Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou
Možná víte o tom, že v USA půjčují e-knihy i knihovny. Přiznám se, že nevím, jak přesně a jak dobře jim to tam funguje, důležité však je, že se zaoceánské “novinky” vždy dostanou až k nám. Sice to chvíli trvá, ale dočkáme se. A dočkali jsme se i co se týče půjčování e-knih z knihoven. Tato služba je stále v plenkách, ale nějak se začít musí a můžeme být rádi, že už se začalo.
Jak padlo v recenzi na ebook čtečku eReading.cz 4 Touch Light, tato čtečka výpůjčky e-knih umí. A to hned dvěma způsoby. Předně umí výpůjčky na komerční bázi. Na stránce www.ereading.cz/cs/vypujcky naleznete seznam knih v elektronickém formátu, které si můžete za jednorázový poplatek vypůjčit na 21 dnů (poté nepůjde kniha otevřít). Stačí vám jenom zřídit si zdarma účet a mít vhodné zařízení – buď elektronickou čtečku od eReadingu nebo alespoň Android či iOS aplikaci neboli softwarovou čtečku. Tu můžete nainstalovat na mobil či tablet. A samozřejmě i na ebook čtečku s podporou aplikací Android, na českém trhu zastoupenou např. čtečkou C-Tech Lexis. E-výpůjčkou si knihu zjednodušeně “koupíte” – na omezený čas a za menší cenu. Nefunguje to jako v knihovnách, kde platíte “paušál” respektive směšný členský příspěvek na určité období, např. rok. eReading.cz se však nezastavil u tohoto na české poměry novátorského a zatím ojedinělého obchodního modelu. Naopak se snaží spolupracovat i s klasickými knihovnami. Čím dál tím více knihoven se zapojuje do tohoto projektu a e-výpůjčky nabízí. Přes vaši knihovnu si tak můžete vypůjčit knihu v elektronickém formátu podobně jak si chodíte půjčovat papírové knihy.
Vzhledem k tomu, že i místní knihovna již e-výpůjčky nabízí, oprášil jsem průkazku a rozhodl se, že vám přiblížím, jak to funguje v praxi a co od toho čekat.
- Dobré zpráva je ta, že se neplatí nic navíc. Za cenu běžného členství v knihovně si mohu krom klasických knih půjčovat i ty v elektronickém formátu. Knihovnice po mě chtěla vědět email, který musel být stejný jako email, kterým jsem se hodlal přihlašovat do účtu u eReading.cz. Toto by mělo teoreticky jít nastavit svépomocí přes katalog zmíněný dále, tedy bez osobní návštěvy v knihovně.
- Do knižního katalogu Carmen se dostanu přes webové stránky místní knihovny. Co jsem se díval, mají knihovny postup a požadavky pro výpůjčku e-knih dobře popsány. Např. v táborské nebo opavské knihovně. Do katalogu se přihlásím pomocí čísla průkazky a PINu (část rodného čísla). Pokud jej nevíte nebo nefunguje (jako v mém případě), jednoduše si jej obnovíte přes email.
Dle sdělení pana Liperta z eReading.cz jsou knihy dostupné také v katalozích Portaro a ARL (Ipac) a dalších, již velikostí nepodstatných. Aby to nebylo tak jednoduché, tak výpůjčky umožňují většinou jen novější verze katalogu. S jakým katalogem a jeho verzí se setkáte, tedy záleží na tom, jaký využívá vaše knihovna. Ta moje má Carmen a dostatečně aktuální, dále tedy vycházím ze zkušeností s ní. - Prvotní pohyb v katalogu mi přišel zmatený, měl jsem zprvu problém k e-knihám se dostat, nějak si je vyfiltrovat. To se naštěstí záhy vysvětlilo, když jsem vyhledal pomoc na internetu pomocí strýčka Googla. Myslím, že by filtrování a nabídku mohli tvůrci zvládnout lépe. Přitom jsem zjistil, že moje knihovna nenabízí tolik knih jako jiné z větších měst. Bylo mi řečeno, že z různých důvodů může být seznam e-knih omezen. Obecně a souhrnně z důvodu katalogizace na straně knihoven. Pokud jsem to dobře pochopil, záleží jen na schopnostech dané knihovny, jak moc půjde “štěstí” naproti. Výběr knih nebudu hodnotit, zvlášť když v každé knihovně může být k dispozici něco jiného. Počítejte s tím, že výběr oproti dostupným papírovým knihám bude nesrovnatelně menší, ale i když služba funguje již pár měsíců, je pořád v plenkách a časem je možné očekávat zlepšení. Lehce se ale může stát, že ušetříte už když vás zaujme jedna e-kniha. Např. mnou půjčená Analfabetka, která uměla počítat, se aktuálně prodává za 269 Kč, vypůjčuje za 89 Kč. I menší z částek je vyšší, než členský příspěvek v mojí knihovně. Takže za mě určitě spokojenost :-)
- Potom co si vyberu knihu, která je dostupná v elektronickém formátu, mohu si požádat o půjčení pomocí tlačítka “Elektronické výpůjčky”.
- Čeká mě ještě pár informací a musím souhlasit s podmínkami e-výpůjček: “Lze provést výpůjčku elektronické knihy pomocí služby společnosti eReading.cz, podmínkou je, že máte u této společnosti platnou registraci a uveden stejný mail jako v knihovně. Lze půjčit maximálně dva dokumenty najednou.Výpůjční doba je 21 dní.Dokument lze číst na čtečkách společnosti eReading.cz,nebo v SW čtečce eReading.cz na zařízeních s Android nebo iOS.”
- Poté jsem informován o úspěšném vypůjčení knihy. Zobrazí se mi také, do kdy je výpůjčka platná.
Dále se již musím prokliknout do účtu u eReadingu, kde si mohu výpůjčku stáhnout.
Jednodušší však je připojit se do čtecí aplikace v mobilu/tabletu/čtečce a z tama si e-knihu stáhnout do zařízení. Můžete tak vypůjčenou e-knihu číst bez připojování k počítači, což je spíše taková záložní varianta.
Seznam knihoven, který výpůjčky e-booků podporují, jsem nenašel. Pravděpodobně neexistuje a pokud máte o službu zájem, informujte se, zda ji vaše knihovna podporuje. Koukněte na stránky, zajděte pozdravit knihovnice, napište jim dotaz…
Co se týká čteček elektronických knih, výpůjčky jde využít na čtečkách eReading.cz START 2 a 3 a eReading.cz 4 Touch Light, které mají funkci přímo integrovánu. Popř. můžete zdarma stáhnout aplikaci do čtečky s Androidem, taková jsou např. šestipalcová C-Tech Lexis. Na uzavřených čtečkách, např. od výrobců Kindle, Kobo či PocketBook služba výpůjček nefunguje.
Pokud máte aktivní průkazku do knihovny a alespoň zařízení s Androidem, můžete službu vyzkoušet zdarma. Porozhlédnete se, vyzkoušíte a třeba si časem pořídíte vhodnější zařízení na čtení. Doporučuji pravou ebook čtečku s E-Ink displejem, viz výhody ebook čteček. Pokud do knihovny nechodíte, nevadí, zkuste to i tak. Procházku do knihovny a pár peněz za členský poplatek vás určitě nezruinuje a v nejhorším budete jen chodit čichat ke knihám :-)
Pokud vás zajímají další informace o e-knihách, což takhle si přečíst článek Vyplatí se e-knihy? Aneb srovnání cen knih?
9 komentářů
Pajusk8
Duben 13, 14:48Díky za upozornění na zajímavou službu. Dívala jsem se a nabízí i knihovna, jež mám v místě. Škoda, že se o tom člověk dozví jen náhodou. Do budoucna více knih a menší omezení na konkrétní čtečky.
Petr Melíšek
Duben 14, 11:01Super! Jen houšť a větší kapky.
Jakou čtečku knih na Vánoce 2015? | EbookExpert.cz
Prosinec 14, 07:28[…] Dámy ať se nezlobí, ale základní požadavky pro běžnou ženu budou dva a to české menu a bohatá podpora formátů. Pocketbook Touch Lux 3 jest čtečkou zaslíbenou :-) Je to ideální zlatý střed, kdy moc nepřeplatíte, ale budete mít čisté svědomí, že jste koupili dobrou čtečku za dobrou cenu. Některé ženy by možná daly přednost lehčí, menší a krásnější čtečce Pocketbook Ultra, která se však prodražuje skrze přítomnost fotoaparátu a zvukového výstupu a i vzhledem k hůře kontrastnějšímu displej je méně výhodnější volbou pro čtenářky beletrie. Ale někdy rozhodne design či srdce :-) Ultra je momentálně dostupná ve třech barvách a nejvýhodněji vychází v šedé limitované edici s pouzdrem. Jestliže hledáte něco luxusnějšího, mohu doporučit čtečku Kobo Aura H2O, ze které jsem byl při testování nadšený. Je vodotěsná a displej je z mého pohledu asi nejlepší momentálně na světě. Ale pozor, nesplňuje vytyčené základní požadavky, má anglické menu a zjednodušeně řečeno podporuje jen formát ePub (tedy nejpoužívanější formát pro e-knihy). Co naopak požadavky splňuje a přidává něco navíc, je inkBOOK Obsidian. Do něj můžete ženě nahrát aplikaci eReading.cz, která umožňuje výpůjčky e-knih. […]
cecetka
Leden 29, 19:23Eknihy si pres knihovnu pujcuji jiz od srpna. Je to skvele, nabidka se neustale rozsiruje. 3 tydny na precteni jsou dostacujici. A zatim je to v cene rocniho pausalu, takze super.
Jen skoda, ze eReading lze instalovat jen do ctecek a zarizeni s Android a iOS.
Robert STANISLAV
Únor 03, 19:39zdravím, tak jsem pořídil zěnušce k narozeninám ebook Pocketbook Touch Lux 3 a ouha, ono to ztroskotalo na tom androidu :-( chce knihy z knihoven čr ve formátu .loan
Jakou e-book čtečku? Poláci radí | EbookExpert.cz
Březen 05, 00:25[…] čtecího software, pro rozšíření funkčnosti a pro zlepšení stahování obsahu (Dropbox, půjčování e-knih z knihovny, apod.) Design navozuje luxus Kindle Voyage, potěší kompaktní rozměry, nízká váha, […]
Novinky ze světa e-book čteček #3 | EbookExpert.cz
Březen 16, 00:25[…] Na třetím místě je s 8,39% požadavek na možnost instalace vlastních aplikací. To už je dle mého pochopitelnější a schůdnější požadavek. Do jisté míry to řeší čtečky s Androidem, např. inkBOOK Obsidian nebo zmíněný inkBOOK 8. Čtečky s Androidem sice vesměs nemají napojení na Google Play a některé aplikace pro ně nejsou úplně vhodné či použitelné (spíše vinou autorů oněch programů), ale leccos se dá pořešit. Např. si do čtečky nahrát aplikaci od eReading.cz a mít přístup k levnějším e-knihám (e-výpůjčkám) nebo e-knihám z knihoven (viz článek Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou). […]
Pocketbook Inkpad 2 | EbookExpert.cz
Srpen 14, 00:46[…] Snad kromě čtečky inkBOOK 8, která má Android, takže lze na ní nainstalovat aplikaci pro vypůjčování e-knih z knihoven. To na Pocketbooku […]
Miloslav Mucha
Květen 24, 15:18Prosím jaký operační systém může mít čtečka, abych mohl půjčovat e-hnihy z knihovny.
Prosím o doporučení solidni čtečky která toto podporuje.
Moc děkuji ,jsem senior a věda mi nějak ujiždi,tak se omlouvám za laický dotaz.