Pocketbook Inkpad 3 – první pohled

Pocketbook Inkpad 3 – první pohled

Je to tady, čekali jsme a dočkali jsme se. Je půlka února a Inkpad 3 je skladem v e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky. Původní (nevypuštěné) informace předpovídaly vydání této čtečky v druhé půli prosince 2017. Takže Inkpad 3 přichází s dvouměsíčním zpožděním. Pokud jste se už nezařídili jinak (a moc možností jste neměli, pokud jste sháněli “větší” e-book čtečku), jistě vás budou zajímat alespoň první dojmy z této nové e-book čtečky od Pocketbooku.

Zkrácená verze – přátelé, je to bomba! :-)

Tak a teď mé podrobnější, byť rychlé dojmy z krátkého používání a objevování nové čtečky elektronických knih. Časem otestuji více a třeba snad možná napíšu plnohodnotnou recenzi na Inkpad 3…uvidíme :-)

Pocketbook Inkpad 3

Takže k nové e-book čtečce Inkpad 3 740:

 • Displej je famózní. Rozlišení perfektní, kontrast velmi dobrý, podsvícení rovnoměrné.
  Žádné přímé srovnání s podobně velkými čtečkami aktuálně nemám. Hlavně by bylo zajímavé srovnání s Kobo Aura One, která je hardwarově a displejově na špici. Má sice stejný displej, ale infračervené snímání dotyků (viz níže), takže bych si tipl, že Aura One na tom bude ještě o chlup lépe. Ale není v podstatě k sehnání a nemá tak vychytanou softwarovou výbavu. Říkám jí “skvělá čtečka na ePuby”, ale většinou chce uživatel tak velké čtečky větší univerzálnost a také ji používat na PDF. Ve zkratce: Kobo – nepoužitelné na PDF, Pocketbook – dlouhodobě na špici co se zobrazování PDF týče. Srovnání s Inkpadem 2 mohu udělat klidně takto od stolu a také to níže udělám :-)
  K té chvále na displej – aby mě zase nějaký hnidopišský puntičkář nechytal za slovo – podsvícení hodnotím jako rovnoměrné z pohledu e-book čteček. Drobného zaváhání je možno si všimnout na straně u tlačítek, kde jsou umístěny LED diody. U kraje na této straně se může při zapnutém nasvícení zdát, že je displej “špinavý” od prachu. Nicméně tím trpí všechny e-book čtečky s integrovaným nasvícením a ve valné většině tento malý neduh nezasahuje do zobrazeného textu e-knihy. Při podrobném zkoumání a vědomí toho, že víte, na co se máte zaměřit, je vidět, že i kontrast/podsvícení je jiné na horní straně displeje jiné, než na spodku. Tedy to samé, co se kritizovalo kdysi u čteček Kindle Voyage. Já mám na to svůj názor – proboha, neřešte malichernosti, nemá to smysl.
  Rozdíl v displeji je oproti Inkpadu 2 skutečně markantní (ano, píšu to bez přímého srovnání, ano, nezbláznil jsem se) a dle mého názoru mohou uživatelé “dvojky” s klidným svědomím uvažovat o upgrade ;-) Rozdíl je hlavně v kontrastu, přeci jen je E-Ink Carta kontrastem zobrazení někde jinde než starší E-Ink Pearl použitý u Inkpadu dvojky. O něco méně je lepší rozlišení. (Já vím, “méně lepší” zní blbě, ale já si to prostě neodpustil :-) Každopádně když se tyto výhody u Inkpadu 3 spojí, už neplatí, že jednooký mezi slepými králem. Tuto čtečku lze doporučit každému, ne jen těm, kteří potřebují čtečku s větším displejem, byť by nebyl úplně ideální. Samozřejmě stále platí, že běžnému čtenáři beletrie by měla stačit 6″ čtečka, např. Pocketbook Touch HD2 (která za mě pořád vede mezi dostupnými e-book čtečkami, nejen co se displeje týče).
 • Inkpad 3 je aktuálně vyráběn pouze v hnědé barvě. Byť výrobcem pojmenována jako tmavě hnědá, je světlejší než u zmíněné Touch HD2, která se rovněž prodává pouze v této nezvyklé barvě. Tam jde tmavá barva v některých špatných světelných situacích až do černa, což uvítá většina. Tuto světlejší verzi nicméně nepovažuji za problém. Přijde mi decentní a i se k této čtečce hodí. Posoudit však bude muset každý sám dle vkusu. Nepředpokládám, že by někdy v budoucnu byla čistě černá varianta. Naštěstí je to jen hnědá, ne např. růžová, svět se až tak nezboří :-)
 • U Touch HD2 papouškované…pardon kritizované zapuštění displeje je zde výrazně menší. Samozřejmě díky tomu, že proběhl návrat ke kapacitnímu snímání dotyků, takže displej nemusí být tak zapuštěný. Dotyková vrstva u Inkpadu 3 se dotkla kontrastu. Logicky platí, že čím méně vrstev (dotyková, světlovodivá) před displej, tím lepší kontrast. Zde opět dokázáno v praxi, takže displej 6″ Touch HD2 vyhrává nad 7,8″  displejem Inkpadu 3, byť jde v základu o stejný displej E-Ink Carta. Z tohoto důvodu jsem příznivcem infračerveného snímání dotyků, které funguje u HD2 perfektně a nepřináší zhoršení kontrastu. Při vypnutém podsvícení jde rozdíl mezi oběma čtečkami poznat, podklad displeje je tmavší. Při zapnutém podsvícení displeje se rozdíl stírá.
 • Tlačítka Inkpadu 3 jsou oproti běžným modelům výrobce zeštíhleny, logicky to musí mít dopad na ergonomii. Bohužel má, i když to není beznadějné, rvát vlasy si nebudete. Tlačítka pod displejem u Touch HD2 nebo Touch Lux 3 považuji za skvělá a je mi vždy líto, když ergonomie ustoupí designu, byť by to mělo být jen o chloupek. Větší jsou prostě lepší. Alespoň je stisk tlačítek na nejnovějším Inkpadu tak akorát jistý a tak akorát příjemný. Pokud navíc vedete prst z okraje čtečky, tedy ne ze strany displeje, je mačkání v pohodě. Opačně už moc ne, ale proč byste to dělali? :-)
 • Zvukový výstup (na sluchátka či externí reproduktorky) je zde přes microSD redukci, která je v balení, jak bylo avizováno. Pokud tedy majitelé Inkpadu 3 hodlají používat tuto e-book čtečku i na zvuk (hudba, audioknihy, nečeské předčítání textu), ať se připraví na další překážející a ztrácející se “bazmek” navíc, na který je třeba myslet.
 • Rámečky jsou poměrně úzké, i přes značné zaoblení tvarů vypadá čtečka kompaktně a moderně. Ke zpracování nemám žádné výhrady. Povrch mi přijde pocitově mírně pogumovaný, i když oči nic takového nepotvrzují :-) Škoda, že zde nejsou perforované záda jako u modelu Touch HD, to jsem si oblíbil, ještě lépe by se čtečka držela. Nicméně většina si stejně raději pořídí i obal, což doporučuji.
 • Vše je svižné (na poměry e-čteček), nesetkal jsem se s žádným bugem. Ale to možná přijde, přeci jen na nějaké závěry v tomto je ještě čas a je třeba pořádně otestovat.
 • Ve čtečce Pocketbook je opět po letech senzor, který snímá natočení zařízení. Otáčení orientace displeje při čtení e-knihy tak můžete nechat na automatice. Funguje to, ale pouze pokud čtečku natočíte kolmo k zemi. Tj. pokud máte text na displeji “na výšku” a chcete nechat zobrazit text “na šířku”, musíte čtečku nejdříve natočit do takového úhlu, ze kterého určitě číst nebudete (řekněme rovnoběžně s uživatelovým tělem). Reakce na takové otočení se dostaví během dvou vteřin. Čím víc nad tím přemýšlím, tak hodnotím tuto “tupost” jako velký klad. Osobně by mi velmi vadilo, kdyby se mi neustále přepínala čtečka z výšky na šířku a naopak při sebemenší manipulaci se čtečkou. Takto je to v podstatě jasně dané – udělej tohle a stane se toto. Pokud by ani to nevyhovovalo, jde automatika vypnout a měnit orientaci postaru, tj. ručně – což doporučuji pro běžné uživatele.
 • SmartLight neboli možnost měnit barevný nádech podsvícení, je úžasná funkce zpohodlňující čtení. Je to jedna z věcí, které u e-book čteček nepotřebujete (nebo si to nejdříve říkáte) a jak k tomu přičichnete, hned si zvyknete a končí to zvoláním “bez toho bych už čtečku nechtěl!” :-) Z portfolia výrobce je to druhá čtečka, která má tuto funkci, první je již zmiňovaná Touch HD2. Oproti té má však Inkpad možnost nastavit profily a pro každou hodinu si nastavit úroveň nasvícení a barevnou teplotu. A pohodlně! :-) Už se mi to nechce znovu fotit, ale do recenze určitě nafotím, jak se to nastavuje. Nebo … co kdybych Vám to natočil, byl by zájem? :-) Do tohoto nastavení lze samozřejmě kdykoliv ručně vstupovat nehledě na přednastavené chování, respektive přednastavené chování vypnout a nastavit oboje ručně.
  Mimochodem, ve světě pár čteček s podobnou funkcí prý je, ale na českém trhu si drží tuto výhodu jen výrobce Pocketbook u nového Inkpadu a vlajkového 6″ modelu. Ve světě byla první Kobo Aura One, kterou jsem v tomto článku už také vzpomínal, ale kterou jsem přestal prodávat z důvodu nedostupnosti.
 • Pouzdra na čtečku Inkpad 3 zatím nejsou. Dle zkušeností z dob minulých, bude minimálně měsíc (ne-li déle) trvat, než se pouzdro objeví. Zatím ticho po pěšině, jak je zvykem.
 • Tlačítko on/off je opět na dolní hraně čtečky, ale přesunulo se z obvyklé pravé strany na levou. Nechápu to a byť jsem prostě jen možná příliš ovlivněný prostým zvykem z ostatních modelů, nevyhovuje mi to. Levou rukou čtečku držím, pravou stisknu tlačítko. Zde tedy levou rukou tlačítko často mírně “blokuji” a musím držící rukou uhýbat. Prkotina, ale vysvětlí mi někdo proč to změnili? :-/

Fotogalerie Pocketbook Inkpad 3 740 a Pocketbook Touch HD2 631, kterou stále považuji za nejlepší univerzální 6″ čtečku:
(foceno mobilem, omluvte zhoršenou kvalitu)

Vypadá to, že Pocketbook Inkpad 3 je skvělým nástupcem předešlého modelu. Přináší zlepšení hlavně v oblasti displeje, kde to bylo nejvíce potřeba. Vypadá to na parádní čtečku pro ty, kteří z nějakého důvodu potřebují o něco větší displej, než je obvyklé. Ještě lépe větší čtečku bez ústupků v kvalitě zobrazení a funkčnosti jako takové, tedy dobrou podporou formátů a funkcí. Dle technické specifikace, mého krátkého seznámení se čtečkou a zkušenosti s výrobcem, si troufnu odhadnout, že Pocketbook Inkpad 3 nebude mít výraznější slabiny.

Na závěr ještě veledůležitá informace, pokud už to nemůžete vydržet a Inkpad 3 chcete mít :-)
Čtečka Pocketbook Inkpad 3 je k zakoupení zde.

A na úplný závěr ještě výzva – pokud vás něco k novince zajímá, napište během února 2018 zde pod článek a já se pokusím odpovědět, popř. vyzkoušet…

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Nejprodávanější e-knihy v ČR za září 2016

Které knihy se nejvíce kupovaly po prázdninách? Přináším žebříček nejprodávanějších e-booků v češtině za měsíc září. Přidávám i s odkazem do e-knihkupectví a v tabulce najdete i ceny platné v době

Recenze čteček 31 komentářů

Recenze PocketBook Inkpad 840 – ideální čtečka na PDF

(O nástupci čtečky Pocketbook Inkpad si můžete přečíst na konci článku) Inkpad 840 je reparát PocketBooku na ebook čtečku s 8″ displejem. Prvotina, loňský Color Lux měl sice barevný displej,

Hlavní stránka 0 komentářů

První zkušenosti s Pocketbook Color – čtečka s barevným E-Ink displejem

Přeskočím historicky opravdu první pokus o čtečku s barevným displejem (Pocketbook Color Lux) cca sedm let zpátky a rovnou se přesunu k nové čtečce Pocketbook Color 633, která nás aktuálně

51 komentářů

 1. Kisuke
  Únor 17, 11:08 Odpovědět

  Zajimalo by me, jestli je tam aplikace Scribble (aspon tak se to pry jmenuje na pocketbooku kterou se daji kreslit jednoduche nacrtky.

  Funguje na ctece nejaky kapacitni stylus? Treba 53 pencil, nebo adonit snap?

  Vodotesnost predpokladam ctecka nema, takze asi nebude nijak uzavrena cesta k vnitrnostem (az za par let umre baterka, at ctecka nemusi hned do kose), nebo ano?

  • Tomáš
   Únor 21, 13:36 Odpovědět

   Aplikaci Scriblle má.
   Vodotěsnost nemá. Ad “uzavřenost cesty k vnitřnostem” – nevím, ale servis se dovnitř taky musí umět nějak dostat…
   Nějaký “značkový” stylus nemám k dispozici, levný “tlustý” no-name funguje.

   Z dotazů to vypadá, že hledáte poznámkový blok a na to jsou jistě vhodnější jiné zařízení ;-)

   • Kisuke
    Únor 21, 22:28 Odpovědět

    Ve skutecnosti je to tak, ze bych ctecku jako poznamkovy blok rad vyuzil. Ale hlavni ucel je cteni knih (bez nevyhody v podobe prostorove narocnosti kterou maji klasicke knihy), ctecku nosim v podstate porad v batohu, takze je pekne po ruce. Kdyz uz maji ty ctecky dotykove displeje, prijde mi to jako jedine rozumne vyuzeni toho dotyku (jinak bych preferoval bez nej, ke cteni to nepotrebuju a je to zbytecne cingrlatko navic, navic dalsi vrstva na einku).
    Na poznamky ted pouzivam 5,5 palcovy telefon. Ale vetsi plocha by se hodila (a mit na to samostatne zarizeni typu BoogieBoard Sync, nebo tablet mi prijde jako totalni zbytecnost, to se radsi spokojim s telefonem).

    No kazdopadne mezitim se mi ctecka dostala do rukou a jsem v rozpacich.
    Prijde mi ze ma ten pocketbook skvelou techniku (skvely velky displej, uzasne barevne nasviceni ktere nevypaluje v noci oci jako telefon), ale realizace trochu kulha.
    Predne me zarazilo jak moc lacine Inkpad 3 pusobi. Nemyslim ted display, ten si clovek zamiluje hned. Ale ty pouzite lacine vypadajici plasty. Na omak jak hracka z mekkeho plastu. Oproti memu staremu kindlu z roku 2010 (ktery tedy neni zadny premiovy kousek, stal pod 2k) to proste pusobi lacine. A co je divnejsi, mel sem v ruce i Touch Lux 3 od stejneho vyrobce (s mene nez polovicni cenovkou), a ten naopak pusobi celkem premiovym dojmem, lip nez ten muj dedecek kindle. Chapu, muze to byt subjektivni, ale ja to tak mam. Uvidim jake na to vylezou pouzdra (kdyby bylo nejake pekne jako originalni kindli pouzdro (http://www.canadianreviewer.com/cr/2011/1/3/review-kindle-leather-cover.html) tak by to pak mozna pusobilo bytelnejsim dojmem po obaleni ctecky.

    Co se stylusu tyce, zkousel sem do toho cmarat Adonitem Dash 3, a funguje to. Ale…
    Da se tim ctecka ovladat. Kresleni je horsi, protoze ctecka kresli tak o milimetr az dva vyse nez je hrot stylusu. Jde to, ale je lepsi pouzit ten mobil. Takze k tomuto ucelu spise ne, v nouzi vsak pouzitelne.

    Jinak jeste par drobnosti ktere zarazily:
    – To “plynule” soupani v knihovne je s prominutim blbost. Na tom E-inku to vypada vazne hloupe. Nicmene tlacitky se da strankovat, coz na e-inku pusobi mnohem lip.
    – Nepochopil sem proc je na spodku ta bila dioda ktera v podstate porad sviti, neni to zbytecne plytvani energie? (na kindlu nesviti nic, jen pri zapnuti/uspani/nabijeni par vterin dioda zapinaciho tlacitka, v provozuje ale vypnuta) Ale mozna to nechapu a neco to signalizuje (treba zaplou wifi, kdo vi) – stejne mi ale prijde pitome ze to porad sviti.

    A i pres tu spoustu vyhrad mi prijde ctecka celkem zajimava. Hlavne kvuli perfektnimu displeji a nasviceni.
    BTW, je v podstate stejne velka jako ten stary kindle, ktery ma display jen 6 palcu. Na vysku na chlup stejna (kindle ma pod displejem uplne zbytecnou klavesnici, ze ktere se pouziva jen ctyrsmerny ovladac na pohyb v menu), na sirku asi o centimetr sirsi.
    Nemel sem moznost zkusit tam PDF. Vetsinou takove veci po ctecce nechci (na kindlu to je uplne mimo, maly display a otaceni stranky trva tak 30 sec), ale az bude moznost, zkusim. Kdyby to bylo dobre, byl by to prijemny plus.

    • Tomáš
     Únor 21, 22:41 Odpovědět

     Máte pravdu, do jisté míry to bude subjektivní. Nemám pocit, že by Inkpad 3 vypadal tak lacině, stejně jako mohu odmítnout, že by vypadal luxusně. Inkpad 2 jsem za zpracování v recenzi kritizoval, Inkpad 3 velmi pravděpodobně nebudu.
     Možná si to (subjektivně – Vaše volba) vztahujete k ceně, sám to zmiňujete. Není řečeno, že čtečka za šest tisíc musí mít luxusní zpracování. Podívejte se na 6″ Kindle Voyage, ta by se dala označit jako luxusní a je ve stejné cenové relaci, alespoň zde v ČR (a má menší displej, čili by měla být levnější? No není, protože si zákazník připlácí za luxusní zpracování.).

     Plynulé šoupání – souhlasím s Vámi. Nicméně uživatel má na výběr, proto nevidím problém.

     Bílá dioda signalizuje “práci” procesoru (či nabíjení) – můžete se informovat v manuálu. Svítit pořád by určitě neměla (leda byste čtečku zrovna nabíjel). Je to celkem šikovná signalizace a pokud má někdo jiný názor, mělo by to jít vypnout (jiné čtečky od Pocketbooku to umožňují, teď nemám Inkpad u sebe, abych to ověřil).

     • Kisuke
      Únor 22, 00:24

      Zrovna Voyage je prikladem velmi dobreho zpracovani. Mit to tlacitka, tak to beru hned (i s tim displejem co to ma, ale vetsi by bodl), ty senzory mi zkratka nestaci. Oasis 2 je take co se zpracovani tyce hodnocena velmi kladne (bohuzel nebyla moznost nikde videt). Podobne na Kobo Aura One jsem cetl chvalu (zel bohu porad ta tlacitka chybi). Pocketbook ma vsechny technicke vychytavky co ty zminovane (a jeste mozna neco navic, minimalne vetsi RAM, ale to nemusi mit pro uzivatele zadny dopad). Ty plasty ho ale v mych ocich snizuji. Nejen ze jsou takove mekke a “prohybajici se” (dost mozna dano tenkosti ctecky a az pouzdro prida nejakou tloustku bude to lepsi), ale prisli mi i takove jakoby krive vyriznute (hodne to bylo videt kde jsou ty plastove casti sesazene k sobe: zada – ramecek, ramecek – predni cast). Treba ten Touch Lux 3 tim netrpel, tam vsechno sedelo, navic sem z nej mel pocit ze ta ctecka pevne drzi pohromade a nic s ni nehne.

      To s tou diodou sem nevedel. Prolit sem jen quick start abych zjistil jak to zapnout, a na nic vic nebyl cas. Ale dava to smysl. Bylo to po prvnim zapnuti ctecky, porad neco srotovala a v knihovne vytvarela nahledy obalek – asi chroupala metadata z knih.

      Jeste bych k tomu mel jeden rypanec. Ma sice tlacitka a celkem dobra (nevadi mi jejich tenkost, hlavne ze tam jsou a jdou mackat), ale to umisteni dole pod displejem je zlo a musi se prehmatavat pro otoceni. Clovek ctecku drzi obvykle z boku, nebo ne? (mozna je to nejaky muj zlozvyk vypestovany po osmi letech pouzivani kindlu, ktery prave tam ma otaceci tlacitka, ale drzim tak i knizku…)
      Koukal sem ze predchozi inkpad 2 mel tlacitka prave na boku. To mi prijde lepsi.

     • Kisuke
      Únor 22, 21:01

      Dobry den,

      Tak dneska sem si s tim opet hral, a mam dalsi postrehy. Treba to nekomu pomuze. Ja se pomalu rozhoupavam ze si ji necham doma. Skoda ze se hned neda koupit i pouzdro…

      Zacnu treba tim nejpozitivnejsim. A to Vami zminovane PDF. Otevrel sem si 30MB velky PDF soubor na ctecce a je to vazne vyborne! Nejen ze se to na velkem displeji da i cist bez zoomovani, ale je to vazne velmi rychle. V podstate sem nepoznal rozdil mezi parset kb velkym epubem/holym textem a tim obrazkovym PDF. To sem tedy necekal, je to super, v tomhle mate pravdu ze pocketbook je co se tyce PDF nejlepsi. Nikdy sem nevidel nic rychlejsiho.

      K barve ctecky – ja bych ji popsal jako bronzovou. Zrovna ten stylus Adonit Dash co mam k telefonu vyrobce prodava jako bronzovy. No a ta barva je skoro na chlup stejna – ctecka je jen o trosku tmavsi.

      Dalsi pozitivni vec je, ze uvnitr bezi nejaky Linux. Takze by to mohlo byt celkem dobre “hackovatelne” a bud tam bude moct clovek obcas neco poladit sam, nebo najde nejake mody na komunitnich forech.

      Jedna vec ktere sem si vsiml a ktera mi trochu vadila je, ze ctecka pri otaceni stranek nechava na bilem pozadi jakoby “obtisk” predchozi strany. Ona to je jiste vlastnost e-inku, kterou treba kindly resi tak, ze s kazdou zmenou obsahu stranky (otoceni stranky) jdou pres dva snimky – nejdriv jakoby pres celou “cernou” stranku a pak teprve prekresli na ten skutecny obsah. Tim dosahnou toho ze tam ten obrys neni. Pocketbook to dela taky, ale az pri kazdem patem otoceni. Skoda ze to nejde nikde nastavit. Ale mozna to pujde prave nejak omodovat v systemu samotnem.

      Dalsi vlastnosti ktere sem si vsiml je vypinani ctecky. Ctecka se neuspava jako Kindle, ale skutecne vypina. Taktez skoda ze to nejde nastavit. Kindle v tomhle ma obrovskou vyhodu. Zatimco pocketbook se uplne vypne a pak chvili trva nez se zapne, Kindle je jen “uspany” (at uz to u nej znamena cokoli, mozna se proste jen tak rychle spousti) a po stisku tlacitka k probuzeni/odemceni je ve zlomku vteriny videt obsah knihy tam kde sem skoncil. A pritom je to jen takova drobnost.

      Posledni vec se tyka toho kresleni. Zrejme je tak displej zamerne nakalibrovany, aby kreslil jakoby od horejsiho okraje prstu, nikoli od prostredka. Diky tomu prave u toho stylusu s tenkym hrotem, ktery nejak (nerozumim tomu jak, ale musi byt pod napajenim, takze asi nejak narusuje pole kapacitniho displeje) simuluje na hrotu prostredek prstu, dochazi k tomu kresleni “nad hrotem”. Opet skoda ze displej nejde “zkalibrovat” z nastaveni, jak to jde u nekterych tabletu a telefonu. Minimalne sem to nikde nenasel. Kdyby to slo, bylo by to super.

     • Tomáš
      Únor 23, 10:04

      “Pocketbook to dela taky, ale az pri kazdem patem otoceni. Skoda ze to nejde nikde nastavit.”

      Nastavení -> Osobní nastavení -> Aktualizace displeje (lze nastavit nikdy, vždy, 3-5-10).

      “Dalsi vlastnosti ktere sem si vsiml je vypinani ctecky. Ctecka se neuspava jako Kindle, ale skutecne vypina. Taktez skoda ze to nejde nastavit.”

      Nastavení -> Úspora baterie (zámek obrazovky čili “uspání” x vypnout po…). Opět by mělo jít vypnout (vypnout vypínání), ale přijde mi rozumnější po hodince čtečce dovolit se vypnout a šetřit tak baterku.

     • Kisuke
      Únor 23, 10:54

      Diky. To uspavani sem vcera nasel, to strankovani ne (nedoslo mi ze je to tak aktualizace stranky – mozna ).
      Je sympaticke ze se tohle vsechno da nastavit. U kindlu je to vetsinou z vyroby nastavene rozumne, ale kdyz si clovek vzpomene ze by to chtel jinak, nejde to zmenit.
      Jinak obcas jsou celkem usmevne ty preklady do CZ. Treba Frontlight = predni svetlo. :) Nicemu to nevadi, aspon se clovek zasmeje.

     • Věra
      Březen 10, 23:56

      Dobrý den, ještě by mě zajímalo, jak je to s tím vypínáním a uspáváním. Podle manuálu, co jsem našla na internetu, jsou zde dvě nastavení:
      – uzamčení obrazovky (tedy uspání): vypnuto, 5 min, 10 min
      – vypnutí čtečky: 10, 20, 30 a 60 min

      Podle návodu zde tedy není možnost vypnout vypnutí čtečky. Mám 7 let Kindle Keyaboard, líbilo by se mi upgradnout ho na čtečku, která je stejně velká, ale má o hodně větší display + podsvícení. Ale jsem odtud zvyklá, že se čtečka nevypíná, jenom uspává. Takže kdykoliv ji zapnu, hned můžu číst. Ale vypadá to, že tady to tak nefunguje. :(

      Další věc, co na Kindlu oceňuju je, že už v seznamu knih je vidět, jak je kniha dlouhá a kolik z ní mám přečteno – není to číselně, pouze vizuálně, název knihy je podtečkovaný a dle toho je vidět délka knihy (lze porovnávat s ostatními knihami v seznamu). Pokud už člověk knihu částečně četl, tak je přečtená část reprezentovaná tučnými tečkami. Tady dle návodu lze v seznamu knih vidět % čtení, takže to nahrazuje tu druhou část, ale ta první, tj. délka knihy, se v seznamu asi nevyskytuje?

      Dále když čtu, tak mám dole linku, která reprezentuje celou knihu a na ní jsou tečky znamenající kapitoly. Při čtení tady teda vidím, jak daleko jsem v knize, tak v konkrétní kapitole. Lze něco takového zobrazit i v PB? Nějaké % v knize a v kapitole? Dost se tímto při čtení orientuji. V návodu jsem našla, že lze zobrazit pages a status bar, ale nevím, co je tím status bar myšleno, jestli by to mohlo být něco takového. Děkuji. :-)

    • Věra
     Březen 10, 16:56 Odpovědět

     A máte ještě ten starý Kindle 3? Já jej mám totiž taky a zajímala by mě fotka těchto 2 čteček vedle sebe k porovnání velikosti. :-) Díky

 2. Jana
  Únor 21, 13:31 Odpovědět

  Dobrý den, velmi oceňuji Vaše informace a komentáře k jednotlivým čtečkám. Hodně jsem se dozvěděla coby úplný laik a velmi mi to pomohlo rozhodnout se při výběru. Zajímá mě, zda lze na Inkpad 3 použít přechodně nějaké jiné pouzdro či obal. Děkuji Jana

  • Tomáš
   Únor 21, 13:38 Odpovědět

   Dobrý den. Možné je vše. Určitě najdete obal vhodný na přenášení – kapsu, ze které je nutno před používáním čtečku vytáhnout. Pro permanentní ochranu to bude chtít vyčkat na pouzdra na míru, buď přímo výrobce nebo třetích stran.

   • Kisuke
    Únor 23, 11:44 Odpovědět

    Skvele funguje kapsa se zipem urcena pro iPad mini. Odzkouseno.

 3. Jano
  Březen 04, 18:29 Odpovědět

  Mam tyzden PB740. Je fakt perfektna. Uz som precital 4 knizky ;)
  Nasiel som jednu chybu: dvakrat sa mi stalo, ze po stlaceni (samozrejme len tuk) tlacitka na novu stranku sa listovanie rozbehlo po desiatich strankach. Prst som mal uz zodvihnuty a stranky listovali a listovali s krokom desat stranok.
  Este to skusim vypozorovat a dufam, ze upgrade sw to vyriesi, nerad by som sa s nou lucil.
  Vyborna funkcia je smartlight. Farba osvetlenia je skutocne velmi prijemna a priam nuti do citania ;)
  PB740 mozem porovnat len s 10 rocnou 6″ Sony. Je to samozrejme generacny rozdiel. Ale aj ta je este funkcna. Jedine 10 rocna bateria uz vydrzi jen asi dva dni.
  S BP740 som zatial velmi spokojny. A po pregoogleni moznosti – Kindle, Kobo, si myslim, ze pre moje potreby je optimalny vyber.

  • Majkk
   Březen 06, 16:39 Odpovědět

   …aha, tak tohle občas dělá i předchozí verze InkPad 2 a žádná aktualizace (kterých bylo stejně málo) to nespravila… To jste mě nepotěšil.

   • Tomáš
    Březen 06, 16:56 Odpovědět

    U Inkpadu 2 ani Inkpadu 3 jsem se s tímto problémem nesetkal. Taky mám na nich něco načteno :-)
    Psal jste výrobci? Předpokládám, že tak zvýšíte odhalení a opravení případné chyby.

    • Majkk
     Březen 07, 14:22 Odpovědět

     Přímo jsem čtečku reklamoval a dostal jiný kus. Ale i na tom, s posledním FW (který je ale pěkně starý, takže mám pocit, že už na tenhle model kašlou), se mi to občas stane – čtu knihu epub, zmačknu tlačítko posunu na další stránku, čtečka šrotuje třeba minutu, pak poskočí třeba o 10 stránek najednou. Mám pocit, že nevyvážený FW nekoresponduje s chabou velikostí pamětí. Proto uvažuju o InkPad 3…

 4. Majkk
  Březen 06, 16:36 Odpovědět

  Dobrý den, mě by zajímalo, jak je na tom v reálu se čtením velkých (nad 10 GB) pdf souborů. Mám Inkpad 2, který má jen 0,5 GB operační paměť, a u toho je čekání na další stránku opravdu na zabití, někdy se dá jít na kafe. Pokud by InkPad 3 v tomhle byl opravdu v pořádku, pošlu Inkpad 2 s chutí do důchodu. Mám spoustu pdf knih a proto jsem kupoval právě PocketBook….

  • Tomáš
   Březen 06, 16:55 Odpovědět

   Jste si jistý, že máte PDF o velikosti 10GB a více? Nespletl jste si jednotky?

   • Majkk
    Březen 07, 14:26 Odpovědět

    Pardon, samozřejmě jsem myslel MB, díky za upozornění… :)

 5. Michal
  Březen 07, 09:36 Odpovědět

  Inkpad 3 mám asi týden a přímé porovnání s Kindle paperwhite 3 a Oasis 2 dopadlo prodejem obou zařízení(u Oasis se ještě rozhoduji). Vynechám kvalitu zpracování, protože svůj účel plní, ale nebyl to důvod k nákupu. Displej je momentálně to nejlepší s čím jsem se setkal (3x Kindle, 3x Pocketbook) a nastavení teploty barev se projeví tím, že se Kindle displej jeví modrý. Zobrazení černé barvy je lepší než u Oasis 2 a to znatelně. Velikost umožňuje čtení bez brýlí při mých necelých třech dioptriích na dálku. Bezkonkurenčně nejlepší vlastností je funkce reflow u souborů PDF a úprava DJVU. Z téměř nečitelných věcí se stanou knihy a dokonce špatně nafocené scany slouží k pohodovému čtení. Po nastavení ořezání, zoomu nebo reflow si čtečka vše pamatuje a není třeba opakovat každý den. Výdrž baterie je proti Oasis 2 přímo smrtící a po třech knihách ( cca 250 stran A4 na papíru) s používáním Wifi pouze pro synchronizaci plus nějakým tím hraním s nastavením PDF jsem na hodnotě 58%. Problémy s firmwarem zatím žádné nemám, pouze u PDF to při špatném dotyku někdy změní formát, jelikož gesto přejetí prstem to vyhodnotilo jako zoom. Proti Kindle Oasis 2 je pomalejší v načítání knih, které trvá v jednotkách sekund a u Oasis téměř okamžitě

 6. Nataša
  Březen 12, 21:27 Odpovědět

  Zdravím, rada by som sa opýtala, či je možné použiť na Pocketbook Inkpad 3 kožený obal z predchádzajúcej (už nefunkčnej) PocketBook 840 InkPad. Nemôžem to odskúšať, lebo v kamenných predajňach ju nemajú. Len v e-shope. Nat

 7. Majkk
  Březen 13, 09:08 Odpovědět

  Řekl bych, že těžko. Má dost rozdílné rozměry…

 8. Michal H.
  Březen 13, 18:56 Odpovědět

  Ahoj! Já jsem se chtěl zeptat, jestli někdo máte přímo vlastní zkušenost s touto čtečkou a čtečkou Amazon Kindle 6 Touch. Preferuju delší výdrž baterie a co nejlepší obraz pro oči.. Nejsem moc zastáncem čteček, ale bohužel už nemám knihy kam dávat, tak si budu muset koupit čtečku :/ Proto bych nejradši, kdyby to pro mě byl co nejmenší šok.. Takže co nejmenší nepohodlí při čtení. Děkuji!

  • Majkk
   Březen 13, 19:08 Odpovědět

   Jo, už mám. Jestli jde o šetrnost k očím, pak je to ta nejlepší volba – display Carta je to nejlepší, možnost nastavení nočního nasvícení je prostě super, no a velikost zaručuje čitelnost. Na to, že má 7,8 palcový display, je překvapivě malá a skladná. Asi nejlepší kontrast z toho, co jsem měl do této doby v ruce. No a nejlepší vlastnosti pro čtení pdf dokumentů a univerzálnost ve formátech jsou skvělé. PocketBook překvapil vysokou kvalitou za rozumnou cenu. Měl jsem před tím Kindle Paperwhite, ovšem ta je nepoužitelná pro pdf, pak Inkpad 2, ke které jsem měl výhrady, teď k Inkpad 3 výhrady nemám! Vřele doporučuji.

 9. David Pok
  Březen 14, 22:48 Odpovědět

  Souhlasím Majkku, PocketBooky za mě nejlepší čtečky. Možná nemají takové renomé, jako Kindle, ale jsou zároveň i levnější. Kindle jsem měl dřív, ale je dost agresivní. Někomu to může vyhovovat, ale mě po čase bolely oči.

 10. Kisuke
  Duben 20, 13:03 Odpovědět

  … Tak si neodpustim jeste jeden posledni komentar.
  Dostaly se mi do rukou jeste Kobo Aura One a novy Kindle Oasis 2. Vzhledem k tomu, ze obe valci ve zcela shodne cenove kategorii (5900 Kc) jako Inkpad 3, a vsechny se tvari jako premiove ctecky, je podle me rozhodne fer srovnavat.

  A bohuzel mi prijde ze Inkpad 3 v zadnem ohledu nevede. Tedy pokud nepocitam jazyk prostredi.
  Pokud uzivatel nelpi na tom aby mel menu v cestine (coz je zrovna me uplne fuk) a staci mu anglictina, nema podle me Inkpad 3 co nabidnout. Pokud to potrebuje, tak neni moc jinych moznosti nez pocketbook.

  Obe konkurencni ctecky maji provedeni daleko lepsi. Zalezi na preferencich. Za me vyhrala Kobo Aura One.

  Kindle Oasis se snazi o punc luxusu. Ale ve me tak nak evokuje punc nalestene bidy, kvuli zvolenemu konstrukcnimu reseni – slepeni soucastek lepidlem, coz mi prijde u podobneho zarizeni fakt trapny zpusob jak zkratit zivotnost. Avsak mensi bidy nez Inkpad. Na pohled i dotek se to dari. Za me zatim nejlepsi ergonomie ze ctecek vubec – super tlacitka a ten “okraj” na drzeni… Prijde mi ze je dobre vyreseny SW co se tyce uzivatele co chce proste jen cist. Nenabizi takovou volnost a moznosti uprav jako jine, ale pokud neni clovek hracicka tak mu to stejne bude jedno.

  Kobo je pak proste pekna a tak nejak prakticky navrzena ctecka. Pusobi rozhodne dobrym a bytelnym dojmem. Zvolene reseni konstrukce nabizi v budoucnu moznost vymenit akumulator aniz by se zarizeni znicilo – coz jako uzivatel 8 let stareho Kindlu ocenuji. SW neni tak dobre poladeny jako u Kindlu, ale nabizi nejake moznosti navic, coz ja jakozto uzivatel hracicka opet ocenuji. Navic na “Internetech” se vali spousta ruznych uprav a neoficialnich aplikaci do ctecky – dokonce sem nasel SSH klienta (jo, je to blbost, ale proste to jde, tak to nekdo udelal). Skoda ze to nema tlacitka a okraj na drzeni jako ten Kindle… Pak by to bylo dokonale.

  Jinak asi nejsem po SW strance co se tyce podpory formatu moc narocny uzivatel. Kdyz to ctecka nepodporuje, proste to zkonvertuji do jineho, ktery ctecka podporuje, vsak je to otazka jednoho kliknuti. Od ctecky ocekavam ze mi proste jen zobrazi obsah.

  • FX
   Duben 24, 22:34 Odpovědět

   Rovnaka cenova hladina? Vazne? Divam sa na Heureku a vidim (stav k 24.4.2018):
   – Pocketbook Inkpad 3 – 190,40 € (Gigastore)
   – Kobo Aura One – 234,40 € (Extreme Digital)
   – Kindle Oasis 2 – 288,88 € (DPshop)
   Vsetko (vraj) skladom. Rozdiel na urovni cca. 50 % ceny najlacnejsej citacky! Toto u mna rozhodne nie je rovnaka cenova hladina.
   Fakt je, ze vzhladom na to, co citacky ponukaju, ide jednoznacne o predrazene produkty. Ich pomalost sa zvaluje na technologiu displeja, ale mam za to, ze problem je v totalne pomalych (skoro by som povedal, ze az lowendovych) procesoroch. Ked pretocenie stranky je relativne svizne, ale dalsie operacie su pomale, tak to asi displejom nebude. Fakt by bol taky problem pouzit procesor aspon na urovni procesoru slabsieho smartphonu? Nejako sa mi nechce verit, ze by to vyrazne zdvihlo cenu.

   • Kisuke
    Duben 25, 12:33 Odpovědět

    Tak ja pocitam realne ceny za kolik si to clovek muze v cechach koupit. Samozrejme se daji najit drazsi (treba nejmenovany eshop z holesovic vam Oasis 2 proda o 1600 Kc draz nez se da koupit od Amazonu).

    Oasis 2 – Amazon.de – 230 EUR (koupeno minuly tyden) ~ 5900 Kc
    Kobo Aura One – Edigital.sk – 5983 Kc
    Inkpad 3 – Axos.cz – 5700 Kc (zlevnila, ja ji jeste v dobe uvedeni kupoval presne za uvadenych 5900)

    To mi prijde stejne, nebo alespon hodne podobne. Ceny okoukany dneska – 25.4.2018. Takze asi tak.

    S pomalosti problem nemam. Cekam ze ctecka bude velmi low-powered zarizeni, do ktereho se proste obsah musi dodat obsah v pozadovanem formatu. Tak to proste funguje. Odmenou je pak skvela pouzitelnost a dlouha vydrz na baterii. Pokud to chci mit rychle, vytahnu pocitac, nebo si muzu koupit tablet, nebo neco podobneho.
    Naopak mam u vsech modernich ctecek (at Kobo, nebo Kindle) problem prave s vydrzi baterky. Nechapu proc se porad ztencuje na ukor kapacity baterie, stejne se to pak obali nejakym pouzdrem. Ctecka je to pro me vec kterou dlouhodobe nepotrebuju menit, jedine co me dokaze nalakat jsou featury jako vetsi displej a jeho nasviceni.

    • FX
     Duben 25, 18:29 Odpovědět

     Jasne, ceny sa hybu stale. Vychadzal som z aktualnej ponuky na Slovensku. Tu je ten rozdiel v cenach medzi jednotlivymi modelmi prilis velky.
     Co sa tyka vydrze – ano, na prvy pohlad sa zda, ze staci aj pomaly procesor, ale to je velmi zradne. Indexovanie, reflow, zmena velkosti stranky atd. (o nejakom webovom prehliadaci nehovoriac), su vykonovo relativne narocne veci a ak ich procesor zvladne rychlo, odrazi sa to na spotrebe, kondicii baterky a teda aj lepsej vydrzi (a samozrejme aj na “uzivatelskom zazitku”). A pri dnesnych cenovych rozdieloch za suciastky – tam asi nie je co riesit (pocul som o tlaku vyrobcov na cenu zariadeni, ked sa osadzaju slabe suciastky len kvoli tomu, aby sa usetrilo 50 centov, pricom to zariadenie tym totalne degraduju vykonovo a verim, ze by si ludia velmi radi tych 50 centov alebo euro zaplatili za lepsie zariadenie).
     Osobne si myslim, ze mobilne zariadenia by mali byt uz z vyroby konstruovane ako odolne pre bezne pouzivanie a nie, aby bol clovek v podstate hned donuteny kupovat nejake puzdro, lebo aj pri opatrnej manipulacii hrozi poskriabanie alebo aj vaznejsie poskodenie. K comu je potom cela snaha dizajnerov pri navrhu zariadenia, ked je “zabita” puzdrom?
     Ospravedlnujem sa, ze som sa trochu rozpisal, ale tieto veci ma dost stvu.

     • Kisuke
      Duben 26, 07:39

      Ja se priznam ze mi pomaly CPU nevadi. Staci aby byl tak vykony jak je nezbytne potreba, radsi at je uspornejsi. Jsem zastance toho ze ctecka je specializovane zarizeni vyzadujici specializovany format na vstupu (takze EPUB, KEPUB, MOBI, CBZ).
      PDF proste neni dobry format pro tyhle ucely (vlastne mi prijde ze neni dobry na nic, ale hodne lidi ho pouziva. Pritom na spoustu veci by stacil obycejny TIFF ktery otevru snad vsude. A na interaktivni prvky existuji lepsi technologie). Snazit se ho cist na ctecce mi prijde zbytecne. Leda by ta ctecka mela nejaky velky 13″ display, pak snad mozna. Ale proste je lepsi to nedelat a PDF prevest do neceho jineho, prinejhorsim preOCRkovat, at se s tim da pracovat lepe (i na tom pocitaci je lepsi kdyz muzu copy&paste text, …).
      Jakmile nepouzivam “zlepsovaky” jako PDF, neni potreba zadne reflow a jine vymozenosti. A pak je rychly i ten muj dedecek Kindle 3. A i ten umi v nouzi to PDF otevrit (ale je to velka bida).
      Co se webu tyce, ocenuju treba u toho Koba navaznost na Pocket, takze si clanky co si chci v klidu precist poslu jednim klikem z pocitace do ctecky.

      Co se pouzde tyce, nevadi mi to. Lepsi nez kdyby tam vyrobce pribalil nejake zakladni hnusne. Takhle si ma clovek moznost vybrat co mu vyhovuje/libi se mu. Co me stve je, ze stejne obalenim do pouzdra je ctecka najednou stejne 2x tak tlusta, ale baterku ma porad malinkou, Klidne bych unesl i o trochu tlustsi ctecku, vzdyt je to jedno. Ta tenkost je az na prekazku. Jednak je tam pak malo mista na interni HW, druhak je to tenke az clovek ma pocit ze se to muze prelomit (tady teda udela hodne kvalita provedeni, ale stejne).
      Jen tak pro srovnani:
      Kindle 3 (2010) – baterie s kapacitou 1900 mAh
      Kindle Oasis 2 (2018) – baterie s kapacitou 1000 mAh (pritom ma jemnejsi displej, nasviceni, bluetooth, proste dalsi zrouty energie z te baterky, tak by davalo smysl dat tam vetsi… Ale ne…)
      Nechapu co to komu dava… Me jako uzivateli rozhodne nic.

 11. Hack
  Červenec 14, 13:05 Odpovědět

  Ahoj, chtěl bych se zeptat jak je to tedy s Pocketbook Inkpad 3 a prohlížením pdf, takových 90% knížek co mám jsou v tomto formátu, většinou se jedná o kníźky o programování, grafice apod. Velikost souboru bývá někdy i 30-50mb, je tam i pár knížek mající 100-150mb. Jak si s těmito soubory tato čtečka poradí ? Příp. doporučili byste čtečku která by byla vhodná na tento druh knížek? Díky moc

 12. Michal1981
  Srpen 28, 22:14 Odpovědět

  Dobry den.
  Mohl by jste mi s dovelenim vysvetlit, jak jste dosel nato, ze KOBO ONE neni na PDF ? Ctecku Kobo One vlastnim a mohu dosvedcit, ze se pletete nebo zamerene lzete.
  Také bych se rad dozvedel, jak jste dosel na fakt, ze je idelani na cteni ? Ctete elektronické knihy vubec elektronické knihy,? Zkousel jste nekdy “6” nebo “6.7”, pripadne Vam tedy jako format na cteni horsi.
  Na me H2O 2V je cteni podstatne pohodlnejsi, Inkpad 3 neni zrovna ctecka, ktera by byla k tomu nejak specialne vyvazena a prevazuje se.
  “”SmartLight neboli možnost měnit barevný nádech podsvícení,””
  Zaprvé ctecky nejsou podsvicené ale nadsvicené a jde hlavne o tzv modré svetlo.
  Vas clanek mi pripadne trochu prehnany, az s posledni UPdate byly konecne odstraneny z Inkpadu 3 zakladni chyby.
  Nezlobte se na mne, ale podle tech smajliku to psal asi hodne mladej kluk, clanek je hodne neobjektivni a nepresny, ale jinak by v celku fajn, chtelo by na tom trochu zapracovat ;-)

  Hodne stesti do budoucna.
  Michal

  • Tomáš
   Srpen 28, 22:24 Odpovědět

   Dobrý den. Proč si to myslím? Auru, respektive Aura H2O a Aura One jsem používal, takže jsem k tomu došel jednoduše – vyzkoušením čtečky, osobní zkušeností.
   “Použitelné” je asi subjektivní pojem, čtečky Kobo tento formát “podporují”, respektive otevřou a zobrazí. Čtečky Kobo aktuálně nepoužívám, předpokládám, že jste majitel, mohu se tedy zeptat, zda:
   – Vaše čtečka podporuje PDF reflow?
   – Vaše čtečka podporuje vícesloupcovou sazbu v PDF?
   – Vaše čtečka podporuje ořez prázdného prostoru v PDF (hlavně využití u skenovaných PDF)?
   – Vaše čtečka při zobrazení jakéhokoliv PDF, kde se strana nevejde celá na displej (např. zkuste změnit orientaci na šířku – pokud to jde), chápe, že “otočením stránky” nemyslíte otočení stránky (tj. přeskočí se kus nezobrazené strany), ale že má zobrazit nejdříve obsah té dané stránky, který se na displej nevešel?

   To vše čtečka PB Inkpad 3 zvládá. Kobo neumí (respektive neuměl) nic z toho. Je možné, že z doby, kdy jsem čtečky Kobo testoval, udělal výrobce pokrok a vylepšil firmware, můžete mě poučit. Nepředpokládám však, že se u Kobo obtěžovali. Budu se těšit na Vaši odpověď.

   Vaše narážky na formát jsem bohužel(?) nepochopil. Nicméně toto je “první pohled”, ne recenze, těžko zde můžete čekat, že se dotknu všeho. Píšu, co se mi na čtečce líbí a píšu, co se mi na čtečce nelíbí. Jistě není dokonalá, ale to ani netvrdím.

   Ad “Nasvícené” a “podsvícené” – zaměňuji, neřeším, na několika místech na blogu to vysvětluji, viz např. čtyři roky starý článek – https://ebookexpert.cz/podsviceni-displeje-u-ebook-ctecek/ Není tedy třeba se bít v prsa.
   Ad Smartlight a modré světlo – ano, je to jeden z důvodů. Zmiňuji např. u modelu HD2 zde – https://ebookexpert.cz/jakou-ctecku-na-vanoce-2017/ či zde u Kobo Aura One – https://ebookexpert.cz/lepsi-podsviceni-u-ctecky-kobo-aura-one/ a kdo ví, kde všude ještě. Věřte nebo ne, ale nelze to všude opakovat 100x. Jelikož osobně nemám s modrým světlem problém, vyzdvihl jsem tentokrát zjevně pouze rozdíl v komfortu. Vím, Vy byste to zvládl lépe. Jsou samozřejmě mezi námi takoví. Většinou sedí v hospodách…tentokrát i čte e-knihy :-) Ha, smajlík.

   PS. Informace o Inkpadu 3 máte odkud? Základní chyby myšleno konkrétně jaké? Máte z vlastní zkušenosti nebo jedna paní povídala?

 13. Michal1981
  Srpen 29, 09:44 Odpovědět

  • Ano. Vlastnim jak H2O 2edition, tak i Inpad 3 obe znam velmi dobre. (samozrejme mohu dolozit foto). Mimo zahranicni, mam napsané i nejaké ceské recenze o cteckach E-Ink jako : https://pc.poradna.net/articles/2774078-recenze-ctecky-e-knih-kobo-clara-hd. (pisu Vam to jen proto, aby jste si nemyslel ze jsem jen nejaky rypalek co o tom nic nevi).

  • Me slo predevsim o to, ze jste psal ze je KOBO na PDF nepouzitelné a to neni pravda. Pravda je az co pisete v polozkach vasi otazce skoda ze jste to tak nenapsal i v clanku.

  • Je pravda, ale to se tyka drtivé vetsiny E-Ink ctecek, PDF je u techto zarizeni problém. Az na vlastniky profesionalnich Sony DPT (kteri by rekli v podstate to samé, jedine Sony na Inkpadu 3 se PDF neda porovnat, coz je v podstate to samé jak v nasem pripade) si jen tak nekdo PDF neuzije.

  •Popravde dvou otazkam presne nerozumim (jako vicesloupova vazba) , ale u KOBA je to trochu specialni. Muzu rict jak ANO tak NE, ANO v kazdém pripade pro vlastniky co pouzivaji Metazoa patch (https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=260100), patch ktery ma (urcite znate) FBink/KFmon, nebo jestli se to da nazvat JailBreakem KOBO Start MENU kde uz je upraveny SW ktery ma zcela jiné podminky a “PDF-Readery” ke cteni dokumentu PDF.
  Samotné KOBO (tak jak je) PDF cteni dokumentu PDF umoznuje, podporuje i otazeni obrazovky na LANDSCAPE coz je tak dohromady vsechno. I kdyz nejde o idealni podminky, na cteni PDF to staci, pouzivam to. Horizontalni otoceni (ano, format stranky je u techto modelu H20 a KOBO ONE zachovan) + automatické zarovnani okraju (o proti Inkapdu kde se musi nastavovat) na cteni PDF dokumentu osobne staci.

  • Formatem jsem myslel velikost ctecky. Urcite je na – pozor – “cteni!!” knizek na ctecce “6”/”6.8″ palcu pohodlnejsi. U Inkpadu musim ustavicne pouzivat dve ruce, kdezto u H2O jen pohodlne jednu ruku. Navic kdyz drzim Inkpad 3 ve spodni casti tak se prevazuje dozadu.

  • Jeste jednou bych rad pripomenul, ze clanek je dobry, jen to IMHO trosku zkazily ty smajliky, samotnej clanek je dobrej, dobre usporadany a zakladni informace které dobre ctecku popisuji, kazdy v nem najde co potrebuje, spatny zdaleka neni.

  PS : Ale musel jsem se zasmat co jste psal u toho otevreni, je pravda kdyz jsem otevrel KOBO rekl jsem jenom “dobry”, kdyz jsem otevrel Inkpad 3 “Ty p*** to je velka masina” to se musi nechat, machina je to brutalni i kdyz na cteni knih preferuji KOBO, Inkpad 3 je vic o hodne vic multimedialni, navic umi TTS i MP3 cim je IMHO momentaln nejzajimavejsi cteckou na trhu vubec, i Oasis od Amazonu, kde baterie nevydrzi ani 3 dny se na Inkpad 740 nehrabe .. :-)

 14. Michal1981
  Srpen 29, 14:27 Odpovědět

  Dokazal jste na ni rozchodit TTS v cestine ?
  Nemohu na tento modle TTS najit, z jinych modelu mi to pise ze neni kompatibilni, nemate na to nejaky figl ?
  [i]*Zkousel jsem to prepsat, ale zadna zmena..[/i]

  • Tomáš
   Srpen 29, 14:38 Odpovědět

   Nezkoušel jsem. Jazykové balíčky (předpokládám že např. z modelu Touch 622) nepůjde použít, protože od jisté doby používá Pocketbook ve čtečkách TTS technologii Ivona místo starší teď užnevímjakéhonázvuafirmy. Prostě jiný program, jiný výrobce, balíčky nejsou kompatibilní. Je to záležitost několik let stará, nejdříve výrobce český balíček předčítání sliboval, pak dlouho ticho po pěšině. Dle mého je malá pravděpodobnost, že by kdy byly pro aktuální čtečky využívající technologii Ivona (kterážto technologie je skvělá, ale českým hlasem doteď nedisponuje).

 15. Michal1981
  Srpen 29, 14:51 Odpovědět

  • Skoda ze jste to neuvedl i v clanku ;-)
  • Ano, ctecky jsem pouzival, nekteré z nich vlastnim dodnes, jak model H2O (edice V2 s HW KOBO7) i Inkpad 3. Samozrejme mohu dolozit foto.
  * Nejaké recenze o cteckach napsané mam, mimo ty zahranicni treba : https://pc.poradna.net/articles/2774078-recenze-ctecky-e-knih-kobo-clara-hd, aby jste si nemyslel ze jsem jen nejaky rypalek.

  • K otazce PDF, vsechny ctecky eKnih maji spolecny problém “PDF” (tedy az na majitele Sony DPT). Popravde nekterym otazkam nerozumim, jako “vícesloupcovou sazbu”. Ono u KOBO je to trochu slozitejsi. Ti co hledaji ctecku na cteni knih (viz FORMAT kde jsem myslel velikost coz KOBO H2O zcela splnuje + certifikace odolnosti proti namoceni ), jim staci integrovany SW (ktery ma automatické zarovnani o proti Inkpadu). Ti narocneji pouzivaji, jestli se to tak da nazvat “jailbreak” v podobe (urcite znate) eReadar, StartStartMenu, KFmon a podobny SW ktery tech moznosti nabizi vic (viz https://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=232).
  • ANo. Pri otoceni displeje (landscape), PDF zachova strankovy vzhel (cela stranka).
  • Formatem jsem mel namysli velikost ctecky. Treba i H2O, nebo Clara HD je pro ctenare pohodlnejsi (vychazim z ruznych statistik, kde zpravidla vyhrava “6”. U inkpadu 3 musim ustavicne pouzivat obe ruce, v jedné ruce moc na cteni pohodlny neni a pri spodnim uchyceni se preklopuje (taha dozadu).

  • Reagoval jsem jen na to, ze na KOBO nejde PDF, s cim nesouhlasim. Na zakladni cteni v tom problém neni, navic je to ctecka urcena na cteni knih, kde jsou prevazne formaty jako volny ePub, nebo dle ctecky kobo-Epub,AZW a podobne. I kdyz nema takové funkce jako InkPad ktery i obrazovkou je na tuto cinost adaptovanejsi spluje na cteni pozadavky.
  Jinak clanek, kdyz jsem ho precetl znovu tak spatny neni a bez tech smajliku (které to IHMO zbytecne kazi) by byl celkem slusbej opravdu.
  V clanku jsou rozepsany zakladni funkce, je to dobre rozdeleny, strucné a prehledné, clanek spatnej neni tak jako i ostani clanky (vcelku dobra prace).

  PS : Musel jsem se zasmat u té pripominky které zcela rozumim. Kdyz jsem otevrel KOBO, rekl jsem “hezky”, kdyz jsem poprvé otevrel Inkpad 3 rekl jse” K** to je masima !”, zaskocila me velikost. Celkove Inkpad 3 je slusny, ale na cetbu IHMO je pohodlnejsi KOBO. Ikpad jasne vede v Multimédia jak velikosti displeje tak moznosti AUDIO a TTS cim se stava velmi zajimavou a dle mne momentalne nejzajimavejsi e-cteckou na trhu v pomeru ctecka/cena. Pro ty co hledaji KOMFORT je oprvdu spickova a zcela chapu Vase nadseni, taky sem cumel…

  • Tomáš
   Srpen 29, 15:25 Odpovědět

   “ANo. Pri otoceni displeje (landscape), PDF zachova strankovy vzhel (cela stranka).”

   (PDF) “Na zakladni cteni v tom problém neni”

   A já si myslím něco jiného, viz úryvek z recenze na Aura H2O:

   “Tato e-book čtečka sice podporuje PDF, ale na rovinu musím říct, že se na prohlížení PDF vůbec nehodí. Byť má skvělé předpoklady díky excelentnímu rozlišení displeje a větší úhlopříčce, tak výrobce to zazdil softwarem. Nejenže nepodporuje PDF reflow ani jiné režimy, dokonce při přiblížení dokumentu stránkuje tupě po stránkách a ne tak, aby byla zachována kontinuita textu. A to je poslední hřebíček do rakve. Pokud si zvětšíte písmo, jde to zde jen přes funkci přiblížení – můžete přes menu nebo rychleji roztáhnutím dvou prstů od sebe. Klasickou poslední nadějí u čteček bez PDF reflow bylo otočení displeje na šířku a roztažení dokumentu na šířku displeje. Dolní část stránky se logicky dostane mimo displej. Aby šla vidět další část stránky, musíte u Aury stránku posunout prstem. Jakýkoliv „plynulý“ posun je ale na E-Ink čtečkách nešikovný a zdržující. U jiných čteček stačí dát povel pro otočení stránky, čtečka už se zachová logicky – nebo možná ne logicky, ale prostě tak, jak pro čtení souvislého textu potřebujeme – podle situace ukáže buď zbytek stránky nebo otočí stránku. Ani otočením zobrazení na šířku si zde nepomůžeme, protože text bude sice větší a tedy čitelnější pro větší část uživatelů, ale nutnost skrolování výřezu zůstane. Pokud však máte skvělý zrak a nevadí vám malé blechy, můžete si nechat zobrazit celou stranu PDFka na displej. Díky excelentnímu rozlišení možná bude písmo i tak krásně čitelné. No „krásně“…záleží dokument od dokumentu a taky na vašem ostřížím zraku :-)”

   https://ebookexpert.cz/recenze-ebook-ctecky-kobo-aura-h2o/

   Pokud se takto chovají i aktuální čtečky Kobo s aktuálním firmwarem, a nepodporují PDF reflow (přeformátování textu), tak je považuji za pro formát PDF nepoužitelné (s výjimkami, ale tam se zařadí každý sám…)

   Je to jako říct, že traktor může závodit ve Formuli 1. Ano, může (hypoteticky, neberte mě za slovo), ale nikdy nevyhraje a závodníci dají raději přednost nějaké té formuli. Sedláci zase dají přednost traktoru. Sám jste to vlastně uznal, viz Vaše “navic je to ctecka urcena na cteni knih, kde jsou prevazne formaty jako volny ePub, nebo dle ctecky kobo-Epub,AZW”. Ano, na čtení ePub je to skvělá čtečka (Kobo Aura One / H20). Osobně bych ale na beletrii volil menší formát, proto jsem se Kobo Aura One také zbavil a nechybí mi.

 16. Michal1981
  Srpen 29, 16:12 Odpovědět

  No vidite, ve finle se i shodnem ;-)
  Jen opravdu posledni otazecku, jakoz to novacek Inkpadu ktery teprve pomalu poznavam, nemate zkusenost, nebo nevite zda-li je mozné instalovat na Inkpad 3 aplikace ?
  Zrovna se chystam zkusit aplikaci od “vlasovsoft”, existuji i jiné ? Popripade mate nejaky odkaz ?
  * Hledal jsem v clancich na Vasich strankach (mimochodem slusnych clancich, cim bych se chtel i omluvit za mou unahlenou prvni odpoved), ale nic bliziho jsem nenasel.

  Dekuji a preji Vam hezky zbytek dne.
  Michal

 17. Lukas Vaclav
  Září 03, 10:23 Odpovědět

  Nazdar lidi.
  V prve rade dekuji Tomasi za tve clanky, jako vsechny jsou supr.
  Ted bohuzel k tomu Inkpadu.
  Ctecku knih Inkpad 3 jsem bohuzel prestal pouzivat. Zakoupil jsem ji kvuli velikosti displeje a premioveho vzhelu, podstatne 2x vykonejsi hardware o proti konkurenci.
  Zacnu tema “pozotivnima” :
  – Vyborny kontrast.
  – Velikost displeje.
  – Vaha
  – HW vykon.
  – Realna moznost pouzivat dokumenty a kniky ve formatu “PDF”.
  – Baterie (drzi slusne i s Wifi)

  “Neutralni” :
  – Mozna sila zvyku, ale pri cteni casto pouzivam jen jednu ruku, u mich predeslych ctecek jsem mel vzdy silnejsi okraj kde slo provest uchopeni jednou rukou za jakoukoliv stranu.
  – Prostredi ctecky (GUI) se nemenilo od roku 2014 a podle vseho se v brzke dobe nezmeni, – a nic noveho nepribyde. U tzv premiove ctecky bych cekal jine prostredi jak u toho sameho vyrobce za polovicni cenu.
  – Pristi Firmware je v nedohlednu, takze na mozne vyskytujici chyby si musite holt zvyknout.

  Bohuzel ted ty “negativni”, kvuli ktery asi ctecku jeste tento tyden vratim.
  – Pres premiovy vzhled jsou v konstrukci nepresnosti, u tlacitka “power” mi prosvecuje svetlo, strany o proti me druhe ctece KOBO docela rezou do ruky.
  – Take jsem nenasel zakladni nastaveni jako u mam u me druhe ctecky, pro knizky ePUB kde mam nejvice problemu, u dobre poloviny neumi rozeznat obsah, tudiz nemam serazen obsah.
  – Nevim jak maji provedeno CSS, ale polovina knich je ma spatne nebo vubec zobrazeno kde na jine ctece vypada slusne, na Inkpadu vypada jak holej .TXT, text nekdy preliza pres horni kraj, havne prvni dekorativni pismena v odstavci. (nema mozost manualniho doladeni okraju pro ePUB)
  – Jestli ma super naradi pro PDF, pro to ostatni je to horsi, moznost nastaveni silu pisma necekejte, tak jak jemne zarovnani, nebo zarovnai odstavce ‘leva, stred, prava’ nebo mezeru mezi vety, mate zpravidla jen 3 zakladni moznosti se ktryma se musite spokojit.
  – U knih je zobrazena jen na jake strane jste. U podstatne levneji konkurence je minimalne moznost behem cteni videt kolik % nam z knihy prectene, nebo kolik mi zbyva do konce knihy nebo kapitole nam zde chybi. Nemusim mit “statistiky cteby” tak jak to ma KOBO, ale u tak drahe ctecky jsem cekal vic jen jak zobrazeni stranky behem cetby.
  – Vsechny komikse jsem musel preves to PDF, jelikoz Inkpad 3 nepodporuje ani format CBR ani CBZ.
  – Prostredi je nepresne a zbytecne utahane. V menu mi spodni dve sipky na displeji prekryvaji posledni knihu/dokument. Pokazde v menu musim rucne pred strankovanim, aby byly slozky zobrazeny rovnomerne, prstem posunout dolu nebo nahoru, pak pockat az cely dipslej problikne cerne a az pak pouzivat mechanicka tlacitka abych mohl prochazet moji knihovnu.

  Zkratka co tato ctecka opravdu zvlada jen PDF, ale kdo nepotrebuje cernobilou ctecku s e-Ink diplejem, muze zakoupit za polovicni cenu barevny “tablet” a ma vystarano. Jeste pockam co mi napisou ze supportu, ale tolik penez za cernobilou inkoustovou ctecku dokumentu PDF to teda nedam, jestli pujde vratit tak ji vratim.
  Dodatek : Take jsem nikde nenasel moznost “tovarniho obnoveni”, bud muzete jen zadat “obnoveni” coz neni nic jineho jak prepsani coonfiguracniho souboru .cfg (obsah knih etc vam na ctece zustane), nebo naformatovat disk, vse je smazano, ale system zustava ten samej kterej jste nainstalovali jako naposled, ne ten ktery tam byl kdyz jste ctecku zakoupili.

  • Tomáš
   Září 03, 10:38 Odpovědět

   Můžete mi prozradit, proč tu pod jedním článkem nejdříve píšete jako Michal a poté jako Lukáš?

   • Michal
    Září 03, 11:06 Odpovědět

    Z obavy, ze v pripade ze bych se predstavil znovu jako Michal, by jste na muj komentar, nebo otazku jak provest tovarni obnoveni neodpovedel. (a taky trochu za to, ze jsem se stydel za muj prvni zbytecne prehnany komentar)
    Ze supportu jsem odpoved k otazce tovarniho obnoveni prozatim nedostal, ale jelikoz Vy jako vlastnik Inkpadu 3, pri zapojeni sluchatek a spusteni TTS, slysite také takové praskani a jako by vybojové piskani v pozadi pri poslechu (i s vyplou LED) ? Pri zesileni 80/90/100 to nejde uplne tak slyset, ale pri zapojeni do externich reproduktoru je to docela vyrazne, nevim zda-li jde o vlastnost, nebo HW problém. Toz se Tomasi nezlobte ;-)

 18. Longin Kandinsky
  Leden 21, 16:03 Odpovědět

  Jestli je něco, co mi na téhle čtečce opravu chybí, tak je funkcionalita proti zamknutí či absence nějaké šifrování souborů.

 19. Marabu14
  Leden 31, 18:57 Odpovědět

  Ahoj, nevíte prosím někdo, co mám špatně nastaveno ve čtečce Pocketbook 740 inkpad 3,
  když se mi objevují nadpisy kapitol obrovským písmem přes text stránky, jež zrovna čtu?
  Mám knihu ve formátu .epub
  Písmo “default” běžné
  Kódování automaticky
  Nadpisy jsou samozřejmě veliké a tučné, takže spostu slov “pod tím” nejde vůbec rozluštit :-(
  Díky předem za reakce –
  P.S.: rady typu JSI DEBIL psát nemusíte :-)

 20. Pavel S.
  Červen 27, 11:57 Odpovědět

  Dobrý den, můžete prosím poradit jak provést synchronizaci v android aplikaci a na pocketbook Inpad 3? Nedaří se mi i když jsem jak v telefonu tak i ve čtečce přihlášen i aktivován. Jde mi o to,že bych rád četl knihu na obou zařízení.Například když si dám záložku na Pocket čtečce, tak aby se mi zobrazila pak i v telefonu. Děkuji za radu i pomoc

 21. Josef
  Říjen 12, 11:48 Odpovědět

  Chtěl bych se zeptat jak je to s rychlostí čtečky PocketBook 740 InkPad 3. Na Alze v komentářích si stěžují že je pomalá, ale zde se píše že je svižná. Co je tedy pravdou. Velice rád bych si zakoupil čtečku s trochu větším displejem a pomohlo by mi to k rozhodnutí. Děkuji

  • Tomáš
   Říjen 12, 12:00 Odpovědět

   Může být pomalá i rychlá, záleží z jakého kontextu se na to nahlíží. Tzn. dva lidi můžou mít na to odlišný názor, protože jeden srovnává bicykl s bicykly a druhý bicykl s formulí 1.
   Pokud máte strach o rychlost, udělejte si představu např. na youtube…

 22. Josef
  Říjen 12, 12:33 Odpovědět

  Díky za odpověď, na YT jsem se díval a není to tam patrné. Měl jsem spíše na mysli jak si tento typ s větším displejem stojí oproti 6 palcovým typům. Možná se ptám hloupě ale dosud jsem žádnou čtečku nevlastnil ani v ruce nedržel.

  • Tomáš
   Říjen 12, 12:47 Odpovědět

   Já za sebe Vám mohu poradit, abyste se o to nestrachoval :-)

   • Josef
    Říjen 19, 19:51 Odpovědět

    Tak jsem si čtečku zakoupil a vyzkoušel. Mohu sdělit jenom to že jsem maximálně spokojený! Ještě jednou děkuji Tomáši.

Komentuj