Čeština pro Amazon Kindle Paperwhite 2

Čeština pro Amazon Kindle Paperwhite 2

Čtečky Kindle od Amazonu jsou skvělé čtečky, pro některé našince však mají drobnou vadu na kráse – nemají české menu. Ke čtečce Kindle koupené ve specializovaném e-shopu aXOs.cz sice dostane zákazník i český tištěný manuál, avšak i to není pro některé neanglicky mluvící uživatele dost, cizích slovíček se prostě nekteří bojí a striktně tak chtějí zařízení s český menu. Často si tak lidé, kteří chtěli pořídit svou první čtečku, rovnou vybrali čtečku, která české menu má, např. čtečky od Pocketbooku, které jsou rovněž velmi kvalitní a krom českého menu nabízí i mnoho jiných výhod. Nicméně neanglicky mluvící příznivci vlajkové lodi od Amazonu, mají nyní po problému. Díky úsilí a umu Davida Šmída je dostupná neoficiální čeština pro čtečku Kindle Paperwhite 2. Pokud nejste v obraze, oficiální čeština není a troufám si napsat, že nikdy nebude.

Čeština pro Kindle Paperwhite 2

Pro jakou čtečku Paperwhite je česká lokalizace určena?

Čeština je určena pro ebook čtečku Amazon Kindle Paperwhite 2. Ta je také označována jako Paperwhite 2013, Paperwhite 2 2014 či All-New Kindle Paperwhite.
Čeština NENÍ pro model z roku 2012, první verzi Paperwhite.
Pokud si nejste jistí, který model Paperwhite vlastně máte, mrkněte na zadní stranu čtečky. Vhodný model má na zadní straně nápis “Amazon”, starší nevhodný model má nápis “Kindle”.

Zadní strana Kindle Paperwhite

Vlevo Kindle Paperwhite (1), vpravo Kindle Paperwhite 2

Aktualizace firmwaru – instalace správné verze FW

Čeština pro PW2 je určena pouze pro verzi firmware (FW) 5.4.2 a 5.4.2.1. Pro jiné verze není určena a na jiné verze raději nezkoušejte češtinu instalovat.
Aktualizace 11. března 2013 – čeština je také ve verzi pro FW 5.4.2.3 – tu stahujte odsud.

Jakou máte ve svém Kindlu verzi firmware, zjistíte takto: z hlavního menu vyvolejte menu (ikonka pod hodinami vpravo nahoře),

Menu KindlePaperwhite 2

Menu vyvoláte stisknutím ikonky pod hodinami.

v menu vyberte “Settings”. Poté znovu vyjeďte menu přes tlačítko pod hodinami. V menu vyberte “Device Info”.

Verze firmware - Kindle Paperwhite

Verze firmware čtečky Kindle Paperwhite 2

Pokud máte starší verzi, než potřebnou, pokračujte aktualizací firmware, tj. takto:

 1. Stáhněte si update 5.4.2.1. (soubor má cca 180MB).
  (Na odkazu výše nemusí jít nutně o nejnovější firmware, nejaktuálnější firmware naleznete na stránce Amazonu dole, hledejte “Download Software Update…” – avšak na nejaktuálnější firmware nemusí být kompatibilní čeština, tak na to pozor)
 2. Připojte čtečku k počítači a stáhnutý soubor “update_kindle_5.4.2.bin” zkopírujte do hlavního adresáře čtečky, tzv. rootu (tj. ne do žádné složky).

  Instalace update firmware do Paperwhite

  Instalační soubory je nutno mít v kořenovém adresáři čtečky.

 3. Odpojte čtečku přes “Bezpečně odebrat hardware…”.

  Odpojení čtečky Kindle z PC

  Před odpojením kabelu bezpečně čtečku odpojte ve Windows

 4. Čtečku nabijte do plna. Nikdy neprovádějte aktualizace či instalace něčeho do čtečky, která nemá plně nabitou baterii.
 5. Čtečku zapněte, vyvolejte menu, z menu vyberte položku “Settings”. Znovu vyjeďte menu a pokud jste aktualizační soubor nahráli do čtečky na správné místo, máte teď v menu možnost kliknout na položku “Update Your Kindle” – učiňte tak.
 6. Čtečka se Vás zeptá, zda chcete povolit aktualizaci, potvrďte.
  Potvrzení aktualizace Paperwhite 2.

  Potvrzení, zda souhlasíte s aktualizací čtečky.

  Aktualizace Kindle Paperwhite 2

  Čtečka Kindle Paperwhite 2 se právě aktualizuje.

  Po několika minutách a “samovolných” restartech se na obrazovce objeví hlavní obrazovka s výpisem dokumentů. Tím je aktualizace dokončena a čtečku můžete běžně používat.

Instalace jailbreaku

Instalace češtiny do čtečky Kindle Paperwhite 2 vyžaduje instalaci jailbreaku. Pokud jej nemáte, dále naleznete návod na jeho instalaci. Co to jailbreak je? Doslova přeloženo je to “vylomení vězení” neboli “útěk z vězení”. Chápejte to tak, že vaše zařízení (zde čtečka PW2) je uvězněna výrobcem. Vy ji potřebujete osvobodit, aby mohla zvládat i něco, co jí výrobce nedovolil. Jailbreak otevře do zařízení vrátka, které pak umožňují instalaci jiných úprav, rozšíření, instalaci neoficiálních aplikací, apod. Instalace jailbreaku není výrobcem schválená operace. Proto ji provádíte na vlastní riziko. Nicméně se nemusíte bát, instalace jailbreaku je bezpečná a v případě potřeby se dá jailbreak odinstalovat.

 1. Stáhněte si soubor s jailbreakem pro Kindle Paperwhite 2 a postupujte podle návodu (v době psaní návodu má zazipovaný soubor název “kindle-5.4-jailbreak.zip”)
 2. Soubor s jailbreakem a příponou ZIP rozbalte do počítače a soubory
  – “bridge.sh”
  – “jb.sh”
  – “Update_jb_$(cd mnt && cd us && sh jb.sh).bin”
  zkopírujte do hlavního adresáře čtečky (do rootu, tj. nikoliv do nějakého adresáře ve čtečce).

  Instalace jailbreaku do Kindle Paperwhite 2

  Instalační soubory jailbreaku je nutno zkopírovat do rootu čtečky.

 3. Bezpečně odeberte čtečku z Windows.
 4. Odpojenou čtečku zapněte a stejně jako to bylo popsáno výše u aktualizace firmwaru, čtečku aktualizujte (tj.  vyvolat menu -> vybrat “Settings”, vyvolat menu -> vybrat “Update Your Kindle” a potom “Yes”). Pokud máte položku “Update Your Kindle” šedivou a nejde vám vybrat, čtečku restartujte (z téhož menu vybrat “Restart”) a zkuste to znovu.
 5. Po instalaci jailbreaku, která trvá krátkou chvíli, se dole na obrazovce objeví nápis “**** JAILBREAK ****”, tím je instalace jailbreaku dokončena.

  Jailbreak Kindle Paperwhite 2

  Úspěšně nainstalovaný JAILBREAK na Kindle Paperwhite 2

Instalace češtiny do Kindle Paperwhite 2

K instalaci češtiny potřebujete mít ve čtečce jailbreak, jehož instalaci jsme probrali výše. Čeština se nainstaluje místo jazyku “britská angličtina”, angličtinu jde nicméně kdykoliv vybrat z menu (tu americkou), stejně jako jakýkoliv jiný jazyk podporovaný výrobcem.

Návod na instalaci češtiny do čtečky Paperwhite 2:

 1. Stáhněte si soubor loc_cz_5.4.2-r3.zip (pokud máte firmware verze 5.4.3 stahujte češtinu odsud) a rozbalte jej do složky v počítači.
 2. Z rozbaleného ZIPového archivu vyberte soubor končící na “_install.bin”, připojte čtečku k počítači USB kabelem a soubor do ní zkopírujte – do rootu čtečky (na úroveň adresářů).
 3. Bezpečně odeberte Kindle z Windows.
 4. Ve čtečce vyberte příkaz pro aktualizaci, přes menu vyberete “Settings”, znovu vyvolejte menu a tam vyberte “Update Your Kindle”. Pokud máte tuto položku šedivou a nejde vám spustit, restartujte čtečku a zkuste to znovu.
 5. Nechte Kindle provést aktualizaci. Trvá to pár minut a na konci se čtečka nastartuje do hlavní obrazovky, menu již bude v češtině.

  cestina_kindle_paperwhite2_screen2

  Kindle Paperwhite 2 s českým menu

cestina_kindle_paperwhite2_screen1cestina_kindle_paperwhite2_screen3 cestina_kindle_paperwhite2_screen4 Obrazovka Kindle Paperwhite 2 s CZ menu Obrazovka Kindle Paperwhite 2 s CZ menu Obrazovka Kindle Paperwhite 2 s CZ menu Obrazovka Kindle Paperwhite 2 s CZ menu Obrazovka Kindle Paperwhite 2 s CZ menu Obrazovka Kindle Paperwhite 2 s CZ menu

Aktualizace firmware čtečky s nainstalovanou češtinou

Se důrazně zakazuje. Instalaci nového firmware na čtečku s instalovanou češtinou může mít následky, které nejsou předem známy. Proto je automatická aktualizace firmware po nainstalování češtiny zakázána. Ruční aktualizaci neprovádějte, dokud češtinu neodstraníte. Jailbreak se nicméně naopak doporučuje ve čtečce zachovat.

České menu v Kindle Paperwhite 2 a další výhody

Po úspěšné instalaci češtiny do čtečky máte nyní nejen české menu, ale přibyl vám ve čtečce český manuál v elektronické podobě a také nyní máte českou softwarovou klávesnici, takže od teď můžete zadávat jakékoliv české slovo včetně diakritiky, což se hodí hlavně při vyhledávání. Klávesnici budete muset vybrat v nastavení.
Jako bonus od autora češtiny máte také zmenšení příliš velkých okrajů, tedy mezeru mezi textem a krajem displeje. Další skvělou vychytávkou je změna překládací služby. Z pro nás nepoužitelného Bingu na Google Translate, který nabídne i překlad do češtiny.

Pokud máte jakýkoliv dotaz k češtině, pokračujte na diskuzi pod článkem na eboocek.cz, kterou sleduje i autor češtiny. Od 4. 6. 2015 pokračujte na diskuzi pod tímto článkem, tu sleduje autor češtiny.

Nákup čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2 s českým menu

Pokud si chcete zakoupit čtečku Amazon Kindle Paperwhite 2 s českým menu, máte možnost ve specializovaném e-shopu aXOs.cz, kde je čeština instalována zdarma.

Pokud už čtečku máte, podívejte se na další tipy a triky pro čtečku Kindle Paperwhite 2.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 3 komentářů

Nový font Literata od Googlu stvořený pro e-knihy

Více než rok trvalo vytvoření nového fontu, který si Google objednal pro svou službu Google Play Books. Nový font měl být dostatečně originální, aby vytvořil jasnou vizuální identitu redesignované aplikace Books, která slouží nejen

Hlavní stránka 0 komentářů

Česká lokalizace pro nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.0 a 4.1.1

V předchozím článku jsem si povzdechl, že Kindle Keyboard je stále jedinou čtečkou od Amazonu, která umí česky. Vězte tedy, že výše uvedené již neplatí. Je tady zbrusu nová čeština

Tipy/Triky/Návody 1 komentář

Nový velký update (5.4.4) pro Kindle Paperwhite I. generace

Amazon uvolnil velký update pro první generaci čtečky Kindle Paperwhite. Té, která přišla na trh v roce 2012, označované tedy jako Paperwhite 2012 nebo Kindle Paperwhite I. generace. Té Paperwhite,

16 komentářů

 1. Jana Doubravová
  Červen 15, 21:02 Odpovědět

  Článek se mi velice líbil. Před týdnem jsem si koupila čtečku Kindle Paperwhite 2. Mrzí mě, že jsem si tento článek nepřečetla dříve. Jednak je s reklamou (nebyla jsem na to upozorněna) a chtěla jsem si čeština doinstalovat. Mám firmware ve verzi 5.4.3.2. Měla jsem už 1. fázi v čtečce nataženou, ale nejde mi to nainstalovat – pole pro Update Your Kindle je šedivé i po restartu. Byla bych Vám vděčna za nějakou dobrou radu. S pozdravem Jana Doubravová

 2. Petr Máchal
  Září 09, 14:35 Odpovědět

  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak do KINDLE PW2 s novým fw 5.4.5.1 dostanu aktuální jailbreak a češtinu?Čtečka je nová a nerad bych ji poškodil.Děkuji za odpověď.

 3. Tomáš
  Září 09, 15:01 Odpovědět

  Dobrý den. Pane Máchale, nezbyde Vám momentálně nic jiného, než downgrade firmware. Tj. nainstalovat nižší verzi FW, na kterou je dostupný jailbreak a čeština.

 4. Claudie
  Prosinec 25, 13:15 Odpovědět

  Dobry den, mam kindle s firmware 5.6.1.0.2, mohu na ni pouzit vas navod na stazeni cestiny? Predem dekuji za odpoved.

  • Tomáš
   Prosinec 25, 20:28 Odpovědět

   Dobrý den. Bohužel nemůžete nainstalovat češtinu, nepůjde to. Není to můj návod, pokud máte dotaz na autora češtiny, musíte jej položit jinde. Odkaz je ke konci článku…

 5. mirka
  Prosinec 30, 14:24 Odpovědět

  Chci se zeptat mame čtečku paperwhithe první generace a teď je strašně pomalá nechtějí se ani otáčet stránky,můžete poradit co s ní,

 6. aLŽBETA
  Březen 31, 09:44 Odpovědět

  Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné si nechat češtinu někde naistalovat v kamenném obchodě, a kolik to stojí. děkuji

 7. dagmar
  Červen 08, 11:00 Odpovědět

  Prosím,jak si zjistím svůj zapomenutý email ke své čtečce kindle. Děkuji

 8. Linda
  Červen 22, 20:36 Odpovědět

  mám verzi 5.6.2.1. . . . . není možné nainstalovat češtinu pro tuto verzi ? Děkuji za odpověď.

 9. Tereza
  Červenec 10, 12:33 Odpovědět

  Ahoj, nejde nějak nainstalovat čeština i pro verzi 5.6.2.1? Předem děkuji

 10. RAPE
  Červenec 08, 17:23 Odpovědět

  Dobrý den,
  mám čtečku kindle paper white 2 2013 s verzí firmware 5.12.2 a nedaří se mi do ní nahrát aktuální SW verzi, která podporuje CZ, prosím o radu.
  Děkuji

Komentuj