Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?

Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?

Pokud vybíráte čtečku elektronických knih, možná máte ve výběru i nějakou čtečku od Amazonu. Všechny verze Kindle čteček (aktuálně Amazon Kindle 6 Touch, Amazon Kindle Paperwhite 3, Amazon Kindle Voyage) existují v nesponzorované (bez reklam) a sponzorované verzi (tzv. special offers, u nás také jako “s reklamami”). A o tomto rozdílu je tento článek.

Pro lepší pochopení celé věci je nutno zmínit, že Amazon je v prvé řadě prodejce obsahu. Kdysi čistě internetové knihkupectví prodává kde co, ale v rámci tohoto článku stačí uvést, že prodává e-knihy. A opravdu v gigantickém měřítku. Takže celkem logickou volbou bylo vyrobit i zařízení, která by konzumování obsahu od Amazonu tak nějak podporovala :-) Proto vznikly i čtečky Kindle. Amazon tak vytvořil mocný marketingový nástroj a rozhodl se jej využít více cestami. Jedním z nich je právě rozdělení čteček na sponzorovanou a nesponzorovanou verzi. Zjednodušeně v duchu: “Chceš ušetřit? Prodáme ti naši čtečku se slevou, ale budeme ti na ni zobrazovat reklamu. A nám se to vyplatí, protože se postaráme o to, aby tě naše nabídka zaujala a tys u nás ještě nakoupil.”

 • Nesponzorovaná verze je jednoduše čtečka, která neobsahuje reklamy či speciální nabídky. Tato verze je dražší než sponzorovaná verze, respektive z pohledu celé věci je prostě za plnou cenu.
 • Sponzorovaná verze, tzv. special offers neboli Kindle s reklamami může zobrazovat reklamy. Jde o reklamy čistě “made by Amazon”, tedy na zboží a služby od Amazonu, od kabátů po e-knihy. Na vše co lze koupit na portálu Amazon,. Pokud vím, tak neobsahuje reklamy třetích stran, tzn. že tento prostor pro reklamu Amazon nikomu nepřeprodává, nechává si jej čistě pro sebe.

KDY se reklamy v Kindle čtečkách ukazují?

Pokud máte čtečku verze “special offers”, rozbalíte ji, zapnete, přeskočíte registraci, nahrajete e-knihy z počítače pomocí USB kabelu, čtete…nikde na reklamy nenarazíte. Jak to, vždyť jsem si přece koupil levnější verzi s reklamami? Reklamy se začnou zobrazovat po registraci čtečky, jenže v tomto případě jsme registraci přeskočili. Registraci je možné provést hned po prvním zapnutí nebo dodatečně. Tato registrace je nepovinná. Zjednodušeně se dá říci, že pokud čtečku nezaregistrujete, přijdete o vymoženosti související s wi-fi. To ale některým vůbec nebude vadit, naopak budou rádi, že čtečku nemusí registrovat a že o existenci jejich čtečky nebude vědět “velký bratr”. Více o registraci čteček Kindle je popsáno zde, článek si přečtěte, protože velmi souvisí s tímto. Pokud čtečku nezaregistrujete, tj. nepropojíte ji s účtem u Amazonu, nebude čtečka vědět, že má zobrazovat reklamy, respektive si reklamy nebude umět stáhnout. Takže můžete koupit sponzorovanou čtečku Kindle a za určitých podmínek stejně do styku s reklamami nepřijdete.

KDE se reklamy v Kindlu zobrazují?

Toto je častý dotaz. Jak jsem nedávno zjistil, tak celkem oprávněný, protože po internetu kolují různé hlouposti a lidé jsou pak zmatení.

Reklama v registrované čtečce Kindle special offers se zobrazuje na dvou místech:

 1. Jako spořič displeje – Při uspané čtečce se na displeji verze bez reklam (nebo obecně neregistrované čtečce) střídá pár obrázků, lepší představu získáte z následující koláže:
  Spořiče displeje u čteček Amazon Kindle

  Spořiče displeje u čteček Amazon Kindle

  Můžeme to nazvat archaicky “spořičem displeje”, byť se samozřejmě zobrazením obrázku nic nespoří, protože displej E-Ink stejně žádnou energii při statickém zobrazení nespotřebovává a ani se nijak nedegraduje. Jsou to prostě obrázky, které značí, že čtečka je v tu chvíli nezapnutá. Uživatel čtečky Kindle to nemůže nijak ovlivnit. Pokaždé co uspí čtečku, se na displeji zobrazí jiný obrázek, střídá se těch pár, které do čtečky výrobce nahrál. Ve čtečkách jiných výrobců (Pocketbook, Bookeen, inkBOOK) si můžete nahrávat vlastní obrázky, můžete nechat zobrazovat titulní stránku naposledy čtené e-knihy, nebo dokonce i stránku, kde jste přestali číst. U Kindlů nemáte na výběr.
  Když však sponzorovanou čtečku zaregistrujete a ona pozná, že má zobrazovat reklamy, místo popsaných obrázků bude zobrazovat reklamy. Pokud čtečku uspíte, zobrazí na celém displeji nějakou reklamu. Tato reklama se tedy zobrazuje pouze v momentě, kdy čtečku reálně NEpoužíváte – např. ji máte položenou na nočním stolku nebo ji přenášíte v zavazadle.

  Reklama na uspané čtečce Kindle Paperwhite 3

  Reklama na uspané čtečce Kindle Paperwhite 3

  Ještě je fér zmínit, že zatímco u nesponzorované verze čtečku probudíte a ocitnete se na hlavní obrazovce, u sponzorované verze čtečku probudíte a zůstane zamknutá na zobrazení reklamy. Čtečku musíte ještě odemknout přejetím prstu v dolní části, stejně jako odemykáme např. chytré telefony. Účel je jasný, Amazon se tak snaží zvětšit pravděpodobnost, že si reklamy všimnete a že vás bude moci zaujmout.

 2. Banner na hlavní stránce – v dolní části hlavní obrazovky (kde se vypisují e-knihy) je po registraci vyhrazen pro reklamní banner, který je celkem malý na výšku, ale přes celou šířku displeje.
  Reklama na hlavní obrazovce čtečky Kindle Paperwhite 3

  Reklama na hlavní obrazovce čtečky Kindle Paperwhite 3

  Zde je třeba zmínit, že ve čtečkách Kindle jsou dva možné pohledy/zobrazení na dokumenty, tedy dvě podoby hlavní obrazovky. Vlevo na fotce je defaultní zobrazení, kde si jistě všimnete obálek čtyř knih. To jsou doporučované tituly, nejedná se o reklamu v pravém slova smyslu. Jednak se tyto doporučované tituly zobrazují v jakékoliv verzi čtečky (tedy i té dražší nesponzorované) a jednak se toho jde zbavit přepnutím hlavní obrazovky na režim, který vidíte vpravo na fotce.

Kde se reklamy ve čtečkách Kindle NEzobrazují

Tak předně se reklamy nikdy nezobrazují při otevření e-knihy. Tj. při čtení se reklamy nezobrazují! Stejně tak se nezobrazují při využívání funkcí čtečky (např. browser, slovník, apod.).  Představte si čtečku Kindle jako poličku – na poličce máte své knihy a mezi tím sem tam reklamní leták. Víte, že tam leták je, ale ignorujete ho. Když vezmete do rukou knihu a čtete si v ní, na letáky v poličce jste už dávno zapomněli :-)

Jak se zbavit reklam ve čtečce Kindle

 • Neoficiálně a tedy nelegálně to (momentálně) nejde, minimálně u novějších čteček. Navíc by to nebylo úplně fér, nemyslíte?
 • Mělo by to jít deregistrací čtečky – s tím, že pak budete muset čtečku používat neregistrovanou, což vás ochudí o některé funkce navíc, viz článek.
 • Zaplacením rozdílu výrobci – uhradíte rozdíl cen mezi nesponzorovanou a sponzorovanou verzí výrobci a on vám reklamy mávnutím kouzelného proutku odstraní.
 • Když budete mít kliku – od svých zákazníků vím, že existují případy, kdy se majitel Kindlu obrátil na zákaznickou podporu Amazonu s tím, že je z České republiky a že ony zobrazované reklamy se ho stejně netýkají (protože cílí na zákazníky z jiných zemí) a jestli by tedy nešly zrušit. Údajně prý bylo zákazníkům vyhověno a čtečka byla zdarma “přeměněna” na verzi bez reklam. Tuto informaci ale berte s rezervou a při rozhodování se jí vůbec neřiďte, protože tohle vám nikdo nezaručí. Nicméně pokud už Kindle s reklamami máte, můžete to zkusit také :-) Jen budete muset umět anglicky (či německy?) protože podpora nemluví česky.

Takže koupit sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi Kindle?

To je samozřejmě na vás a hodně to bude záviset na vaši “citlivosti” vůči reklamě a na aktuálním cenovém rozdílu, který buď budete nebo nebudete schopni akceptovat. Osobně si myslím, že reklamy nejsou žádná tragédie a jdou úspěšně ignorovat, či dokonce se mohou líbit a zvětšovat přehled.

V mém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky prodávám spíše verze special offers. Když se však kouknu do nabídky konkurence, činí aktuálně u Kindle Paperwhite 3 rozdíl “sponzorovaná vs nesponzorovaná” 610 Kč a to rozhodně není málo. Osobně mi reklamy ve čtečkách Kindle nevadily a radši bych si za ušetřené peníze koupil nějaké pěkné e-knihy :-)

Pak je tu samozřejmě otázka, zda by vám lépe nevyhovovala čtečka jiného výrobce. Protože jiní výrobci vyrábějí čtečky pouze bez reklam.

Ale rozhodnutí jakou čtečku jakého výrobce je již na vás :-) Pokud si nebudete vědět rady s výběrem nové čtečky, můžete položit dotaz k výběru čtečky na fóru. A nákup můžete zrealizovat zde, kde dostanete perfektní podporu, příslušenství a e-knihy zdarma a pokud budete chtít, tak také dopravu zdarma. Aktuálně prodávané e-book čtečky Amazon Kindle naleznete zde.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 4 komentářů

Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?

Aktualizace 10. 6. 2017 – čtečka popisovaná v článku se již nevyrábí/neprodává, její místo aktuálně zaujala čtečka C-Tech Lexis, viz článek. Pokud hledáte ebook čtečku s E-Ink displejem a funkcí

Hlavní stránka 4 komentářů

Pocketbook chystá Inkpad 3

Jistě i tomu nejméně vnímavému člověku došlo, že čtečky elektronických knih jsou v drtivé většině vybaveny “pouze” 6″ displejem. Má to své důvody, tyto e-book čtečky jsou dobře přenosné, lehké,

Hlavní stránka 0 komentářů

Sony končí s ebook čtečkami

Sony oficiálně oznámila, o čem již delší dobu spekulovali všichni ti, kteří sledovali dění okolo ebook čteček (mj. předpovězeno i zde na blogu v únorovém článku o uzavření obchodů Reader

11 komentářů

 1. Luděk Reif
  Leden 07, 10:50 Odpovědět

  V článku se uvádí, že je možnost nechat si reklamu z Kindle odstranit po napsání na zákaznickou linku (i když informace v článku je, že se zájemcům ÚDAJNĚ vyhovělo). Protože jsem si nedávno koupil Kindle Paperwhite 3, i když jsem byl skeptický, našel jsem ještě na youtube video, které mě navedlo přímo na helpdesk (https://www.youtube.com/watch?v=t-03jlcGL1U). Po napsání předmětu “Removing ads from my Kindle” jsem dostal okamžitou odpověď: “I’ve successfully canceled the Special offers on your Kindle device.”. Takže mohu potvrdit, že vyhovění žádosti o odstranění reklam není jen údajné :)

 2. […] Co se týče první varianty, jde o deregistrovanou čtečku, takže přesně teď nevím, zda se v novém firmware reklama zobrazuje i u neregistrované čtečky nebo je to tím, že čtečka byla registrovaná a potom deregistrována. Tipl bych si první možnost a tedy další vroubek. I když – jak se dočtete v článku a komentářích pod ním, existuje možnost, jak reklamu legálně a bezplatně odstranit. […]

 3. […] edici. Kindle Paperwhite 3 2016 bílou vám nabízím ve výhodnější sponzorované verzi (reklamy nemusí vadit a jdou případně odstranit). Paperwhite 3 je hardwarově velmi kvalitní kousek, funkční výbavou nemusí vyhovovat […]

 4. Roman
  Březen 10, 11:40 Odpovědět

  Takze jsem vcera tj 9.3.2019 komunikoval s podporou amazonu na chatu a za par chvilek a otazek od nejakyho inda mi ve ctecce odstranil reklamy. Mam kindle 4 paperwhite 2018. Muzu jen doporucit a mate to zadarmo a nemusite nikomu nic platit.

 5. Kuba
  Březen 03, 16:02 Odpovědět

  Mohu potvrdit – funguje to. Dnes (3.3.2020) mi to přes podporu na Amazon chatu také deaktivovali. Stačí jim napsat, že se vás reklama netýká a během 2 minut stručné komunikace bylo hotovo. Mám Kindle Paperwhite 3, dokonce kupovaný během cesty do USA a registrovaný již v roce 2015.

 6. Martin
  Srpen 14, 02:28 Odpovědět

  Ak sa nezaregistrujete stratite moznost kupovat knihy cez amazon na citacke a ak si ich kupite cez aplikaciu v pc, ale nie ste zaregistrovany na citacke tak si ich rovnako neprecitate. Mi pride nelogicje neregistrovat sa a uprimne, tej reklamy nie je tolko, aby to vadilo a hlavne ak nie ste pripojeny na nete, tak o nich ani netusite.

  • Tomáš
   Únor 11, 08:31 Odpovědět

   Vám to přijde logické, protože využijete nákup e-knih na Amazonu. Kolik je jich tam v češtině/slovenštině? Podle filtru v jejich e-shopu hádám, že žádná. A kolik si myslíte, že čte Čechů anglicky psaný text? Zas nám tolik nefanděte. Polovina našich zákazníků by si nekoupila čtečku bez českého menu, protože už to by byl problém, natož číst knížky v angličtině. Nemůže mít člověk klapky na očích a posuzovat jen podle sebe…popř. svého okolí :-)

 7. Petr
  Duben 16, 20:11 Odpovědět

  Tak potvrzuji, že i v dubnu 2023 stále platí možnost se domluvit na chatu s podporou a během vteřiny je po reklamě

Komentuj