Database update… na čtečce Pocketbook Touch Lux 3

Database update… na čtečce Pocketbook Touch Lux 3

Poměrně často se nyní setkávám s problémem “Database update…” u čteček Pocketbook. První zákazníci měli problémy už po Vánocích. Je to problém/neproblém, který vzniká jen za určitých okolností. Ale dá se řešit svépomocí. Pokud takový problém máte, pomůže vám tento článek.

Kdy problém vzniká?

Zachytil jsem jen problémy u čtečky Pocketbook Touch Lux 3. Např. u Inkpadu či Ultry nikdo podobný problém nereportoval.

Problém vzniká za předpokladu, že je ve čtečce nahráno kvantum knih – např. tisíce a je jedno, jestli ve vnitřní paměti nebo na kartě. Jeden zákazník měl ve čtečce třeba i 20 000 e-knih. To je předpoklad, ale problém vzniká až v momentě, kdy uživatel provede aktualizaci čtečky. Např. protože je mu čtečkou sama nabídnuta. Aktualizace firmware proběhne ještě v pořádku, ale po odkliknutí pár obrazovek, se čtečka zasekne na obrazovce “Database update…” s anglickým varováním, že nemáte čtečku vypínat. Nevím přesně, která (či které) verze FW toto dělají, ale momentálně je na stránkách výrobce uveden jako aktuální fw. 5. 12.

Zde je nutno zmínit, že každou e-knihu do čtečky nahranou, si čtečka “osahá” – tzv. indexuje. Při množství několik tisíc, může indexování trvat i několik dnů. Má to drastický dopad na výdrž baterie (než e-knihy doindexuje, velmi rychle se vybíjí a to i když je uspaná), ale probíhalo to dosud skrytě, čtečka šla normálně používat. Např. stejně to dělá i konkurenční čtečka Amazon Kindle Paperwhite 3. Nejde tedy o chybu čtečky nebo firmwaru, že takto dokumenty indexuje, je to jejich vlastnost. Vzhledem k tomu, že s tím v minulosti problémy nebyly, byla tato chyba pravděpodobně zanesena do aktuálního firmware nějakou změnou v “uvítacích” obrazovkách (nastavení času, skenování wi-fi, apod.). Ono možná o chybu ani nejde (jen nelogické chování), čtečka se totiž tváří, že něco dělá (indexuje) a jak jsem již napsal, než by to dodělala, potřebovala by na to při tomto množství e-knih pár dnů. Jenže čekejte pár dnů s nejistým výsledkem, když jste si koupili novou e-book čtečku, že. Já se to rozhodl vyzkoušet, když se mi taková “zaseklá” čtečka dostala do ruky, ale nepodařilo se mi to, po cca 24 hodinách se přestal indikátor animovat a z toho usuzuji, že čtečka už na svém úkolu nepracovala. No nevydržel jsem čtečku držet jako rukojmí a vyřešil to rychleji a jinak, ať se může vrátit majitelce. Předpokládám, že se výrobce postará o nápravu v jedné z dalších aktualizací. Pokud máte takto nepoužitelnou čtečku, vyřešíte to rychleji podle návodu níže.

Jak čtečku opět rozchodit

Řešením je downgradovat čtečku. Upgrade je přechod na novější verzi a downgrade naopak. Určitě by pomohlo čtečku upgradovat, ale to půjde až v momentě, kdy bude dostupný firmware, kde bude chyba odstraněna. Pro některé špatná zpráva je, že budete potřebovat i paměťovou kartu. Jiným způsobem do čtečky aktualizační balíček nedostanete, když je zaseklá a nepřipojí se ani k počítači.

Postup downgrade, vyřešení problému “Database update…”:

  1. Sežeňte si microSDHC kartu. Kupte si ji nebo použijte nějakou, co třeba máte doma, nejpravděpodobněji v chytrém telefonu. Popř. si ji půjčte od někoho z okolí.
  2. Na počítači stáhněte aktualizační balíček. Zde použiji fw 5.7, z důvodu toho, že vím, že to s ním funguje. Je momentálně nejstarší dostupná verze FW.
  3. Po stažení archiv rozbalte a soubor SWUPDATE.BIn nahrejte do paměťové karty. Do tzv. rootu – pokud nevíte, co to znamená, prostě nesmíte soubor nahrát do adresáře. Znovu – nesmíte.
  4. Kartu vložte do čtečky.
  5. Čtečku připojte na nabíječku.
  6. Čtečku mějte vypnutou, stiskněte dvě prostřední tlačítka pod displejem a držte je. To jsou ty tlačítka, kterými se posouvají stránky. K nim ještě zmáčkněte a držte zapínací tlačítko. Cca po sedmi vteřinách držení těchto tří tlačítek, displej párkrát problikne a začne se malým písmem vypisovat text. Už při probliku můžete tlačítka pustit. Pak si jen pár minut počkejte, než čtečka dokončí aktualizaci. Ve verzi 5.7 pak čtečka hned ukáže uvítací obrazovku.
  7. V tu chvíli máte na výběr, ale doporučuji všechny e-knihy ze čtečky smazat, provést upgrade na nejnovější verzi firmware a e-knihy do čtečky znovu nahrát.

Pro e-book čtečku Pocketbook Touch Lux 3 výrobce aktualizuje a vylepšuje firmware aktivně, doslova mi roste před očima, protože často provádím u nově prodaných čteček aktualizaci firmware, tak o tom mám přehled. Bohužel se někde stala chybka, což nepotěší nikoho z nás, ale není třeba na čtečku a vývojáře zanevřít. Jistě vám bude skvělým společníkem i přes tento problémek, který jste podle návodu jistě překonali.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 27 komentářů

Slovníky pro ebook čtečky PocketBook

V článku se dozvíte o slovnících pro čtečky PocketBook, kde je stáhnout, jak nainstalovat a také dostanete pár tipů pro jejich používání. Čtečky elektronických knih PocketBook mají podporu slovníků. Takový

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Chráněno: Anglicko-český slovník pro čtečku C-Tech Lexis

Stručný obsah příspěvku zde není uveden, protože je tento příspěvek chráněn heslem.

Tipy/Triky/Návody 5 komentářů

Zlepšení rychlosti a zpřesnění dotyků u čteček PocketBook Touch Lux 2

PocketBook Touch Lux 2 (626) je bez debat skvělá čtečka elektronických knih. Má bohaté možnosti softwaru, nejlepší kontrast displeje (v rámci E-Ink Pearl displejů) a velmi dobré a homogenní nasvícení

3 komentářů

  1. RT
    Únor 14, 12:01 Odpovědět

    Děkuji za Váš návod, který mi pomohl při problémech s aktualizací (Database update…). Nebýt tohoto článku posílám čtečku knih zbytečně do servisu… :)

  2. Martina
    Červen 08, 10:49 Odpovědět

    Moc děkuji. Váš návod mi moc pomohl a hlavně zachránil moji čtečku. Dokonce jsem ji i reklamovala a jediné co udělali, byla výměna baterie, kterou jsem musela zaplatit, protože na baterii je záruka jen půl roku. Je to sice teprve dva dny, ale baterie drží. Předtím byla do 4 hodiny vybitá.

  3. Lenka
    Květen 29, 05:47 Odpovědět

    Bohužel mám ten samý problém i u PocketBook 627 Touch Lux 4. Je mi 66 let a tyhle věci nedokážu. Musím do servisu, mám strach, že mi také nabídnou baterii. Na displeji je nápis: Aktualizace softwaru přístroje. Nevypínejte přístroj, dokud aktualizace neskončí. A to mám nahráno asi 15 knih maximálně.

Komentuj