Slovníky pro ebook čtečky PocketBook

Slovníky pro ebook čtečky PocketBook

V článku se dozvíte o slovnících pro čtečky PocketBook, kde je stáhnout, jak nainstalovat a také dostanete pár tipů pro jejich používání.

Čtečky elektronických knih PocketBook mají podporu slovníků. Takový slovník jednak funguje samostatně jako aplikace spustitelná z menu. V tomto režimu postupně zadáte na softwarové klávesnici znaky slova, které chcete přeložit. Častěji využíváná je druhá možnost, tou je vyvolání slovníku přímo ze čtené knihy, respektive bubliny s překladem slova, která se zobrazí po označení slova v textu (ať už pohybem kurzoru u nedotykových čteček nebo přímo označením slova na displeji u čteček s dotykovým displejem). Šikovná funkce pro všechny, kteří chtějí číst zahraniční knihy v originále a sem tam potřebují přeložit nějaké to slovíčko.

Jaké jsou druhy slovníků pro ebook čtečky

Slovníky, se kterými se u čteček elektronických knih můžete setkat, jsou dvojího druhu.

 1. Slovníky výkladové – např. anglický výkladový slovník obsahuje databázi slov a jejich výklad v původním jazyce – zde tedy anglickém. Mezi často využívané slouží dost staré slovníky jako Webster´s 1913 Dictionary (u PocketBooku) nebo Oxford Dictionary of English a The New oxford American Dictionary (u čteček Amazon). Slovníky obsahují spoustu výrazů, ale přeci jen kvůli svému stáří neobsahují některé nově používané výrazy. Důvod proč jsou tak používané, je pravděpodobně cena.
 2. Slovníky překladové – výraz v jednom jazyku a jeho ekvivalent v jazyku jiném. Tyto slovníky logicky často bývají oboustranné. Nejvyhledávanějším překladovým slovníkem bude v současné době asi slovník anglicko-český (EN-CZ, EN-CS), potažmo česko-anglický.

Můžete se setkat i s kombinací obou slovníků, což je právě i případ EN-CZ slovníku, který používají některé typy čteček PocketBook. Např. anglicko-český slovník byl založen na anglickém výkladovém slovníku, za nímž byl český překlad slova. Což se mi osobně zdá jako ideální řešení.

Kde sehnat slovníky pro čtečky PocketBook

Funkce slovníku je však jedna věc, bez konkrétních slovníků by byla zbytečná. Slovníky nejsou zrovna levná záležitost a na trhu je tlak na cenu jakékoliv drobné elektroniky, natož ebook čteček, které jsou díky E-Ink displejům často dražší jak tablety. Proto od výroby nejsou často čtečky vybaveny slovníky do češtiny či naopak, jednoduše proto, že výrobce chce mít čtečku co nejlevnější a “atypický” slovník by se nevyplatil.  Slovníky z angličtiny do češtiny jsou vybaveny dražší modely čteček PocketBook. Majitelé TOP modelů i majitelé ostatních čteček od PocketBooku mají následující možnosti, jak získat další slovníky:

 1. Slovník koupit. Peníze jsou jen část problému, bohužel je často problémem neexistence komerčního slovníku. Na oficiálním obchodu pro čtečky PocketBook – http://store.obreey.com/ces/dictionaries – naleznete jen komerční slovníky z pro nás cizích jazyků do jiných cizích jazyků (např. z angličtiny do němčiny, apod.). Češtinu mezi dostupnými slovníky nenajdeme, což je paradox, protože v některých čtečkách PocketBook jsou právě nainstalovány AN-CZ-AN slovníky od ABBYY Lingvo®.
 2. Slovník vytvořit. Stáhnout si nějaký (volně dostupný), např. z www.freelang.net a upravit jej do podoby vhodné pro čtečku PocketBook, např. podle tohoto návodu na serveru MobileRead.
 3. Slovník zdarma stáhnout. Předešlá varianta jistě není pro každého, ale dobrou zprávou je, že uživatelé, kteří si takový slovník vytvořili, nemají problém podělit se o něj s ostatními. Proto mnohdy můžete slovníky dohledat zdarma stažitelné na internetu.

Stáhněte si slovníky pro svou čtečku PocketBook

Slovníky v ebook čtečkách PocketBook používají přípony .dic nebo .pbi a jsou vzájemně kompatibilní mezi jednotlivými modely čteček.
Slovníky tak můžete nahrát do čteček jako např.:

Pro účely tohoto článku jsem využil nejnovější čtečky PocketBook Touch Lux 2 626.

Jak jsem již napsal, slovníky jsou nedostatkové zboží, k jejich získání je třeba hledat na internetu.

Slovníky můžete stáhnout např.:

 • Anglicko-český slovník – ANJ-CZ slovník GNU/FDL s cca 150000 hesly pro elektronické čtečky knih PocketBook. Velikost cca 1,6MB.
 • Slovníky pro PB622 – balíček slovníků (anglicko-český, česko-anglický, česko-německý, německo-český, latinsko-český, anglické výkladové ConciseOxford a WordNet). Přes název jsou použitelné pro všechny ebook čtečky PocketBook. Velikost cca 45MB!

Instalace slovníku do čtečky PocketBook

Instalace slovníků do čteček PocketBook je jednoduchá.

 1. Budete potřebovat, aby se ve vašem souborovém manažeru zobrazovaly skryté soubory a adresáře. Zde je např. návod na zobrazení skrytých souborů v Průzkumníku ve Windows. Zde pro TotalCommander.
 2. Zapněte čtečku.
 3. Čtečku připojte k počítači USB kabelem a na čtečce vyberte “Odkaz PC” (tj. že jí chcete připojit k počítači). Jakmile tak učiníte, počítač čtečku pozná a zpřístupní její vnitřní pamět jako disk.
 4. Pokud máte slovník ve formátu .dic, zkopírujte jej do adresáře “system/dictionaries” ve čtečce. Pokud adresář System ve čtečce nevidíte, znamená to, že máte v počítači zakázáno zobrazení skrytých souborů (viz bod jedna). Pokud máte slovník s příponou .pbi, nahrajte jej do paměti čtečky mezi ostatní knihy (můžete si ve čtečce vytvořit i samostatnou složku).
 5. Odeberte čtečku z počítače přes příkaz Bezpečně odebrat hardware/Vysunout. Poté odpojte i kabel.
 6. Pokud jste nahrávali slovníky s příponou .dic, je dokonáno a slovník teď stačí vybrat jako defaultní, nebo se na něj přepnout v průběhu využívání funkce slovník.
  Pokud jste nahrávali slovník s příponou .pbi, objeví se jako kniha v Posledních událostech. Slovník vyberte (jako byste jej chtěli otevřít jako knihu) a on se do čtečky nainstaluje.

Tipy pro práci se slovníkem ve čtečkách PocketBook

 • Přečtěte si návod ;-) Ten bývá buď v elektronické verzi (v PDF) přímo ve čtečce nebo ke stažení na stránkách výrobce v sekci Podpora.
 • K vyvolání slovníku v knize můžete použít také jakékoliv tlačítko – stačí pro něj v nastavení čtečky nastavit tuto funkci v Mapování kláves (Nastavení -> Mapování kláves).
 • Pokud máte čtečku od výroby plnou slovníku, které nevyužijete, můžete je skrýt (Nastavení -> Jazyk a klávesnice -> Konfigurovat slovníky). Nebudou se vám pak plést při výběru slovníku, pokud jich využíváte několik stále dokola.Slovník lze kdykoliv přepnout na jiný i v otevřené knize. Od výroby nahrané slovníky nelze fyzicky vidět a smazat.
 • Můžete mít nainstalováno klidně několik “stejných” slovníků, např. dva anglicko-české z různých zdrojů, apod.
 • V případě, že slovník nemá pro slovo odpovídající záznam, můžete se pokusit slovo upravit přes softwarovou klávesnici – třeba jde jen o složitější tvar, který slovník nezná, byť zná jeho základní tvar.
 • Pokud chcete mít překryvné okno se slovníkem zobrazeno pořád, je to možné. Jelikož překrývá část textu, budete jej muset přehazovat z dolní na horní stranu a naopak. To se u starších čteček řešilo “trikem” – vybráním slova poblíž okraje okna. V novějších čtečkách od PocketBooku je přímo na okněikona s velkou šipkou, která okno se slovníkem přehodí. Pokud chcete otočit stránku na čtečce s dotykovým displejem, musíte to provést buď přes hardwarové tlačítko pro otočení stránky nebo přes gesto “swipe” – přejet prstem z leva doprava (pro otočení stránky vpřed). Při vyvolaném slovníku totiž ťuknutím naokraj displeje nestránkujete, nýbrž vybíráte slovo.
 • Novější čtečky PocketBook podporují více spuštěných oken najednou. Pokud máte slovník, který úplně nevyhovuje vašim potřebám a nemáte po ruce efektivnější nástroj pro překlad, můžete si ve webovém prohlížeči čtečky najet na http://translate.google.cz a slovíčka si překládat on-line a přepínat mezi okny webového prohlížeče a otevřené knihy. Webový překlad ostatně můžete také použít, pokud jste požadovaný slovník prostě nesehnali ;-) Možnou výhodou tohoto řešení je, že překladač od Googlu překládá slovní spojení a celé věty. Na mém PB626 fungovala korektně jen klasická verze (tj. ne ta pro mobilní zařízení, která automaticky vyjede po zadání webové adresy, musel jsem se přepnout na klasickou – Classic).

Sháníte novou e-book čtečku nebo příslušenství pro tu stávající? Podívejte se ke mě do specializovaného e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky!

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 9 komentářů

Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou

Možná víte o tom, že v USA půjčují e-knihy i knihovny. Přiznám se, že nevím, jak přesně a jak dobře jim to tam funguje, důležité však je, že se zaoceánské

Tipy/Triky/Návody 4 komentářů

Aktualizace eReading.cz 4 Touch Light – vylepšete svou čtečku

Pokud máte novou čtečku eReading.cz 4 Touch Light, možná patříte k těm šťastnějším, kteří přišli  na to, že existuje aktualizace firmwaru (zmíněno např. v recenzi na eReading.cz 4 Touch Light),

Tipy/Triky/Návody 4 komentářů

Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?

Aktualizace 10. 6. 2017 – čtečka popisovaná v článku se již nevyrábí/neprodává, její místo aktuálně zaujala čtečka C-Tech Lexis, viz článek. Pokud hledáte ebook čtečku s E-Ink displejem a funkcí

27 komentářů

 1. Jirka
  Květen 12, 22:04 Odpovědět

  Dobrý den, mám čtečku pocketbook 515 mini a když do ni chci nahrát slovník s formátem .dic podle vašeho návodu nelze mi najít složku “system/dictionaries” i když mám zobrazené skryté soubory. Je nějaká jiná možnost? Děkuji

  • kralikovo
   Květen 31, 18:01 Odpovědět

   Pokud se Vám nezobrazuje složka system, zkuste zadat cestu: “X:\system\dictionaries”

   Za “X” se dosadí písmeno, které přidělil čtečce počítač. Mělo by to fungovat na 100 %…

   Slávek

 2. Tom
  Květen 13, 08:19 Odpovědět

  Pokud vidíte složku “system” a už ne “dictionaries”, zkuste podadresář vytvořit.

 3. Michal
  Květen 23, 10:23 Odpovědět

  Dobrý den,
  podařilo se už někomu zkonvertovat slovník mobi, který má v odkazu Brano na dic? Existuje i nějaká jiná varianta En-Cz slovníku pro pocketbook zároveň i s výslovností v jednom?
  Děkuji

 4. Maa
  Červenec 22, 19:33 Odpovědět

  Sháním slovník cizích slov, který by fungoval jako překladový slovník, prosím o odkaz a předem děkuji!

 5. kamila
  Srpen 05, 21:29 Odpovědět

  Zdravim, mam nastavene zobrazovanie skrytych suborov, no napriek tomu system subor nie je viditelny, skusala som to aj cez TCM, ale vysledok rovnaky, da sa na to ist aj nejak inac?
  dakujem

   • kamila
    Srpen 06, 19:44 Odpovědět

    googlila som a nie som jedina, kto s tym ma problem a nakoniec stacilo do cesty dopisat D:\system a potom uz ukazalo

    • Tomáš
     Srpen 06, 23:06 Odpovědět

     To je pouze nepochopený bod č. 4) “Pokud máte slovník ve formátu .dic, zkopírujte jej do adresáře “system/dictionaries” ve čtečce.”

   • ondrejpouc@seznam.cz
    Listopad 19, 20:52 Odpovědět

    Zdravím, já mám čtečku Base Lux 2 a ve win 10 mám zobrazování skrytých souborů zapnuto a když připojím čtečku k PC, skryté soubory typu system ani dictionaries mi to nezobrazuje. Jen soubory Photo a Sendpoc

    • kralikovo
     Květen 31, 18:02 Odpovědět

     Pokud se Vám nezobrazuje složka system, zkuste zadat cestu: “X:\system\dictionaries”

     Za “X” se dosadí písmeno, které přidělil čtečce počítač. Mělo by to fungovat na 100 %…

     Slávek

 6. […] Do čteček PocketBook je k dispozici poměrně velké množství nekomerčních slovníků, které byly vytvořeny fanoušky a jsou dostupné na internetu zdarma. Jsou většinou dostupné v obou směrech, např. z němčiny do češtiny a z češtiny do němčiny. Bližší informace získáte v článku Slovníky pro ebook čtečky PocketBook. […]

 7. […] Mezi oblíbenou funkci patří slovníky. Sense má mj. od výroby nahrán slovník ABBYY Lingvo KD z angličtiny do češtiny (EN-CS). V rozečtené e-knize stačí chvíli podržet prst na slovu a po vyjetí menu aktivovat funkci slovníku. Přes část displeje vyjede bublina s výkladem slova. Další slovníky (z nebo do češtiny) nejde sice koupit, ale to řeší šikovní uživatelé a internet. Více v článku Slovníky pro ebook čtečky PocketBook. […]

 8. Danka
  Listopad 19, 00:02 Odpovědět

  Zdravím a moc děkuji za tento článek, konečně mám ve čtečce slovníky, které jsem potřebovala…super!

 9. morfeus
  Prosinec 27, 14:39 Odpovědět

  Dobry den,
  potreboval by som poradit v suvislosti so slovnikmi. Existuje Ebook citacka, kde mozem vyznacit trebars prstom (tahanim prsta po slovach alebo nejak inak) nielen jedno slovo , ale 2 alebo viac slov? Proste existuje moznost vyznacit v citanom texte aj vyraz?. Napriklad si citam knizku v anglictine. Natrafim na vyraz “make a break for it”, co znamena “dat sa na utek”. Ak prelozim kazde slovo zvlast, urcite sa nikdy nedopracujem k pravemu vyznamu slovneho spojenia. Ak vsak vyznacim v texte cely vyraz a vyvolam slovnik, pravy vyznam by sa mal objavit. Dakujem Vam pekne vopred za odpoved.

 10. Renata
  Leden 27, 17:19 Odpovědět

  Mám nainstalovaný super anglicko-český slovník na tabletu. Je to aplikace, je ve formátu .dic, ale nedokážu jí dostat do čtečky, bohužel nejsem moc zdatná v těchto věcech. Jde takový slovník vůbec nějak do čtečky nahrát? Jestli ano, prosím o radu jak.
  Děkuji

 11. uzana13
  Červenec 27, 13:16 Odpovědět

  …citam, ze viaceri ste mali problem najst v citacke zlozku system/dictionaries, ja mam ten isty problem, napriek tomu, ze zobrazenie skrytych priecinkov mam nastavene…prosim o radu ..potrebujem si tam nainstalovat slovnik medzi dictonaries a uz sa s tym trapim pol dna..dik

  • kralikovo
   Květen 31, 18:02 Odpovědět

   Pokud se Vám nezobrazuje složka system, zkuste zadat cestu: “X:\system\dictionaries”

   Za “X” se dosadí písmeno, které přidělil čtečce počítač. Mělo by to fungovat na 100 %…

   Slávek

 12. Hery
  Prosinec 29, 18:07 Odpovědět

  Pro ty, co nevidí adresář „system/dictionaries“ – je potřeba návíc k bodu 1. ještě změnit nastavení pro “Skrýt chráněné soubory operačního systému (doporučeno)”. Je to v Zobrazení -> Možnosti složky, záložka Zobrazení.

 13. Miloslav Havrda
  Leden 26, 10:28 Odpovědět

  Moc hezký a srozumitelný návod.
  Děkuji, ten první slovník funguje na našem PocketBook 626.

 14. Marty
  Květen 15, 08:38 Odpovědět

  Dobrý den,
  velice Vám děkuji za skvělý “blbuvzdorný” návod. Přestože je 6 let starý. Vše jsem podle něj ve čtečce nastavila a táta má radost (a nemůže se vymlouvat:D ), že může číst anglickou literaturu, která ho bude díky slovníku bavit :)
  Dobrá práce!

Komentuj