Jak se pokusit zachránit utopenou ebook čtečku

Jak se pokusit zachránit utopenou ebook čtečku

Spadla vám e-book čtečka do vody? Že není vodotěsná? Už se s ní pomalu loučíte, šílíte a nevíte, jak se ji pokusit zachránit? Nebo se vám toto zatím nestalo, ale chcete být připraveni a vědět, co v takovém případě dělat? Přeci jen dovolené se blíží a spousta z nás bude brát čtečky s sebou k vodě. Lepší být připraven, než zaskočen, že? :-)

Ebook čtečky ve vodě

Záchrana čtečky po kontaktu s vodou

Následující návod na záchranu utopené čtečky není 100% a podstupujete jej na vlastní riziko, ale pořád lepší, než s koupající se čtečkou nedělat nic. Osobní zkušenost s podobnou první pomocí naštěstí nemám. Postup lze samozřejmě použít na jakoukoliv přenosnou techniku, např. mobilní telefony, atp.

1. Rychle vyndejte čtečku z vody, každá vteřina dobrá. Nezapínejte ji! Osušte čtečku po povrchu, např. papírovým kapesníkem, bavlněnou látkou nebo prostě tím, co je po ruce a dobře saje. Pozor na to, abyste vodu nevtlačili dovnitř.

2. Zařízení rozmontujte. Opět velmi rychle od incidentu, vše musí probíhat co nejrychleji. Čím rychleji, tím větší šance na záchranu. Ano, čtečky by se svépomocí rozdělávat neměly, protože můžete neodborným zásahem zničit šasi nebo min. propadne záruka. Ale to vás asi u utopené čtečky trápit nebude, že? Pro ulehčení práce a minimalizaci škod se můžete pokusit najít na internetu (youtube.com) návod na rozebrání daného zařízení. Hledejte disassembly, broken, change, how to replace battery, apod.
Odpojte baterii a pokud je to možné, odpojte vše možné od základní desky a “vnitřnosti” co nejvíce rozeberte, ať může později dobře proschnout. Prostě rozeberte maximum, co jde nedestruktivní cestou. Pokud jste čtečku nechtěně vykoupali ve slané vodě, po odpojení baterie ji hned vykoupejte v destilované vodě nebo alespoň čisté sladké vodě. Viditelnou vlhkost opět osušte.

3. Základní desku dejte na jeden den do lázně s Isopropanolem (Izopropylalkohol), který odstraní vlhkost a zabrání další korozi. V lázni pořádně promáchejte, aby se dostal opravdu všude. Pokud tuto látku nemáte po ruce, můžete zkusit součástky ponořit do rýže (hodně čisté a bez malých částeček “prachu” – nechcete si čtečku zasvinit a zapatlat). V uzavřené sklenici, plastové krabičce nebo igelitovém pytlíku doslova obklopte čtečku ze všech stran rýží (nejlépe basmati nebo jasmínová). Ta pak do sebe vlhkost vtáhne. Při pokojové teplotě ponechte min. dva dny.

4. Desku z lázně vyjměte a sušte, klidně další den. Nejlépe na suchém a teplém místě. Nikoliv však fénem nebo ponecháním na topení!

5. Pomodlete se, dejte čtečku dohromady a zapněte ji. Pokud máte štěstí, čtečka se rozjede. I přesto ale může být poškozena tak, že se časem porouchá…nedá se však nic dělat, udělali jste maximum.

Jak ochránit čtečku elektronických knih před zničením?

Možnosti ochrany čtečky proti vodě jsou v podstatě tři:

  1. Dávat si pozor.  Jednoduše si na čtečku dávejte majzla, neberte si ji na lehátko do vody, nepoužívejte ji ve vaně, … V případě, že jste na treku a leje, mějte ji zabalenou do nepromokavého obalu. Návod jistě není třeba doplňovat o všechny situace, které mohou nastat a kdy byste na čtečku měli myslet a zabránit jí kontaktu s vodou :-)
    ebook čtečka u bazénu
  2. Používat vodotěsný obal. K sehnání jsou vodotěsné obaly. V podstatě jde o silikonové kapsy s uzavíracím mechanismem, který zaručuje vodotěsnost. Toto řešení je vhodné spíše pro čtečky, které jdou ovládat tlačítky. S kapacitním či infra-dotykovým displejem může být problém. Nehledě na to, že bude dost ovlivněno podání displeje čtečky.
  3. Koupit si vodotěsnou čtečku. Ty už existují, ale vodotěsnostnost je mezi ebook čtečkami výjimečná vlastnost. Vím jen o čtečkách PocketBook AquaTolino Vision 2 a ultimátní Kobo Aura H2O. Všechny jsou i prachotěsné a PB a Kobo by možná přežily i v Himaláji.
    PocketBook Aqua na pláži

Používáte čtečku v “rizikovém” prostředí? Už jste řešili utopenou čtečku nebo mobil?

O autorovi

Tomáš
Tomáš 204 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 5 komentářů

Zlepšení rychlosti a zpřesnění dotyků u čteček PocketBook Touch Lux 2

PocketBook Touch Lux 2 (626) je bez debat skvělá čtečka elektronických knih. Má bohaté možnosti softwaru, nejlepší kontrast displeje (v rámci E-Ink Pearl displejů) a velmi dobré a homogenní nasvícení

Tipy/Triky/Návody 3 komentářů

Čeština pro Kindle Paperwhite 2 i pro Kindle Paperwhite 1

Je to tady. To, co se zdálo být nemožné, je skutečností. Paperwhite umí česky. Až do teď bylo na Paperwhitu možné používat jen jazyky podporované výrobcem, to se však od

Ebook čtečky 1 komentář

Nový velký update (5.4.4) pro Kindle Paperwhite I. generace

Amazon uvolnil velký update pro první generaci čtečky Kindle Paperwhite. Té, která přišla na trh v roce 2012, označované tedy jako Paperwhite 2012 nebo Kindle Paperwhite I. generace. Té Paperwhite,

1 komentář

Komentuj