Jakou čtečku knih na Vánoce 2015?

Jakou čtečku knih na Vánoce 2015?

Pokud je rok 2016, asi bude lepší přečíst si článek Jakou čtečku knih na Vánoce 2016?

Stejně jako loni, i letos jsem pro vás sepsal menší nákupní seznam :-) Pokud hodláte darovat nebo si koupit čtečku elektronických knih na letošní Vánoce, jste zde správně. Poradím vám, kterou vybrat, aby radost z nového čtecího parťáka byla co největší.

Rada první – Pokud se bavíme o čtečkách elektronických knih, jsou to zařízení s E-Ink displejem. Poznáte je jednoduše, tyto displeje jsou pouze “černobílé”, respektive nejsou barevné. Pokud máte ve výběru něco, co má barevný (LCD) displej, ať už to výrobce nazve čímkoliv, už to není čtečka, ale tablet. Tablet lze také samozřejmě použít pro čtení textu, ale E-Ink displej v pravých čtečkách přináší přirozenější zobrazení, které šetří oči a umožňuje delší výdrž na baterii.

Tablet vs čtečka na denním světle

Čtečka (vpravo) není tablet aneb obrázek za tisíc slov

Rada druhá – Neexistuje něco jako obecně nejlepší čtečka elektronických knih a pokud vám to bude nějaký prodejce tvrdit, prchejte. Stejně jako neexistuje nejlepší auto, někomu bude více vyhovovat sporťák, někdo potřebuje kombíka. Při výběru čtečky je tedy nutno vzít v úvahu hlavně požadavky, které bude nový majitel na čtečku klást. Je nejlepší, když je e-book čtečka vybrána “na tělo”, vybírejte tedy na míru. Byť to možná zní směšně u takového zařízení jako čtečka knih, ale je to tak. Ideální je vycházet z konkrétních požadavků dané osoby, která bude čtečku používat, ale jestli je neznáme, určitě lze alespoň vycházet z různých stereotypů (jako v tomto článku). Výběr vhodné čtečky se často řeší i na fóru.

Rada třetí – nešetřete. Kvalitní čtečky začínají zhruba na ceně kolem dvou tisíc korun – za základní modely! Lepší čtečky elektronických knih, které nabídnou hlavně kontrastnější displej s vyšším rozlišením a šikovné integrované nasvícení, koupíte za cenu lehce přes tři tisíce. Pokud někde uvidíte čtečku výrazně levnější než dva tisíce, je něco špatně. Bude to šunt a vsadím se, že šunt, na který výrobce nezajistil žádnou podporu, nepracuje na odstranění softwarových chyb ze čtečky či dokonce vylepšování jejich funkcí. Nejhorší co můžete udělat je koupit šunt. Jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. S šuntem jsou akorát starosti a nervy a to předpokládám není cílem dárku.

Rada čtvrtá – pokud tomu nerozumíte, opět z důvodů snahy o zabezpečení vaší duševní rovnováhy nenakupujte u posouvačů krabic. To jsou ti prodejci, co prodávají všechno a levně, s nulovou znalostí produktu a bez možnosti rady, s problematickou zárukou, apod. Zjednodušeně to nejsou odborní prodejci. Neporadí vám. Možná vám budou schopni něco nakecat předem, ale jakmile budete mít nějaký problém a budete potřebovat poradit, neporadí. A jelikož čtete tento článek, nějakou radu jste potřebovali a to čtečku zatím ani nemáte ;-)

Rada pátá – nesouvisí přímo s výběrem čtečky, ale jde o trefnou a dobrou radu :-) Jakékoliv zařízení doporučuji před darováním vyzkoušet. U čtečky elektronických knih můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Kupte nějakou pěknou e-knihu a do čtečky ji nahrajte. Obdarovaný či obdarovaná tak budou mít ještě větší radost z dárku a vy si zároveň tak trochu vyzkoušíte, zda soudruzi někde neudělali chybu a čtečka je funkční. Jak se říká, náhoda je blbec.

E-book čtečka pro děti

Abych se přiznal, v dnešní době nemám až tak jasno, co dětem doporučit. Budete pro dítko pravděpodobně chtít něco nerozbitného. Bohužel, taková čtečka neexistuje. Pokud se budete bát rozbití čtečky dítkem, pravděpodobně nebudete chtít příliš investovat a budete poptávat nějaké levné řešení kolem základních dvou tisíc. To je z mého pohledu škoda, protože tyto čtečky nemají integrované nasvícení displeje, které čtečku dost zefektivní. Levné čtečky mají vesměs “velmi základní” rozlišení. Předpokládám, že budete trvat na českém menu, takže možní adepti na čtečku pro dítě jsou: Pocketbook Basic 2 (šedý a bílý), inkBOOK Classic, Bookeen Cybook Muse. Favoritem hodným doporučení je prostřední Classic, který má novější displej poskytující o třídu lepší rozlišení a kontrast.

E-book čtečka pro náctileté

Myslím, že teenageři si již zaslouží koupi “plnohodnotné” e-book čtečky, tedy čtečky s podsvícením displeje. Jelikož předpokládám, že vládnou angličtinou alespoň pasivně, nemusíme se omezovat jen na přístroje s českým menu. Doporučeníhodnými kandidáty jsou: Pocketbook Touch Lux 3 a Amazon Kindle Paperwhite 3. Nemá cenu vymýšlet nic dalšího, vyberte mezi těmito dvěma čtečkami, které mají perfektní poměr cena/výkon. Jejich krátké věcné porovnání najdete v popisu obou čteček u mě v e-shopu, tedy na odkazech v tomto odstavci výše. Pro ty zvídavější a techničtější typy ještě přidejte do výběru čtečku s Androidem, např. inkBOOK Obsidian. Ta poskytuje nadstandardní možnosti přizpůsobení a je otevřenější pro hravou mysl :-)

E-book čtečka pro studenty

Pokud je předpoklad, že váš studentík bude na čtečce jen číst beletrii, vyberte podle odstavce výše. Pokud si myslíte, že by mohl čtečku elektronických knih využít jako studijní pomůcku, bude mantra asi výraz “PDF”. Tento formát je často používán na skripta a jiné studijní materiály. Pro čtečky není PDF obecně moc vhodné, ale se ctí si s ním poradí některé e-book čtečky. Pocketbook Ultra má klasický 6″ displej a jako jediná na trhu nabízí možnost skenování textu (viz recenze), což se může studentům hodit. Nejlépe vychází Pocketbook Ultra limitovaná edice, která je za stejnou cenu jako holá Ultra a má navíc v ceně kryt. Levnější volbou “jen na čtení” je pak ze stejné stáje čtečka Touch Lux 3.
Čtečka 8″ Pocketbook Inkpad má pak výhodu ve větším displeji, na který se vejde více textu a je tedy pohodlnější pro čtení jakýchkoliv PDF a použitelná i na zobrazení naskenovaných PDFek, což 6″ modely nejsou. Megarecenze Inkpadu zde.

E-book čtečka pro seniory

Požadavky jsou jasné: menu v češtině a co nejvíce formátů. Zvětšovat písmo jde na každé čtečce a pojem “jednoduchá obsluha” je takový evergreen, ale raději počítejte s tím, že minimálně v začátcích budete muset být po ruce a vysvětlovat a radit. Jako požadavek bych přidal nasvícení displeje, protože čitelnost bude pro seniory klíčová a nasvícení displeje dokáže v mnoha situacích výrazně pomoci s kontrastem a to i bez ústupku v příjemnosti čtení.

Vypíchl bych dva modely a to Pocketbook Touch Lux 3, který má dobrou cenu a skvělý poměr cena/výkon. Pokud váš senior hůře vidí, zvažte větší investici a to Pocketbook Inkpad, který má větší displej a logicky tedy více místa na více zvětšený text. Při výraznějším zvětšení textu by mohlo být časté otáčení stránek na 6″ čtečce otrava.

E-book čtečka pro běžnou ženy

Dámy ať se nezlobí, ale základní požadavky pro běžnou ženu budou dva a to české menu a bohatá podpora formátů. Pocketbook Touch Lux 3 jest čtečkou zaslíbenou :-) Je to ideální zlatý střed, kdy nepřeplatíte, ale budete mít čisté svědomí, že jste koupili dobrou čtečku za dobrou cenu. Některé ženy by možná daly přednost lehčí, menší a krásnější čtečce Pocketbook Ultra, která se však prodražuje skrze přítomnost fotoaparátu a zvukového výstupu a i vzhledem k méně kontrastnějšímu displeji je méně výhodnější volbou pro čtenářky beletrie. Ale někdy rozhodne design či srdce :-) Ultra je momentálně dostupná ve třech barvách a nejvýhodněji vychází v šedé limitované edici s pouzdrem.

Pocketbook Ultra limitovaná edice

Pocketbook Ultra limitovaná edice

Jestliže hledáte něco luxusnějšího, mohu doporučit čtečku Kobo Aura H2O, ze které jsem byl při testování nadšený. Je vodotěsná a displej je z mého pohledu asi nejlepší momentálně na světě. Ale pozor, nesplňuje vytyčené základní požadavky, má anglické menu a zjednodušeně řečeno podporuje jen formát ePub (tedy nejpoužívanější formát pro e-knihy).
Co naopak požadavky splňuje a přidává něco navíc, je inkBOOK Obsidian. Do něj můžete ženě nahrát např. aplikaci eReading.cz, která umožňuje výpůjčky e-knih.

E-book čtečka pro běžného muže

Stejně jako u žen mohu doporučit Pocketbook Touch Lux 3. U mužů s většími zkušenostmi s technikou a alespoň základní znalosti angličtiny, bych se nebál doporučit hlavního rivala zmíněného Pocketbooku, kterým je Amazon Kindle Paperwhite 3. Jejich přímé porovnání naleznete v textu na odkazu. Stejně jako u žen můžete sáhnout po luxusní čtečce Kobo Aura H2O nebo androidovému inkBOOKu Obsidian.

E-book čtečka pro pracanty

A tím nemyslím manuálně pracující, ale lidi, kteří budou čtečku spíše než pro čtení literárních děl používat pro svou práci. V prvé řadě mě napadají advokáti, lékaři, konstruktéři, ale setkal jsem se i s lidmi, kteří si čtečku vybrali pro usnadnění své práce a byli technickou podporou, farářem, hudebníkem, který chtěl zobrazovat noty, atp. Pro zobrazování netypického obsahu jako tabulky, matematické zápisy, nákresy, notový zápis a další “silně strukturovaný” obsah je doporučení jediné – Pocketbook Inpad. Zjednodušeně řečeno jediná dostupná a použitelná 8″ e-book čtečka, která je díky úhlopříčce svého displeje na podobný obsah použitelná.

Srovnání PocketBook Inkpad vs Touch Lux 2 vs Kindle Paperwhite 2

Srovnání dvou 6″ čteček s 8″ modelem

 

Jedinečná pouzdra pro e-book čtečky

Pokud chcete udělat co největší radost, rozhodně se podívejte na pouzdra, která nabízím jako jediný v ČR a to jsou pouzdra Caseable s unikátními designy od různých umělců. Výběr pouzdra s trefným motivem může povýšit radost obdarovaného na novou úroveň. Rovněž u mě zakoupíte anglické pouzdra Lente designs s hravými motivy a pouzdra Tuff-Luv s šikovnou konstrukcí s integrovaným stojánkem a úchytem na ruku.

Pouzdra Caseable

Dodání do Vánoc

Tento článek jsem zveřejnil tak trochu s křížkem po funuse. Věřím, že většina už má čtečku zabalenou a připravenou šoupnout pod stromeček :-) Ale pro ty, kteří řeší nákup na poslední chvíli, mám vzkaz. Na aXOs.cz – specialista na ebook čtečky máte stále možnost objednat čtečky elektronických knih s dodáním do Vánoc. A proč koupit v mém e-shopu? Díky specializaci má nákup u mě v e-shopu mnoho výhod, tož tak ;-)

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 7 komentářů

Pocketbook Ultra – mnohem více než jen čtečka elektronických knih

Tento blog není jen tupým přepisovačem tiskových zpráv, ale tato je napsána velmi hezky, proto nechávám v původním znění. O chystané čtečce PocketBook Ultra jste si mohli přečíst dohady již

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Amazon Kindle Paperwhite 2 – update firmware 5.4.5

Před pár dny vydal Amazon pro čtečku Kindle Paperwhite 2 update firmware. FW s označením 5.4.5 přináší tři nové funkce. Troufám si tvrdit, že tato aktualizace není nijak převratná či zajímavá,

Tipy/Triky/Návody 3 komentářů

Jak vybírat e-book čtečku – rádce s výběrem čtečky elektronických knih (1. část)

Chcete pořídit svou první e-book čtečku a vůbec se v této problematice neorientujete? Nezoufejte, v článku vám poradím podle čeho vybírat, na co se zaměřit a na co si dát

2 komentářů

  1. Alena
    Červenec 07, 09:09 Odpovědět

    Díky za tento článek, ale opravdu nechápu, proč požadavek pro běžnou ženu je menu v češtině. Máte k dispozici nějaké statistické údaje, že české ženy neumí anglicky, zatímco čeští muži ano? Znalost angličtiny považuji za otázku generační, nikoli genderovou. Omlouvám se za tento komentář, ale nadzvedlo mě to ze židle.
    Jinak vás ale chválím, článek mi pomohl se alespoň základně zorientovat.

    • Tomáš
      Červenec 07, 09:27 Odpovědět

      Dobrý den paní Aleno. Zkuste si to přečíst v kontextu a vzít v potaz i text u čtečky “pro muže”. Samozřejmě pokud se zevšeobecňuje, může se nějaký “fakt” někoho dotknout, ale v diskutovaném vycházím ze svých zkušeností. Emailem, telefonicky či osobně jsem poradil či “vyzvěděl” požadavky stovek “běžných lidí” a toto mi z toho vychází. V článku netvrdím, že by to u mužů bylo něco jiného, zkuste si jej přečíst ještě jednou.
      PS. Jde o článek, který má pomoci s výběrem čtečky, každý si z něj může vzít co uzná za vhodné (já požadavky zevšeobecňuji, ale každý z dané skupiny je může mít jiné), ale prosím jen ne nějakou diskuzi nad genderovou otázkou, apod.

Komentuj