Jakou čtečku na Vánoce 2017

Jakou čtečku na Vánoce 2017

Čtečka elektronických knih může být pro spoustu lidí ten nejlepší dárek. Modelů e-čteček sice není na trhu takové velké množství jako např. telefonů, ale přesto asi u většiny “Ježíšků” zůstává otázka – kterou čtečku vybrat? V tomto článku doporučím několik typů čteček, které dle mého názoru stojí za to a udělají pod stromečkem radost. Pokud si nechcete dělat “poctivý průzkum” a strávit výběrem dlouhé hodiny, přečtěte si tento článek ;-)

Ten bude možná vypadat jako reklama na značku Pocketbook, ale v nabídce na mám i jiné čtečky. Rozhodně nejsem zaujatý, žádné výhody od firmy Pocketbook nemám, ani vyšší marži na jejich produkty. Prostě doporučuji dle svého vědomí a svědomí a Pocketbooky jsou dobré čtečky a zvlášť pro “typického našince”. Mluvím ze svých několikaletých zkušeností se zákazníky a čtečky uvedené v článku obecně s čistým svědomím doporučuji. Pokud má někdo specifické požadavky a nejste si jisti, jaká čtečka je splňuje, neváhejte se na mě obrátit, viz kontakty.

Nejlevnější doporučení-hodná čtečka

Pocketbook Basic Lux 615

Pocketbook Basic LuxČtečka s kontrastním displejem s HD rozlišením, integrovaným podsvícením, českým menu a bohatou podporou formátů včetně PDF. Jediné omezení této čtečky je, že nemá dotykový displej, ovládá se plně pouze tlačítky. Pro někoho to naopak omezení nebude a uvítá to (hlavně starší ročníky). Dotykové ovládání se hodí zvláště tam, kde se často označuje text nebo se píší na softwarové klávesnici – ukázkový příklad je využívání slovníku, psaní poznámek, apod. Pokud bude někdo “jen” číst, v 99% obracet stránky, není myslím absence dotykového ovládání na škodu, ale samozřejmě záleží na každém, jak to zhodnotí.

V této cenové kategorii je již běžný E-Ink Carta displej s nejlepším kontrastem, Basic Lux jej také má. Co standardem není je použité HD rozlišení, díky kterému má displej 212ppi (bodů na palec) a to je zatím s touto cenovkou takový menší unikát – pozitivní. Sice se zjednodušeně řečeno nejedná o nejlepší rozlišení, ale prostřední, ale i tak je to velký pokrok oproti dosavadním levným čtečkám. Písmo je ostřejší, není tak kostrbaté a příjemněji se čte.
Tato čtečka má integrované nasvícení, což rozhodně doporučuji, protože číst tak lze kdykoliv a kdekoliv, zapne se podsvícení a není na displej čtečky nutno svítit ve tmě či šeru. Menším vroubkem na kráse je u tohoto modelu lehká nerovnoměrnost podsvícení, lze si všimnout postupného přechodu z horní strany do dolní (či naopak). To si možná někdo nevšimne vůbec nebo až po nějaké době, ale je to prostě tam.
Příplatek cca 400 Kč oproti nejlevnější čtečce v nabídce (Amazon Kindle 8) je právě za displej (typ, rozlišení, podsvícení) a rozhodně to je příplatek, kterého nebudete litovat. A to se nebavím o nějakých obskurních čtečkách od nespecializovaných výrobců, které mohou být třeba i levnější, ale opravdu jste tak bohatí, abyste si kupovali levné věci?

Pocketbook Basic Lux 615 kupujte zde.
Podívejte se i na vhodné pouzdra pro Pocketbook Basic Lux.

Alternativa: Bookeen Cybook Muse Light (a obaly pro Muse Light) – má horší rozlišení displeje (celkem podstatné), menší paměť (nepodstatné) a je lehčí a menší (individuální).

Střední třída

Se čtečkami zde uvedenými neuděláte chybu a zároveň neuděláte průvan ve své peněžence.

Pocketbook Touch Lux 3 626-2

Pocketbook Touch Lux 3Dlouhodobá špička co se poměru výkon/užitek týče. Zlatý střed bez zatěžujících kompromisů. V podstatě lepší verze doporučovaného Basic Luxu, s tím, že Lux 3 má dotykovou obrazovku a rovnoměrnější podsvícení. Osobně pokud bych měl možnost volby a dovolil to rozpočet, bral bych Lux 3 před Basic Luxem.

Pocketbook Touch Lux 3 kupujte zde:

Pocketbook Aqua 2 641

Opět to zjednoduším na to, že tato čtečka je to samé, co Touch Lux 3, akorát s vodotěsností a prachotěsností navíc. A také má audiovýstup. Takže po připojení sluchátek přes redukci (která je v balení), můžete poslouchat hudbu/audioknihy v MP3, popř. pustit předčítání e-knih (nikoliv však v češtině). Příplatek za tuto výbavu navíc je dle mého velmi malý a vodotěsnost a prachotěsnost se mohou hodit. Obzvláště si to uvědomíte, pokud jej nemáte a zapracuje zákon schválnosti :-) Upřímně však počítejte s o něco sníženou “příjemností”. Přeci jen těsnost čtečky nese svou malou daň – pocítíte na tlačítkách, které mají vystouplý gumový reliéf a na krytce konektoru, která vám bude možná otravovat jednou za čas (při nabíjení či připojení k počítači) život. A taky čtečce chybí slot na paměťové karty, paměť má však dostatečnou i tak. Čtečka se vyrábí pouze v modré metalíze, vhodně můžete doplnit tímto Aqua obalem :-)

Čtečku Pocketbook Aqua 2 641 kupujte zde.
Podívejte se i na vhodné pouzdra pro Pocketbook Aqua 2.

C-Tech Lexis

C-Tech LexisČtečka Lexis se od ostatních liší tím, že má Android a dokonce i Google Play. Lze tedy doinstalovat některé aplikace, vzhledem k použitému displeji a pojmenování “čtečka” hlavně tedy pro čtení a distribuci obsahu. Na Lexis můžete nainstalovat softwarovou čtečku Kindle (a číst tak e-knihy z Amazonu i pokud nechcete z nějakého důvodu zařízení Kindle), čtečku eReading (a mít přístup v podstatě zdarma k e-knihám v knihovně a za levnější peníz k výpůjčkám e-knih) nebo ji propojit s Dropboxem nebo nainstalovat české předčítání. Pokud máte se čtečkou “vyšší plány”, tak je šance, že vám je tato čtečka bude schopna splnit. Do jiné čtečky žádné aplikace nedostanete. Samozřejmě si nedělejte iluze o tom, že je vše jako na tabletu. Ať už v dobrém nebo špatném – není. Dobře si tak rozvažte, zda chcete koupit čtečku (na dlouhodobé čtení) nebo vlastně chcete tablet (rychlejší, vhodný na hry, multimédia a k přístupu na web). Ta lepší zpráva je, že pokud chcete “jen” číst e-knihy a čtečka Lexis je vám sympatická, nemusíte se o nic starat. Od výroby je na toto samozřejmě připravena a stačí ji jen vybalit, nastavit české menu a číst :-) Prostředí je sice o trošku chaotičtější, ale přesto je na zařízení “čtečková nadstavba”, stejně jako u uzavřených čteček. I laik se brzy zorientuje. Abych nezapomněl – displejem je čtečka Lexis porovnatelná s Lux 3, tedy je na tom velmi dobře. Vzhledem k Androidu na palubě počítejte s mírně nižší výdrží, přesto by měla vydržet 1-3 týdny na jedno nabití.

Čtečku C-Tech Lexis kupujte zde.
Podívejte se i na vhodné pouzdra pro C-Tech Lexis.

Nejlepší univerzální 6″ čtečka

Pocketbook Touch Plus HD2 631

Pocketbook Touch HD2 631Pocketbook se před letošními Vánoci vytasil s vylepšenou vlajkovou lodí. Moc se toho nezměnilo, ale ono taky není už moc co vylepšovat. Dle mého jde o univerzální čtečku s nejlepším 6″ displejem. Novinka má nově (jako druhá čtečka na světě) možnost nastavit barevný nádech podsvícení. Lze si tak nastavit dle aktuálních preferencí uživatele a před spaním se vyhnout tzv. modrému světlu. Jediné, co by se snad dalo vytknout je větší zapuštění displeje “do rámečku”, proto počítejte s horší “došmátraností”, pokud se potřebujete prstem trefit někde úplně na kraj. Drtivé většině uživatelů to “žíly trhat nebude”, naopak zapuštění je daň za lepší kontrast (technologie snímání dotyků integrovaná do rámečku), který se vždycky hodí  a takový skrytý benefit v podobě lepší ochrany displeje.

Čtečku Pocketbook Plus HD2 631 kupujte zde.
Podívejte se i na vhodné obaly pro Pocketbook Touch HD2 631.

Alternativa: Bookeen Cybook Muse HD – funkčně jednodušší čtečka, s plochým designem přední strany a menším a lehčím tělem.

Co vás možná zajímá

Proč čtečku koupit na aXOs.cz?

Tak už jen tím, že jste si přečetli tento článek, dokazujete, že odborník na čtečky se Vám hodí. A odborník na čtečky by byl rád, kdybyste odborníky podporovali. Hned by bylo lépe na světě, co říkáte? :-) A pokud jste tak trochu “sobečtí”, myslete i na sebe a popř. obdarovaného/obdarovanou. Před a po-nákupní poradenství, to je něco, čím se odlišuje můj e-shop a můj přístup od ostatních prodejců. Může vám ušetřit spoustu času nebo nervů. Pokud se na mě obrátí někdo, kdo má čtečku odjinud, tak sorry jako. A přijde mi to logické – svůj čas věnuji sobě a svým zákazníkům. Pokud máte dojem, že vám někde jinde obratem odpoví nebo vezmou do ruky čtečku a jdou zkoušet, kde může být problém, gratuluji – asi jste mým zákazníkem :-) Pro mé zákazníky se prostě rozkrájím.

Kromě nadstandardního a odborného přístupu je nákup zvýhodněn přikládanými bonusy – ať už jde o dopravu zdarma, ochrannou fólii na displej v ceně čtečky, e-knihy ke stažení, voucher na e-knihy z eReadingu, garance nula vadných bodů na displeji nebo možnost objednat se čtečku i některé služby, které vám minimálně ušetří čas. Možná když toto vše sečtete, vyjde vám, že nejsou mírně dražší než konkurence, ale výrazně levnější ;-)

vyhody_axos_banner

Proč nedoporučuji Kindly?

Já je ne doporučuji, ne nedoporučuji, jestli si rozumíme? :-) Na vysvětlenou, Kindle je až jakési synonymum pro čtečku. Nezřídka se stane, že přijde člověk, chce koupit čtečku, absolutně tomu nerozumí, ale “doporučili mu Kindl”. Čtečky Kindle od Amazonu nejsou špatné. Některé (např. Kindle Paperwhite 3) jsou naopak velmi dobré. PW3 má třeba tyto výhody: skvělý displej (ale ne lepší jak Touch HD 631), rychlost prostředí, excelentní fonty, bezporuchovost, napojení na Amazon. Na druhou stranu je to pro našince často čtečka dost omezující – nemá české menu, nemá tlačítka, chybí možnost rozšíření paměťovou kartou, nepodporuje adresářovou strukturu, je absolutně nepoužitelná na PDF, apod. Navíc zmíněná Kindle Paperwhite mi přijde z nabídky Amazonu jako jediná rozumná volba v poměru cena/výkon. Kindle 8 používá zastaralý typ displeje s archaickým rozlišením, Kindle Voyage a Kindle Oasis stojí balík, za který pořídíte 2-4 jiné čtečky. Po doporučení na čtečku Kindle sáhnu v dnešní době snad jen tam, kde je požadavek na čtení e-knih z Amazonu (kde v podstatě nejsou tituly v češtině), tam je čtečka Kindle nutnost, odmyslíme-li si čtečku s Androidem (C-Tech Lexis výše), do které lze tuto funkčnost nainstalovat.

Proč doporučuji jen čtečky s 6″ úhlopříčkou displeje?

Protože na českém trhu aktuálně žádné jiné nejsou :-) 6″ je ideálních na čtení souvislého textu, prostě ideál na beletrii. Nemusíte mít strach, že s touto úhlopříčkou budete při čtení románů strádat. Díky této úhlopříčce mohou být čtečky skladné, lehké a relativně levné. Čtečky s větším displejem už nejsou tak “kapesní”, jsou dražší a do doby, než v prosinci přijde nějaká novinka od Pocketbooku (ups, asi jsem něco prořekl?), tak mají horší displeje (horší kontrast a i třeba rozlišení). Větší než 6″ displeje tedy doporučuji vyloženě jen někomu, kdo velký displej opravdu potřebuje (ne nejste to vy, kteří špatně vidíte – a s brýlemi dobře), např. těm, kteří čtou naskenované PDFka, mají literaturu technického rázu, s komplikovanými zápisy, vzorečky či tabulkami. Všichni “normální čtenáři” prosím zapomeňte, že existují jiné čtečky než s 6″ displejem, nejsou pro vás! ;-)

Tak a to je vše. Snad jsem Vám poradil. Pokud budete chtít nákup nové e-book čtečky zkonzultovat, již jsem výše uvedl, kam se obrátit. Pokud hledáte dárek pod stromeček, nenechávejte prosím nákup na poslední chvíli, ať už se rozhodnete čtečku zakoupit na aXOs.cz – specialista na e-book čtečky nebo kdekoliv jinde…

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 0 komentářů

Ebook čtečka Cybook Ocean s 8″ displejem – tak kdy se dočkáme?

Čtečku elektronických knih Bookeen Cybook Ocean s 8″ displejem na bázi elektronického inkoustu jsem představil na blogu již v dubnu tohoto roku v článku Bookeen Cybook Ocean – 8″ podsvícená ebook

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Česká lokalizace pro nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.0 a 4.1.1

V předchozím článku jsem si povzdechl, že Kindle Keyboard je stále jedinou čtečkou od Amazonu, která umí česky. Vězte tedy, že výše uvedené již neplatí. Je tady zbrusu nová čeština

Nejprodávanější e-knihy v ČR za duben 2017

Které tituly v podobě e-knih byly nejčastěji kupované předešlý měsíc? Přináším žebříček nejprodávanějších e-booků v České republice za měsíc duben. Přidávám i s odkazem do e-knihkupectví a v tabulce najdete i

12 komentářů

  1. Yearling
    Listopad 24, 09:44 Odpovědět

    … než v prosinci přijde nějaká novinka od Pocketbooku…

    – Pocketbook s displejem Carta >6″ ???

    • Tomáš
      Listopad 24, 11:29 Odpovědět

      Něco takového jsem zahlédl. Rozhodně to neberte jako oficiální informaci, tyhle informace bývají ošemetné a je to ze zdroje “jedna paní povídala”… Moudřejší budeme časem :-)

  2. mara
    Listopad 24, 12:24 Odpovědět

    Pátrám po čtečce s Androidem a displejem s co největším kontrastem (bez zapnutého “podsvícení”).
    Proč Android: především z důvodu možnosti instalace slušného prohlížeče webu, kterému se dá jakžtakž důvěřovat (hesla, SSL) – asi Firefox (jde mi hlavně o textové informace)
    Proč vysoký kontrast: oči… (mají problém s LCD displeji)

    Prostě eink je lahoda a zimní tmu jistí lampička s klasickou žárovkou.

    Máme v rodině PocketBook Touch HD 631 a s obrazovkou jsem spokojen (i když bílý papír to stále není:-). Je kontrast u C-Tech Lexis srovnatelný? Nekazí kontrast dotyková vrstva?

    Z parametrů co vidím na Internetu mne připadají zajímavé (pro mé požadavky) také čtečky:
    * ONYX BOOX Kepler Pro
    * ONYX BOOX C67ML Carta2(+)
    * ONYX BOOX Monte Cristo
    Bohužel nevidím, že by se u nás daly koupit a ani recenze od nějakého našince jsem nenašel. Je ONYX BOOX nekvalitní či proč o něj není u nás zájem?

    Jinak pro lidi co mají podobné oční problémy, mohu pro práci s počítačem (na především textové informace) doporučit monitor Dasung E-Ink Paperlike Pro. Je drahý (ale co neudělat pro oči). Má jen 13.3″. Ale má HDMI a nepotřebuje ovladače.

    • Tomáš
      Listopad 24, 12:30 Odpovědět

      HD 631 hodnotím jako čtečku s nejlepším kontrastem, pokud pominu už nevyráběnou Pocketbook Basic 3 (která měla Carta displej, ale bez dotykové a světlovodivé vrstvy). Jinými slovy nejlepší kontrast při zachování dotykového displeje a podsvícení. Každá vrstva přes “originální E-Ink displej” samozřejmě kontrast ovlivňuje. HD 631 má o vrstvu méně a rozdíl jde vidět, pokud dáte vedle Lexise (nebo jakékoliv jiné čtečky s kapacitní snímací vrstvou).

      C-Tech Lexis je přebrandovaný Onyx Boox.

  3. Yearling
    Listopad 25, 23:45 Odpovědět

    Dobrý den,
    jak je to s funkcí “text to speach” u PB 631 HD2, už umí i česky?

  4. Scarab
    Listopad 28, 11:15 Odpovědět

    Dobrý den,
    neuvažujete o prodeji čteček ONYX BOOX?
    Konkrétně se mi jedná o ONYX BOOX T76 ML CARTA+ (oproti C67ML, resp. C-Tech lexis, 6.8″ display a vyšší rozlišení, cena ještě na hranici přijatelnosti).

  5. FX
    Listopad 28, 19:24 Odpovědět

    U toho C-Tech Lexis by som osobne mal asi obavy kvoli prehistorickemu Androidu. Aby sa nestalo, ze Google jednoducho odstrihne podporu vo svojom obchode. Osobne pochybujem, ze ten Android vyrobca bude este niekedy aktualizovat.
    Inak by som tiez privital nieco vacsie ako je len 6″. Kobo Aura One vyzerala skvele, ale ta cena je prilis (na jednoucelove zariadenie). TTS v slovencine/cestine by bol skvely bonus.

  6. Jana
    Prosinec 12, 11:41 Odpovědět

    Prosím o radu. Čtečku mám a plánuji koupit i manželovi, abychom měli každý svoji. Bohužel on nechce 6 palcový displej, a já trvám na zn Pocketbook. Vloni byla na trhu 840 s větším displejem, která není nikde již k dostání. Asi mám tady smůlu?
    Díky za dopověď. Jana

  7. Antares
    Prosinec 23, 22:02 Odpovědět

    To co píšete , že prý na trhu žádné iné čtečky kromě displejů 6″ nejsou není pravdou. Jsou, zejména od firmy ONYX, nebo třeba od BOYUE Technologies.

Komentuj