Čeština pro Kindle Paperwhite 2 i pro Kindle Paperwhite 1

Čeština pro Kindle Paperwhite 2 i pro Kindle Paperwhite 1

Je to tady. To, co se zdálo být nemožné, je skutečností. Paperwhite umí česky. Až do teď bylo na Paperwhitu možné používat jen jazyky podporované výrobcem, to se však od teď změní a čeština je opět první. Nebylo to snadné, ale výsledek stojí za to.

Nově můžete svůj Paperwhite 2 dokonce i poslovenštit!
Slovenský překlad pro vás připravil Andrej Tobola.

Čeština je určena jak pro nový Paperwhite 2 označovaný také jako All-New Paperwhite či Paperwhite (2013), jenž má na zadní straně nápis Amazon, tak i pro starší model známý jako Paperwhite či Paperwhite (2012), jenž má na zadní straně nápis Kindle.

Slovenština je určena jen pro nový Paperwhite 2. Všude, kde je v instrukcích zmíněna čeština, platí postup i pro slovenštinu.

Čeština se do Kindlu nainstaluje namísto britské angličtiny, zůstanou tedy všechny ostatní jazyky, které už v čtečce jsou od výrobce a nebude tak problém přepnout zpátky na americkou angličtinu či jiný jazyk, aniž by bylo nutné cokoliv odinstalovávat.


POZOR ! Pokud máte nejnovější firmware 5.6.1, češtinu žádným způsobem nenainstalujete – není ani možné nainstalovat starší firmware.

Vina padá na hlavu Amazonu, kterému se úpravy čtečky nelíbí a aktivně proti nim bojuje.


 

Ve firmwaru verzí 5.4.5 a 5.4.5.1 (Paperwhite 2) Amazon znemožnil dosavadní způsob jailbreaku (Amazon tak aktivně bojuje proti úpravám Kindlu) – proto pro něj ani neexistuje čeština.

Aby bylo v tomto případě možné jailbreak a češtinu nainstalovat, je třeba nejdříve do čtečky dostat starší firmware 5.4.3.2. Pokud už tento či jiný starší firmware v Kindlu máte, můžete tento krok přeskočit.


POZOR ! Pokud máte nový model Paperwhite 2 se 4 GB paměti, po instalaci staršího firmwaru nepůjde vaše čtečka zaregistrovat u Amazonu (při pokusu o registraci se ukáže chyba „Internal error“ ) !

Jestliže už jste starší firmware nainstalovali, obnovte tovární nastavení a aktualizujte čtečku na nejnovější firmware. Pokud předtím odinstalujete češtinu, čtečka se obvykle po připojení k WiFi aktualizuje sama. Pak bude registrace opět možná.

 

Instalace staršího firmwaru

Nebyl by to Amazon, kdyby i tento dříve jednoduše proveditelný krok záměrně nezkomplikoval. Postup je následující:

 1. Vypněte Wi-Fi (Airplane mode)
 2. Nakopírujete aktualizační soubor firmwaru 5.4.3.2 do kořene vašeho Kindlu (tj. ne do složky documents, ale na její úroveň)
 3. Místo „vysunutí“, „odpojení“ či „bezpečného odstranění“ počkejte několik minut, abyste měli jistotu, že byl celý soubor zapsán do Kindlu
 4. Zatímco je Kindle stále připojen k PC, restartujete ho natvrdo dlouhým (cca 20s) podržením spouštěcího tlačítka
 5. Po startu Kindlu se zahájí instalace firmwaru 5.4.3.2 (kabel již bude možné odpojit)

Po instalaci češtiny budete moci Wi-Fi opět zapnout – pokud byste to udělali dříve, Amazon vám může přes Wi-Fi do Kindlu opět natlačit nejnovější firmware.

 


 

Jako každé rozšíření pro Kindle i čeština vyžaduje předchozí úspěšnou instalaci jailbreaku, tj. malého šikovného skriptu, který se protáhne škvírou do Kindlu a otevře jeho zadní branku. Pokud jailbreak ještě nainstalovaný nemáte, postupujte podle tohoto návodu.

Instalace jailbreaku

 1. Stáhněte si soubor kindle-5.4-jailbreak.zip a rozbalte jeho obsah někam do svého počítače.
 2. Nakopírujte všechny soubory z výše zmíněného ZIP archívu do kořene vašeho Kindlu (tj. ne do složky documents, ale na její úroveň), viz obrázek:Obsah Kindlu po nahrání instalačních souborů jailbreaku
 3. Bezpečně odeberte Kindle z počítače („Bezpečně odebrat“ či „Vysunout“) a odpojte kabel. Pokud nevíte, jak bezpečně odebrat zařízení z počítače, počkejte po nakopírování souborů aspoň tři minuty než odpojíte kabel.
 4. Aktualizujte Kindle (Menu -> Settings, pak znovu tlačítko Menu -> Update Your Kindle).
 5. Pokud je položka menu „Update Your Kindle“ šedivá, restartujte Kindle (Menu -> Settings, Menu -> Restart) a zkuste znovu bod 4.
 6. Po chvíli uvidíte ve spodní části obrazovky nápis **** JAILBREAK **** :Jailbreak hlásí, že je nainstalován
 7. Kindle pro jistotu restartujte (Menu -> Settings, Menu -> Restart).
 8. Hotovo, můžete instalovat češtinu/slovenštinu či jiná rozšíření.

Instalace češtiny (slovenštiny)

 1. Zjistěte si svoji verzi firmwaru (Menu -> Settings, Menu -> Device Info, pole Firmware Version).
  • Pro firmware verze 5.4.2 či 5.4.2.1 stahujte češtinu odsud,
  • pro firmware verze 5.4.3 stahujte češtinu odsud,
  • pro firmware verze 5.4.3.1 či 5.4.3.2 stahujte češtinu odsud, popř. slovenštinu odsud,
  • pro firmware verze 5.4.4 stahujte češtinu odsud,
  • a konečně pro firmware verze 5.4.4.1 či 5.4.4.2 odsud.

  Pokud nainstalujete verzi češtiny, která se nehodí pro vaši verzi firmwaru, čeština nebude fungovat, tj. Kindle bude i nadále komunikovat anglicky.

 2. Stáhněte si soubor loc_cz_5.4.?-r?.zip a rozbalte jeho obsah někam do svého počítače.
 3. Po rozbalení zipu vyberte soubor končící na _install.bin, např. „Update_loc_cz_5.4.2-rc1_install.bin“. Ten nakopírujte přes USB do kořenu Kindlu (tj. tam, kde se nachází i složka documents), viz obrázek:Obsah Kindlu před instalací češtiny
 4. Bezpečně odeberte Kindle z počítače („Bezpečně odebrat“ či „Vysunout“) a odpojte kabel. Pokud nevíte, jak bezpečně odebrat zařízení z počítače, počkejte po nakopírování souborů aspoň tři minuty než odpojíte kabel.
 5. Aktualizujte Kindle (Menu->Settings, pak znovu Menu->Update Your Kindle) a čekejte, než se instalace dokončí:Instalace dokončena
 6. Pokud je položka menu „Update Your Kindle“ šedivá, restartujte Kindle (Menu -> Settings, Menu -> Restart) a zkuste znovu bod 4.

Čeština samozřejmě obsahuje i plně vybavenou českou klávesnici, stačí si ji vybrat v Nastavení a můžete psát česky. Prostě jen podržíte prst na klávese s písmenem bez diakritiky a v nabídce vyberete požadované písmeno, podobně jako v chytrém telefonu:

Diakritika na české klávesnici

 

Dalším vylepšením, které lokalizace přináší, je zmenšení nesmyslně širokých okrajů. Pokud by vám přesto vyhovovaly ty původní, nakopírujte soubor original_margins do složky localization na Kindlu a pak čtečku restartujte.

Podobně je upraven i výběr velikostí písma, který obsahuje trochu užitečnější hodnoty.Tato úprava přináší i možnost zalomení PDF pomocí volby menu „Pouze textové zobrazení“. Pro navrácení původního výběru nakopírujte do složky localization na Kindlu soubor original_fontsizes a čtečku restartujte.

Na co jsem obzvlášť pyšný, je nahrazení původního online překladače Bing, který odmítal překládat do češtiny, překladačem Google Translate:

Google Translate v akci

 

Aktualizace firmwaru na Kindlu s nainstalovanou češtinou může mít nepředvídatelné důsledky, proto jsem do lokalizace zabudoval pojistku, jež by měla aktivně bránit tichým vnuceným aktualizacím ze strany Amazonu.
Ruční aktualizace zůstane funkční, nicméně důrazně před ní varuji. Pokud skutečně chcete svůj Kindle aktualizovat, odinstalujte nejprve češtinu s použitím odinstalačního balíčku (končícího na _uninstall.bin) a aktualizujte firmware.
Jailbreak odinstalovávat nemusíte, naopak doporučuji ho před aktualizací firmwaru zachovat, protože nikdy nevíte, zda půjde na nový firmware opět nainstalovat.

Pokud chcete nainstalovat novou verzi češtiny a ve čtečce již máte starší verzi, není třeba tuto starší verzi odinstalovávat, stačí prostě jen instalovat tu novou.

Pokud budete čtečku s nainstalovanou lokalizací restartovat s připojeným USB kabelem, lokalizace se jednorázově deaktivuje. To je záměrná bezpečnostní pojistka, nejedná se o chybu. Po odpojení kabelu a dalším restartu bude Kindle opět v češtině.

Součástí lokalizace je i uživatelská příručka v češtině. Za poskytnutí českého překladu manuálu, jenž sloužil jako podklad pro tuto příručku, bych rád poděkoval firmě AZ mobil, jmenovitě panu inženýru Pejchovi.

Na překlad jsem naštěstí nebyl sám, velký kus práce odvedl především jeden obětavý člověk, jehož znám pouze pod pseudonymem Ledňák.

Pokud narazíte na jakoukoli chybu nebo budete potřebovat pomoc, neváhejte se ozvat v této diskusi nebo mi napište na email, který najdete v souboru cti-me.txt.

 


 

O autorovi

David Šmíd
David Šmíd 3 Článků

Autor vystudoval MFF UK a v současné době pracuje jako vývojář softwaru pro řízení výrobních linek na bázi Linuxu. Zajímá se i o uživatelské úpravy firmwaru čteček Kindle.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 9 komentářů

Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou

Možná víte o tom, že v USA půjčují e-knihy i knihovny. Přiznám se, že nevím, jak přesně a jak dobře jim to tam funguje, důležité však je, že se zaoceánské

Hlavní stránka 1 komentář

Onyx vyvíjí ebook čtečku s 13,3″ displejem

Ať už ebook čtečku máte nebo o nákupu ebook čtečky teprve uvažujete, asi jste pochytili, že většina z nich má displej o úhlopříčce šest palců (15,24 cm). Už jsem potkal

Novinky 1 komentář

Vyhrajte skin na ebook čtečku!

V dnešní době už jste se skiny určitě setkali…ehm, tak jinak a lépe :-) Určitě jste si již kolem sebe všimli, že někteří lidé svou přenosnou elektroniku přizpůsobují svému uměleckému

3 komentářů

 1. Macek
  Červen 24, 10:51 Odpovědět

  Prosím, jak dostanu překladač do čtečky Paperwhite? I takový ten, kdy čtu jednoduchou anglickou knihu a přeloží mi to třeba větu? Koupila jsem si v USA na ebay čtečku použitou, teď jsem do ní dle Vašeho návodu nainstalovala češtinu(SUPER!!) a ráda bych tam měla slovník nebo překladač. Nejsem registrovaná na Amazonu ani nevím, jestli se budu registrovat. A jsem naprostý IT laik:-). Mám tam sice pořád nějaké výrazy v AJ, tak nevím, jestli se mi to povedlo dobře, ale je to super. Děkuji

 2. Franta
  Prosinec 27, 08:49 Odpovědět

  Dobrý den mám dotaz. Dostal jsem novou čtečku Amazon. Je tam verze SW 5.6.5, chtěl jsem nainstalovat češtinu, ale jak jsem se dočetl v návodu na tento SW nejde čeština instalovat. Prosím o zprávu zda bude čeština dostupná a nebo to nepůjde??
  Děkuji za radu.

Komentuj