Recenze Kobo Aura H2O – výjimečná vodotěsná ebook čtečka

Recenze Kobo Aura H2O – výjimečná vodotěsná ebook čtečka

Aura H2O je aktuálně nejvyšší model kanadské společnosti Kobo, která je stejně jako Amazon v USA, gigantem co se týče prodeje knih a e-knih. Stejně jako americký konkurent, i ona vyvíjí a vyrábí své čtečky elektronických knih. A rozhodně to nejsou čtečky nezajímavé, naopak. V Česku jsou však čtečky tohoto výrobce skoro neznámé. A jak uvidíte, je to škoda.

Kobo Aura H2O je vodotěsná čtečka. Takových moc není, vím o 2,5 :-) Jednou z necelé trojice je právě Aura H2O, kterou jsem testoval, druhou je PocketBook Aqua, což je low-endová čtečka, která toho krom vodotěsnosti moc nenabízí. Tou půltou, tedy skoro třetí, je Tolino Vison 2, která je velmi dobrá vyšší třída, není zcela vodotěsná, ale nějakého deštíku se také nezalekne. Aura H2O je z nich suverénně nejdražší. Ale je také bez debat nejlepší, tak proto. Ale peněz za ni nový majitel litovat nebude… Každopádně ani s jednou z vyjmenovaných čteček nebudete muset číst návod Jak se pokusit zachránit utopenou ebook čtečku, který může zabrat, ale také nemusí. A jak se můžete přesvědčit na videu v článku Experiment zmrazení ebook čtečky, přežijí toho vodotěsné čtečky mnohem více než ponoření do vody.

Kobo Aura H2O - deštíku se bát netřeba

Kobo Aura H2O – deštíku se bát netřeba

Testoval jsem Kobo Aura H2O s verzí firmwaru 3.15.0.

Perfektní displej a nasvícení

Čtečka Kobo Aura H2O má displej na bázi elektronického inkoustu, konkrétně model E-Ink Carta s rozlišením 1430 x 1080 bodů na 6,8″ úhlopříčce, což vytváří jemnost 265 ppi. Písmo a grafika jsou perfektně ostré. Samotný panel je co se týče kontrastu to nejlepší, co lze nyní zakoupit. Černá je opravdu černá a bílá…ehm skoro bílá, což je u čteček elektronických knih úspěch. Při zcela pasivním režimu je pozadí velmi se blížící bílé, tedy ideálnímu stavu.  Displej zanechal ty nejlepší dojmy.

Bez zapnutého nasvícení: PocketBook Touch Lux 3 vs Kobo Aura H2O

Bez zapnutého nasvícení: PocketBook Touch Lux 3 vs Kobo Aura H2O, obě s displejem E-Ink Carta

Jemnost je mezi tou momentálně nejvyšší možnou (300 ppi u Kindle Voyage a Kobo Glo HD) a HD standardem u lepších čteček (212 ppi u Kindle Paperwhite 2, PocketBook Touch Lux 3, Onyx InkBOOK). Ještě před pár roky bylo maximum 166 ppi, které se teď objevuje jen u těch nejlevnějších čteček. Troufám si tvrdit, že kvalita “tisku” se vám bude zdát mnohem vyšší než u tištěné stránky a pravděpodobně i knih.

Kobo Aura H2O - vodotěsná čtečka elektronických knih

Kobo Aura H2O – vodotěsná čtečka elektronických knih

Displej Aury H2O je prostě vynikající a jsem jím uchvácen. V tom jen utvrzuje kvalita integrovaného nasvícení displeje, které sestává z (pouhých) pěti LED diod ukrytých pod dolním rámečkem displeje a světlo-vodivé vrstvy přes displej. Jak nasvícení u ebook čteček funguje, se můžete dočíst zde. Mimochodem vedu jediný e-shop, kde můžete koupit vybrané ebook čtečky s garancí 0 vadných bodů na displeji. Takový neutrální přednes jaký má Aura H2O se jen tak nevidí. Světlo integrovaného nasvícení je bílé a ne do žluté nebo do modré, s čímž bojují ostatní čtečky. Stejně tak je velmi rovnoměrné po celé ploše displeje. Jen dole u LED diod je vidět tmavší pásek a pokud dobře vidíte barvy, při troše soustředění uvidíte u dolního okraje pět míst s mírně odlišnou barvou (světlo “vystřelující” z diod). Při běžném čtení si to ale ani neuvědomíte, natož aby to rušilo. Čtení z displeje této e-book čtečky je přirozené a komfortní. Celkově je radost z něj číst a za všech okolností předvádí displej perfektní kontrast. Díky vysokému rozlišení jsou i malé písmenka perfektně prokreslené a skvěle čitelné. Myslíte si, že přeháním a moc chválím? Bohudík je vše popsané pravda :-) Aura H2O nemá dokonalý displej, ale na tuty úchvatný a konkurencí jí může být snad jedině Kindle Voyage (viz první dojmy z Kindle Voyage), který jsem měl v rukou už poměrně dávno, takže si netroufnu hodnotit, který je vlastně jedničkou mezi ebook čtečkami. Oba jsou prostě špičkové.

Podsvícení ve tmě - PocketBook Touch Lux 3 vs Kobo Aura H2O

Podsvícení ve tmě – PocketBook Touch Lux 3 vs Kobo Aura H2O

Použití nejnovějšího komerčně dostupného displeje E-ink Carta přináší krom zlepšení kontrastu také rychlejší a příjemnější otočení stránky v rychlejším režimu bez plného invertování.

Jak už padlo, Kobo Aura H2O má displej s úhlopříčkou 6,8″, což je o něco více, než běžné čtečky na trhu, který mají displej 6″. To je poznat na velikosti zařízení, ale není to nic omezujícího, velikost displeje a celé čtečky působí přirozeně. Rozdíl v úhlopříčce je 0,8″, což je asi 2 cm, což není mnoho, že? Ale teď si srovnejte běžnou 6″ čtečku s HD displejem (např. Amazon Kindle Paperwhite 3 nebo PocketBook Touch Lux 3) – ty mají celkem 776 192 bodů na displeji a čtečku Aura H2O, která má na displeji 1 544 400 bodů. To je téměř dvojnásobek! Pokud dobře vidíte, budete mít možnost vměstnat na displej mnohem více textu, nebudete muset např. tak často otáčet stránky. Stejně tak pokud dobře nevidíte, větší displej uvítáte. I když tam už bych šel raději do 8″ Pocketbooku Inkpad, kde je benefit možného zvětšeného písma ještě větší – už vám nejde ani tak o rozlišení jako o celkovou pluchu. Na rozdíl od Inkpadu ale Aura H2O vypadá pořád kompaktně a je přenosnější, nejen díky rozměrům, ale také subjektivně díky lepšímu (bezchybnému) zpracování.

Hardware čtečky Kobo Aura H2O

Tuto e-book čtečku pohání procesor o frekvenci 1 GHz a sekunduje mu 512 MB RAM. Což vypadá slibně. Ale jelikož znám čtečku z praxe, musím prozradit, že není všechno zlato, co se třpytí… Popíšu později v recenzi.

Vnitřní úložiště má kapacitu 4GB, z toho 3,2GB je dostupných a dle výrobce stačí pro uložení cca 2000-3000 e-knih. Může to však být i více. Je to standardní kapacita čteček dnešní doby a opravdu je to snad až moc. Pro … ehm náročné… je možno kapacitu rozšířit paměťovou kartou microSDHC až o kapacitě 32GB. Kolik se vám tam asi vejde knížek, to si spočítejte :-) Běžný román v elektronické podobě má okolo 0,5-1MB.

Výdrž na nabití uvádí výrobce dva měsíce….při čtení půl hodiny denně. Přesně nemohu exaktně potvrdit, ale Aura H2O je na tom co se výdrže týče opravdu velmi dobře, klidně bych to výrobci věřil. Tím pádem by šlo o jednu z nejlepších čteček na trhu, co se týče výdrže baterie. Nabití trvá okolo čtyř hodin.

Jak je u ebook čteček již zvykem, je i v Auře H20 wi-fi modul, který spolupracuje se sítěmi b/g/n.

Čtečka má dotykový displej, přes který se také kompletně ovládá (mimo zapnutí a vypnutí). Na rozdíl od většiny čteček elektronických knih zde není použita kapacitní technologie, ale infračervená. V rámečku kolem displeje jsou IR senzory, které reagují na protnutí prstu či čehokoliv jiného. I když se od této technologie spíše upustilo, pokud funguje dobře (a to funguje), vidím v ní spíše výhody. Tak předně IR senzory nijak neovlivňují kontrast displeje, což se o kapacitní dotykové vrstvě říct nedá. Co to může udělat s displejem vidíte na fotografii, kde vedle sebe leží PocketBook Touch Lux 3 s kapacitní dotykovou obrazovkou a recenzovaná Kobo Aura H2O. Za druhé jde displej používat i v rukavicích, či s jakýmkoliv stylusem. Někteří uživatelé namítají, že je čtečka s infra snímáním náchylnější na nechtěné dotyky. Nemohu potvrdit a to mi jich už pár prošlo rukama, např. dříve skvělé Sony PRS-T1, které rovněž vynikalo v kontrastu displeje vůči konkurentům té doby. Samozřejmě je třeba se smířit s tím, že displej je v tomto případě zapuštěný a okolo něj vyčnívá rámeček. Záleží na vašem posouzení, zda to vadí vzhledu. Praktičnosti to v jednom ohledu přidává – displej je lépe chráněn a v něčem může uškodit – lehkým stínem v určitých situacích. Jo ještě jsem zapomněl, že infra nejde používat ve vodotěsném obalu (zde není třeba) a prý pod vodou…zdravím vodníky ze seriálu Neviditelní :-)

Kobo Aura H2O a klasická kniha

Kobo Aura H2O a klasická kniha

Vzhled a provedení

Čtečka je vyrobena z příjemného plastu, který dotváří hodnotný dojem z celého zařízení. Jistě, luxusní Kindle Voyage to není, ale ani tak si Kobo ostudu nedělá. Na první pohled se nejedná o nic úžasného, ale praktický účel materiály plní na 100%. Navíc zpracování je perfektní a ze čtečky v ruce máte dobrý pocit. Právem se (nejen) zpracováním řadí mezi prémiové čtečky e-knih.
Přední strana je mírně lesklá. Není to ten nešikovný klavírní lak, který se hned poškrábe, je ale je potřeba počítat s “ušpiněním” od mastnoty. Naštěstí přes podobné mapy stačí přejet prstem a máte zase na chvíli pokoj :-)
Záda jsou pogumovaná a matná. Na pohmat jakoby voskována. Není to nepříjemný pocit, jen nedokáži lépe povrchovou úpravu proti kluzkosti popsat.

Kobo Aura H2O - zadní strana

Kobo Aura H2O – zadní strana

Kobo Aura H20 je tak trochu kvádr, který výrobce “rozbil” různým sešikmením, podobně jako to známe ze zadní strany zmíněného Kindle Voyage. Z přední strany vypadá čtečka ještě normálně. Že v mnoha směrech není symetrická, zjistíte poté, co si ji začnete prohlížet podrobněji. Zkosení na zádech vytváří celkem čtyři plochy. Čtečka není souměrná ani při pohledu shora. Zajímavé. Nemyslím si, že by to něčemu vadilo (na stole se nehoupe) a teoreticky to dopomáhá alespoň mírnému vizuálnímu efektu zeštíhlení. Známe ale jiné a efektivnější způsoby. Aura H2O vypadá tlustě, ale přitom její hloubka je 9,7 mm, což je jen o 0,6 mm více než 6″ Kindle Paperwhite 2 nebo 0,9 mm navíc oproti Onyx Boox Lynx se stejně velkým displejem.

Kobo Aura H2O Kobo Aura H2O Kobo Aura H2O Kobo Aura H2O

Jasně, čtečka je to i tak poměrně tlustá, frčí štíhlé zařízení, ať už jde o notebooky, mobily nebo právě čtečky elektronických knih, ale pokud máte rádi praktičnost, určitě oceníte, že v ruce nedržíte nepraktickou placku, kterou neumíte ani pohodlně uchopit. Rozměry jsou 179 x 129 x zmiňovaných 9.7 mm. Kolem displeje je dostatečně široký rámeček, který umožňuje pohodlné a bezpečné držení, respektive opěru palce v pozici vpravo od displeje i pod displejem.

Aura “Voda” váží 233 gramů, což vzhledem k rozměrům není moc. Jsou i (6″!) čtečky mnohem lehčí, ale běžný standard u 6″ čteček s HD displejem je kolem 208 gramů. Takže bych považoval tuto čtečku ještě za standardně lehkou/těžkou vzhledem k velikosti displeje.

Kobo Aura H2O

Kobo Aura H2O – stále menší a lehčí než běžná menší kniha

Na čtečce je jediné tlačítko, to najdeme na horní hraně vpravo. Slouží pro zapnutí/vypnutí (delší stisk) či uspání/probuzení (krátký stisk). Pro jeho aktivaci není třeba použít mnoho síly a jde krásně nahmatat, takže spokojenost. Tlačítko zapnutí u další vodotěsné čtečky – PocketBook Aqua – je nutno zmáčknout silou skoro nadlidskou, nic pro slečinky. Dokonce mi byla v e-shopu aXOs.cz jednou Aqua vrácena jako nevyhovující dárek pro babičku, právě z důvodu zapínacího tlačítka. Musel jsem uznat, že by se jí snad ani nepodařila čtečka zapnout. U Aury H2O nic takového nehrozí :-)

Pod gumovou krytkou na dolní hraně uprostřed se skrývá microUSB konektor a slot na paměťové karty typu microSD. Lze použít až karty o kapacitě 32GB (tedy microSDHC). Ještě se tam nachází otvor s restartovacím tlačítkem, ale ten jsem za celou dobu testování nepotřeboval. Krytka samozřejmě trošku komplikuje připojení k počítači nebo nabíječce, ale je to daň za prachotěsnost a vodotěsnost. Nicméně jde jak bez problémů oddělat, tak i jednoduše zamáčknout zpět. Krytka je ke čtečce přidělána, spojení vypadá poměrně masivně, takže asi nehrozí, že byste krytku urvali a případně ztratili.

Vemte ji s sebou k vodě!

Co se týče vodotěsnosti, nikoho nepřekvapí, že Aura H2O je vodotěsná, chemický vzorec pro vodu známe všichni a tak se názvem “prozradila” :-) Tato čtečka má certifikaci IP67. Každé číslo z tohoto označení znamená něco jiného a jsou to hodnoty špičkové. Šestka u IP značí, že zařízení je totálně chráněno proti vniknutí prachu. Sedmička znamená, že zařízení přežije ponoření do vody po určitý čas. Konkrétně není problém půl hodinové ponoření do metrové hloubky. Předpokládám, že nemáte žábry a tak čtení pod vodou vás nebude zajímat – ani tu vodotěsnost není od toho. Ale certifikace IP67 vás zbaví obav o poškození čtečky vodou. Není problém si číst u vody či ve vodě – na lehátku, ve vaně, atd. Není problém písčitá pláž. Nebudete se muset bát, že se čtečkou zmoknete, když budete číst na nekryté zastávce MHD.

Ve čtečce je od uvedení do provozu zapnuta funkce pro detekci vodních kapek na displeji. Dle výrobce mohou totiž způsobit nepředvídatelné chování snímání dotyků.
Počas testování čtečky jsem nenarazil na problém. I pod vodovodním kohoutkem se nic nedělo, čtečka fungovala standardně a proud vody neotáčel stránky :-) Samozřejmě případné neplechy se vyloučit nedají. Když na to upozorňuje výrobce, asi to nebude jen tak.
Pokud byste se dostali do situace, kdy by křičící upozornění vadilo, dá se detekce v nastavení vypnout.

Osobně považuji vodotěsnost jako velký benefit i pokud si myslíte, že jej nepotřebujete. I kdyby člověk nejezdil třikrát ročně na dovolenou k moři nebo si nedopřával časté čtení ve vaně, přeci jen je to vyrušení jednoho problému, který může nastat – styk s vodou pro tuto čtečku není problém. Naštěstí je Kobo Aura H2O dostatečně povedená a nepředražená, aby člověk musel váhat, jestli vodotěsnost ano nebo ne :-) Je to velmi příjemný benefit, nemám pocit, že by nějak výrazně čtečku prodražoval, protože i ostatní parametry stojí za to.

A to ještě nevíte, jak lehce se vodotěsné zařízení udržuje čisté, prostě čtečku opláchnete vodou z vodovodu a utřete ručníkem ;-)

Obsah balení – co najdu v krabici?

V krabičce naleznete krom čtečky jen běžné nezbytnosti – USB kabel černé barvy pro propojení s počítačem, tištěnou (extra)rychlou příručku a netypicky také malý hadřík pro utření displeje nebo šasi čtečky. Pouzdro pro čtečku Kobo je třeba koupit zvlášť.

První zapnutí Kobo Aura H2O

Po prvním zapnutí se vybírá jazyk menu. Čeština není k dispozici, a není se čemu divit. Kobo necílí na český trh, takže se nedalo čekat, že by menu bylo v češtině.

Po výběru jazyka je nutno čtečku nastavit v “pár jednoduchých krocích”, jak uvádí sama čtečka. Pro to je třeba čtečku připojit k wi-fi síti. Aura se tváří, že to jde i bez toho, přes propojení s počítačem pomocí dodávaného kabelu, ale po připojení ke kabelu se nic nestalo a já se velmi rychle vrátil k wi-fi variantě, která fungovala bezproblémově. Po připojení k wi-fi síti umožňuje čtečka nastavit datum a čas v americkém formátu (AM/PM), poté si sama přes internet osahala aktualizace a hned se dala do stahování aktualizace, což zabralo max. dvě minuty a následně do instalace aktuálního firmware, což zabralo dalších pár minutek. Následovala spárování čtečky s účtem u Kobo nebo jiným (v podstatě s dostupných možností znám jen Facebook). Pokud nemáte účet u Kobo, je možno jej hned vytvořit přímo ze čtečky, stačí zadat emailovou adresu a zvolit heslo. Platební údaje (pro nákup na portálu Kobo) je možné přeskočit. Takže nemusíte mít strach, že někde něco…a budete bez peněz :-)

Zprovoznění čtečky je pěkně udělané. Zabere pár minut, ale je intuitivní, kdykoliv se dá vrátit minimálně o krok zpět a výsledkem je aktuální čtečka. Obavy nemusí mít ani ti, kteří nemají rádi registrace a Velkého bratra. Čtečka sice registraci po prvním zapnutí vyžaduje, ale můžete to udělat tak, že budete anonymní.

Prostředí čtečky Kobo Aura H2O

Čtečka není v češtině, menu je dostupné v těchto jazycích. angličtina, francouzština, němčina, španělština, holandština, italština, portugalština, japonština. Ze zkušenosti vím, že absence češtiny je problém pro velkou část českých uživatelů. Pokud rozumíte alespoň pasivně a i ne moc dobře, problém to nebude. Pokud jste však staršího ročníku a anglicky neumíte ani pozdravit, kupte si čtečku s český menu. Takové naštěstí existují. Samozřejmě Kobo Aura H2O nemá problém s e-knihami v češtině, znaky s diakritikou jsou zobrazeny bez problémů. České znaky dokáže zobrazit, ale nenapíšete je na softwarové klávesnici – respektive některé tam jsou a některé ne. Pokud tedy chcete zadávat 100% české texty, máte smůlu nebo si budete muset vystačit bez hacku a carek.

Čtečka rozlišuje tři stavy – zapnuto, vypnuto, spánek. Z úplného vypnutí trvá naběhnutí okolo 13 vteřin, z režimu a do režimu spánku se dostává krátkým zmáčknutím tlačítka “power” a nemá smysl se zabývat počítáním, trvá to okolo jedné vteřiny. Spolu s originálním pouzdrem Kobo podporuje funkci Autosleep – při uzavření pouzdra není třeba se zdržovat mačkáním tlačítka, čtečka se uspí (či probudí) sama. Netypicky to lze i vypnout v nastavení, opět jsem u jiných čteček neviděl. Režim spánku i vypnutí lze nechat i na časovači, lze vybrat od pěti do šedesáti minut od poslední interakce se čtečkou.

Kobo Aura H2O - Sleep and Power

Kobo Aura H2O – Sleep and Power

Grafika menu je jednoduchá, ale moderní. Vzdušná a přehledná. Navíc jednotná a troufám si napsat, že i díky ní je ovládání intuitivní. Často se “něco” děje v překryvném okně, takže se rychle můžete vrátit ke čtení knihy nebo předchozí činnosti. Celkově jde vidět, že u návrhu ovládacího prostředí někdo přemýšlel.

Kobo Aura H2O

Kobo Aura H2O

Vzhledem k absenci ovládacích tlačítek probíhá nastavení integrovaného nasvícení čistě přes dotykový displej. Na hlavní obrazovce je nastavení dostupné na jeden klik, v otevřené knize je to na dva kliky, v praxi velmi rychle. Čtečky Kobo mají navíc už delší dobu vychytávku – při čtení knihy lze jas podsvícení nastavovat kdykoliv pouhým přejetím prstu po levé straně displeje ve vertikálním směru. Rychle přístupné, plynulé, přesné, prostě paráda.

Čtečka má poměrně výkonný hardware, ale některé činnosti nevykonává ideálně rychle. Nejčastější činnost, tedy otáčení stránek je v pohodě, u jiných činností sice člověk také nevysedí důlek, ale neubráníte se dojmu, že vzhledem k silnému hardwaru by to mělo jít rychleji. Takhle je Aura H2O spíše průměrem, někdy až podprůměrem a výrobce by mohl zamakat na optimalizaci rychlosti. Zvláště u tak špičkového modelu čeká člověk víc.

Hlavní obrazovka Kobo Aura H2O

Hlavní obrazovka je na první pohled nepřehledná a na druhý pohled to není o moc lepší. Uvítal bych, kdyby šlo přesně ovlivnit co na ní bude a nebude. To nejde. Krom toho, že obsahuje obálky posledních několika otevřených knih obsahuje i údaje, které bych na hlavní obrazovce oželel. Navíc jsou jednotlivé údaje v blocích, které se mohou automaticky posunout či zpřeházet. Např. když otevřete novou knihu, může čtečka posunout stávající bloky jinak. Když něco není na svém místě, to úplně nesnáším :-( Ale třeba jste více přizpůsobiví :-)

Kobo Aura H2O - hlavní obrazovka

Kobo Aura H2O – hlavní obrazovka

Krom čtených knih, u kterých se zobrazuje jen obálka a procento přečtení, zde najdete … vlastně ani nevím, od prvního zapnutí se to používáním dost mění a je v tom poměrně zmatek.

Vlevo dole jsou textové odkazy do Knihovny, obchodu s knihami a Extras, kde naleznete vaše čtenářské statistiky a ocenění spolu s funkcí slovníku. Naštěstí poloha těchto tří odkazů se nemění, takže přístup ke knihovně je pořád na stejném místě.

V horní části je řádek, který se objevuje často i na jiných místech. Proto obsahuje ikonku pro návrat do hlavní obrazovky. Dále název místa, kde se zrovna nacházíte (zde tedy Home) přístup k nastavení podsvícení, ikonka kapacity baterie a přístup do menu.
Po kliknutí na menu se zobrazí vyhledává v Kobo a obchodu, informace o nastavení podsvícení a baterie (v procentech), ovládání wi-fi, synchronizace a tlačítko pro nápovědu a také nastavení. Do vyhledávání nezadáte české znaky (respektive jen některé) a když jsem zadával bez diakritiky, chytla se čtečka jen ve velmi malém počtu příkladů (po “afghanec” bylo nabídnuto “Afghánec”, ale u jiných podobných vyhledávání nic). Což je k ničemu a tvrdím tedy, že česky psané názvy vyhledávat neumí.

Knihovna Kobo Aura H20

Knihovna se skládá z několika oddělených částí: knihy, ukázky, moje kolekce, příspěvky z Pocketu.

Část s e-knihami, které si pravděpodobně do čtečky nahrajete přes USB kabel, nabízí dva pohledy: obálky a seznam. Obálek se vejde na obrazovku 12, v druhém režimu uvidíme přehled poloviny zmíněného počtu, zato s více informace. Obálka se smrskne na minimum, ale zobrazí se také jméno knihy, autor, informace o rozečtenosti, formát a velikost dokumentu.
Vyfiltrovat lze podle kritérií: všechny, rozečtené, nepřečtené, dočtené.
Řadit lze podle: nedávných, titulu, autora, velikosti e-knihy a typu souboru.

Kobo Aura H2O - Knihovna

Kobo Aura H2O – Knihovna

Knihy jde vložit do kolekcí, což jsou klasické virtuální adresáře (jako u Kindlů) nebo chcete-li poličky (jako u čteček PocketBook s pětkovým firmwarem). Výhodou oproti klasickým adresářům, které čtečka ignoruje, je že jedna kniha může být ve více kolekcích. Nevýhodou je samozřejmě větší pracnost zařazení, zvláště pokud nebudujete novou “knihovnu”, ale chcete do čtečky nacpat nastřádané e-knihy.

Knihovna je tedy spíše spartánská. Pokud ale čtete knihy postupně, neměl by být problém.

Program Calibre umožňuje se čtečkou do jisté míry pracovat a i pomoci s uspořádáním knih do čtečky. V nabídce je i několik doplňků tohoto programu přímo pro čtečky Kobo. To je ale mimo rámec možností recenze, recenzuji čtečku a ne externí programy… Přesto je pro zájemce jistě zajímavá informace, že fanouškovská podpora existuje, protože čtečky Kobo sice nejsou v ČR známé, ale to neznamená, že je nepoužívají milióny lidí :-)

Bookstore

Jak již padlo, hlavním byznysem firmy Kobo je prodej (e-)knih. Proto je logické, že ve svých čtečkách má přímé napojení na svůj obchod s knihami v elektronickém formátu. Aby bylo objednávání e-knih co nejjednodušší a nejrychlejší. V jejich obchodu naleznete ale jen anglicky psané tituly…tedy nejsem si jistý, zda jen anglicky, ale na české zapomeňte určitě. Takže se nebudu zdržovat popisem obchodu a jeho napojením do čtečky. Jen vypíchnu, že si lze bezplatně zobrazit i stáhnout ukázku, zhruba do dvaceti stránek. Je to škoda, že pro Čechy neexistuje podobně schopná čtečka s tak promakaným a hlavně jednoduchým a rychlým přístupem k vybrání a objednání e-knihy. Ale není se čemu divit, jsme malý trh. Řešením mohou být ebook čtečky s Androidem a možností doinstalace aplikací jako eReading.cz či Wooky.

Mezi další funkcionalitu, která je navázána na ekosystém prodejce je možnost Cloudu a propojení mezi jednotlivými aplikacemi pod stejným účtem. To co rozečtete na této čtečce může být synchronizováno např. se čtecí aplikací Kobo v mobilu – ale funguje to jen u e-knih zakoupených u Kobo, tedy pro nic pro drtivou většinu našinců.

Podpora formátů

Aura H2O podporuje tři dnes nejpoužívanější formáty e-knih, tedy ePub (i ePub3), Mobi, PDF, textové formáty TXT a RTF, formát webových stránek HTML a nezalekne se ani přípon CZB a CBR, které jsou používány pro komiksy. Kromě toho by měla být schopna otevřít grafické formáty JPEG, GIF, PNG, BMP, a TIFF.

Jak je dobrým zvykem, ePuby a PDFka zvládá i pokud jsou vybaveny tvrdou DRM ochranou.

Pokud hodláte číst knížky a využívat zdroje e-knih z aktuální doby, nebudete muset řešit konverze. E-knihy na českém trhu jsou distribuovány právě ve formátech ePub a Mobi. Počas používání jsem se nesetkal s žádnými problémy, přesto bych pro tuto čtečku doporučil používat spíše ePub, ten umožňuje nejen číst. PDF bych se určitě doporučoval vyhnout, jak píšu v článku Jak číst PDF na ebook čtečkách a hlavně dále v recenzi.

Čtení na Kobo Aura H2O

Nezaznamenal jsem žádné problémy s českými znaky v e-knihách, vše bylo v pořádku. Co trošku zamrzí je delší odezva při otevření e-knihy, stránkování už je dostatečné rychlé, bez připomínek.

Kobo Aura H2O v mírném šeru se zapnutým nasvícením

Kobo Aura H2O se zapnutým nasvícením

Pokud otevřete e-knihu ve formátu Mobi, nahoře uprostřed je vždy zobrazen název knihy a dole pro změnu počítadlo stránek. Mezi tím je text knihy. Vypadá to dobře, spolu s bílým pozadím a krásně detailním písmem to vyvolává dojem, že čtete opravdovou knihu. Ale nemůžu si pomoct, horní a dolní mezery jsou strašným plýtváním místem. A bohužel to nejde ovlivnit. U formátu ePub naštěstí horní název zmizí a je tak více místa na text e-knihy. Mezera dole s počítadlem stránek zas tolik nevadí.

Menu přes otevřenou e-knihu

Menu přes otevřenou e-knihu

Netypicky si můžete vybrat ze čtyř před připravených rozmístění dotykových zón při čtení knihy. Ty počítají i s případným čtením při otočení čtečky na šířku. Jde jen o rozmístění a velikost tří “příkazů”, ale je příjemné, moct si vybrat. Ony příkazy jsou: otočení stránky vpřed, vzad a vyvolání menu. Myslelo se i na leváky.

Rozmístění dotykových zón.

Rozmístění dotykových zón.

Fontů je ve čtečce deset včetně oblíbených Caecilia a Georgia. Hlavně první jmenovaný je příjemně čitelný a skvěle kontrastní. Ne nadarmo býval do nedávné doby používaný jako hlavní ve čtečkách Kindle nebo v nové řadě čteček Bookeen Oddysey. K dispozici jsou bezpatkové i patkové fonty, některé však nezvládají češtinu. Další fonty by měly jít dohrát (viz návod na dohrání vlastních fontů), ale prakticky jsem nezkoušel. Běžný uživatel si vystačí s jedním skvěle čitelným fontem, což ve čtečce určitě je.

Kobo Aura H2O - ukázka fontů

Kobo Aura H2O – ukázka fontů

Samozřejmě lze měnit velikost fontu. Stejně tak mezeru mezi řádky, okraje a zarovnání textu. Vše krom posledního se nastavuje pomocí posuvníků a možnosti jsou překvapivě bohaté. Pokud potřebujete přesně doladit a nejste moc šikovní, můžete využít posun vlevo a vpravo realizovat místo posuvníku pomocí plusek a mínusek. Ono na rovinu – je to fajn, protože posuvník se pro přesnější nastavení až tak nehodí.

Kobo Aura H2O - ovlivnění vzhledu e-knihy

Kobo Aura H2O – ovlivnění vzhledu e-knihy

Jakýkoliv zásah do nastavení se projeví na textu, aniž byste museli z nastavení odcházet zpět do knihy. Jen to někdy dost trvá. Každopádně to není operace, kterou byste prováděli co půl hodiny, takže se s tím dá smířit. V pokročilém nastavení fontu jde navíc plynule nastavit tučnost fontu. Není zde klasické “bold”, ale “váhu” (weight) písma nastavujete plynule podle posuvníku. To jsem ještě u žádné ebook čtečky neviděl.

Kobo Aura H2O - další nastavení fontu

Kobo Aura H2O – další nastavení fontu

Poprvé vidím, že pokud toto vše nastavíte u otevřené knihy, u další nově otevřené e-knihy použije čtečka stejné nastavení. Minimálně u formátu ePub. Nebudete tedy muset u každé nové e-knihy měnit nastavení na vámi preferované.

Aktualizace displeje neboli invertování lze nastavit od 1-6 stránek. Nenazval bych to problémem, ale zdá se mi, že při několika otočeních stránek bez invertování čtečka “duchaří” výrazněji, než jiné čtečky. Duchařením je myšleno “prosvítání stránek”, jak to známe u tištěných knih. Zde to samozřejmě funguje na jiném principu. Není to nic nepříjemného, nijak to neruší a jde to rozeznatelné jen ve velkých plochách bez textu – např. když kapitola končí v půlce obrazovky. Stejně jako u jiných čteček je to výraznější se zapnutím nasvícením. Znovu ale opakuji, že si toho při čtení e-knihy ani nevšimnete, jen recenzent musí být trochu hnidopich :-)

Práce s textem

Čtečka si samozřejmě pamatuje, kde jste v dané e-knize přestali číst a příště ji otevře na daném místě.

Dovolím si zde možná trochu nelogicky zařadit i vytvoření záložky, které je velmi jednoduché – stačí se prstem dotknout pravého horního rohu. Stejně tak lze i záložku jednoduše zrušit.

Práci s textem je možná pouze ve formátu ePub. U PDF přímo výrobce uvádí, že nelze pracovat s textem, Mobi jsem zkoušel a na označení slova čtečka nereagovala. Stejné to bude u zbytku podporovaných formátů. Je to trochu omezující, ale ve výsledku není o co stát. Kobo Aura H2O je skvělá na čtení, ale pokud hledáte poznámkovač, asi vás neuspokojí. A navíc – vždyť jde o čtečku knih a ne poznámkový blok.

Podržením prstu na slově  se krom slovníku objeví i nabídka pro poznámky, vyhledávání a sdílení.
Samotné prvotní označení slova je jednoduché, musíte se jen trefit, samozřejmě neohrabaným tlustým bříškem do malého textu to půjde hůře než šikovným prstem do většího textu. Po vybrání slova se objeví na slovu zarážky, které jdou posunout a označit tak delší text. To už chce často větší dávku trpělivosti. Vyznačený text či slovo můžete nechat zvýraznit nebo k němu přidat poznámku. K dispozici je dost velký prostor, na softwarové klávesnici se píše poměrně rychle. Jen neumí všechny české znaky a ty s diakritikou umí jen přes delší podržení písmena a výběru z možností, což je příliš zdlouhavé, takze pokud budete psat poznamky, tak bez cestiny :-) Všechny poznámky a zvýraznění se vypisují v anotacích. Poznámky můžete také editovat, což jiné e-book čtečky mnohdy neumí.
Vyhledat slovo nebo výraz můžete v knize, na Wikipedii nebo v Googlu. Já měl čtečku v angličtině, takže logicky i oba weby byly v angličtině. Výsledek se zobrazí v překryvném oknu, takže zjistíte co potřebujete, zavřete a opět čtete dál, tam kde jste přestali. Rozhodně šikovné.
Sdílet lze označenou část stránky na Facebooku.

Poznámky nejdou oficiálně (nebo pohodlně, chcete-li) exportovat a použít mimo čtečku. Samozřejmě se ukládají a najít je ve vnitřní paměti čtečky není nic těžkého, horší je to s jejich použitím. Pokud jste schopní programátoři, můžete použít návod na export poznámek ze čteček Kobo, to už je ale vyšší dívčí. Pro méně zdatné existuje také řešení (alespoň částečné) – s pomocí programu Calibre a tohoto pluginu budete schopni načítat poznámky ze čtečky do počítače. Mimochodem v zahraničí jsou čtečky Kobo stejně skvěle podporované fanoušky jako konkurenční čtečky Kindle, které jsou v tuzemsku známější. Takže pro Calibre existuje hned několik pluginů, které vylepšují práci se čtečkami Kobo.

Slovník na Kobo Aura H2o

Ve čtečce je krom anglického výkladového slovníku také několik překladových: francouzsko-anglický, německo-anglický, italsko-anglický, španělsko-anglický, portugalsko-anglický. Včetně těchto uvedených je ve čtečce celkem 19 slovníků, zbytek ale není překladových. Navíc žádný nemá nic společného s češtinou.

Lze stáhnout anglicko-český slovník pro Kobo a pouhým zkopírováním do čtečky jej nainstalovat. Musíte jej uložit do složky “.kobo” a následně podsložky “dict”. Důležité je přepsat název nějakého už nahraného slovníku, protože na nové čtečka nereaguje.
Další slovníky naleznete např. zde nebo pokud jste zdatní, můžete si vytvořit mnohem více slovníků sami. Přímo na Kobo je ke koupi spousta slovníků, ale nemám je odzkoušeny, takže nedávám záruku na to, že fungují při čtení knihy jako překladové slovníky. Spíše bych si tipl, že jde o “knížečky”, kde vedle sebe budou dva výrazy, jeden z toho v češtině…

Slovník se zobrazí automaticky při podržení prstu na nějakém slovu v knize. Poměrně malé překryvné okno s obsahem slovníku zmizí jakmile se dotknete jiného místa v textu, nevím o tom, že by jej bylo možné zobrazit permanentně (jak to umí např. Pocketbooky). To může být výhoda i nevýhoda. Záleží, jak moc slov budete potřebovat překládat. Slovník lze z překryvného okna změnit za jiný.

PDF na čtečce Kobo Aura H2O

Tato e-book čtečka sice podporuje PDF, ale na rovinu musím říct, že se na prohlížení PDF vůbec nehodí. Byť má skvělé předpoklady díky excelentnímu rozlišení displeje a větší úhlopříčce, tak výrobce to zazdil softwarem. Nejenže nepodporuje PDF reflow ani jiné režimy, dokonce při přiblížení dokumentu stránkuje tupě po stránkách a ne tak, aby byla zachována kontinuita textu. A to je poslední hřebíček do rakve. Pokud si zvětšíte písmo, jde to zde jen přes funkci přiblížení – můžete přes menu nebo rychleji roztáhnutím dvou prstů od sebe. Klasickou poslední nadějí u čteček bez PDF reflow bylo otočení displeje na šířku a roztažení dokumentu na šířku displeje. Dolní část stránky se logicky dostane mimo displej. Aby šla vidět další část stránky, musíte u Aury stránku posunout prstem. Jakýkoliv “plynulý” posun je ale na E-Ink čtečkách nešikovný a zdržující. U jiných čteček stačí dát povel pro otočení stránky, čtečka už se zachová logicky – nebo možná ne logicky, ale prostě tak, jak pro čtení souvislého textu potřebujeme – podle situace ukáže buď zbytek stránky nebo otočí stránku. Ani otočením zobrazení na šířku si zde nepomůžeme, protože text bude sice větší a tedy čitelnější pro větší část uživatelů, ale nutnost skrolování výřezu zůstane. Pokud však máte skvělý zrak a nevadí vám malé blechy, můžete si nechat zobrazit celou stranu PDFka na displej. Díky excelentnímu rozlišení možná bude písmo i tak krásně čitelné. No “krásně”…záleží dokument od dokumentu a taky na vašem ostřížím zraku :-)
Při posunu výřezu nebo úpravě přiblížení je k dispozici náhled stránky s vyznačením aktuálně přiblíženého prostoru.
To že je tato čtečka na PDFka bezzubá ještě zvýrazňuje fakt, že u PDF dokumentu není k dispozici práce s textem – např. zvýraznění textu, apod.

PDF není vhodným formátem pro jakoukoliv čtečku. Pro Kobo Aura H2O už vůbec ne. Už víte proč a ti méně znalí mohou doplnit mozaiku přečtením článku Jak číst PDF na ebook čtečkách.  Pokud potřebujete číst beletrii v PDF, postačí asi jakákoliv čtečka s PDF reflow režimem (PocketBooky, InkBOOK Obsidian, atd.), pro technickou literaturu doporučím PocketBook Inkpad, který má kromě silné funkční podpory PDF také větší displej s vysokým rozlišením.

Další funkce

Kromě čtení a práce s textem typickým pro čtečky elektronických knih má čtečka i pár dalších funkcí. Nezapomeňte ale, že se jedná o “pravou” ebook čtečku, která si nehraje na nic jiného. I sám výrobce píše, že jde o bonusové funkce, které nemají oficiální podporu. Jde o hry jako sudoku, logické Unblock It nebo solitaire a Word scramble. Dále zde patří Sketch pad a webový prohlížeč.

Webový prohlížeč

Webový prohlížeč je zařazen mezi beta funkčnosti a je velmi jednoduchý. Kromě pohybu vpřed a vzad umí ovlivňovat velikost textu a uložit stránku do služby Pocket, do oblíbených v prohlížeči a jako “home page”. Browser nedisponuje zázračnou funkcionalitou, která by stránku přizpůsobila šířce displeje nebo ji zcela ořezala o zbytečné elementy (reklamy, apod.), takže pokud vyloženě nenarazíte na webovou stránku, která bude optimalizovaná pro mobilní zařízení, budete muset buď hodně zmenšit velikost textu nebo neustále skrolovat nejen vertikálně, ale také horizontálně, což je na E-Ink čtečce u-t-r-p-e-n-í.

Na neoptimalizované weby pro přenosné zařízení to moc není.

Na neoptimalizované weby pro přenosné zařízení to moc není.

Co se mi na prohlížeči líbilo, že můžete jedním stiskem vymazat celou adresu v adresním řádku a rychle tak začít psát novou. Na to jsem nadával u Pocketbooků. Pohyb stránky je řešený posunem, je to na poměry čteček(!) poměrně skousnutelně proveden, ale raději bych uvítal možnost posouvat po celých stranách. Takhle nejenže se dočkáte sekaného pohybu při posunu prstem po displeji, ale také nezbytného probliknutí (invertování) displeje. Webový prohlížeč je však ve všech ebook čtečkách s E-Ink displejem spíše nouzovkou, takže není třeba moc truchlit. Váš mobil s mnohem menším displejem pravděpodobně zvládne prohlédnout i náročnější stránku mnohem rychleji a pohodlněji. Nicméně na moderní blogy či zpravodajské servery jde Aura s trochou trpělivosti použít. Stejně tak jako nouzovka, např. pro vyhledání spojení, apod.

Čtečku Kobo můžete s klidem použít na prohlížení ebookexpert.cz :-)

Čtečku Kobo můžete s klidem použít na prohlížení ebookexpert.cz :-)

Pocket

Spíše než přítomnost webového prohlížeče se mi líbí napojení na službu Pocket. Služba funguje opravdu multiplatformně, např. jako aplikace (např. do Androidu) i jako doplněk do prohlížečů webových stránek na počítači. Díky tomu tak na jeden klik můžete označit článek či webovou stránku, která se uloží do Pocketu. Po synchronizaci ve čtečce pak máte všechny tyto články k dispozici off-line a můžete s nimi dále pracovat.
Částečně je to náhrada za periodika, které známe z Kindlů nebo Pocketbooků, částečně je toto mnohem lepší :-)

Kobo Aura H2O - čtečka s perfektním displejem

Kobo Aura H2O – čtečka s perfektním displejem

Závěr recenze na Kobo Aura H2O

Aura H2O od torontské firmy Kobo vychází z úspěchu ukončené čtečky Aura HD, která měla jako první čtečka Kobo displej o úhlopříčce 6,8″. Dle ředitele společnosti očekávali 2% podíl prodeje. Nakonec činil 25% prodeje firmy Kobo! Nedivil bych se, kdyby na tom byla novinka ještě lépe. Je vynikající. Lehčí, tenčí a nemusíte mít obavy, že vám do ni zateče. K dokonalosti by jí pomohla aktualizace software, která by čtečku více zrychlila a zlepšila zobrazování PDF souborů. Bohužel čtečka nedisponuje českým menu, takže je vhodná spíše jen pro ty, kteří alespoň částečně pasivně ovládají angličtinu nebo jiný cizí jazyk.
Velkou devízou je skvěle kontrastní a detailní displej, který je vybaven přirozeným nasvícením. Spolu s přítomnými kvalitními fonty zaručuje fajnové počtení za všech okolností, bez zbytečné námahy očí. Aura H2O má intuitivní ovládání, dobrou ergonomii a zpracování bez výhrad. Vodotěsnost a prachotěsnost jsou příjemným  a šikovným bonusem navíc.
Pokud hledáte “nezávislé” zařízení na čtení e-knih, které je šetrné k očím a poskytuje skvělý prožitek ze čtení, mohu vám Auru H2O doporučit. Vyloženě mě nadchla a osobně ji řadím na první místo bez rozdílu vah a cen :-) Každý má ale jiné požadavky… Čtečku elektronických knih Kobo Aura H2O vám nabízím ve svém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky. Na Slovensku můžete Kobo Aura H2O koupit na ebookcitacky.sk. Nákupem u specialisty podpoříte vznik dalších recenzí a článků, nákupem u posouvačů krabic přesný opak :-) A pokud vás recenzovaná čtečka zaujala nebo uvažujete spíše o jiné čtečce elektronických knih, rozhodně mrkněte do mé nabídky. Snažím se nabízet kvalitní služby, odzkoušené ebook čtečky a vždy něco navíc…

K diskuzi o testované čtečce můžete využít prostor pod tímto článek nebo diskuzní fórum a oddělení čteček Kobo Aura H2O. Delší dobu po vydání článku doporučuji reagovat do diskuzního fóra.

Akce pro čtenáře blogu. Pokud objednáte čtečku Kobo Aura H2O s vhodným pouzdrem, a do poznámky objednávky uvedete “AKCE100”, dostanete slevu 100 Kč z ceny čtečky.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 0 komentářů

Sony končí s ebook čtečkami

Sony oficiálně oznámila, o čem již delší dobu spekulovali všichni ti, kteří sledovali dění okolo ebook čteček (mj. předpovězeno i zde na blogu v únorovém článku o uzavření obchodů Reader

Tipy/Triky/Návody 3 komentářů

Nový font Literata od Googlu stvořený pro e-knihy

Více než rok trvalo vytvoření nového fontu, který si Google objednal pro svou službu Google Play Books. Nový font měl být dostatečně originální, aby vytvořil jasnou vizuální identitu redesignované aplikace Books, která slouží nejen

Novinky na trhu ebook čteček 4 komentářů

Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?

Aktualizace 10. 6. 2017 – čtečka popisovaná v článku se již nevyrábí/neprodává, její místo aktuálně zaujala čtečka C-Tech Lexis, viz článek. Pokud hledáte ebook čtečku s E-Ink displejem a funkcí

14 komentářů

  1. Pieter
    Červen 30, 06:13 Odpovědět

    Jen drobná oprava – v Kobo obchodě české knížky jsou. Ne mnoho, schované mezi ostatními, ale najít se dají – Kobo má v každé kategorii obchodu i volbu výběru knih podle jazyka.

    • Tomáš
      Červen 30, 06:28 Odpovědět

      Hledal jsem to před uvedením recenze…už proto, že u slovníků filtr pro češtinu je. Nenašel. Tím nechci říct, že nemáte pravdu. Jen, že to asi neudělali úplně blbuvzdorné :-) Neumím to najít ani teď, takže pokud můžete, klidně sem hoďte odkaz.

      • Pieter
        Červen 30, 16:56 Odpovědět

        Ono to opravdu je tak trochu podzemní – sloupec s jazyky knih je u výpisu každé kategorie vlevo.
        třeba science fiction:
        https://store.kobobooks.com/en-US/category/science-fiction/b4BdGE4ruUGguwOzZHdRtg?fclanguages=cs
        ale u nadřazených kategoriích (science fiction and fantasy v uvedeném případě) filtr podle jazyka chybí.
        Samozřejmě popisuji webový obchod Kobo, s tím ze čtečky jsem do styku nepřišel. (Zatím šťastný majitel letitého kindlu, ačkoliv mě zrovna tenhle model Kobo zaujal.)

        • Tomáš
          Červen 30, 17:41 Odpovědět

          Díky za upřesnění. Já se právě do podkategorie nedostal. I když mi bylo divné, že na slovníky filtr jazyka je, tak jsem jej očekával i u knih. Ale zase jsem se tím “na české (tituly) zapomeňte určitě” tak moc nespletl, jestli nula nebo pár je v kontextu jedno :-)

      • Pieter
        Červen 30, 17:11 Odpovědět

        P.S. : Ty knížky se tam samozřejmě z valné části, ne-li všechny dostávají ze Smashwords. Jinak by mě ani nenapadlo je na Kobo hledat

    • Euthenia
      Srpen 09, 17:48 Odpovědět

      jinak stránka ebookexpert je naprosto super, skvělé články

  2. Dana
    Červenec 01, 19:48 Odpovědět

    Dobry den,nevim kam se obratit s datazy na ctecku knih.
    Ctela bych ctecku ktera ma ceske menu(nebo se da nainstalovat),
    ma lepsi rozliseni,papir je dosti svetly a ma osvetleni.
    Uvitala bych pokud by bylo mozno zvetsit ikony knih v knihovne.
    Stahovat knihy z mejlu a take pujcovat z knihovny.
    Take cena by mohla byt 3000 – 4000.
    Jeste jeden dotaz co znamena udaj “16 odstinu sedi”?
    Predem dekuji Dana

    • Tomáš
      Červenec 01, 21:15 Odpovědět

      Dobrý den. Vašim požadavkům vyhovuje čtečka inkBOOK Obsidian – http://www.axos.cz/inkbook-obsidian-p418
      Údaj o odstínech šedi nemusíte řešit, všechny čtečky jej mají stejný. Displej není černo-bílý, ale podporuje 16 odstínů šedi, díky tomu může být písmo lépe vykreslené.

  3. Kamil
    Červenec 30, 19:59 Odpovědět

    Mám tuto čtečku ze zdejšího e-shopu koupenou. Jsem celkem spokojen, ale nepřišel jsem na způsob, jak do ni dostat jiný obsah než z Kobo obchodu, bez nutnosti připojení USB kabelem a třeba Calibre. Tzn. mám epub/pdf/mobi a chci si ho do čtečky poslat z PC, nějak přes WiFi, e-mailem apod.

Komentuj