Zlepšení rychlosti a zpřesnění dotyků u čteček PocketBook Touch Lux 2

PocketBook Touch Lux 2 (626) je bez debat skvělá čtečka elektronických knih. Má bohaté možnosti softwaru, nejlepší kontrast displeje (v rámci E-Ink Pearl displejů) a velmi dobré a homogenní nasvícení displeje. Jen ta rychlost… Hodilo by se Vám zrychlení otáčení stránek a zpřesnění a zrychlení snímání dotyků? V této chvíli můžete využít dvě možnosti, jak svou čtečku posunout k lepším výkonům.

Nový firmware přináší zrychlení

K dispozici je nový firmware, verze 5.5.720.

Firmware můžete aktualizovat jednoduše. Buď stáhnutím aktualizačního balíčku ze stránek podpory čtečky PocketBook Touch Lux 2 nebo ještě jednodušeji, připojením čtečky k wi-fi a inicializací aktualizace (Nastavení -> Software -> Aktualizace softwaru). Ta mj. slibuje “Increased speed of screen updates while flipping pages in epub format.”, tedy zrychlení otáčení stránek u prohlížení formátu ePub. Další zlepšení a opravy naleznete v Release notes (PDF, anglicky).

PocketBook Touch Lux 2 - aktualizace firmware

PocketBook Touch Lux 2 – aktualizace firmware

Provedení aktualizace by mělo přinést viditelně rychlejší otáčení stránek, jak vidno na videu, kde je porovnání se čtečkou s fw 5.2.352:

Kalibrace obrazovky

Starší Pocketbooky se stylusem (Pro 612, Pro 912) měly přímo v menu kalibraci obrazovky, respektive snímání dotyků. Novější čtečky již toto nemají, teď však Pocketbook přišel s možností, jak kalibraci provést. U některých čteček ke zlepšení nedojde, pokud však máte pochybnosti, že vaše čtečka pracuje 100%, můžete kalibraci vyzkoušet. Dle zahraničních reakcí někteří uživatelé vidí markantní zrychlení práce se čtečkou.

Postup automatické kalibrace:

 • Ověřte, zda máte ve čtečce správnou verzi firmware (Nastavení -> Software -> Verze softwaru). Měli byste mít právě 5.5.xxx, o které se zmiňuji výše. Čísla místo “x” nejsou důležitá, je jedno, jaké je máte. Pokud máte jinou verzi firmware než se začátkem 5.5, nic neinstalujte!
 • Vyčistěte displej (hlavně od prachu a jiných částeček), v průběhu instalace fw proběhne automaticky i kalibrace dotykové vrstvy – nedotýkejte se přitom displeje! Tato kalibrace je automatická, ne jak tomu bylo u starších čteček, kdy uživatel označoval kalibrační body, které se na obrazovce ukazovaly.
 • Stáhněte si tento balíček, rozbalte jej a soubor SWUPDATE.BIN překopírujte do hlavní paměti čtečky do kořenového adresáře (na úroveň adresářů). Je to “podpultovka”, balíček není běžně dostupný na stránkách výrobce. Pokud máte pochybnosti, nenahrávejte. Osobně jsem vyzkoušel a nesetkal jsem se s problémem.
 • U plně nabité čtečky vyberte Nastavení -> Software -> Aktualizace softwaru. Čtečka zjistí, že je v ní k dispozici aktualizační balíček, stačí tedy souhlasit s instalací.
 • Čtečka by měla po několika minutách instalace (včetně kalibrace) zobrazit hlavní obrazovku. Tím je vše dokončeno.
PocketBook Touch Lux 2 - kalibrace displeje

PocketBook Touch Lux 2 – kalibrace displeje

 

Na testované čtečce PocketBook Touch Lux 2 jsem si žádných rozdílů nevšiml, pravděpodobně tedy z toho důvodu, že žádnou kalibraci prostě nepotřebovala.

Co vy, vyzkoušíte? Pokud ano, dejte vědět, co vaše čtečka na to a jaké jsou vaše zkušenosti.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 2 komentářů

Caseable – jedinečná pouzdra pro ebook čtečky

Tak trochu se musím podělit o radost, tak trošku musím upozornit potencionální zákazníky :-) Že můj internetový obchod aXOs.cz – specialista na ebook čtečky je opravdu specializovaný poznáte podle různých

Hlavní stránka 6 komentářů

PocketBook Basic 2 – nová konkurence pro Amazon Kindle 5

Bez velkých famfár uvedl PocketBook na trh novou ebook čtečku, model 614 s názvem PocketBook Basic 2. Jedná se již o třetí generaci čtečky Basic, první modely byly Basic 611, pak

Tipy/Triky/Návody 1 komentář

Český jazykový balíček pro TTS u čteček PocketBook Ultra a Inkpad

“Tak kdy bude?” Poměrně častá otázka. Dvě momentálně vyráběné a nabízené čtečky od PocketBooku mají funkci předčítání textu (TTS – text to speech). Jsou jimi PocketBook Ultra 650 a PocketBook

5 komentářů

 1. catlittle1
  Duben 14, 08:28 Odpovědět

  ne ne, díky, už jsem měla a musela jsem vrátit původní
  šlo mi o kalibraci, pokud by to stálo za to :)
  u firmware zkusím počkat na novější várku, prý se chystá

 2. xlup
  Květen 01, 13:52 Odpovědět

  Funguje to, ctecka je mnohem sviznejsi – mereno okometricky a pocitove. Tohle je ok, jenom mi prijde trosku skoda, ze v udpate o velikosti 170 MB neni nic jineho. Ono to zrychleni je urcite super, ale malicke zklamani ze zadna funkce navic :-) Na druhou stranu, jak vylepsit dokonale?

Komentuj