Nový vzhled uživatelského rozhraní pro Amazon Kindle 6 Touch, Kindle Paperwhite 2 a 3 a Kindle Voyage ve fw 5.7.2

Nový vzhled uživatelského rozhraní pro Amazon Kindle 6 Touch, Kindle Paperwhite 2 a 3 a Kindle Voyage ve fw 5.7.2

Loňský rok byl prvním rokem, kdy Amazon nepřišel s novými modely čteček elektronických knih. Byla tu šuškanda, kterou jsem zmínil v listopadovém článku Novinky ze světa e-book čteček #1, že se chystají nové modely před Vánoci, ale zjevně to byla kachna, neboť je únor a nové modely nikde.

V roce 2015 se akorát objevil facelift modelu Paperwhite, kterou v ČR nazýváme jako Amazon Kindle Paperwhite 3. Ta má má oproti předchozí generaci jemnější displej (300ppi rozlišení, stejný jako u luxusního Voyage), jinak je v podstatě stejná jako předešlá Paperwhite 2.

Zdálo by se, že u Amazonu usnuli na vavřínech, ale opak je zjevně pravdou, protože nyní dostaly čtečky z aktuálního portfolia výrobce nový firmware, respektive nové uživatelské rozhraní.

Firmware má označení 5.7.2 a je dostupný pro Paperwhite 2, Paperwhite 3, Voyage a i nejlevnější Kindle 6 Touch.

Instalace firmware 5. 7. 2 do čteček Kindle

Časem by se Vám měl firmware nainstalovat sám, pokud máte čtečku někdy připojenou k internetu pomocí wi-fi. Všechny čtečky na světě nejsou samozřejmě aktualizovány ve stejný čas, údajně to zabere měsíc. Pokud chcete nejnovější firmware co nejrychleji, budete muset využít ruční instalaci.

Pokud máte jakýkoliv zájem o češtinu ve své čtečce, bude lepší, pokud nový firmware budete ignorovat, respektive aktivně zabráníte automatické aktualizaci. Údajně se chystá zveřejnění prolomení firmwaru 5.6.5, což by otevřelo dveře pro doinstalování češtiny či další hrátky. Proto si přechod dobře rozmyslete. Pokud už češtinu ve čtečce máte a chcete ji zachovat, tak samozřejmě update neprovádějte – ale to už máte dávno vědět. Ale pokud chcete ve svém Kindlu nejnovější firmware, tak…

…v prvé řadě si do počítače stáhněte instalační balíček:

Poté postupujte takto:

  1. Stažený soubor s příponou .bin nahrajte do čtečky do kořenového adresáře (tedy nenahrávejte do žádné složky).
  2. Čtečku odpojte z počítače.
  3. Ujistěte se, že máte čtečku plně nabitou nebo připojenou k nabíječce.
  4. Na hlavní obrazovce čtečky vyberte ikonku menu vpravo nahoře, z nabídky vyberte Settings a poté opět menu vpravo nahoře a položku Update Your Kindle. Pokud ji máte zašedlou, zkuste vybrat Restart a postup ve čtečce znovu opakovat. Pokud je i tak zašedlá, udělali jste něco špatně.
  5. Čtečka se Vás zeptá, zda chcete pokračovat s aktualizací, vyberte OK.
  6. Provede se aktualizace, která potrvá několik minut.
  7. Ve čtečce se spustí “Getting Started”, kde budete informováni o změnách v ovládání.

Co je nového?

Po velice dlouhé době sáhli vývojáři i do UI a celé uživatelské rozhraní změnili, či chcete-li zmodernizovali…alespoň tedy vzhledově.

Nové je třeba tlačítko Quick Actions, po jehož stlačení vyjede panel, kde je možné změnit intenzitu integrovaného nasvícení, zapnout mód letadlo (čili vypnout wi-fi) a spustit synchronizaci. U nejčastější funkce, tedy ovlivňování intenzity nasvícení, je to o jeden krok více jak minule…to mi jako vylepšení nepřipadá.

Zcela nová je hlavní obrazovka. Celé to začíná stavovým řádkem nahoře, který obsahuje detailní ikonky včetně zmíněné ikonky Rychlých akcí. Mě přijdou sice hezké, ale zbytečně malé a nahňácané na sobě, chce to být pečlivější při trefování se prstem. Mimochodem nový je i vzhled klávesnice, ale zpět k hlavní obrazovce. Levou větší část nahoře zabírá “Recent Books”, tedy e-knihy, které byly nedávno nahrány nebo otevřeny. Vpravo je “Reading Lists”, čili seznam ukázek e-knih ke stažení. V dolní části je pruh s obálkami “Recommendations”, který ukazuje “doporučenou literaturu” z nabídky Amazonu, převážně bestsellery. Tato funkce byla vylepšena a měla by zobrazovat opravdu e-knihy vyhovující vašemu vkusu, ale pokud si nekupujete e-knihy z Amazonu, bude vám na nic. Ukázky a doporučené knihy se zobrazují jen pokud máte čtečku registrovanou (viz článek Co obnáší a přináší registrace čtečky Kindle), ale i tak je místo nevyužito, respektive je zaplácáno upozorněním, co by tam mohlo být, kdybyste čtečku zaregistrovali. Pro vlastní obsah je na hlavní obrazovce minimum prostoru a pouze pokud máte čtečku registrovanou, lze přepnout na řádkový výpis jako minule (Settings -> Device options -> Personalize your kindle -> Advanced options -> Home screen view). Neregistrovaná čtečka tedy zobrazuje něco takového:

hlavni_obrazovka_neregistrovana

Registrovanou si můžete přepnout do tohoto pohledu:

hlavni_obrazovka_registrovana

Co se týče první varianty, jde o deregistrovanou čtečku, takže přesně teď nevím, zda se v novém firmware reklama zobrazuje i u neregistrované čtečky nebo je to tím, že čtečka byla registrovaná a potom deregistrována. Tipl bych si první možnost a tedy další vroubek. I když – jak se dočtete v článku a komentářích pod ním, existuje možnost, jak reklamu legálně a bezplatně odstranit.

Nové je např. i nastavování vzhledu e-knihy, ani zde osobně nejsem odvařený. Předtím bylo nastavení na jednom místě, teď zabírá tři záložky a např. pro změnu orientace či okrajů, je nutno překlikávat. Jistě, člověk to asi nedělá desetkrát za den, ale přesto to beru jako krok zpět.

Kindle Paperwhite 5.7.2

Vlevo starší fw, vpravo 5.7.2

Kromě vzhledu je ve čtečce k dispozici nový font OpenDyslexic (název napoví), se kterým před časem přišel Pocketbook. Náhoda? :-)

Já jsem z nového fw spíše rozčarovaný. Ale lépe to posoudí ti, kteří Kindle čtečky používají na denní bázi. Tak Kindlisti, co na novinku říkáte? :-)

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky ze světa e-book čteček #1

Vítejte u prvního nepravidelného (snad) seriálu, který shrnuje některé novinky ze světa elektronického čtení a převážně e-book čteček. Jde zde vše, co mi připadá zajímavé a co si u mě nezaslouží

Nejprodávanější e-knihy v ČR za říjen 2016

Které tituly se nejvíce četly (kupovaly) tento rok na podzim? Přináším žebříček nejprodávanějších e-booků v češtině za měsíc říjen. Přidávám i s odkazem do e-knihkupectví a v tabulce najdete i ceny

Ebook čtečky 1 komentář

Jakou e-book čtečku na Vánoce 2016

Letos článek o výběru e-book čtečky pod stromeček píšu s dostatečným předstihem, aby výběr e-book čtečky měli ulehčený i ti, kteří dárky shánějí dostatečně dopředu :-) Vím dokonce o čtečce

1 komentář

  1. Marcel
    Březen 02, 16:17 Odpovědět

    Ahoj, jsem jediný kdo má po updatu nového firmware problém s vydrží baterie? Můj paperwhite 2 se nabijel 3,5 hodiny což je mnohem déle než se starým firmware a hlavne se celá čtečka vybila za 2 dny. Četl jsem za ty dva dny jen asi 40 minut. Kindle byl v modu uspáni pomoci sleep coveru. Ta výdrž je otřesná. Doufám ze problém bude brzy napraven.

Komentuj