Pocketbook Inkpad Color – zkušenosti s první evropskou čtečkou s barevným displejem new Kaleido

Pocketbook Inkpad Color – zkušenosti s první evropskou čtečkou s barevným displejem new Kaleido

Pocketbook přišel na trh se zařízením Inkpad Color 741 s úhlopříčkou displeje 7,8″. Údajně první v Evropě a USA, které využívá nový “new Kaleido” barevný E-Ink displej. Ten má poskytovat lepší kontrast a saturovanější barvy, než předchůdce (tzn. než E-Ink displej Kaleido bez přízviska “new”). Ten starší (jak paradoxně to zní, protože je celkem nový) displej je použit u 6″ modelu Pocketbook Color 633 a psal jsem o něm tady postřehy z praxe.

Obě zmíněné čtečky naleznete v nabídce e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky.

Informace o technickém provedení nejsou často k mání, ale E-Ink new Kaleido by měl používat jiný barevný filtr než předchůdce a díky tomu přinést avizované zlepšení v kontrastu a živosti barev. Rozlišení, respektive jemnost displeje zůstává stejná a to 300ppi pro zobrazení černé (respektive 16 odstínů šedé) a 100ppi pro zobrazení barev (těch je schopen zobrazit 4096).

Čtečky Pocketbook Color (6″) a Pocketbook Inkpad Color (7,8″) jsem si vyzkoušel vedle sebe a musím říct, že jde bez většího zkoumání potvrdit, že barvy jsou u novinky výraznější a kontrast lepší. Nový barevný filtr má lepší propustnost světla, proto je podklad světlejší a tím pádem je zobrazení kontrastnější.

Krom toho má větší Pocketbook podsvícení do teplejších barev, alespoň za přirozeného denního světla. Není to ideální stav, kdy by bylo podsvícení (nasvícení – who cares) bílé, bez barevného nádechu, ale je to přirozenější a příjemnější, než když je displej “do modra/studena”. Bohužel ani jedna popisovaná čtečka s barevným displejem Kaleido nemá SmartLight – tak si PB nazval funkci pro manuální nastavení barevné teploty podsvícení. Zde je “barva podsvícení” napevno daná a nelze ji měnit jako u Inkpad 3 740 nebo Touch HD3 632. Jestli je to z důvodu ceny, nějakého technického zádrhelu s novým typem displeje nebo zjednodušení-zblbuvzdornění čtečky (“já mám divné barvy, reklamace!), kdo ví.

Údajně byla nová čtečka podrobena i softwarovým úpravám a měla by přinášet rychlejší otáčení stránek než 6″ model Color. To jsem však neměl čas ověřit.

Zobrazení barevného obsahu na Inkpadu Color je rovněž přirozenější než na starším a menším bratříčkovi. Neptejte se mě proč :-) Obraz a barevné přechody jsou jemnější a vypadá to lépe.

Možná je to vylepšením “printing pattern” a “image rendering” pro ostřejší text, který popisuje u vylepšeného Kaleido inženýr společnosti E-ink.

Kontrast je stále bez zapnutého podsvícení nedostatečný. Fotka klame, ale lepší kontrast – světlejší pozadí – má viditelně Inkpad Color. Foceno za zakaboněného zimního dne, okno bylo vpravo.

Výhoda většího displeje je jasná, na displej se vejde více obsahu, respektive stejný obsah je větší a netrpí tak na “zdrcnutí”. Např. pokud si zobrazíte stránku komixu, bude na obou čtečkách zobrazena stejná strana komixu, na Inkpadu Color bude větší a čitelnější. Rozdíl bude patrný hlavně v barevných prvcích, které mají o dost menší jemnost zobrazení než typicky černobílý text, kde je jemnost u obou čteček prvotřídní. Vidět můžeme větší rozkostičkování hran barevného trojúhelníku u menšího displeje.

Pokud toužíte po zařízení s větším displejem s dlouhou výdrží na baterii a s displejem šetrným pro oči, často čtete komixy, manga, magazíny / časopisy, kuchařky, nebo pracovní dokumenty v barvě, bude Inkpad Color čtečkou, kterou byste měli zahrnout do výběru. Otázkou je, co krom této čtečky ve výběru bude :-) Zvažte, jestli potřebujete barevný displej a nestačil by černobílý. Pokud trváte na barevném, tak PB Inkpad Color je zas o něco dál a použitelnější. Spousta uživatelů volala po něčem větším s barevným displejem, tak je to tady :-) Má to své specifika, ale vzhledem k zaměření hodnotím Inkpad Color kladněji než předchůdce. Vzhledem k většímu displeji, který dává smysl pro zobrazování barevného obsahu, tak díky zlepšení slabých stránek původního řešení.

Jaké jsou další změny, tentokrát oproti Inkpadům s černobílým displejem?

  • vůči Inkpad 3 740 – hmotnost z 210 na 225g, větší paměť z 8GB na 16GB, větší kapacita baterie z 1900 na 2900 mAh, konektor USB-C místo staršího microSD.
  • vůči Inkpad 3 PRO – stejná hmotnost, Inkpad Color není vodotěsný, podporuje karty až 32GB, větší kapacita baterie z 1900 na 2900 mAh, konektor USB-C místo staršího microSD.

Pokud potřebujete poradit nebo tuto čtečku s barevným displejem zakoupit, tak budu rád, když to uděláte u nás – Pocketbook Color 741 už máme skladem. Pokud se teprve rozhodujete a potřebujete další informace nebo jste vybrali čtečku jinou, můžete nákupem v mém e-shopu podpořit mj. provoz tohoto blogu.

PS. A rozhodně doporučuji shlédnout video, pěkně udělané a dobře vysvětlené benefity barevného displeje.



O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 3 komentářů

Nové uživatelské rozhraní pro čtečky PocketBook

PocketBook nepředstavuje revoluční novinky jen na poli hardwaru, tj. ve své modelové řadě E-Ink čteček (vodotěsná Aqua, Ultra s foťákem a OCR, 8″ InkPad s nasvícením), ale připravuje také revoluční

Hlavní stránka 3 komentářů

PocketBook CAD Reader – první vlaštovka s EPD displejem (E-Ink Fina)

PocketBook na svém profilu na YouTube uveřejnil reklamu na model CAD Reader, po jejímž zhlédnutí budete chtít takový kousek vlastnit, i když nejste stavební inženýr…nebo právě proto :-) Toto zařízení však

Hlavní stránka 4 komentářů

První dojmy z e-book čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2)

Chtěli jste si koupit čtečku elektronických knih PocketBook Touch Lux 2 (626) a než jste ji objednali, zjistili jste, že se chystá nový model, respektive “omlazení” Lux dvojky? Neuběhl ani

4 komentářů

  1. Josef
    Únor 25, 11:08 Odpovědět

    Děkuji za první zkušenosti se čtečkou
    Zajímalo by mě jestli je nějaký rozdíl mezi PocketBook 740 InkPad 3 a 741 ve zobrazení černobílého textu z hlediska pevného nastavení barvy podsvícení. Rád bych si 741 pořídil kvůli technickým článkům pořídil, ale nerad bych aby se nějakým způsobem zhoršilo čb zobrazení, které je vynikající u 740
    s pozdravem Josef

    • Tomáš
      Březen 01, 15:37 Odpovědět

      Josefe přesně nechápu, co byste chtěl za informace. Můžete to přeformulovat, zpřesnit? Ať vím, na co se zaměřit.

  2. Martin
    Leden 31, 19:41 Odpovědět

    Dobrý den, mám v podstatě podobný dotaz jako uživatel Josef.
    Je prosím vidět rozdíl ve zobrazení stejného čb textu na těchto obou čtečkách (PB 740 a PB 741)? Pokud je u barevné varianty čtečky na jejím displeji v podstatě vrstva navíc a ještě i ubyla možnost měnit nastavení teploty nasvícení, tak si nejsem jistý jestli to nezhorší právě to zobrazování obyčejného černobílého textu. Pokud je pro mě primárním cílem co nejlepší a nejvěrnější zobrazení černobílého textu na čtečce, tak abych měl pocit že čtu papír, je tedy lepší volbou čtečka 740, nebo můžu bez obav zvolit i barevnou 741 a rozdíl nepoznám?
    Díky za odpověď.
    Zdraví Martin

Komentuj