Čeština pro Amazon Kindle Paperwhite 2 4GB

Čeština pro Amazon Kindle Paperwhite 2 4GB

Předesílám, že článek je záměrně zjednodušen, aby byl přístupný co nejširšímu okruhu čtenářů. Pokud by někoho zajímaly bližší informace, souvislosti, atd., vyhledá si jinde na internetu… 

Čtečky Kindle nemají české menu od výroby. Počeštění těchto čteček vždy vzniklo na neoficiální fanouškovské bázi. Prostě se našel dostatečně šikovný člověk, který využil šikovnosti jiných lidí a díky tomu má spousta uživatelů čtečku Kindle v češtině. Jakékoliv úpravy se však nelíbí výrobci a aktivně proti nim bojuje – postupným uzavíráním možností úprav, respektive zamezení prolomení (jailbreak) ve firmwarech svých čteček. Bohužel momentálně vyráběné čtečky od Amazonu jsou již všechny ve fázi, kdy pro ně není k dispozici čeština. Kindle 6 Touch, Kindle Voyage a Kindle Paperwhite 2 2014 mají menu jen v angličtině a dalších cizích jazycích (tj. bez češtiny). Nikdo na světě aktuálně neví, jak češtinu nahrát do aktuálních firmwarů zmíněných čteček, které výrobce velmi dobře zabezpečil proti prolomení, které v minulosti zabezpečovaly různé úpravy Kindlů (ať už třeba počeštění, nahrání jiného čtecí aplikace, apod.)

Bohužel momentálně již nelze instalovat češtinu ani na oblíbené čtečky Kindle Papewrhite 2 4GB, které jsou nyní na trhu. V loni to ještě šlo a tak jste mohli češtinu nahrát podle tohoto návodu.
Aktuálně jsou dva scénáře:

 • Vaše nová čtečka Papewhite 2 má firmware 5.6.1 a novější. V takovém případě je to konečná, musíte se smířit s menu v cizí řeči. Firmware nejde ponížit ani nejde nainstalovat prolomení čtečky (jailbreak). Dokud někdo nenajde způsob, jak zabezpečení prolomit, což může být třeba příští týden nebo taky nikdy.
 • Vaše čtečka má firmware 5.4.5 a 5.4.5.1. Ještě se dá setkat na trhu s těmito čtečkami, ale i těm časem odzvoní. Čeština jde instalovat oklikou – nejdříve je nutné nahrát downgrade (tj. starší verzi firmware). Poté jde čeština nainstalovat. Bohužel to není bez problému díky neočekávané chybě firmware. Kvůli této chybě nelze po instalaci češtiny čtečku registrovat u Amazonu. Lze buď čtečku používat neregistrovanou a s českým menu nebo české menu oželet a mít čtečku sice registrovanou, ale v angličtině (bez češtiny). Co registrace přináší za výhody a jestli jí vůbec potřebujete, se dozvíte níže.
 • Třetí možnost je, že máte nižší verze firmware než bylo uvedeno výše. U nově prodávaných čteček toto prakticky nehrozí. Leda byste čtečku kupovali z bazaru nebo od kamaráda, i když i tam těžko říct – čtečky Kindle se umí aktualizovat automaticky po připojení k wi-fi.

Co přináší registrace Kindlu u Amazonu?

Mnoho uživatelů kategoricky registraci (kamkoliv) odmítá. Může to být z principu, neznalosti, nevyužití přidaných funkcí, absencí internetového připojení v místě bydliště, apod. Čtečku Kindle Paperwhite 2 lze samozřejmě používat i bez registrace. Pokud Kindle nebude registrován u výrobce, znamená to následující:

 • Na Kindle nejde zasílat dokumenty přes email (wi-fi), ani pro konverzi, ani jen tak. Knihy lze nahrávat jen USB kabelem.
 • Nejde přes wi-fi stahovat periodika (tzn. e-noviny).
 • Nelze používat cloud od Amazonu.
 • Nejde korektně nakupovat na Amazonu a jiných e-shopech, které e-knihy zasílají rovnou do Kindlu přes email. Zakoupená e-kniha se do čtečky nestáhne přes wi-fi.
 • Nelze ve čtečce vytvářet kolekce (virtuální složky).

Co naopak lze i bez registrace:

 • V podstatě plnohodnotně využívat čtečku k čemu je určena – ke čtení e-knih. Jen e-knihy budete do čtečky muset nahrát postaru – připojit k počítači USB kabelem a knihy nahrát do čtečky z počítače. Tak jak to dělá většina uživatelů ebook čteček.
 • Nebude se zobrazovat reklama (ta se zobrazuje jen u sponzorované verze (tzv. special offers) od momentu, kdy čtečku zaregistrujete).

Koupě nové čtečky Amazon Kindle Paperwhite 2

Ve specializovaném e-shopu aXOs.cz je v této chvíli k dodání čtečka Kindle Paperwhite 2 v těchto verzích:

V době uveřejnění článku jsou verze s českým menu již s výše popsaným omezením (tj. nemožnosti čtečku spárovat s Kindle účtem).
(Paperwhite 2 bez reklam je delší dobu nedostupný a bude pravděpodobně už jen v angličtině – záleží, co pak přijdou za kusy…)

Krom češtiny však existují i jiné důvody, proč koupit čtečku na aXOs.cz – specialista na ebook čtečky. Podpora odborného prodejce, hodnotné bonusy (e-knihy, nabíječka, ochranná fólie na displej), dobré zkušenosti ostatních zákazníků, tzn. bezproblémové a rychlé jednání a dodání.

Koupě “české” čtečky elektronických knih

Chcete zakoupit čtečku knih, ale neumíte anglicky, české menu by Vám výrazně pomohlo a nechcete řešit problémy neoficiální češtiny do Kindlu? Skvělá alternativa ke Kindle Paperwhite 2 je čtečka PocketBook Touch Lux 3. Displeje je taktéž skvělý Carta, navíc má české menu od výroby a bohatou podporu formátů. Doporučuji minimálně pro začátečníky, méně technické typy a dříve narozené :-) Určitě se také mrkněte na “českou” ebook čtečku eReading.cz 4 Touch Light, která má rovněž české menu a např. také podporuje e-výpůjčky. Všechny vyjmenované jsou skvělé čtečky s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Při finální volbě čtečky jde tedy spíše o nastavení vašich preferencí.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Jakou čtečku na Vánoce 2019

Vánoce se blíží mílovým tempem a vy si možná říkáte, že taková čtečka e-knih by mohla být perfektní dárek pro někoho vám blízkého. A máte pravdu, pro knihomola nebo knihomolku

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Chráněno: Anglicko-český slovník pro čtečku C-Tech Lexis

Stručný obsah příspěvku zde není uveden, protože je tento příspěvek chráněn heslem.

Tipy/Triky/Návody 4 komentářů

Aktualizace eReading.cz 4 Touch Light – vylepšete svou čtečku

Pokud máte novou čtečku eReading.cz 4 Touch Light, možná patříte k těm šťastnějším, kteří přišli  na to, že existuje aktualizace firmwaru (zmíněno např. v recenzi na eReading.cz 4 Touch Light),

1 komentář

 1. Daniel
  Leden 22, 19:51 Odpovědět

  Tak mi zrovna dnes přišel Kindle Paperwhite 2 4GB s fw ve verzi 5.4.5.1, ale přesto nic …
  Pro mě to v zásadě nebude problém (kromě těch jiných výhod než je čeština), ale rodina by to uvítala. Snad někdo v dohledné době prolomí i 5.6.1

Komentuj