Jakou máte čtečku Amazon Kindle?

Jakou máte čtečku Amazon Kindle?

Trošku zvláštní dotaz v nadpisu článku, že? Přeci víte, co jste koupili. Ale nemusí to být tak jednoduché… Značení čteček Kindle americké firmy Amazon kritizuji už dlouho. Různé revize či dokonce následovníci modelů od sebe nejsou výrobcem jednoznačně, výrazně či nijak odlišeny a tak má neznalý člověk ztížené zorientování se mezi modely. V České republice na to prodejci reagují částečným označováním čteček Kindle tak trochu podle sebe. Např. Amazon Kindle Paperwhite 2 4GB ve skutečnosti žádný neexistuje, dle výrobce je to prostě Kindle Paperwhite, i když jde vlastně o druhou revizi druhé verze čtečky, tedy úplně jinou čtečku než původní Paperwhite. Výrobce v tom dělá zmatek a tak se může lehce stát, že se při výběru či prodeji někdy modely zamění, zvláště u obchodů, kde nejsou školení zaměstnanci a čtečku jich většina viděla jen v letáku. Přísahám, že v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky se s tímto nesetkáte :-)

Popisovaná možná záměna se dle zprávy na Facebook profilu Datartu asi ve velké míře stala právě v tomto řetězci specializovaném na spotřební elektroniku. Jistá paní Johana chtěla potěšit svou matku dárkem pod stromeček v podobě čtečky Kindle Paperwhite 2. O čtečkách moc nevěděla, ale vlastně zcela náhodou později po detektivní práci na internetu zjistila, že ve skutečnosti obdržela mnohem levnější čtečku Kindle 6 Touch. Z celého jejího příběhu zatím vyplývá, že zmíněný obchodní řetězec mohl takto prodat opravdu hodně čteček. Nevěřím, že by se jednalo o cílené jednání, ale každopádně se mi při čtení tajil dech a je to pěkný “zlý nepěkná věc”. V době předvánoční spousta lidí koupila tuto čtečku jako dárek pro někoho jiného a lehce se může stát, že toto nedorozumění zůstane neodhaleno. A ti, kteří chybu odhalí, asi taky nepočítali s tím, že je čekají problémy podobného typu.

Pokud také váháte, jako např. Tereza v poradně na Heureka.cz, jakou čtečku Kindle vlastně máte, poradím vám, jak to zjistit.

 • Zjednodušeně 1: čtečka Kindle 6 Touch NEMÁ nasvícení, čtečka Paperwhite 2 nasvícení má. To už poznáte v menu, podle ikonky žárovky – buď ji v horním menu máte nebo nemáte.
 • Zjednodušeně 2: čtečka Kindle 6 Touch má pod displejem nápis “Kindle” plastický (“vyrytý”) a lesklý,  čtečka Paperwhite 2 má nápis Kindle natištěný bílou barvou.
 • Určitě a jasně – jednotlivé verze Kindle jdou rozeznat podle začátků sériového čísla. SN (serial number) naleznete na krabici nebo v menu čtečky (vyvolat menu -> Settings -> Device info). Celou tabulku naleznete např. na Wiki Kindle Serial Numbers a zde přikládám výběr, který se v souvislosti s kauzou může hodit:
Sériové číslo (SN) Označení čtečky Kindle
B023, 9023 Kindle 4 NoTouch Black (2012) neboli Kindle 5
B0C6, 90C6 Kindle Basic (2014) neboli Kindle 6 Touch
B0D4, 90D4 Kindle PaperWhite 2 (WiFi)
B0D5, 90D5
B0D6, 90D6
B0D7, 90D7
B0D8, 90D8
B0F2, 90F2
Kindle PaperWhite 2 (3G + WiFi)
B017, 9017
B05A, 905A
Kindle PaperWhite 2 4GB (WiFi)
B060, 9060
B062, 9062
Kindle PaperWhite 2 4GB (3G + WiFi)
B013 Kindle Voyage (WiFi)
B054 Kindle Voyage (3G + WiFi)

Pokud narazíte na nějaké neshody mezi tím, jakou čtečku jste chtěli (objednali) a jakou jste obdrželi, doporučuji v klidu kontaktovat prodejce s žádostí o jeho vyjádření. Jistě případné chyby nebyly úmyslné a všichni jsme jen lidé, kteří chybují. Pokud chcete příště těmto neshodám předejít, nakupujte u specialistů, kteří svému sortimentu rozumějí.

Mimochodem, pokud již čtečku Kindle Paperwhite 2 máte, podívejte se na velký výběr skvělých pozder pro Kindle Paperwhite 2. Některé speciální kousky jinde neseženete!

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 5 komentářů

CoolReader 3 opět ve čtečkách PocketBook (pro fw 5.x)

CoolReader je softwarová čtečka e-knih dostupná pro více platforem, např. Windows, Linux, Android (Coolreader na Google Play). Nato (nebo možná proto), že je vyvíjená pod GPL licencí a šířená zdarma,

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

E-book čtečka pro seniory (3. díl) – Tipy ke koupi

Otevřeli jste si třetí díl seriálu, který má pomoci s výběrem čtečky elektronických knih pro dříve narozené, např. seniory a důchodce. Předešlé díly si můžete přečíst: E-book čtečka pro seniory

Tipy/Triky/Návody 1 komentář

Čeština pro Amazon Kindle Paperwhite 2 4GB

Předesílám, že článek je záměrně zjednodušen, aby byl přístupný co nejširšímu okruhu čtenářů. Pokud by někoho zajímaly bližší informace, souvislosti, atd., vyhledá si jinde na internetu…  Čtečky Kindle nemají české

10 komentářů

 1. V.
  Leden 04, 22:18 Odpovědět

  Jen pro doplnění modely B05A, 905A mají pokud se nepletu 4GB interní paměti.

  • Tomáš
   Leden 04, 22:26 Odpovědět

   Je tomu tak, díky za upozornění. V článku bylo opraveno.
   Každopádně velikost paměti si může uživatel jednoduše ověřit v menu, nemusí študovat sériové čísla :-)

 2. Jirka
  Leden 06, 12:21 Odpovědět

  jestli se zatim ozval jen jeden člověk, tak je vidět, že dražší čtečky si lidi kupujou jen z frajeřiny, ve skutečnostii ji totiž nepotřebujou a ani nepoznaj. A tak dobře jim tak, joudům blbejm :)))

  • Ebooky.cz
   Leden 09, 09:36 Odpovědět

   Předpokládám, že váš názor byl myšlen pouze jako žert. Nebo v to pevně doufám, protože dražší modely jako Kindle Paperwhite nebo PocketBook Touch Lux 2 si lidé třeba kvůli osvícení displeje, které přináší neskutečné pohodlí pro čtení.

  • Tomáš
   Leden 21, 16:02 Odpovědět

   Dobrý den. Máte rozbitý displej, přesněji řečeno prasklý displej.

 3. Petra
  Leden 22, 09:59 Odpovědět

  Co konkrétně to znamená? Jak je nákladná oprava? Nebo se nevyplatí posílat na opravu? Předem díky.

 4. Věrka
  Prosinec 11, 12:30 Odpovědět

  Dobrý den,
  mám čtečku se sériovým číslem začínajícím na BO24. Název je Kindle 5.6.1.1. Znamená to, že se jedná o Kindle Paperwhite 5? Díky moc za odpověď!

Komentuj