PocketBook InkPad 840 – ebook čtečka s 8″ displejem

PocketBook InkPad 840 – ebook čtečka s 8″ displejem

PocketBook pokračuje v představování revolučních čteček elektronických knih. Po vodotěsné čtečce PocketBook Aqua a čtečce s E-Ink Carta displejem, foťákem a OCR technologií PocketBook Ultra, nyní představil ebook čtečku, kterou přivítají všichni čtenáři PDF dokumentů. Čtečka s E-Ink (elektronický inkoust) displejem vhodná pro PDF dokumenty v podstatě na českém trhu neexistuje, což jsem již vysvětlil v článku E-book čtečky s velkým E-Ink displejem. Naštěstí se to PocketBook rozhodl konečně změnit a představuje 8″ čtečku s E-Ink displejem –  InkPad.

PocketBook InkPad 840

Displej – velký se super rozlišením

PocketBook InkPad na první pohled rozměry a designově vychází ze čtečky PocketBook Color Lux. Naštěstí představená novinka nemá barevný displej, který je u čtečky Color v podstatě nepoužitelný a táhne použitelnost zařízení ke dnu, respektive nemá barevný filtr, který mj. snižuje rozlišení. InkPad bude jiná liga, displej zůstane černobílý, respektive podporující 16 odstínů šedé, tak jak je mezi ebook čtečkami zvykem. Použitý displej je E-Ink Pearl, který je běžný u drtivé většiny čteček na trhu. Co už běžné není, je rozlišení 1600 x 1200 bodů, což při 8″ úhlopříčce displeje tvoří úctyhodnou jemnost 250 dpi. Např. Kindle Paperwhite 2 má prvotřídní jemnost 212 dpi, stejně jako PocketBook Touch Lux 2, obě čtečky mají menší 6″ úhlopříčku a tím pádem lepší předpoklady pro dosažení vyšší jemnosti displeje. Naopak přímá konkurence, chystaný 8″ Cybook Ocean bude mít jemnost pouhých 160 dpi. Čím vyšší číslo, tím vyšší jemnost displeje – méně kostičkované písmo, respektive méně znatelný rastr (mezera mezi jednotlivými body). InkPad tak všechny zmíněné čtečky v jemnosti zobrazení překonává. Čtečka InkPad je tak schopna detailně vykreslit i velmi malé písmo. Což se opět může hodit pro zobrazování složitých PDF se vzorečky, grafy s tabulkami, apod.

PocketBook InkPad

Displej je navíc nasvícený (ne podsvícený, viz článek o nasvícení displejů E-Ink čteček), výkon LED diod lze samozřejmě plynule regulovat, stejně jako nasvícení úplně vypnout. Díky kombinaci kontrastního E-Ink displeje s možností nasvícení, se čtečka InkPad stává použitelnou za jakýchkoliv světelných podmínek. Nejlépe se na ní bude číst za jasného denního světla, ale nebudete ponecháni napospas ani v šeru či v úplné tmě.

Displej je dotykový, jak je v dnešní době již zvykem, používá kapacitní dotykovou vrstvu.

Design

V tiskové zprávě se píše o zcela novém designu, což není tak úplně pravda, protože InkPad má z přední strany podobný vzhled jako Color Lux. Při otočení displeje na výšku jsou tlačítka situována na pravé straně čtečky, která je tím pádem trošku širší. Krom tohoto gumového pásu s dvěma tlačítky je jinak celý přední panel z jednoho kusu kartáčovaného antireflexního materiálu. Zadní strana je zhruba z 40% pogumována, tento pás má sloužit k lepšímu úchopu čtečky.
Rozměry čtečky PocketBook InkPad jsou jsou 162,8 x 195,5 mm při tloušťce pouhých 7,3 mm, což je pouze o 0,3mm více, než u chystané čtečky Ocean od Bookeenu. Váha by měla být 350 gramů, což je už o podstatných 50 gramů více.

PocketBook InkPad

Hardware

InkPad bude pohánět 1GHz procesor a oproti ostatním čtečkám od PocketBooku bude navýšena paměť na dvojnásobek – plných 512MB RAM! To předpokládám pomůže větší plynulosti zobrazování hlavně PDF dokumentů.
Interní paměť je 4GB, v případě potřeby lze rozšířit microSD kartou až s kapacitou 32GB.
“Vestavěná 2500 mAh baterie zajišťuje na jedno nabití několikatýdenní intenzivní čtení.”

Nadstandardní výbava – TTS, MP3, slovníky ABBYY Lingvo, Dropbox

U InkPadu PocketBook reinkarnuje zvukový výstup, který se “ztratil” u posledního nejvyššího 6″ modelu Touch Lux 2. Vrátit se tak má nejen možnost přehrávat MP3 po připojení sluchátek či externích reproduktorů (3,5 mm jack), ale také funkce text-to-speech (TTS), čili předčítání textu. Zda bude v češtině, to je zatím otázkou. Dle mého to skončí jako s českým jazykovým balíčkem pro PocketBook 623 – “České předčítání pro PB623 není, ale bude. Kdy, to nevíme.” A není po několika měsících… Předčítání v angličtině je zato velmi dobře zvládnuté už u modelu 623.
“Předinstalovány jsou také slovníky ABBYY Lingvo, které pomáhají čtenářům pochopit význam neznámých slov při čtení knih v cizích jazycích.” Zatím výrobce neudává o jaké slovníky se jedná, co se týče češtiny, předpokládám, že půjde maximálně o slovník z angličtiny do češtiny (a možná i v opačném směru).
Vestavěné Wifi umožní využít integrované funkce jako DropBox (napojení na oblíbené cloudové uložiště) a SendToPocketBook (možnost zasílání dokumentů do čtečky přes email, tj. bez použití kabelu).

PocketBook InkPad

Z novinky jsem opravdu nadšený a měli by být všichni, kteří hledají čtečku s větším displejem. Ocení ji hlavně ti, kteří čtou technickou dokumentaci v PDF, skripta, periodika či komixy.

Cena ani termín, kdy se dostane PocketBook InkPad na trh, nebyly oficiálně stanoveny. Předpokládá se, že InkPad bude možné koupit v červenci 2014, cena se pravděpodobně bude pohybovat mezi 5000-6000 Kč, ale tyto informace berte s velkou rezervou.

Než přijde PocketBook InkPad na trh, můžete se podívat na přehled velkých ebook čteček. Zjistíte, že v případě InkPadu je opravdu na co se těšit v porovnání s aktuální nabídkou na trhu.

O ebook čtečce PocketBook Inkpad můžete diskutovat na fóru nebo zde pod článkem.

Aktualizace 6. června 2014: čtečka PocketBook InkPad byla přidána do nabídky specializovaného e-shopu aXOs.cz – přijímám tam předobjednávky. A cena? Mrkněte do e-shopu ;-)

Aktualizace 25. října 2014: Na základě mých vlastních zkušeností s Inkpadem vyšel na blogu článek První zkušenosti s PocketBook Inkpad 840 před recenzí.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 6 komentářů

PocketBook Basic 2 – nová konkurence pro Amazon Kindle 5

Bez velkých famfár uvedl PocketBook na trh novou ebook čtečku, model 614 s názvem PocketBook Basic 2. Jedná se již o třetí generaci čtečky Basic, první modely byly Basic 611, pak

Hlavní stránka 1 komentář

Veletrh Svět knihy Praha 2015

Ve dnech 14. – 17. 5. 2015 proběhne v Praze na výstavišti Holešovice Svět knihy – 21. mezinárodní knižní veletrh a literární festival a největší tuzemský knižní veletrh. Na oficiální stránce akce

Knihy (ebooky) 1 komentář

Nejprodávanější e-knihy v ČR za leden 2016

Po menší pauze přidávám žebříček nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, který zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Hledáte-li k přečtení něco, co frčelo v lednu, můžete se inspirovat :-)

2 komentářů

  1. […] vypadá “na papíře” dobře, viz představení této čtečky na blogu v článku PocketBook InkPad 840 – ebook čtečka s 8″ displejem. Chválili jej i zahraniční média, které se k Inkpadu dostali ještě před uvedením na trh. […]

Komentuj