Posílejte si dokumenty a webové stránky do čtečky PocketBook

Posílejte si dokumenty a webové stránky do čtečky PocketBook

Jak možná víte, majitelé ebook čteček Kindle od Amazonu si mohou zdarma vytvořit speciální email (@kindle.com respektive @free.kindle.com) a na něj si nechat zasílat dokumenty a periodika (zprávy, obdoba tištěných novin a časopisů)…čtečka s emailem spárovaná pak po připojení k wifi automaticky stáhne vše na “kindlí email” zaslané. Super funkce. Cca před třemi či dvěma lety jsem přesvědčoval člověka od PocketBooku, že takovou funkci lidé žádají a že by ji měl PocketBook zařadit do svých čteček, aby se stal konkurenceschopnější v boji proti tolik v tuzemsku oblíbeným čtečkám Kindle, které tady rozpoutaly ebook boom. Nu letos jsme se dočkali a s novým firmwarem u aktuálních čteček PocketBook i těch starších (PB Touch 622, Touch Lux 623, …) je obdoba k dispozici.

Send to PocketBook

Send to PocketBook

Jedná se o aplikaci dostupnost v nových firmwarech, takže pokud tuto funkci v aplikacích nevidíte, zkuste aktualizovat firmware čtečky.
Pro vytvoření účtu ve službě “Send to PocketBook” je nutné ve čtečce zadat vaši existující emailovou adresu a zvolit heslo pro službu. Nastavení na čtečce probíhá v češtině, byl jsem však zaskočen, že po vyplnění mi sice čtečka napsala, že mi byl na můj email odeslán odkaz na aktivaci služby, nadpis však zněl “Službu nelze aktivovat”. Krom tohoto drobného zmatení však vše probíhalo dobře. Skrz odkaz na aktivaci služby, který vám přijde na váš zadaný email, si na webové stránce (tj. pravděpodobně na počítači) zvolíte svou emailovou adresu ve tvaru něco@pbsync.com. Emailové zprávy k aktivaci a nastavení přes webovou adresu jsou bohužel jen v angličtině, jaou však velmi jednoduché. Pokud absolutně vůbec neumíte anglicky, vemte si k sobě někoho znalejšího nebo použijte on-line překladač od Googlu.

Send-to-PocketBook - zasílání dokumentů do čtečky přes email

Send-to-PocketBook – zasílání dokumentů do čtečky přes email

Stahované dokumenty se ukládají do speciální složky ve čtečce, ale to můžete v případě potřeby změnit. Alespoň ve čtečce PocketBook Ultra, ve které jsem službu testoval, to takto jde.

Pokud vám bude zaslán (nebo si sami zašlete) soubor z emailové adresy, která není na tzv. white listu (seznam povolených emailů), tak vám do emailové schránky použité pro registraci přijde upozornění s odkazem, který slouží pro přidání emailové adresy do seznamu povolených emailových adres (email je opět v angličtině). Nemůže se tak stát, že by vám čtečku někdo zahltil, pokud by znal vaši @pbsync.com adresu. Bohužel velmi pravděpodobně nyní neexistuje administrace (nenašel jsem), adresu již povolenou tak není momentálně možné odstranit, proto ji používejte s rozmyslem. Na druhé straně, když se něco pokazí, vytvoříte si email nový a jede se dál.
Služba Send to PocketBook také nepřijímá soubory ve formátu, který čtečka neumí zpracovat (tj. cokoliv krom podporovaných textových a grafických souborů).
Této funkce se už chytili třeba palmknihy.cz, kde umožňují zakoupenou knihu zaslat takto přes email, nemusíte si ji stahovat do počítače a nahrávat do čtečky přes USB kabel.

Zatím se služba Send to PocketBook ukázala použitelná jako náhrada klasického nahrávání knih přes kabel. Takto již delší dobu funguje Amazon, kdy objednanou knihu vám neumožní stáhnout, ale pošle vám ji automaticky přes email do čtečky.

Aktualizace 27. října 2014: při testování nové čtečky PocketBook Inkpad jsem přišel na to, že jednu sync adresu nemůže používat více čteček. Je to sice malá pravděpodobnost, ale pokud byste měli více čteček, musíte si pro každou adresu zřídit vlastní sync email. To je dle mého zbytečné omezení, na druhé straně se bude týkat jen velmi málo lidí.

Zasílání periodik

Služeb používající Kindle emailové adresy je hodně. Můžete si krom souborů s e-knihami nechat zasílat periodika, tedy e-noviny či e-časopisy. No fajn, mám čtečku PocketBook, která jde teď taky spárovat s emailovou adresou, tak to budu moci taky využívat, ne? Bohužel ne. Všechny služby, co jsem našel, jsou z nějakého nepochopitelného důvodu přesně na míru Kindle čtečkám. Neumožňují zadání jiné adresy než @kindle.com, apod. Svou adresu @pbsync.com do nich nezadáte. Našel jsem pouze dvě české služby, kde šla emailová adresa zadat, ale nic do čtečky nepřišlo. Z toho usuzuji, že tam je nějaký skrytý proces, který email ověřuje, ale nedělá žádné výstupy směrem k uživateli. Mimochodem šlo o iDNES.cz na Kindle a Kindly.cz. Pokud nějakou kompatibilní službu tohoto typu naleznete, podělte se v diskuzi!

Zasílání článků do čtečky PocketBook

Služba zasílání dokumentů přes internet přímo do čtečky má ještě jedno využití. A tam jsem po dlouhém dlouhém dlouhém (…. opravdu dlouhém, važte si toho ;-) hledání našel spolupracující službu. Tinderizer je bookmarklet, což je kousek javascriptového kódu uložený v oblíbených položkách. Vypadá prostě jako položka v záložkách s názvem “Send to my Kindle!”. A co umí? Poslat článek, který právě čtete do čtečky jako soubor *.mobi! Rovnou do čtečky, kde se chová jako e-kniha. Pokud někdo často čte blogy či články na webu, je toto přímo dar z nebes. Už nemusíte “vypalovat” oči u počítače na LCD monitoru, stránku s článkem si jedním klikem označíte Tinderizerem, ten po pár sekundách zařídí vše potřebné – stránku se pokusí očesat (o menu, reklamy, apod.), převede do mobi a zašle na email – tedy rovnou do vaší čtečky, kde si jej kdykoliv a komfortně přečtete. Byť je to další služba dělaná pro Kindle, funguje i pro čtečky PocketBook.

Tinderizer

Aktualizace 11. 10. 2014: dalším doplňkem/rozšířením, tentokráte pouze pro webový prohlížeč Firefox je Push to Kindle, který dělá stejnou službu jako Tinderizer a také umožňuje zasílání na PocketBook adresu.

Lepší než nic

Ano, funkce Send to PocketBook to není zatím(?) úplně dokonalá. Škoda té chybějící administrace a některé komunikace směrem k uživateli v nečeštině. Ale i tak jsem rád, že se ledy hnuly a třeba se časem pohnou ještě více :-) A co vy? Máte nějaké dotazy? Využíváte, našli jste další využití, další spolupracující služby? Podělte se v diskuzi v článku.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

E-book čtečka pro seniory (2. díl) – Jak vybírat?

V prvním dílu tohoto seriálu jsem se snažil vysvětlit výhody, které mohou e-book čtečky přinést seniorům. Pokud se mezi ně již počítáte a hledáte pro sebe e-book čtečku, nebo jste

Hlavní stránka 9 komentářů

Nové uživatelské rozhraní pro čtečku PocketBook Touch Lux 2 zatím v betaverzi

Řekl bych, že šuškandu Chystá se převratná aktualizace FW pro PocketBook Touch Lux 2 můžeme považovat za potvrzenou. Ani po třech měsících od článku nebyla sice “převratná aktualizace” vydána, ale pro

Hlavní stránka 0 komentářů

Slovníky pro e-book čtečku C-Tech Lexis

(Informace ze začátku roku 2018: v aktuálních firmwarech, se kterými se čtečka vyrábí/dodává, není slovník ve čtečce funkční a nejde zprovoznit. Maximálně instalací nějaké externí aplikace – nemám vyzkoušeno. Pokud

14 komentářů

 1. Pavel Poštulka
  Říjen 09, 12:20 Odpovědět

  Já jsem postupoval podle tohoto návodu a funguje to dokonale, administracemi také chybí
  Re: Send-to-PocketBook

  Příspěvekod igrcek2 » 30 led 2014, 00:02
  Tak se mi podařilo rozchodit službu http://sendtoreader.com/. Funguje to tak, že máte v prohlížeči tlačítko Send to reader. Brouzdáte po webu, zaujme Vás nějaká stránka, kliknete na tlačítko a služba Vám stránku odešle zformátovanou (.mobi) do Vaší čtečky. Problémem je, že funguje pouze pro Kindlácké adresy (jako spousta dalších služeb :evil: ). To se ale dá obejít.

  Služba nabízí, že danou zprávu kromě Kindlu také přepošle na Váš další e-mail, což nás právě zajímá. Nastavil jsem tedy nějakou fiktivní kindláckou adresu (pro jistotu jsem dal free verzi aby nikoho nelákalo se v tom šťourat), zaškrtl jsem Instantní doručení a do e-mailové adresy na přeposlání jsem uvedl svou Send-to-PocketBook adresu. Tradá.

  Otázka je, jestli na to časem nepříjdou a účet nezruší (nebo ještě lépe nezruší to pitomé omezení na kindlácké adresy). Ale zatím jsem už pár dokumentů takto úspěšně poslal. Chvíli to trvá, ale visí to podle všeho na pomalosti služby u Pocketbooku, ne na SendToReader.

 2. Pavel Kuchař
  Říjen 29, 03:04 Odpovědět

  Doplněk Push to Kindle je již dostupný na PC pro prohlížeče Chrome, Firefox, Safari a Opera (na MS IE se pracuje), dále na zařízeních Android, Windows Phone, iPhone, iPad a dalších pomocí placenéaplikace (na Androidu za 50Kč) nebo zasláním článku jako přílohy e-mailu na adresu jmeno@pushtokindle.com. Libovolnou webstránku lze rovněž odeslat do čtečky skopírováním její URL adresy do formuláře na adrese http://fivefilters.org/kindle-it/.
  Zdarma je však jen prvních 25 stránek na zkoušku, pak se už musíte stát sponzorem vývojáře :-).

 3. Pavel Kuchař
  Říjen 29, 11:56 Odpovědět

  Zdařilo se mi zprovoznit i Tinderizer. Ten sice nehrozí placením, ale funguje jenom na PC a hlavně – narozdíl od PushToKindle – u některých hodně složitých stránek, kde je text článku vydatně obložen odkazy, komentáři a reklamou (např. Aeroweb.cz), se občas nepodařilo oddělit text článku od balastu a pokus skončil hláškou “Sorry, extracting failed”. Jak jsem ale později zjistil, za nějakou chvíli to už zase jelo normálně, takže příčinou bylo nejspíš momentální přetížení sítě nebo serveru darkhelmetlive.com.

  Navíc, Push to Kindle funguje subjektivně o něco lépe. Například soubory pojmenuje ve formátu “NázevČlánku.epub” oproti “Tinderizer_XY.mobi” a tučně zvýrazňuje i názvy kapitol.

 4. […] službu můžete využívat i pro čtečky Pocketbook, psal jsem o tom na blogu v článku Posílejte si dokumenty a webové stránky do čtečky PocketBook. Pikantností budiž, že tato služba měla v minulosti rovněž menší výpadek funkčnosti. […]

 5. Alny
  Duben 16, 01:34 Odpovědět

  Ahojte, prosím poraďte,

  mám Pocketbook 650 Ultra (FW 5.5) a tento článok ma veľmi potešil. Posielanie www stránky na moj email ja@pbsync.com funguje, aj príjem do čítačky, žiaľ keď chcem článok v čítačke otvoriť, ukážu sa na chvíľu presýpacie hodiny, ale článok sa neotvorí. Prijatý súbor má v čítačke príponu epub. Po skopírovaní do PC mi ho Calibre pekne otvorí, čiže súbor asi výrazne poškodený nie je. Taktiež soft na čítanie epub v čítačke je v poriadku, lebo ostatné epub, napr. originál beletriu dodanú s čítačkou pekne otvára. Chyba sa opakuje, či si to dám poslať z FF, Chromu, Opery – nemá to na výsledok vplyv.

  Stretli ste sa s tým už niekto?
  Nedá sa to otestovať aj cez nejakú inú službu, než Push to Kindle?

  Škoda, že sa nedá nastaviť iný výstupný formát, než epub, napr. mobi alebo pdf. Mám na mysli pri použití “Send to” 1-klikom, nie obchádzkou cez “Save as” s následným pracným kopírovaním súboru do čítačky cez kábel.

  Skúsil som samozrejme na Push to Kindle aj “Save as” – do všetkých 3 ponúkaných formátov, čiže do epub, mobi, pdf a potom ich preniesol káblom do čítačky, žiaľ problém sa zopakoval. Otvorilo mi len mobi a pdf. Pri epub sa na chvíľu znovu objavia presýpacie hodiny, potom zmiznú a nič sa neudeje, súbor sa neotvorí. Ani nebeží v pozadí, v správcovi úloh.

  Vďaka za akúkoľvek radu

  • Alny
   Duben 18, 12:13 Odpovědět

   Asi to bude predsa len chyba FBreader, lebo doinštalovaný CoolReader prečíta všetko, aj to, čo FBreader neotvorí. Navyše som zistil, že FBreader nenačíta a neprečíta ani pár orig. epub, dodaných s čítačkou. Snáď to nový FW porieši.

 6. petr
  Červen 16, 17:49 Odpovědět

  A nenapadlo Vás, že je to dokonalý způsob, jak mít kontrolu nad tím, co si do čtečky cpete?
  Já si raději podržím kabel.
  Petr

  • Tomáš
   Červen 17, 07:38 Odpovědět

   To mi připomíná vtip „To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou.“ :-)

 7. Peto
  Únor 14, 21:30 Odpovědět

  Zdravim, sluzbu na posielanie do citacky pouzivam uz dlhsie a som velmi spokojny. Ako v Kindle tak v Pocketbooku. Jediny problem mam momentalne v Pocketbooku a to ze vcera a dnes sa mi nedari syncnut co som si poslal. Pise mi ze server error. Mate niekto podobny problem?

Komentuj