DUEL: Pocketbook Touch Lux 4 627 vs Pocketbook Touch HD3 632
Protože některé dotazy v e-shopu se stále opakují, rozhodl jsem se, že vytvořím novou sérii článků, kde budu porovnávat jednotlivé čtečky mezi sebou. Pokud budete chtít vědět, čím se dvě čtečky liší mezi sebou papírově a prakticky, nebo která je lepší a v čem, tak to je přesně to, co v nich budu rozebírat. To lze vyčíst často z technické specifikace nebo základní rozdíly mezi podobnými čtečkami popisuji v krátkosti přímo na produktových kartách v e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky. Zde to vezmu nejen z papírového hlediska, ale více také z toho praktického a detailněji.
Vykopávám dvěma nejprodávanějšími modely od Pocketbooku, do duelu postavím model střední třídy Touch Lux 4 (627) a TOP model Touch HD3 (632), tak pojďme na to :-)
Vzhled a ovládání
Na začátek si dáme rychlou kapitolu. Tyto čtečky jsou totiž od sebe takřka k nerozeznání. Používají stejné šasi, liší se jen barevné provedení. Lux 4 je dostupná v barvách: černá, Esmerald a stříbrná. Touch HD3 je v barvách Spicy Cooper a Metallic Grey. Čtečky mají jinak stejný design i rozměry, dokonce i stejnou hmotnost. Jde o velmi kompaktní čtečky s 6″ displejem a velmi nízkou váhou. Pro přenášení naprosto super. Šasi je kompaktnější než dosud u této třídy (v porovnání s předchozí generací nebo čtečkou Kindle Paperwhite 4).
Mimochodem čtečka HD3 získala ocenění “reddot award 2019”, což je sice tak trochu kupované ocenění, ale nenajdete tam žádný produkt, který by za to nestál.
Obě čtečky mají čtyři hardwarové tlačítka pod displejem a dotykový displej. Vše se dá ovládat přes “dotykáč”, některé funkce lze ovládat tlačítky. Typicky samozřejmě otáčení stránek v e-knize, ale jde uživatelsky namapovat hodně jiných funkcí.
Co se týče ovládání, je dobře zvládnuto, intuitivní a spolu s velmi dobrou formátů už to prostě jednodušeji nejde. Tlačítka jsou sice užší než bývalo zvykem, ale pořád komfortně použitelná. Reakce dotykového displeje a celkově čteček jsou na dobré úrovni.
Když jsem načal ty formáty, těžko naleznete čtečky, které by na tom byly lépe. Zvládají okolo 13 formátů, hlavně ale podporují ePub, PDF a Mobi. První dva i s DRM ochranou. /Začátek nadsázky/ Zjednodušeně co do čteček nahrajete, zvládnou otevřít /konec nadsázky/. Jedinou výjimkou je, pokud byste chtěli kupovat e-knihy z Amazonu, což je největší prodejce e-knih na světě (byť pokud jej neznáte, buďte klidní, pravděpodobně si tam objednávat nebudete, protože tam není dostatečná nabídka e-knih v češtině). Každopádně pokud budete číst e-knihy v češtině, tak vám obě tyto čtečky zjednoduší život, protože ať už si pořídíte nové komerční e-knihy (seznam největších českých prodejců e-knih zde) nebo se k vám dostanou z jiného zdroje – řekněme jiné legální e-knihy na internetu vystavené ke stažení zdarma, tak se těžko dostanete do situace, že máte soubor s e-knihou a nepůjde v těchto čtečkách otevřít a budete jej muset na počítači převádět do jiného formátu.
Displej
Zde můžeme rozdíly hledat. Na papíře jsou jasné, rozlišení je při stejné úhlopříčce jiné, takže tyto čtečky mají odlišnou jemnost vykreslení písma a celkově všeho. Konkrétně 212ppi (bodů na palec) u Lux 4 a 300ppi u čtečky HD3. Hodnota 300ppi je špičková, žádná čtečka na světě nemá lepší. Pouhým okem nerozeznáte jednotlivé body, takže písmo je perfektně ostré. Pokud dobře vidíte, či se podíváte pozorněji na text na Lux 4, tak uvidíte rastr, jednotlivé “kostičky”. Vadí to běžnému člověku v běžném provozu? Asi ne, ale jde to prostě lépe. Musím říct, že za mě je rozdíl jasný, ale někteří zákazníci jej nevidí, když jim čtečky vedle sebe ukážu. To je ale spíše “problém” starších uživatelů s horším zrakem. Jsem vždy na vážkách, co doporučit lidem řekněme v důchodovém věku, protože ti většinou nepotřebují to nejvíc TOP a otočí každou korunu dvakrát. Na druhé straně rozdíl v komfortu čtení musí pocítit i oni – viz dále.
Kontrast je lepší u čtečky HD3, byť je displej stejného typu, tedy E-Ink Carta (nejnovější a nejlepší E-Ink displej).
Velkou….ne, obrovskou výhodou (už to tak beru po několika měsících testování) je možnost volit barevný nádech podsvícení u čtečky HD3 632, výrobce tuto funkci nazval SMARTlight. Lze zvolit od studenějších tónů (modré) až po teplé tóny (oranžová?, žlutá?) a samozřejmě lze většinou vykouzlit i neutrální bílou. Tím si nejenže lze přizpůsobit zážitek ze čtení aktuálním potřebám (okolní osvětlení, nálada, denní doba), ale také odfiltrovat tzv. modré světlo. To zjednodušeně řečeno dává tělu informaci, že je den, že nemá spát – tzn. pokud čtete před spaním, může to mít vliv na váš spánek nebo usnutí. Samozřejmě každý reagujeme jinak, ale dle odborníků je to seriózní problém. U HD3 stačí přejet prstem po správním posuvníku a problém je vyřešen. U Lux 4, stejně jako u valné většiny jiných čteček, je barevný nádech světla daný od výroby a modré světlo je emitováno.
Pokud to shrnu, displej je jeden z hlavních důvodů (a důvod, který by měl většinu uživatelů nejvíce zajímat), proč je HD3 dražší oproti Lux 4. A je celkově lepší, příjemnější, komfortnější na čtení.
Další výhody čtečky Touch HD3 oproti Lux 4
- Dvoujádrový procesor místo jednojádrového. Rychlejší čtečka, svižnější reakce. Při běžném použití i při náročnějších PDF dokumentech.
- HD3 je vodotěsná a prachotěsná. Tak vodotěsná, že má podle výrobce přežít ponor v jednom metru vody i půl hodiny. Čtečka není určena pro potápěče, ale může se hodit všem ostatním při běžném provozu. U bazénu, u vody, ve vaně, v dešti na zastávce MHD, apod., už žádný strach z poškození čtečky vlivem vody. Je to ta funkce, kterou moc nepotřebujete, do doby, než ji najednou potřebujete a nemáte :-) Obrovskou výhodou je použití technologie HZO Protection, díky které vodotěsnost nepoznáte na vzhledu zařízení či komfortu při jeho používání.
- Audio funkce. V prvé řadě přehrávání MP3 – ke čtení si tak můžete pustit hudbu nebo do čtečky nahrát audioknihy. Druhá možnost je využít funkci pro hlasité předčítání textu, tzv. TTS – ta ale nefunguje pro česky psaný text (a nedoufejte, že někdy pro tento model bude). Absenci reproduktorů na čtečce je nutno vyřešit připojením externích nebo sluchátek. V balení je redukce z USB na čtečce na běžný 3,5mm sluchátkový jack. Popř. lze obojí připojit přes Bluetooth. Tedy připojíte všechny “běžné” sluchátka.
- Přítomnost G-senzoru pro automatické otáčení orientace displeje podle natočení zařízení. Tzn. když čtete na výšku displeje a otočíte zařízení o 90%, otočí se i text. Osobně preferuji to vypnout a nastavovat ručně v případě potřeby.
- Vyšší model – nemohu to hlídat v čase, ale firmware čtečky HD3 může být (a minimálně v určitou chvíli byl) propracovanější než u čtečky Lux 4 – např. u zvětšení písma při režimu PDF reflow šlo velikost písma vybrat po menších krocích. Jsou to takové drobné nuance, které se nikde nedočtete, ale zjevně mohou nastat.
Nevýhody čtečky Touch HD3
- Nepodporuje paměťové karty (asi ústupek funkční či finanční kvůli vodotěsnosti). Naštěstí to výrobce vykompenzoval zvýšením interní paměti z 8GB na 16GB (reálně o cca 2-3GB méně). Nutno dodat, že běžný člověk neocení větší paměť HD3, ale stejně tak neocení přítomnost slotu na paměťové karty u nižšího modelu… Pro běžného uživatele je totiž interní paměť dostatečná, uloží tam stovky až tisíce e-knih. Úložný prostor HD3 počítá i s datově náročnější dokumenty nebo audioknihami.
Srovnat tyto dvě čtečky bylo vlastně docela jednoduché, protože jsou ze stejné stáje a mají spoustu společných vlastností. Nemohu přeci přepálit začátek :-)
Verdikt
Kterou z nich doporučit? Pocketbook Touch HD3 632 je jednoznačně lepší čtečka a hlavně příplatek za ni je dle mého adekvátní. Pokud to váš finanční rozpočet dovolí a pokud čtete hodně, tak rozhodně nešetřete a pořiďte ji. Budete si chrochtat :-) Lux 4 627 doporučím tam, kde je tlak na nižší cenu a také všude tam, kde se to hodí – např. ne mnoho rodičů pořídí to nejlepší devítiletému dítěti – přeci jen pak nechtěná nehoda způsobí menší škodu. Samozřejmě je to vše jen otázka peněz. Obě čtečky jsou za dané ceny skvělé a velmi dobře použitelné pro běžného českého uživatele.
Pokud by se někdo zeptal, kterou bych si vybral (koupil) já, nerozmýšlel bych se ani vteřinu (Touch HD3 ;-)
Výhodná koupě e-book čtečky
A kde pořídit? Budu rád, pokud se podíváte na nabídku nabídku e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, která aktuálně k oběma popisovaným čtečkám obsahuje všechny tyto bonusy a pozitivní jistoty :-)
- Ochranná fólie na displej
- Přístup ke kolekci cca 7500 e-knih
- Voucher na e-knihy z Palmknihy
- Garance nula vadných bodů na displeji
- Poštovné zdarma při nákupu nad 4800 Kč
- Aktuálně 100% zákazníků doporučuje můj e-shop, podle nezávislého dotazníku Heuréka za posledních 90 dní (v době uvedení tohoto článku), mnohaletá tradice e-shopu, takže není třeba se ničeho bát.
- A hlavně si pořídíte čtečku u prodejce, na kterého se můžete obrátit před i po nákupu, ať už si budete vhodnou čtečku vybírat, nebo budete potřebovat poradit s obsluhou (email, telefon, chat na stránce).
- Sečteno podtrženo, dostanete bonusy ve vyčíslitelné (několik stovek Kč) i nevyčíslitelné hodnotě. Stojí vám to za pár korun ušetření při nákupu někde jinde? :-)
O autorovi
Další zajímavé články
Druhá aktualizace pro eReading.cz 4 Touch Light
Oblíbená čtečka elektronických knih eReading.cz 4 Touch Light, který vyniká možností doinstalování Android aplikací a možnosti výpůjček e-knih, dostala nový firmware. O prvním updatu jsem informoval v lednu, tato druhá
PocketBook Sense – první zahraniční dojmy
O novince jsem již informoval v článku PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a Kenzo krytem. Zahraniční média však mají lepší možnosti a autorům německého serveru allesebook.de se
Jakou e-book čtečku? Poláci radí
V polském magazínu Press 3/2016, což je měsíčník zaměřený na reklamu a marketing, vyšel neobvyklý žebříček e-book čteček. Nejedná se o test redaktorů či prosté obodování papírových vlastností čteček a
10 komentářů
Lukas
Duben 14, 06:01Zdravim,
Jaky je rozdil mezi verzi 632 a 632 aqua? Je to ciste jen v modre barve, nebo nabizi nejaky vyssi stupen ochrany proti vode?
http://tech-touch.info/2019/07/24/overview-of-pocketbook-aqua-632-flagship-reader-with-protection-against-water/
Diky Lukas
Tomáš
Duben 14, 06:46Vypadá to na verzi pro jiný trh. Rozdíly nepředpokládám.
LuBr
Květen 11, 18:05Dobrý den, je prosím možné u verze Lux 4 možné nainstalovat aplikaci eReading pro půjčování eknih z veřejné knihovny? Děkuji, Lucka
Tomáš
Květen 11, 19:50Dobrý den, ne, není to možné. Potřebujete zařízení s Androidem a možností doinstalovávat Android aplikace. To jsou z naší nabídky aktuálně pouze čtečky značky Onyx Boox – https://www.axos.cz/ebook-ctecky:onyx-boox/ Nové modely jsou aktuálně na cestě k nám, až vše vyzkoušíme, tak pak půjde objednat čtečku i s doinstalováním potřebné aplikace u nás.
jokabuki
Prosinec 09, 20:26Mám starší PB 622 Touch. Má jack 3,5 na audio, TTS v češtině, WiFi, možnost doinstalovat hromadu aplikací, což jsem i udělal. Zatím jsem nasvícení (nikoli podsvícení) displeje nepotřeboval, takže to by mě k nové čtečce nepřitáhlo. Kvalita displeje mi bohatě stačí. Takže? Až odejde, nevím, co budu pořizovat. Novější PB jsou dražší, chybí jim některé funkce, na které jsem zvyklý (především audio), možnost vylepšení aplikacemi je mizivá. Samo, mají lepší displej, ale to mě neohromuje. Tak uvidím.
Tomáš
Prosinec 09, 20:56Dnešní čtečky mají Bluetooth jako náhradu 3.5 mm jacku. Ostatně sluchátkový výstup mizí už dlouho i z mobilních telefonů, časem zmizí do propadliště dějin. Např. i z důvodu vodotěsnosti. Nicméně i tyto modely e-book čteček (některé s vodotěsností) a Bluetooth (Pocketbook HD3, Pocketbook Inkpad 3, Pocketbook Inkpad 3 PRO) mají v balení redukci na sluchátkový jack.
Wi-Fi má dnes každá čtečka.
Pocketbooky nemají TTS v češtině od roku cca 2013, kdy přešli se syntetizátorem řeči na lepší technologii (opravdu skok v kvalitě – bohužel jen pro pro nás cizí jazyky), pro který není k dispozici český jazykový balíček. Ostatní běžné čtečky (např. Kindle) nemají už ani podporu MP3. Máte poslední model, který má české TTS.
Většina lidí si čtečku kupuje jako jednoúčelové zařízení a potřebu vylepšovat ji aplikacemi nemá. Pro ty ostatní je k dispozici solidní náhrada, čtečky Onyx Boox s moderním Androidem – např. Poke 3 https://www.axos.cz/onyx-boox-poke-3/ nebo Nova 3 – https://www.axos.cz/onyx-boox-nova-3/ Nepotřebujete bastlit aplikace, prostě si ji tam nahrajete přes Google Play. Jednoduchost tohoto řešení a portfolio aplikací je úplně někde jinde.
Ať Vám čtečka slouží.
jokabuki
Prosinec 10, 07:59Díky za přání. Neseženou se na ni již díly, hlavně baterie, takže navěky to nebude. Pokud jde k možnosti vylepšovat systém, linux to umožňuje, ale není to pro každého, samozřejmě. Jistě, že je čtečka především na čtení, ale je fajn ji něčím vylepšit. Ovšem podpora ze strany PocketBooku pro staré čtečky není vpodstatě již žádná. Nejde Dropbox, přestala jít aplikace email (ale ta přes běžný email), originální přes Send to Pocketbook funguje. Je to všude stejné, chtějí nás dotlačit k neustálému kupování nových přístrojů nepodporou těch starých. TTS je fajn, ale raději čtu, než poslouchám.
Jinak, nevím, jak to mají nové čtečky, ale mám v ní spousty slovníků, můžu si doinstalovat nepřeberně typů písma, několik čtecích programů i na PDF, jsou lepší nežli ty původní. Samo podpora komiksových formátů. Chce to ale něco vědět o PC i čtečkách, navštěvovat i zahraniční fóra, ap. Není to jako dneska obchod Play, kde si hotové vše obstarám. Sám léta přispívám na různé weby o čtečkách PB, píšu rady, návody, bohužel lidí se stejným typem čtečky ubývá, tedy i zájem o vytunění čtečky. Je to vývoj a ten se nezastaví.
Každopádně si rád přečtu vaše články o novinkách, případně testy.
Až přijde čas, preferoval bych tyto vlastnosti: rád bych opět PB, audiovýstup, dostatek formátů (i když si stejně vše převádím do epub), slovníky s možností jejich dalšího přidání, emailový klient, Send to Pocketbook, Dropbox, možnost měnit styl nabídky (Themes), nasvícení nepotřebuji, lepší displej spíše jako bonus, ale dotykový.
Jafon
Leden 20, 10:00Ahoj, prosím o radu. Po 7 letech mi odešla Amazon kindle s tlačítkovým ovládáním tedy s nedotykovým displejem.
Vyzkoušel jsem několik nových čteček všechny s dotykáčem , žádná mi nevyhovuje .Displej je nepřesný,pomalý , nereaguje přesně, dotyk musím opakovat a pod. Marně hledám něco s dotykáčem . Moje představa je zařízeni 6-8 palců do10 000 Kč.
Co říkáte na čtečku s Androidem 10.0 ?
Děkuji za radu
S pozdravem
Hezký den a kovidu zmar
JF
Sujara
Únor 23, 14:56Dobrý den, mohl by jste mi poradit. Co znamená, když mi čtečka napíše zakázaný přístup a kniha nelze otevřít? Děkuji moc.
Veronika
Září 01, 05:39Dobrý den,
Pořídila jsem si svoji první čtečku Pocketbook Touch HD3 632, velmi příjemná do ruky, hezky se s ní pracuje. Chtěla jsem se zeptat na dvě věci. Docela často “problikává” text, např. když ji zapnu a jdu do galerie, nahrané tituly, písmenka a obrázky se rozsypávají. Další věc je baterka. Četla jsem, že má slušnou výdrž, cca po dvou hodinách používání se mi ze 100 procent nabití zcela vybila. Stalo se mi opakovaně.
Děkuji moc. Hezký den. Veronika