Podsvícení displeje u ebook čteček – jak funguje, jaké jsou výhody a nevýhody, nákupní rádce

Podsvícení displeje u ebook čteček – jak funguje, jaké jsou výhody a nevýhody, nákupní rádce

Čtečky elektronických knih, tedy “pravé” ebook čtečky s E-Ink displejem, si zakládají na tom, že jejich displej je zcela pasivní, tj. že nevyzařuje světlo. To přináší výhody, ale i nevýhodu. Mezi výhody patří energetická nenáročnost, pocit jako při čtení tištěné knihy (proto se displejům E-Ink říká elektronický inkoust) a oči čtenáře nejsou namáhané tak, jako při čtení z LCD displeje. Mezi logickou nevýhodu pak patří nutnost nasvícení displeje ve špatných světelných podmínkách, v šeru a ve tmě. Jako u tištěné knihy, která je rovněž pasivní (nic nevyzařuje) a potřebujete si na ni v noci něčím posvítit, stejné je to u ebook čteček. Nebo tomu tak spíše bylo…

Kindle Paperwhite 2012

Princip nasvícení E-Ink displejů

Ne každý však čte doma na křesle pod lampou nebo jiným umělým osvětlením. Někomu nevyhovuje mít “velké” světlo kvůli čtení knížky, někdo by před spaním rušil stolní lampou svého spolunocležníka, někdo jezdí často MHD a špatné světelné podmínky nemá možnost vyřešit jinak než externí kapesní lampičkou. Všechno jsou to řešení, ale nikterak elegantní a ne vždy vyhovující. Výrobci čteček potřebovali vyřešit nevýhodu čteček elektronických knih, až se nakonec rozhodli “lampičku” integrovat přímo do čtečky. Přišli s displejem s podsvícením (respektive nasvícením, viz dále). Základ zůstal stejný, tj. pasivní E-Ink displej, na kterém text vypadá jako na papíře. Na něj výrobci u některých čteček přidali světlovodivou vrstvu z optického vlákna. Tato vrstva světlo jen rozvádí přes celou plochu displeje, samotné světlo vyzařují LED diody, které jsou schovány v rámečku kolem displeje, typicky na dolní straně, tj. když čtečku vezmete do ruky, tak dole. Tyto LED diody lze zapnout v případě potřeby a také lze regulovat jejich výkon. Uživatel tak má k dispozici klasickou čtečku e-knih s pasivním displejem s možností si kdykoliv přisvítit integrovaným nasvícením a vyřešit tak slabý kontrast displeje v šeru nebo tmu ve tmě. Což je paráda!

Konstrukce ebook čtečky Amazon Kindle Paperwhite

Konstrukce ebook čtečky Amazon Kindle Paperwhite. Tuto krásnou grafiku vytvořili v The New York Times.

Historie ebook čteček s podsvícením displeje

Zajímavé je, že na nasvícení se nijak nepodílí výrobce E-Ink displejů, nasvícení je zcela v režii výrobců čteček a proto se tak liší kvalitativně, byť v dnešní době už nejsou rozptyly jako kdysi. První čtečka s podsvícením displeje byla Barnes & Noble NOOK Simple Touch GlowLight. Byla to bomba, mít “lampičku” ve čtečce – i když upřímně bylo nasvícení strašné v porovnání s aktuálními modely :-) Příliš slabé a hodně nerovnoměrné. Pak přišel s integrovaným nasvícením Amazon u své čtečky Kindle Paperwhite.  Americký gigant na technologii údajně pracoval čtyři roky a jelikož si na svých čtečkách dává záležet, bylo nasvícení Kindlu Paperwhite mnohem lepší než u Nooku. Bylo jasnější a mnohem rovnoměrnější.

Prototyp podsvícení Pocketbooku

Další čtečky na českém trhu s podsvícením displeje byly PocketBook Touch Lux 623 a Bookeen Cybook OdysseyHD FrontLight. I když zcela nedosahovaly kvality nasvícení jakou měl Kindle, přesto to bylo nasvícení použitelné. Největším neduhem čteček oné generace byla “špinavost” na dolním okraji displeje, kde byl tmavší pruh či kužely světla vystřelující do plochy displeje a ne úplně dokonalá rovnoměrnost světla po celé ploše displeje. Toto bylo částečně odstraněno v nových modelech, kde bylo nasvícení dopracováno skoro k dokonalosti. Perfektní nasvícení displeje mají ebook čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3PocketBook Touch Lux 3 a Pocketbook Touch HD 631.

Na představení prvního Kindlu Paperwhite a jeho nasvícení se můžete podívat na videu:

Další ebook čtečky s nasvícením displeje, které se na českém trhu objevily jsou např. PocketBook Color Lux, Prestigio MultiReader PER5664BC, Kobo Aura HD, Tolino Shine, eReading START3 Light a JetBook Color, C-Tech Lexis, Pocketbook Aqua 2, Amazon Kindle Voyage, Kobo Aura H2O a další.

Proč chtít čtečku elektronických knih s nasvíceným E-Ink displejem

  • Počtete si vždy a všude – Četbu e-booku si vychutnáte opravdu kdykoliv, za jakýchkoliv světelných podmínek. Pod žhavými paprsky slunce za letního poledne u vody, kdy se displej nebude lesknout a text uvidíte perfektně kontrastní, až po čtení před spaním v ložnici zahalené tmou. Výhody E-Ink displeje zůstávají, navíc kdykoliv máte možnost zapnout integrované podsvícení a vidět na displej bez použití externího zdroje světla.
  • Pohodlí – Souvisí s předešlým bodem. Čtečka vás nenechá nikdy “ve štychu”, nebudete muset s sebou nosit malou lampičku a řešit její baterie. Nedejbože, když po patnácti minutách čtení zjistíte, že baterie v lampičce už nemají šťávu nebo když jste lampičku zapomněli vzít s sebou. Světlo nebo tma – přestanete se čtečkou s nasvíceným displejem řešit.
  • Sofistikovanost – Nejnovější modely ebook čteček s nasvíceným displejem mají rovnoměrné nasvícení po celé ploše displeje. Integrované nasvícení také dokáže zlepšit kontrast displeje za bílého dne, použitím interního zdroje světla nevznikají sebemenší odlesky na displeji a nasvícení může řešit i stíny, které na okraj displeje padají, např. od rámečku kolem displeje nebo pouzdra. Číst z displeje s propracovaným nasvícením a číst ze čtečky s lampičkou, to je nebe a dudy – ve prospěch integrovaného nasvícení čteček.
  • Stále šetrnější než tablet – Možná si říkáte, jaká je tedy výhoda nasvícených displejů u ebook čteček oproti tabletům? Vždyť oboje přeci svítí a to je špatně. Tak předně, někdy nám uživatelům a čtenářům nic jiného nezbyde :-) Rozdíl v nasvícení LCD displejů v tabletech a E-Ink displejů v ebook čtečkách je jasný. U prvního svítí světlo z displeje ven, u druhého svítí světlo do displeje, kde se následně odráží zpět. Druhý způsob by měl být šetrnější pro oči. Nevím, nejsem odborník. Jediné co vím je, že v praxi to funguje. U čtečky elektronických knih čtu dlouho i v noci a za použití minimální úrovně nasvícení dobře vidím a neřežou mě oči. Kontrast u čteček je velmi dobrý i při minimálním nasvícení. Dobře vidíte, zbytečně si nesvítíte do očí a minimálně rušíte své okolí světlem.

Srovnání E-Ink a LCD displejů

Proč nechtít e-book čtečku s nasvíceným displejem

Abyste byli zcela v obraze, je třeba zmínit, že nasvícení displejů nemá jen výhody. Stejně jako tomu bývá, je něco za něco.

  • Další vrstva přes displej – Byť má světlovodivá vrstva asi půl milimetru, přeci jen je to další vrstva přes displej, která může ovlivňovat kontrast displeje. Spolu s dotykovou vrstvou podle mě půjde o snížení kontrastu v malých jednotkách procent, přesto pokud máte čtečku nedotykovou bez nasvícení (bez dalších vrstev přes displej), máte čtečku s nejlepším kontrastem za denního světla. U dotykových čteček s nasvícením lze případný snížený kontrast řešit přisvícením, i za denního světla je zapnutí nasvícení vidět ve zlepšeném kontrastu displeje – zapnuté nasvícení prosvětlí pozadí displeje (displej pak není našedlý, ale až zcela bílý) a tak lépe vynikne písmo.
  • Vyšší cena – Není tajemstvím, že si výrobci za čtečky s nasvíceným displejem nechají rádi zaplatit. Je to logické, jak již padlo výše, stálo to nemalé prostředky při vývoji řešení a firmy chtějí peníze zpět. Čtečky s integrovaným nasvícením displeje byly navíc často TOP modely výrobců, byť v dnešní době (6/2017) se to již mění, integrované nasvícení je běžné u čteček střední třídy a proniklo v pár výjimkách i do čteček nejlevnějších.
  • Osvětlení okolí – Nejde o rušení okolí světlem, ale zažitou informaci, že pokud čteme či sledujeme např. TV v noci, měli bychom mít kolem i externí zdroj světla – např. lampu, která bude osvětlovat okolí a snižovat tak namáhání očí, které na ně působí při silném kontrastu světla a tmy. To zapnutím LED nasvícení nedocílíte, pokud chcete udělat maximum pro své oči, můžete ale oboje zkombinovat – integrované nasvícení pro perfektně čitelný displej s maximálním kontrastem a externí lampu pro osvětlení okolí a snížení kontrastu mezi displejem a okolní tmou.
  • Výdrž baterie – E-Ink displej spotřebovává energii jen v momentě, kdy se na něm něco mění. Typicky při otočení stránky. Z pohledu odběru samotného displeje je tedy jedno, zda stránku čtete minutu nebo půl hodiny. To se samozřejmě mění, pokud do hry přichází zapnuté LED diody, které berou energii každou vteřinu. Čím déle a více budou LEDky svítit, tím větší je spotřeba energie. Proto výrobci čteček neradi zveřejňují výdrž čtečky na jedno nabití se zapnutým nasvícením. U prvního Paperwhitu bylo výrobcem udáváno, že vydrží na jedno nabití 28 hodin při jasu 60%. Oněch 28 hodin je i tak stále velký násobek výdrže notebooku či tabletu. Nemluvě o tom, že u čtečky můžete výdrž prodloužit vypnutím nasvícení.

Na co se zaměřit při koupi nové čtečky s podsvícením

  • Ovládání – Ovládání nasvícení by mělo být “po ruce”, jednoduše a rychle dostupné. Uživatel by jej neměl složitě hledat v hlubinách menu. Dobrým pomocníkem je, pokud je vypnutí a zapnutí nasvícení navázáno na tlačítko. Na delší podržení hardwarového tlačítka (lehce nahmatatelného i ve tmě) to tak mají čtečky PocketBook 623, PocketBook Touch Lux 3, C-Tech Lexis a Cybook Odyssey HD FrontLight. Není nic horšího, než po úplné tmě zapnout čtečku a … nevidět na displej.
  • Výkon – By měl být dostatečný. Nejde o to, aby vám světlo “vypálilo rohovku”, nesmí být však až příliš slabé (z těch co mi prošli rukama to tak měl již zmíněný Nook). Z nabídky čteček na aXOs.cz to splňují všechny čtečky. Rozhodně se však bezhlavě nežeňte za co největší svítivostí – v noci postačí pro dobré počtení poměrně malý výkon.
  • Zabarvení – Stejně jako u klasických LED pásků pro osvětlení všeho možného (kuchyňské linky, místnosti, schodů, apod.) mohou mít LEDky ve čtečce zabarvení buď do modra (studena) nebo do žluta (tepla). Příjemnější pro většinu bude asi druhá varianta. Nejpříjemnější je však čistě bílá, té se blíží Kindle Paperwhite 2 a PocketBook Touch HD. V roce 2017 přišla na trh první čtečka (Kobo Aura One), která umožňuje navolit i barvu podsvícení od studených do teplých barev (tj. umí eliminovat tzv. modré světlo).
  • Rovnoměrnost – Stejně jako jste zvyklí z LCD displejů a monitorů na rovnoměrné podsvícení (alespoň nám rovnoměrné přijde, i když zcela není), tak pravděpodobně budete chtít, aby i podklad E-Ink displeje byl nasvícen co nejrovnoměrněji. Toleranci pro rovnoměrnost, šmouhy a tmavší či světlejší části kolem rámečku displeje má asi každý jinou. Za sebe mohu říci, že už v předešlé generaci (PocketBook 623, Kindle Paperwhite) jsem byl spokojen a nedostatky po ponoření do knihy neřešil. Nová generace (PB 626, Paperwhite 2) už má rovnoměrnost zase o úroveň výš – řešit ji bude jen hnidopich. Rovnoměrnost nasvícení displeje také záleží na okolním osvětlení a na aktuálně vybrané intenzitě nasvícení.

Podsvícená ebook čtečka v noci

Jakou ebook čtečku s posvíceným displejem

Na českém trhu a v mé nabídce na aXOs.cz – specialista na ebook čtečky je již většina čteček s nasvícením displeje. Skvělé displeje s výborným podsvícením mají e-book čtečky Amazon Kindle Paperwhite 3 a Pocketbook Touch HD 631, skvělá v poměru cena/výkon je pak čtečka PocketBook 626-2 Touch Lux 3 . Všechny tři mohu s klidným svědomím doporučit nejen pro jejich perfektní nasvícení displeje, ale také pro jejich další vlastnosti a parametry. Další čtečky s nasvícením si můžete vyfiltrovat v e-shopu.

Ještě poznámečku na závěr. Tento článek nemá za cíl někoho přesvědčit, že potřebuje čtečku s nasvíceným displejem. Doufám ale, že po jeho přečtení jste schopni sami se rozhodnout, čemu dáte přednost a proč. Pokud tedy víte, že čtečku s nasvícením nepotřebujete, nenechte se ovlivnit :-) Pokud si nejste jisti, zkuste si čtečku někde před koupí vypůjčit. Ale za sebe bych čtečku bez nasvícení již nechtěl a myslím, že drtivá většina čtenářů to bude mít stejně.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 1 komentář

První zkušenosti s 8″ čtečkou Bookeen Cybook Ocean

Do rukou se mi dostala čtečka Bookeen Cybook Ocean, kterou jsem tak mohl alespoň krátce otestovat. Abych se přiznal, nebyl jsem zrovna v očekávání. Čtečka Ocean totiž byla avizována již

Ebook čtečky 0 komentářů

Nová základní čtečka od Pocketbooku – Basic Touch 2 625

Pro někoho poněkud na poslední chvíli před Vánoci, ale je to tak – výrobci čteček se mohou přetrhnout, kdo vydá vylepšený model a urve si tak něco z předvánočního koláče.

E-book čtečka pro seniory (2. díl) – Jak vybírat?

V prvním dílu tohoto seriálu jsem se snažil vysvětlit výhody, které mohou e-book čtečky přinést seniorům. Pokud se mezi ně již počítáte a hledáte pro sebe e-book čtečku, nebo jste

12 komentářů

  1. […] Leptané sklo by mělo přinášet pocit podobný papíru, můžu říct, že ať hmatám, jak chci, papír to nepřipomíná ani omylem :-) Na druhé straně ani sklo. Jak jsem si stěžoval v recenzi na PocketBook Inkpad, že světlo na několika místech “prosvítá” ven vlivem konstrukce, zde nic takového neexistuje. Naopak je Kindle Voyage první čtečka s integrovaným nasvícením, kde neuvidíte ani samotné LED diody. U jiných čteček je lze běžně spatřit pod vhodným úhlem pohledu. To to trvalo! (Zajímá vás, jak funguje nasvícení displejů ebook čteček?) […]

  2. Mirek_
    Leden 16, 10:09 Odpovědět

    K tomu odstavci o nasvícení a z toho vyplývající šetrnosti pro oči bych sice měl taky nepříliš souhlasný komentář, ale to bych nechal být.
    Spíš bych zmínil tu “čistě bílou”. Nic takového neexistuje. Stejně jako foťáky potřebují white balance, aby bílá byla vyfocena bíle, stejně tak ledky by potřebovaly umět měnit barvu, aby v různém prostředí vypadalo podsvícení přirozeně bílé. Pochopitelně ty dosud používané v čtečkách nic takového neumí, svítí pořád stejnou barvou. Takže v jednom prostředí vám bude čtečka A vypadat “čistě bíle”, pod žárovkama bude mírně domodra a na lavičce pod zataženou zimní oblohou to bude vypadat dožluta. U čtečky B, která se vám zdála původně moc do modra, bude pod tou zimní oblohou vypadat přirozeněji, pod žárovkama o to hůř. atd.

    • Tomáš
      Leden 16, 10:32 Odpovědět

      To máte samozřejmě pravdu, ale asi vám nedošlo, že se dotyčný text týká tmy. Tj. barevné podání displeje (jeho nasvícení) není ovlivněno externím zdrojem světla. Nebo máte lepší metodu, jak displeje mezi sebou porovnávat a popisovat jejich barevné podání?

  3. Pavel Kuchař
    Únor 17, 09:10 Odpovědět

    Poznámka k barvě z pohledu fyziologie:

    Předpokládáme-li použití podsvícení především NOČNÍ čtení, tak ze zdravotního hlediska rozhodně nelze souhlasit s tvrzením, že vhodná barva je čistě bílá. Měla by být rozhodně teplá, dokonce až načervenalá. Přesněji řečeno: pomineme-li fakt, že v noci bychom měli z pohledu zdraví hlavně spát (případně se věnovat jiným duchovně povznášejícím činnostem :-)), tak podsvícení pro noční čtení by hlavně nemělo obsahovat modrou složku spektra!!

    Spektrum slunečního světla obsahuje výrazný podíl modré pouze za jasného dne. Večer se podíl modré plynule snižuje a rovněž přírodní zdroje světla (plamen atd.) mají modrou složku utlumenu.

    Škodlivost obrazovek nespočívá ani tak v tom, jestli svítí zevnitř ven, nebo jen odráží dopadající světlo. Škodí nepřiměřeně vysokým kontrastem vzhledem k osvětlení okolí – toho si ale všimneme a řešíme to snížením jasu displeje nebo přisvětlením okolí.

    Především však dnešní displeje škodí tím, že bez ohledu na denní dobu emitují světlo, které se blíží polednímu slunci. A to má sice neuvědomovaný, ale zcela zásadní(!) vliv na funkci celé hormonální soustavy a potažmo na celý organismus. Těch vlivů je opravdu mnoho a jsou daleko zásadnější, než pouhá únava očí. Podle intenzity a spektra okolního světla se doslova přeprogramovává celý člověk, se všemi důsledky!

    Koho to zajímá víc, tak klíčovým slovem je zde MELATONIN. Dejte si to do googlu a poctěte si.

    Pro praktiky pak mohu vřele doporučit nainstalovat si aplikaci Twilight nebo podobnou, která právě upravuje světlo displeje v závislosti na zeměpisné poloze, datumu a času tak, aby mělo fyziologicky vhodné spektrum. Co vím tak existuje určitě pro Windows a Android.

    • Tomáš
      Únor 17, 09:30 Odpovědět

      Čtení přece může být také duchovně povznášející! :-)
      Děkuji za obsáhlé zhodnocení a námět na další samostudium a zamyšlení. Ke mně už se podobné informace dostaly, ale zatím je přiznávám tak trochu ignoruji. Obávám se, že pro většinu lidí to bude jako s kouřením – ví, že by neměli a přesto kouří. Osobně když slyším ve svém okolí nářky “neumím usnout”, doporučuji nečučet před spaním do jakékoliv obrazovky, ale dělám opak a (zatím?) nemám problém usnout, spát, probudit se a fungovat :-)
      Každopádně podsvícení displeje ebook čteček se hodí i jindy než před spaním…

Komentuj