou potřebujete a nemáte :-) Obrovskou výhodou je použití technologie HZO Protection, díky které vodotěsnost nepoznáte na vzhledu zařízení či komfortu při jeho používání.
 • Audio funkce. V prvé řadě přehrávání MP3 – ke čtení si tak můžete pustit hudbu nebo do čtečky nahrát audioknihy. Druhá možnost je využít funkci pro hlasité předčítání textu, tzv. TTS – ta ale nefunguje pro česky psaný text (a nedoufejte, že někdy pro tento model bude). Absenci reproduktorů na čtečce je nutno vyřešit připojením externích nebo sluchátek. V balení je redukce z USB na čtečce na běžný 3,5mm sluchátkový jack. Popř. lze obojí připojit přes Bluetooth. Tedy připojíte všechny “běžné” sluchátka.
 • Přítomnost G-senzoru pro automatické otáčení orientace displeje podle natočení zařízení. Tzn. když čtete na výšku displeje a otočíte zařízení o 90%, otočí se i text. Osobně preferuji to vypnout a nastavovat ručně v případě potřeby.
 • Vyšší model – nemohu to hlídat v čase, ale firmware čtečky HD3 může být (a minimálně v určitou chvíli byl) propracovanější než u čtečky Lux 4 – např. u zvětšení písma při režimu PDF reflow šlo velikost písma vybrat po menších krocích. Jsou to takové drobné nuance, které se nikde nedočtete, ale zjevně mohou nastat.

Nevýhody čtečky Touch HD3

 • Nepodporuje paměťové karty (asi ústupek funkční či finanční kvůli vodotěsnosti). Naštěstí to výrobce vykompenzoval zvýšením interní paměti z 8GB na 16GB (reálně o cca 2-3GB méně). Nutno dodat, že běžný člověk neocení větší paměť HD3, ale stejně tak neocení přítomnost slotu na paměťové karty u nižšího modelu… Pro běžného uživatele je totiž interní paměť dostatečná, uloží tam stovky až tisíce e-knih. Úložný prostor HD3 počítá i s datově náročnější dokumenty nebo audioknihami.

Srovnat tyto dvě čtečky bylo vlastně docela jednoduché, protože jsou ze stejné stáje a mají spoustu společných vlastností. Nemohu přeci přepálit začátek :-)

Verdikt

Kterou z nich doporučit? Pocketbook Touch HD3 632 je jednoznačně lepší čtečka a hlavně příplatek za ni je dle mého adekvátní. Pokud to váš finanční rozpočet dovolí a pokud čtete hodně, tak rozhodně nešetřete a pořiďte ji. Budete si chrochtat :-) Lux 4 627 doporučím tam, kde je tlak na nižší cenu a také všude tam, kde se to hodí – např. ne mnoho rodičů pořídí to nejlepší devítiletému dítěti – přeci jen pak nechtěná nehoda způsobí menší škodu. Samozřejmě je to vše jen otázka peněz. Obě čtečky jsou za dané ceny skvělé a velmi dobře použitelné pro běžného českého uživatele.
Pokud by se někdo zeptal, kterou bych si vybral (koupil) já, nerozmýšlel bych se ani vteřinu (Touch HD3 ;-)

Výhodná koupě e-book čtečky

A kde pořídit? Budu rád, pokud se podíváte na nabídku nabídku e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, která aktuálně k oběma popisovaným čtečkám obsahuje všechny tyto bonusy a pozitivní jistoty :-)

 • Ochranná fólie na displej
 • Přístup ke kolekci cca 7500 e-knih
 • Voucher na e-knihy z Palmknihy
 • Garance nula vadných bodů na displeji
 • Poštovné zdarma při nákupu nad 4800 Kč
 • Aktuálně 100% zákazníků doporučuje můj e-shop, podle nezávislého dotazníku Heuréka za posledních 90 dní (v době uvedení tohoto článku), mnohaletá tradice e-shopu, takže není třeba se ničeho bát.
 • A hlavně si pořídíte čtečku u prodejce, na kterého se můžete obrátit před i po nákupu, ať už si budete vhodnou čtečku vybírat, nebo budete potřebovat poradit s obsluhou (email, telefon, chat na stránce).
 • Sečteno podtrženo, dostanete bonusy ve vyčíslitelné (několik stovek Kč) i nevyčíslitelné hodnotě. Stojí vám to za pár korun ušetření při nákupu někde jinde? :-)

O autorovi

Tomáš
Tomáš 203 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Získejte audioknihu zdarma!

Máte rádi audioknihy? Nebo s nimi ještě nemáte žádnou zkušenost a říkáte si, že by bylo fajn to napravit? Získejte super audioknihu v hodnotě až 299 Kč zcela zdarma! Stačí

Hlavní stránka 0 komentářů

Nejprodávanější e-knihy v ČR za září 2015

Vždy za uplynulý měsíc zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů desítku nejlépe prodávaných titulů, které jsou dostupné v elektronickém formátu. Hledáte-li k přečtení něco, co teď frčí, můžete se inspirovat :-)

Hlavní stránka 0 komentářů

Bezplatná služba Send to Kindle končí?

Send to Kindle je služba sloužící pro bezdrátové (internetové) zasílání obsahu do čteček Kindle. Do čtečky jste si mohli posílat vlastní dokumenty emailem (včetně konverze některých formátů), využívat pro stahování

4 komentáře

  • Tomáš
   Duben 14, 06:46 Odpovědět

   Vypadá to na verzi pro jiný trh. Rozdíly nepředpokládám.

 1. LuBr
  Květen 11, 18:05 Odpovědět

  Dobrý den, je prosím možné u verze Lux 4 možné nainstalovat aplikaci eReading pro půjčování eknih z veřejné knihovny? Děkuji, Lucka

  • Tomáš
   Květen 11, 19:50 Odpovědět

   Dobrý den, ne, není to možné. Potřebujete zařízení s Androidem a možností doinstalovávat Android aplikace. To jsou z naší nabídky aktuálně pouze čtečky značky Onyx Boox – https://www.axos.cz/ebook-ctecky:onyx-boox/ Nové modely jsou aktuálně na cestě k nám, až vše vyzkoušíme, tak pak půjde objednat čtečku i s doinstalováním potřebné aplikace u nás.

Komentuj