Jakou máte e-book čtečku Amazon Kindle?

Jakou máte e-book čtečku Amazon Kindle?

Toto je článek pro rok 2019, který navazuje na předešlý článek Jakou máte čtečku Kindle? který jsem napsal před čtyřmi roky. To to letí.

K sepsání mě vede velké procento objednávek na pouzdra pro čtečky Kindle, kdy zákazníci zjistí, že objednali pouzdro špatné a chtějí ho poté vrátit či vyměnit. Chápu, že výrobce Amazon nám to nikomu neulehčuje, když neustále pojmenovává nové modely stejně, ale na druhé straně jistotu některých zákazníků bych chtěl mít :-) Opravdu než někde nějaké pouzdro objednáte, zjistěte si pořádně, co máte za typ čtečky a jestli je objednávané pouzdro vhodné. Ušetříte peníze a starosti hlavně sobě. A ano, přiznávám, že i nám prodejcům.

Pokud nejste úplně v obraze, kde může být problém, tak na vysvětlenou. Amazon má aktuálně několik řad svých čteček s E-Ink displejem. Např. základní Kindl, pojmenovaný prostě “Kindle” je již v desáté generaci. Výrobce Amazon se neobtěžuje jej odlišit od ostatních čteček a to ani uvedením roku vydání nebo označením generace. Na stránkách výrobce najdete prostě zase označení “Kindle”, stejně jako v historii u předešlých modelů – s jinými rozměry (a jinou technickou specifikací). A když vydá nový model, chvíli jej označuje jako “All New Kindle” (zcela nový Kindle), abychom je jako rozeznali :-) Označení roku a generace modelu sice najdete, ale úplně někde dole v technické specifikaci, ale kdo tam kouká? Navíc hlavní problém je jinde. Na čtečce samotné nepoznáte, jakou verzi máte, protože to tam prostě není uvedeno. Na těle čtečky uvidíte buď označení Amazon, nebo označení Kindle. Nebo oboje. Nic víc a to je trošku málo.

Protože v ČR nejsme tak, uhm, jak to napsat slušně….tak si “vymýšlíme” pro jednotlivé modely a generace Kindlů, příznačnější označení. Např. Kindle 8, Kindle Paperwhite 4, Kindle Oasis 2, atp. Abychom všichni věděli a lehce si pamatovali, jakou čtečku prodáváme, jakou čtečku máte, jaký potřebujete obal, atd.

Jak poznám, jakou mám čtečku Kindle?

Pokud si nejste jisti, co jste si koupili za “Kindl”, nejste schopni to dohledat (faktura, emailová kopie objednávky) nebo nedůvěřujete prodejci (zní to blbě, ale to už se také stalo u šoupačů krabic), tak verzi čtečky dohledáte podle kódu EAN na krabici a nebo na základě sériového čísla čtečky. Jasně, pokud jste krabici vyhodili, tak zůstává to sériové číslo. Na čtečce samotné jej nehledejte, naleznete jej v menu čtečky (vyvolat menu -> Settings -> Device info).

kindle_seriove_cislo

A pak už jen potřebujete klíč podle čeho rozšifrovat :-) Takže sem s ním – najdete jej v tabulce níže.

Jak možná víte, jsou k dostání různé verze čteček Kindle, např. se liší barvou (často černá, někdy bílá), popř. sponzorovaná vs nesponzorovaná (vysvětlení v článku Sponzorovanou nebo nesponzorovanou verzi čtečky Kindle?), popř. velikostí interní paměti (např. 8GB vs 32GB) nebo podle toho, jaké mají možnosti připojení k internetu (wifi vs 3G). V tabulce níže to nerozlišuji, je jedno, zda jde o Paperwhite 4 s reklamami 8GB nebo Paperwhite 4 bez reklam 32GB. Rozměry čteček jsou stejné. A mě v tomto článku jde o to, abyste si mohli vybrat vhodný obal pro svou čtečku, i když nevíte, jakou verzi máte.

Sériové číslo (SN) Označení čtečky Kindle
G090G1
G090G2
G090G4
G090G5
G090G6
G090G7
G090KB
G090KC
G090KE
G090KF
G090LK
G090LL
Kindle Paperwhite 3

POUZDRA ZDE

G000K9
G000KA
Kindle 8 (2017)
G000P8
G000S1
G000SA
G000S2
G000P1
Kindle Oasis 2

POUZDRA ZDE

G000PP
G000T6
G000T1
G000T2
G000T3
G00102
Kindle Paperwhite 4

POUZDRA ZDE

G0910L
G090WH
 Kindle 2019

POUZDRA ZDE

G0011L
G000WQ
G000WN
G000WM
G000WL
 Kindle Oasis 3

POUZDRA ZDE

Pokud již víte, jakého Kindla máte, můžete se podívat, jaké pouzdra Vám umí aktuálně nabídnout:

pouzdra_kw_paperwhite

O autorovi

Tomáš
Tomáš 201 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 0 komentářů

Sony končí s ebook čtečkami

Sony oficiálně oznámila, o čem již delší dobu spekulovali všichni ti, kteří sledovali dění okolo ebook čteček (mj. předpovězeno i zde na blogu v únorovém článku o uzavření obchodů Reader

Ebook čtečky 2 komentáře

PocketBook InkPad – bude dobrá?

Pokud hledáte čtečku elektronických knih s displejem na bázi elektronického inkoustu s větší než 6″ úhlopříčkou, v podstatě nemáte na výběr. Pokud seženete, tak buď předražené nepoužitelné barevné čtečky (např.

Novinky 1 komentář

První zkušenosti s 8″ čtečkou Bookeen Cybook Ocean

Do rukou se mi dostala čtečka Bookeen Cybook Ocean, kterou jsem tak mohl alespoň krátce otestovat. Abych se přiznal, nebyl jsem zrovna v očekávání. Čtečka Ocean totiž byla avizována již

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj