Novinky ze světa e-book čteček #4

Novinky ze světa e-book čteček #4

Vítejte u další nepravidelné dávky novinek z oblasti e-book čteček.
Jsem Tomáš a provozuji tento blog a e-shop AXOS.cz – specialista na e-book čtečky.

Pocketbook Inkpad 2 – drobný facelift?

Byl oficiálně zveřejněn Pocketbook Inkpad 2, což, jak vypadá, je to samé co jednička, akorát v jiném těle. Rozdílů je velmi málo, ale i tak může jít o v současnosti nejlepší 8″ e-book čtečku. Více v samostatném článku.

Pocketbook Inkpad 2

Kobo Aura One – skoro osm palců s E-ink Carta

Pozici Inkpadu 2 může ohrožovat novinka od Kobo. Ta má displej jen o dvě desetiny palce menší, zato je poprvé u tak velké úhlopříčky použit displej E-Ink Carta. Zatím největší čtečka od Kobo byla 6,8″ Aura H2O, což jak jsem psal v recenzi, je čtečka s nejlepším kontrastem. A za tím si stojím doteď. Máme se tedy rozhodně na co těšit, i když ne všichni. Překážek, proč si (ne)pořídit čtečku Aura One může být hned několik – absence českého menu, vysoká cena, omezenější podpora formátů, apod.

Rozlišení displeje je fantastických 1872 x 1404 ppi, což při úhlopříčce 7,8″ vytváří perfektní jemnost 300ppi. Dost přístrojů ji má stejnou (Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage, Kindle Oasis, Kobo Glo HD, atd.), ale žádný lepší. Toto rozlišení lze nazvat retinou, tedy že jednotlivé body nejde vidět lidským okem.

Kobo Aura One

Čtečku má pohánět 1Ghz procesor s 512MB RAM, vnitřní úložiště má kapacitu 8GB a je dost možné, že nepůjde rozšířit SD kartami. Vážit má jen 252 gramů a rozměry mají být 195 x 138.5 x  6.9mm.

Novinka je stejně jako starší Kobo Aura H2O vodotěsná! Cenu v CZK si netroufnu odhadnout, ale i zmíněná menší Aura H2O je prémiovou čtečku, kde cena odpovídá kvalitě a tak i cena Kobo Aura One nebude z těch lidových.

Pocketbook Touch Lux 3 pro milovníky červené

Od od e-book čtečky pro horních deset tisíc k něčemu přístupnějšímu :-) Oblíbená čtečka Pocketbook Touch Lux 3, která se dosud nabízela ve dvou barvách – šedé a bílé, se dočkala třetí barevné kombinace. Čtečku Pocketbook Touch Lux 3 můžete mít v červené barvě, zvané “ruby red”. Lux 3 je dle mého čtečkou e-knih s nejlepším poměrem cena/výkon na českém trhu, má dobrý displej, české menu, bohatou podporu formátů a užitečné softwarové vychytávky.

Zajímavostí je červená verze má vážit méně (180 gramů místo 208), ale osobně jsem čtečky nevážil, takže berte s rezervou…

Pocketbook Touch Lux 3 ruby red - červená

 

Kindle Paperwhite 3 – pro rok 2016 i v bílé

Oblíbená čtečka Kindle Paperwhite 3, věčný rival zmiňované čtečky Lux 3, dorazila na pulty některých obchodů v bílé edici. Kindle Paperwhite 3 2016 bílou vám nabízím ve výhodnější sponzorované verzi (reklamy nemusí vadit a jdou případně odstranit). Paperwhite 3 je hardwarově velmi kvalitní kousek, funkční výbavou nemusí vyhovovat každému. Ale pokud chcete čtečku s detailním displejem a ujíždíte na bílé barvě, není co řešit :-)

Kindle Paperwhite 3 2016 bílá

Kindle Oasis – potvrzeno

Že se chystá nová čtečka Kindle Oasis jsem psal v době, kdy ještě nebyla oficiálně představena. Tak jen krátká notička – čtečka opravdu vyšla a je pěkně mastná (čti drahá). Šíleně, když uvážíme, co (ne)nabízí. Za deset tisíc si kupte dvě čtečky Kindle Paperwhite 3 a ještě vám zbyde…a když u mě vezmete dvě, třeba vám dám množstevní slevu :-)

Kindle Oasis

Nesmyslně vysoká cena Oasis mě odradila se jí na blogu více věnovat, proto jen krátce alespoň potvrzení – a s heslem “pozdě, ale přece” :-)

Aktualizace čteček Kindle – fw 5.8.2

Amazon před pár dny vydal aktualizaci pro své novější čtečky Kindle (Kindle 7 Touch, Kindle 8, Kindle Paperwhite 2 a Paperwhite 3, Kindle Voyage a Kindle Oasis). Nový firmware 5.8.2. údajně zlepšuje výkon, ale např. také vylepšuje a zpříjemňuje zobrazení velkých tabulek – avšak údajně pouze ve vybraných e-knihách z Kindle Store. Pokud máte čtečku Kindle a funguje ke spokojenosti, nevidím extra důvod se zdržovat ruční aktualizací. Tu automatickou vám možná provede čtečka sama :-)

Kindle Touch 8 – nový low-end

Amazon aktualizoval nejnižší řadu svých e-book čteček a nejlevnější aktuálně vyráběnou čtečkou se stává nová Kindle Touch 8. Žádná revoluce se nekoná, displej zůstává E-Ink Pearl s už snad archaickým rozlišením 800×600 pixelů (jemnost 167ppi), bez podsvícení, dotykový.

Nová “vstupní” čtečka má menší rozměry a je lehčí, což bylo snad nutností, protože předešlý Kindle Touch byl minimálně v ohledu rozměrů spíše katastrofa.

Zajímavostí je Bluetooth připojení, které aktuálně nemají ani dražší Kindly. Umožňuje připojit speciální příslušenství (to si můžete i sami vyrobit) a využít funkci Voice View, což je nejen předčítání textu známé jako TTS (text to speech), ale také umožňuje čtečku ovládat nevidomým či se zrakovým postižením. Údajně má používat technologii Ivona (stejně jako Pocketbooky Ultra a Inkpad). S předčítáním v češtině však nepočítejte.

Čtečku Kindle Touch 8 můžete zakoupit, stejně jako pouzdra pro Kindle Touch 8.

Barevné E-Ink displeje – další pokus

Barevné displeje u čteček elektronických knih jsme už viděli. Technologie je to byla doslova marná, přesto se našli mezi výrobci blázni, kteří ji protlačili do komerčního nasazení (ano, myslím tebe Pocketbooku). Jenže to už odvál čas. Technologii barevného E-Ink displeje Triton nemělo v podstatě smysl nijak dále vylepšovat a inženýři ve firmě E-Ink na to šli znovu, od lesa a představili ACEP, neboli Advanced Color ePaper. Barvy již nejsou generovány přes filtr, ale přímo. Jedinou nevýhodou nové převratné technologie (krom ceny samozřejmě) je pomalost překreslování. A možná nižší rozlišení. Ale na obou určitě tvůrci zapracují. Barvy samotné vypadají konečně velmi dobře! Pokud se vám chce luštit celou tiskovou zprávu, můžete, ale asi bude stačit kouknout na video :-)

 

Chcete vědět více o “tvůrci” čteček Amazon Kindle?

„Jeff Bezos je jedním z největších vizionářů a soustředěných, houževnatých inovátorů naší doby, a podobně jako Steve Jobs mění celá průmyslová odvětví. Brad Stone v této dobře zdroji podložené a čtivé knize výmluvně zachytil jeho zápal a genialitu.“

Pokud vás zajímají příběhy lidí, kteří dokázali vybudovat úctyhodnou firmu, rozhodně doporučuji přečíst knihu o zakladateli Amazonu. Možná se budete divit, co vše se tam dozvíte :-) Se zakladatelem Amazonu, Jeffem Bezosem byste dvojdomek mít nechtěli :-) A asi už vůbec ne pro něj pracovat či s ním spolupracovat. Nakupujte/půjčujte zde – Globální samoobsluha.

Globální samoobsluha

E-Ink ve zdravotnictví

Na závěr obrazovou perličku, kde všude se snaží udat výrobce E-Ink displeje na bázi elektronického inkoustu:

E-Ink léky

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky 1 komentář

Libo čtečku knih Kindle z automatu?

Prodej svých čteček knih Kindle Paperwhite a Kindle 5 stejně jako tabletu Fire z automatů, nebo samoobslužných kiosků, chcete-li, testuje Amazon na několika místech v USA. Např. na mezinárodním letišti McCarran v

Ebook čtečky 0 komentářů

Pouzdra Caseable – originální kvalita nejen pro čtečky Kindle

Čtečky elektronických knih jsou vesměs šedé vizuálně nezajímavé zařízení. Ale nevadí, čtečku je třeba na cestách chránit a stejně tak ta rozumná většina z nás používá čtečku v obalu. A tam

Hlavní stránka 0 komentářů

PocketBook Basic 3 zvyšuje rozlišení

Aktualizace 6. 6. 2017: “Pravá” čtečka Pocketbook Basic 3 prodávaná v ČR byla představena až v půlce roku 2017. Více informací v článku Nová čtečka Pocketbook Basic 3 nebo v

1 komentář

Komentuj