Co obnáší a přináší registrace čtečky Kindle
Jak jsem uvedl v článku Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?, tak Amazon své e-book čtečky vyrábí hlavně jako podporu pro prodej svého obsahu, hlavně tedy e-knih. Čtečky Kindle tak umožňují napojení na poměrně masivní ekosystém od Amazonu. Naštěstí lze Kindly používat i samostatně, autonomně, bez napojení na Amazon a využívání jeho služeb. Není pravda, že byste čtečku museli registrovat, jak uvádí např. zaměstnanci Alzy v jednom videu. Je to jen vaše volba. Pokud tedy nemáte rádi registrace či se snažíte vyhnout jakémukoliv Velkému bratru, můžete si koupit Kindle čtečku a nemusíte se registrovat.
I bez registrace lze čtečku plnohodnotně používat, i když jak se to vezme. Zjednodušeně řečeno bez registrace nepůjde používat ve čtečce wi-fi. Způsob používání neregistrované Kindle čtečky tedy bude vypadat asi takto – do čtečky si nahraji e-knihy podporovaného formátu (Mobi) z počítače pomocí USB kabelu. A to je celé, můžu číst. Troufnu si říci, že takto vypadá používání čtečky u většiny uživatelů, nezávisle na typu a výrobci e-book čtečky. Čtečka Kindle však po registraci umí mnohem více…
Co obnáší registrace Kindle
Registraci je možno provést na webu Amazonu (v angličtině, němčině), v takovém případě pak musíte čtečku ještě přihlásit k účtu/spárovat.
Druhou možností je zaregistrovat si účet (a tedy i čtečku) rovnou ze čtečky. To ostatně čtečka nabídne hned po prvním zapnutí. Popř. lze kdykoliv realizovat přes Menu – > Settings -> Registration.
Pro registraci přes čtečku stačí zadat jméno, email a zvolit heslo. V dalších krocích je možné zadat fyzické adresy a údaje o platební kartě, ale oboje lze přeskočit (a popř. se k tomu jindy vrátit, pokud bude třeba).
Co přináší registrace Kindle
Po spárování čtečky s účtem u Amazonu, umožní čtečka některé funkce navíc.
- Vytváření kolekcí – Začnu pro jistotu funkcí, která na první pohled s internetem nesouvisí. Jde o vytváření kolekcí, virtuálních adresářů, do kterých můžete vkládat dokumenty. Čtečky Kindle totiž ignorují adresářovou strukturu a všechny dokumenty tak čtečka zobrazí na jedné hromadě. Pokud budete chtít nějak e-knihy zařazovat, budete muset používat kolekce a musíte si je “odemknout” registrací čtečky.
- Kindle email – Při registraci obdržíte emailovou adresu ve tvaru jájájájenomjá@kindle.com. “Cokoliv” zaslané na tuto adresu se čtečka pokusí stáhnout při synchronizaci (tj. připojení k internetu). Takové jednoduché nahrávání dokumentů bylo zmíněno v článku Tipy a triky pro Amazon Kindle Paperwhite 2 (je však v podstatě shodné pro všechny Kindly)
- Zasílání dokumentů – neboli Send to Kindle by E-mail. V nastavení účtu (na webových stránkách Amazonu, hledejte Personal Document Settings -> Approved Personal Document E-mail List) si nastavíte emailové adresy, které budete akceptovat. Např. si tam tedy nastavíte svou emailovou adresu. Pak můžete ze svého emailu poslat do čtečky soubor – stačí adresovat emailovou zprávu s přílohou na vaši @kindle.com adresu. Stejně funguje i prográmek, který si můžete nainstalovat, pokud se vám to nechce řešit přes emaily :-)
- On-line konverze dokumentů – Souvisí s předešlou volbou, některé formáty, které čtečka nepodporuje, umí tato služba automaticky převést a doručit tak obsah, který ve čtečce zobrazíte. Služba by měla umět zpracovat soubory typu: PDF (ve výsledku tedy obdoba funkce PDF reflow na čtečkách jiných výrobců), DOC, DOCX, HTMl, HTM, RTF a obrázkové formáty. Neumí ePub (a asi nikdy umět nebude) ani jiné relativně často používané formáty jako FB2, PDB, apod. Pořád však můžete řešit konverzi off-line, např. pomocí programu Calibre.
- Zasílání článků – To si takhle na počítači surfujete po internetu a najednou narazíte na delší článek, který byste si chtěli přečíst v klidu a nejlépe na své čtečce, která šetří oči. Kliknete na doplněk ve webovém prohlížeči a článek se vám odešle do čtečky – ořezaný o reklamy, menu a jiný balast, který vás stejně zajímat nebude. Rychlé, pohodlné, boží. Jak na to naleznete v již odkazovaném článku tipy a triky.
- Zasílání periodik – Funkce, která zajistí pravidelné automatické nahrávání např. novin a časopisů. Funguje i pro český obsah, koukněte zde pod nadpis “Periodika – noviny/magazíny”. Ráno tak můžete odcházet s aktuálními články ve čtečce, které si prohlédnete po cestě do práce.
- Zasílání zakoupených e-knih – Na Amazonu e-knihy nekupuji, ale co vím, už nenabízí jiný způsob dodání zakoupené e-knihy, než rovnou do čtečky přes wi-fi. Zakoupené e-knihy a periodika jsou pak uložena v cloudu. Někteří čeští prodejci e-knih nabízí také stejné komfortní doručení zakoupené e-knihy rovnou do čtečky.
- Reklamy – toto není až tak úplně ve prospěch zákazníka, ale je třeba uvést. Pokud máte Kindle special offers, tedy verzi s reklamami, začnou se ve čtečce po její registraci zobrazovat reklamy. Více v článku Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?
- A další. Jsou na to určitě navázány i další funkce, které však běžný Čech ani nevyužije skrze jazykové a jiné bariéry.
Čtečky Amazon Kindle s dvouletou českou zárukou, českým návodem, příslušenstvím a e-knihami zdarma, můžete zakoupit v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky. Pokud už čtečku máte a neuvažujete o další do rodiny, můžete aspoň diskutovat o Kindlech na fóru :-)
O autorovi
Další zajímavé články
Nové uživatelské rozhraní pro čtečku PocketBook Touch Lux 2 zatím v betaverzi
Řekl bych, že šuškandu Chystá se převratná aktualizace FW pro PocketBook Touch Lux 2 můžeme považovat za potvrzenou. Ani po třech měsících od článku nebyla sice “převratná aktualizace” vydána, ale pro
Nejprodávanější e-booky v ČR za duben 2015
Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Nejprodávanější ebooky v dubnu 2015 byly: Autor Název Nakladatelství Jo Nesbo Policie Kniha Zlín kolektiv
První zkušenosti s 8″ čtečkou Bookeen Cybook Ocean
Do rukou se mi dostala čtečka Bookeen Cybook Ocean, kterou jsem tak mohl alespoň krátce otestovat. Abych se přiznal, nebyl jsem zrovna v očekávání. Čtečka Ocean totiž byla avizována již
5 komentářů
Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle? | EbookExpert.cz
Listopad 04, 10:59[…] nemusí registrovat a že o existenci jejich čtečky nebude vědět „velký bratr“. Více o registraci čteček Kindle je popsáno zde, článek si přečtěte, protože velmi souvisí s tímto. Pokud čtečku nezaregistrujete, tj. […]
Nový vzhled uživatelského rozhraní pro Amazon Kindle 6 Touch, Kindle Paperwhite 2 a 3 a Kindle Voyage ve fw 5.7.2 | EbookExpert.cz
Únor 05, 00:00[…] Ukázky a doporučené knihy se zobrazují jen pokud máte čtečku registrovanou (viz článek Co obnáší a přináší registrace čtečky Kindle), ale i tak je místo nevyužito, respektive je zaplácáno upozorněním, co by tam mohlo být, […]
Získal som čítačku Kindle. Čo ďalej? (tipy a triky) - Blog BrightMinds
Srpen 13, 12:29[…] Prvé, čo by ste mali urobiť po tom, čo si rozbalíte novú Kidľu (a pripojíte ju na WiFi), je založiť si účet v Amazone, ak ho ešte nemáte a zaregistrujte si čítačku. Čítačka bude fungovať aj bez účtu/registrácie, ale práve tá umožní posielať dokumenty e-maily a iné funkcie, o ktorých ešte budeme hovoriť. Tu je článok v češtine o podrobnostiach vytvorenia účtu a registrácie. […]
Získal som čítačku Kindle. Čo ďalej? (tipy a triky) - Blog BrightMinds
Srpen 13, 12:43[…] Prvé, čo by ste mali urobiť po tom, čo si rozbalíte novú Kidľu (a pripojíte ju na WiFi), je založiť si účet v Amazone, ak ho ešte nemáte, a zaregistrujte si čítačku. Čítačka bude fungovať aj bez účtu/registrácie, ale práve tá umožní posielať dokumenty e-maily a iné funkcie, o ktorých ešte budeme hovoriť. Tu je článok v češtine o podrobnostiach vytvorenia účtu a registrácie. […]
Martina
Červen 25, 12:36Dobrý den,již jsem měla čtečku registrovanou na Amazonu. Teď mi nesla nabízet,vycistila jsem ji a teď jsem ztratila knihy a chce to znovu registraci . Už si nic nepamatuji,mám jen poznacene šestimístné číslo. Dekuji za pomoc