První dojmy z e-book čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2)

První dojmy z e-book čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2)

Chtěli jste si koupit čtečku elektronických knih PocketBook Touch Lux 2 (626) a než jste ji objednali, zjistili jste, že se chystá nový model, respektive “omlazení” Lux dvojky? Neuběhl ani týden od neoficiálního představení novinky PocketBook Touch Lux 3 a výrobce vydal tiskovou zprávu o začátku prodeje této novinky. Čtečka se dnes dostala na sklady některých e-shopů a možná i pulty kamenných obchodů.

Samozřejmě i já jsem pro své zákazníky e-shopu aXOs.cz čtečky bryskně zajistil. A jak je zvykem, hned si taky jednu přivlastnil, ať ji mohu pořádně otestovat. Určitě vás zajímá, jak si novinka vede oproti skvěle zavedené Lux 2. Vlastně jde o identické čtečky s jedním velkým rozdílem a tím je displej. “Vzít osvědčenou odzkoušenou klasiku nebo počkat, jak dopadne druhý pokus PocketBooku s nasazením Carta displeje?” To byl častý dotaz, který jsem poslední dny a týdny slyšel. Dnes už mám jasno a jasno si můžete udělat i vy, pokud budete číst dále :-)

Předně bych upozornil, že čtečku Lux 3 jsem používal velmi krátce – vždyť se prodává teprve ode dneška. Dále, že srovnání nasvícení může být ošemetné, protože u čteček existuje jednak kusová odchylka a jednak “revizová odchylka”, podle toho, v jaké fabrice, z jakých komponent a kdy čtečku vyrobí. Vzhledem ke statusu novinky nemám rozsáhlejší vzorek a proto nemohu hodnocení korigovat a musíte tak vzít zavděk srovnání náhodné čtečky Lux dvě a náhodné Lux trojky. Fotky zkreslují, čtečka vpravo je ve skutečnosti mnohem více do žluta a čtečka vlevo naopak méně do modra. Jako poslední snad uvedu, že se v podstatě jedná o srovnání displejů novinky a již nevyráběné klasiky, protože jinak jsou obě čtečky identické.

Displej E-Ink Carta v PocketBooku Lux 3

Jak již bylo uvedeno, ve čtečce PocketBook Touch Lux 3 výrobce teprve podruhé zkouší nasazení E-Ink Carta displeje. Tento displej je pro 6″ úhlopříčky již více jak rok to nejlepší, co se pro čtečky elektronických knih vyrábí. Výrobce panelu uvádí bombastické zlepšení kontrastu a rychlosti oproti minulé generaci (E-Ink Pearl), ale ve výsledku víme, že rozdíly nejsou tak velké. I čtečka Lux 2 626 se starším typem panelu šlapala na paty královně kontrastu, čtečce Amazon Kindle Papewhite 2 s Cartou. Zmíněný Kindle byl první a dlouhou dobu jediný s tímto displejem, ale doba pokročila a použití E-Ink Carta je letos pro high-end čtečky nutností. Pravděpodobně i proto tajemná aktualizace čtečky 626, která se zjevila zčistajasna. Lux 2 byl nejprodávanější čtečkou značky.

První čtečka od PocketBooku s Carta displejem byla PB Ultra. Tu jsem recenzoval na blogu zde (a zde pokračování recenze). Jak si můžete přečíst v recenzi, byť to na první pohled nevypadalo, kontrast za světla byl dobrý. Bohužel však někde soudruzi udělali chybu a při zapnutém nasvícení se hodnoty kontrastu viditelně propadly, což bylo ve srovnání s levnějším Lux 2 s papírově horším displejem velké zklamání. I proto byl Lux 3 vyhlížen s mírnými obavami – nezpacká to výrobce zase?

V pasivním módu, tedy bez zapnutého integrovaného nasvícení, je displej viditelně světlejší, než u předchůdce:

PocketBook Touch Lux 3 vs starší Lux 2

PocketBook Touch Lux 3 vs starší Lux 2 (vypnuté nasvícení)

Fotografie není z přímého slunečního světla, takže světlejší šedá (“bílá”) a tmavší černá, kterou slibuje výrobce panelu, se ještě více projeví za lepších světelných podmínek. Abych pravdu řekl, z fotografie se mi to nezdá, ale při pohledu na displej čtečky Lux 3 se zapnutým nasvícením mám dojem, že černá je snad černá až moc :-) Cítím to hlavně u větších tmavých ploch. Každopádně to od pohledu vypadá, že novinka je na tom lépe než předchůdkyně, což je fajn.

Nasvícení displeje v PocketBooku Lux 3

Kritické místo však bylo někde ve vrstvách nad displejem – dotyková vrstva a světlovodivá vrstva. Tam někde začala Ultra při přímém srovnání s Lux 2 ztrácet. Novinka propadem kontrastu netrpí, PocketBook Lux 3 má viditelně lepší kontrast se zapnutým nasvícením. Ze srovnání dostupných dvou kusů má Lux 3 podsvícení také rovnoměrnější a to i na spodku displeje, kde je nejkritičtější místo u všech ebook čteček s nasvícením. Takřka se blíží ideálu. Podsvícení se velmi zase blíží bílé, je jen malinko do modra. Pokud bych neviděl Kindle Voyage (byť za dvojnásobnou cenu), dal bych jedna s hvězdou.

PocketBook Touch Lux 3 vs starší Lux 2

PocketBook Touch Lux 3 vs starší Lux 2

Majitelé čtečky Touch Lux 2 mohou být asi klidní, rozdíl v podsvícení není tak brutální jako při srovnání minulé generace (Touch Lux vs Touch Lux 2), svou čtečku mohou s poměrně klidným svědomím používat dál, měnit asi nebudou chtít. Při koupi nové čtečky ale není co řešit – berte novinku, rozdíl k lepšímu je patrný. Podrobnější a sofistikovanější srovnání, či porovnání s jinými čtečkami, snad někdy jindy…

PocketBook Touch Lux 3 zrychlil

Kupodivu vylepšený kontrast není jediná zásluha, kterou si nový displej připisuje. Jak firma E-Ink tvrdí, Carta eliminuje potřebu úplného obnovení stránky a má vylepšené přechody mezi stránkami. Rozdíl je poznat na první pohled, otáčení stránek bez invertování je viditelně rychlejší. Zatímco u Lux 2 jako by se nová stránka objevila nadvakrát, u Lux 3 se stránky vymění napoprvé a rychleji. Rozdíl je znatelný, byť jsou čtečky identické co se paměti a procesoru týče (vlastně i firmware jsem použil stejný, stejně jako knihu), otáčení stránek bez invertování je na Touch Lux 3 rychlejší a také mi přijde přirozenější – a to jsem fanda plného invertování po každé stránce.

PocketBook Touch Lux 3 - podsvícení je rovnoměrnější

PocketBook Touch Lux 3 – podsvícení je rovnoměrnější

Akce pro čtenáře blogu EbookExpert.cz

Máte-li o novou ebook čtečku zájem, rád bych vás upozornil na možnost výhodné koupě. U mě v e-shopu aXOs.cz (a ebookcitacky.sk – pro bratry a sestry na Slovensku) krom čtečky obdržíte jako bonus DVD s e-knihami, garanci nula vadných bodů na displeji, fólii na displej, vouchery na komerční e-knihy, českou USB nabíječku pro nabíjení čtečky bez počítače a v neposlední řadě můj řekněme nadstandardní servis. Když si toto všechno sečtete, měla by vám vyjít velmi výhodná nabídka :-)

Čtečka PocketBook Lux 3 se prodává ve dvou barevných variantách:

Pro čtenáře blogu mám však ještě vylepšenou nabídku…

Objednejte si PocketBook Touch Lux 3 se špičkovým pouzdrem (>600 Kč) a na čtečku dostanete 100 Kč slevu. Budete mít nejen super čtečku, ale také super pouzdro nejvyšší kvality a zajímavého designu. Buď od Lente designs nebo od Tuff-Luv. Osobně používám od druhé zmíněné firmy, kvůli bezva vychytávce – popruhu na ruku, ale pouzdra od Lente jsou zase ručně vyráběná přímo v Anglii. (Rekapitulace akce: pro slevu 100 Kč z ceny čtečky je nutno objednat čtečku a k ní pouzdro s cenou vyšší jak 600 Kč, jen do poznámky objednávky přidejte text “AKCE100” – sleva bude potvrzena emailem před vyřízením objednávky – logicky jde využít jen pro platbu klasickým bankovním převodem nebo na dobírku). Tato akce platí do odvolání, rozhodně však neotálejte, minimálně aby vám někdo nevykoupil zrovna ten váš obal :-)

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 205 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Nejen valentýnský dárek pro ženu

Máte partnerku, která ráda čte? Sháníte pro ní vhodný dárek, ať už na Valentýna, Vánoce, narozeniny, výročí či jen tak pro radost a jako důkaz vaší lásky? Poradím vám, co

Hlavní stránka 1 komentář

Nový vzhled uživatelského rozhraní pro Amazon Kindle 6 Touch, Kindle Paperwhite 2 a 3 a Kindle Voyage ve fw 5.7.2

Loňský rok byl prvním rokem, kdy Amazon nepřišel s novými modely čteček elektronických knih. Byla tu šuškanda, kterou jsem zmínil v listopadovém článku Novinky ze světa e-book čteček #1, že se

Hlavní stránka 6 komentářů

PocketBook Basic 2 – nová konkurence pro Amazon Kindle 5

Bez velkých famfár uvedl PocketBook na trh novou ebook čtečku, model 614 s názvem PocketBook Basic 2. Jedná se již o třetí generaci čtečky Basic, první modely byly Basic 611, pak

4 komentářů

 1. Ondrej
  Květen 29, 20:03 Odpovědět

  A kruci. Trochu mne mrzí, že jsem tu trojku o měsíc prošvihl a šel do dvojky. Nezávisle na tom, že trojka vyšla jsem si říkal, že jedna z mála nevyhovujících věcí na lux2 je právě zašedlé písmo při použití podsvícení (tou druhou je namodralé podsvícení – přirozenější a příjemnější by mi bylo lehounce do žluta, prostě teplejší – ale to neřeší ani lux3)

 2. Jan
  Listopad 19, 20:34 Odpovědět

  Potřeboval bych poradit, rozhoduji se mezi dvěma modely značky PocketBook, a to PocketBook Touch Lux 3 a PocketBook 840 InkPad

 3. petra
  Leden 04, 21:56 Odpovědět

  Zajímalo by mě, jestli jde měnit barva stránky z bílé na černou(myslím tím čtení v noci)nemohu to nikde najít v nastavení. Dostala jsem čtečku jako dárek a ani v obchodě prodavač nevěděl. Mám pocket Book Touch lux3.Děkuji za odpověď P.

Komentuj