Jakou máte e-book čtečku Amazon Kindle?

Jakou máte e-book čtečku Amazon Kindle?

Toto je článek pro rok 2019, který navazuje na předešlý článek Jakou máte čtečku Kindle? který jsem napsal před čtyřmi roky. To to letí.

K sepsání mě vede velké procento objednávek na pouzdra pro čtečky Kindle, kdy zákazníci zjistí, že objednali pouzdro špatné a chtějí ho poté vrátit či vyměnit. Chápu, že výrobce Amazon nám to nikomu neulehčuje, když neustále pojmenovává nové modely stejně, ale na druhé straně jistotu některých zákazníků bych chtěl mít :-) Opravdu než někde nějaké pouzdro objednáte, zjistěte si pořádně, co máte za typ čtečky a jestli je objednávané pouzdro vhodné. Ušetříte peníze a starosti hlavně sobě. A ano, přiznávám, že i nám prodejcům.

Pokud nejste úplně v obraze, kde může být problém, tak na vysvětlenou. Amazon má aktuálně několik řad svých čteček s E-Ink displejem. Např. základní Kindl, pojmenovaný prostě “Kindle” je již v desáté generaci. Výrobce Amazon se neobtěžuje jej odlišit od ostatních čteček a to ani uvedením roku vydání nebo označením generace. Na stránkách výrobce najdete prostě zase označení “Kindle”, stejně jako v historii u předešlých modelů – s jinými rozměry (a jinou technickou specifikací). A když vydá nový model, chvíli jej označuje jako “All New Kindle” (zcela nový Kindle), abychom je jako rozeznali :-) Označení roku a generace modelu sice najdete, ale úplně někde dole v technické specifikaci, ale kdo tam kouká? Navíc hlavní problém je jinde. Na čtečce samotné nepoznáte, jakou verzi máte, protože to tam prostě není uvedeno. Na těle čtečky uvidíte buď označení Amazon, nebo označení Kindle. Nebo oboje. Nic víc a to je trošku málo.

Protože v ČR nejsme tak, uhm, jak to napsat slušně….tak si “vymýšlíme” pro jednotlivé modely a generace Kindlů, příznačnější označení. Např. Kindle 8, Kindle Paperwhite 4, Kindle Oasis 2, atp. Abychom všichni věděli a lehce si pamatovali, jakou čtečku prodáváme, jakou čtečku máte, jaký potřebujete obal, atd.

Jak poznám, jakou mám čtečku Kindle?

Pokud si nejste jisti, co jste si koupili za “Kindl”, nejste schopni to dohledat (faktura, emailová kopie objednávky) nebo nedůvěřujete prodejci (zní to blbě, ale to už se také stalo u šoupačů krabic), tak verzi čtečky dohledáte podle kódu EAN na krabici a nebo na základě sériového čísla čtečky. Jasně, pokud jste krabici vyhodili, tak zůstává to sériové číslo. Na čtečce samotné jej nehledejte, naleznete jej v menu čtečky (vyvolat menu -> Settings -> Device info).

kindle_seriove_cislo

A pak už jen potřebujete klíč podle čeho rozšifrovat :-) Takže sem s ním – najdete jej v tabulce níže.

Jak možná víte, jsou k dostání různé verze čteček Kindle, např. se liší barvou (často černá, někdy bílá), popř. sponzorovaná vs nesponzorovaná (vysvětlení v článku Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?), popř. velikostí interní paměti (např. 8GB vs 32GB) nebo podle toho, jaké mají možnosti připojení k internetu (wifi vs 3G). V tabulce níže to nerozlišuji, je jedno, zda jde o Paperwhite 4 s reklamami 8GB nebo Paperwhite 4 bez reklam 32GB. Rozměry čteček jsou stejné. A mě v tomto článku jde o to, abyste si mohli vybrat vhodný obal pro svou čtečku, i když nevíte, jakou verzi máte.

Sériové číslo (SN) Označení čtečky Kindle
G090G1
G090G2
G090G4
G090G5
G090G6
G090G7
G090KB
G090KC
G090KE
G090KF
G090LK
G090LL
Kindle Paperwhite 3

POUZDRA ZDE

G000K9
G000KA
Kindle 8 (2017)
G000P8
G000S1
G000SA
G000S2
G000P1
Kindle Oasis 2

POUZDRA ZDE

G000PP
G000T6
G000T1
G000T2
G000T3
G00102
Kindle Paperwhite 4

POUZDRA ZDE

G0910L
G090WH
 Kindle 2019

POUZDRA ZDE

G0011L
G000WQ
G000WN
G000WM
G000WL
 Kindle Oasis 3

POUZDRA ZDE

Pokud již víte, jakého Kindla máte, můžete se podívat, jaké pouzdra Vám umí aktuálně nabídnout:

pouzdra_kw_paperwhite

O autorovi

Tomáš
Tomáš 203 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Knihy (ebooky) 0 komentářů

Nejprodávanější e-knihy v ČR za duben 2017

Které tituly v podobě e-knih byly nejčastěji kupované předešlý měsíc? Přináším žebříček nejprodávanějších e-booků v České republice za měsíc duben. Přidávám i s odkazem do e-knihkupectví a v tabulce najdete i

Ebook čtečky 5 komentářů

Jakou ebook čtečku na Vánoce 2014

Má někdo z vašich blízkých rád četbu a vy jste si řekli, že pod stromeček dotyčné osobě pořídíte čtečku elektronických knih? Skvělý nápad! Že se v tom vůbec nevyznáte a

Hlavní stránka 4 komentáře

Co obnáší a přináší registrace čtečky Kindle

Jak jsem uvedl v článku Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?, tak Amazon své e-book čtečky vyrábí hlavně jako podporu pro prodej svého obsahu, hlavně tedy e-knih. Čtečky Kindle tak umožňují

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj