Pocketbook Inkpad Color – zkušenosti s první evropskou čtečkou s barevným displejem new Kaleido

Pocketbook Inkpad Color – zkušenosti s první evropskou čtečkou s barevným displejem new Kaleido

Pocketbook přišel na trh se zařízením Inkpad Color 741 s úhlopříčkou displeje 7,8″. Údajně první v Evropě a USA, které využívá nový “new Kaleido” barevný E-Ink displej. Ten má poskytovat lepší kontrast a saturovanější barvy, než předchůdce (tzn. než E-Ink displej Kaleido bez přízviska “new”). Ten starší (jak paradoxně to zní, protože je celkem nový) displej je použit u 6″ modelu Pocketbook Color 633 a psal jsem o něm tady postřehy z praxe.

Obě zmíněné čtečky naleznete v nabídce e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky.

Informace o technickém provedení nejsou často k mání, ale E-Ink new Kaleido by měl používat jiný barevný filtr než předchůdce a díky tomu přinést avizované zlepšení v kontrastu a živosti barev. Rozlišení, respektive jemnost displeje zůstává stejná a to 300ppi pro zobrazení černé (respektive 16 odstínů šedé) a 100ppi pro zobrazení barev (těch je schopen zobrazit 4096).

Čtečky Pocketbook Color (6″) a Pocketbook Inkpad Color (7,8″) jsem si vyzkoušel vedle sebe a musím říct, že jde bez většího zkoumání potvrdit, že barvy jsou u novinky výraznější a kontrast lepší. Nový barevný filtr má lepší propustnost světla, proto je podklad světlejší a tím pádem je zobrazení kontrastnější.

Krom toho má větší Pocketbook podsvícení do teplejších barev, alespoň za přirozeného denního světla. Není to ideální stav, kdy by bylo podsvícení (nasvícení – who cares) bílé, bez barevného nádechu, ale je to přirozenější a příjemnější, než když je displej “do modra/studena”. Bohužel ani jedna popisovaná čtečka s barevným displejem Kaleido nemá SmartLight – tak si PB nazval funkci pro manuální nastavení barevné teploty podsvícení. Zde je “barva podsvícení” napevno daná a nelze ji měnit jako u Inkpad 3 740 nebo Touch HD3 632. Jestli je to z důvodu ceny, nějakého technického zádrhelu s novým typem displeje nebo zjednodušení-zblbuvzdornění čtečky (“já mám divné barvy, reklamace!), kdo ví.

Údajně byla nová čtečka podrobena i softwarovým úpravám a měla by přinášet rychlejší otáčení stránek než 6″ model Color. To jsem však neměl čas ověřit.

Zobrazení barevného obsahu na Inkpadu Color je rovněž přirozenější než na starším a menším bratříčkovi. Neptejte se mě proč :-) Obraz a barevné přechody jsou jemnější a vypadá to lépe.

Možná je to vylepšením “printing pattern” a “image rendering” pro ostřejší text, který popisuje u vylepšeného Kaleido inženýr společnosti E-ink.

Kontrast je stále bez zapnutého podsvícení nedostatečný. Fotka klame, ale lepší kontrast – světlejší pozadí – má viditelně Inkpad Color. Foceno za zakaboněného zimního dne, okno bylo vpravo.

Výhoda většího displeje je jasná, na displej se vejde více obsahu, respektive stejný obsah je větší a netrpí tak na “zdrcnutí”. Např. pokud si zobrazíte stránku komixu, bude na obou čtečkách zobrazena stejná strana komixu, na Inkpadu Color bude větší a čitelnější. Rozdíl bude patrný hlavně v barevných prvcích, které mají o dost menší jemnost zobrazení než typicky černobílý text, kde je jemnost u obou čteček prvotřídní. Vidět můžeme větší rozkostičkování hran barevného trojúhelníku u menšího displeje.

Pokud toužíte po zařízení s větším displejem s dlouhou výdrží na baterii a s displejem šetrným pro oči, často čtete komixy, manga, magazíny / časopisy, kuchařky, nebo pracovní dokumenty v barvě, bude Inkpad Color čtečkou, kterou byste měli zahrnout do výběru. Otázkou je, co krom této čtečky ve výběru bude :-) Zvažte, jestli potřebujete barevný displej a nestačil by černobílý. Pokud trváte na barevném, tak PB Inkpad Color je zas o něco dál a použitelnější. Spousta uživatelů volala po něčem větším s barevným displejem, tak je to tady :-) Má to své specifika, ale vzhledem k zaměření hodnotím Inkpad Color kladněji než předchůdce. Vzhledem k většímu displeji, který dává smysl pro zobrazování barevného obsahu, tak díky zlepšení slabých stránek původního řešení.

Jaké jsou další změny, tentokrát oproti Inkpadům s černobílým displejem?

 • vůči Inkpad 3 740 – hmotnost z 210 na 225g, větší paměť z 8GB na 16GB, větší kapacita baterie z 1900 na 2900 mAh, konektor USB-C místo staršího microSD.
 • vůči Inkpad 3 PRO – stejná hmotnost, Inkpad Color není vodotěsný, podporuje karty až 32GB, větší kapacita baterie z 1900 na 2900 mAh, konektor USB-C místo staršího microSD.

Pokud potřebujete poradit nebo tuto čtečku s barevným displejem zakoupit, tak budu rád, když to uděláte u nás – Pocketbook Color 741 už máme skladem. Pokud se teprve rozhodujete a potřebujete další informace nebo jste vybrali čtečku jinou, můžete nákupem v mém e-shopu podpořit mj. provoz tohoto blogu.

PS. A rozhodně doporučuji shlédnout video, pěkně udělané a dobře vysvětlené benefity barevného displeje.O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 12 komentářů

Jakou čtečku na Vánoce 2017

Čtečka elektronických knih může být pro spoustu lidí ten nejlepší dárek. Modelů e-čteček sice není na trhu takové velké množství jako např. telefonů, ale přesto asi u většiny “Ježíšků” zůstává otázka

Nejprodávanější e-knihy v ČR za říjen 2015

Svaz českých knihkupců a nakladatelů zveřejňuje vždy za uplynulý měsíc desítku nejlépe prodávaných titulů, které jsou dostupné v elektronickém formátu a můžete si ji tedy zakoupit do své e-book čtečky. Hledáte-li

Speciálka na čtečky e-knih – nová prodejna ebook čteček v Ostravě!

Slyšte novinu! Dovolujeme si oznámiti široké veřejnosti, že uprostřed kraje Ostravského jest nově otevřen krámek, jenž neobsahuje samé krámy, jak by z názvu mohl důvtipný občan vyvoditi, nýbrž jenž soustřeďuje se na

4 komentářů

 1. Josef
  Únor 25, 11:08 Odpovědět

  Děkuji za první zkušenosti se čtečkou
  Zajímalo by mě jestli je nějaký rozdíl mezi PocketBook 740 InkPad 3 a 741 ve zobrazení černobílého textu z hlediska pevného nastavení barvy podsvícení. Rád bych si 741 pořídil kvůli technickým článkům pořídil, ale nerad bych aby se nějakým způsobem zhoršilo čb zobrazení, které je vynikající u 740
  s pozdravem Josef

  • Tomáš
   Březen 01, 15:37 Odpovědět

   Josefe přesně nechápu, co byste chtěl za informace. Můžete to přeformulovat, zpřesnit? Ať vím, na co se zaměřit.

 2. Martin
  Leden 31, 19:41 Odpovědět

  Dobrý den, mám v podstatě podobný dotaz jako uživatel Josef.
  Je prosím vidět rozdíl ve zobrazení stejného čb textu na těchto obou čtečkách (PB 740 a PB 741)? Pokud je u barevné varianty čtečky na jejím displeji v podstatě vrstva navíc a ještě i ubyla možnost měnit nastavení teploty nasvícení, tak si nejsem jistý jestli to nezhorší právě to zobrazování obyčejného černobílého textu. Pokud je pro mě primárním cílem co nejlepší a nejvěrnější zobrazení černobílého textu na čtečce, tak abych měl pocit že čtu papír, je tedy lepší volbou čtečka 740, nebo můžu bez obav zvolit i barevnou 741 a rozdíl nepoznám?
  Díky za odpověď.
  Zdraví Martin

Komentuj