PocketBook Ultra – uniklé informace o ebook čtečce s foťákem a OCR!

PocketBook Ultra – uniklé informace o ebook čtečce s foťákem a OCR!

Ukrajinsko-švýcarská firma PocketBook letos zjevně chystá další žně nových čteček. Po uniklých informacích o vodotěsné čtečce PocketBook Aqua, které byly po několika dnech potvrzeny oficiální tiskovou zprávou, zde máme další únik informací. Opět se jedná o další převratnou ebook čtečku. S názvem PocketBook Ultra 650 by měla přijít čtečka, která má jedno prvenství mezi čtečkami od PocketBooku a jedno prvenství celosvětové.

Ebook čtečka PocketBook Ultra 650

Nový displej E-Carta

Zmíněným prvním prvenstvím je displej. Rozlišení displeje by mělo zůstat stejné jako u dosud vlajkové lodi PocketBook Touch Lux 2 (která se prodává teprve od letošního února), tedy 1024 × 758 pixelů, tedy jemné HD rozlišení. Co se však změní zásadně, je použitý typ displeje. Již by se nemělo jednat o displej E-Ink Pearl, který je skvělý, ale už nějakou dobu překonaný. Čtečka Ultra bude mít displej E-Ink Carta, který je novější a kontrastnější. Tento typ displeje poprvé použili u Amazonu u své čtečky Kindle Paperwhite 2 a dosud nebyl použit žádným dalším světovým výrobcem ebook čteček. Každé byť sebemenší zlepšení kontrastu u čteček elektronických knih je vítané. Krom lepšího kontrastu je tento displej vylepšen i co se týče překreslování, je více přirozené (plynulejší, jemnější) a dokonce nevyžaduje, aby byla překreslena celá stránka najednou. 

Displej bude samozřejmě dotykový a s integrovaným nasvícením. Nasvícení bylo viditelně vylepšeno u modelu Lux 2, takže určitě nemusíme mít obavy, že se novinka nebude moci zařadit mezi špičku trhu, co se týče kontrastu displeje.

Fotoaparát s rozpoznáváním textů?

Použití displeje E-Ink Carta je rozhodně krok správným směrem a divím se, že už tento displej nebyl použit u čtečky PocketBook Touch Lux 2 626. Zajímavějším prvenstvím je však integrace fotoaparátu. Pokud si teď myslíte, že jsem padl nahlavu, že na focení přece máte kompakt či zrcadlovku nebo alespoň mobilní telefon, zadržte….software čtečky by měl umožňovat převod vyfocených obrázků na PDF a dokonce by mohlo fungovat i OCR, čili rozpoznávání textů a převoz z obrázku do opravdu textové podoby. Zní to dost neuvěřitelně a přitažené za vlasy, ale…rozpoznávání textů by teoreticky mohlo ve čtečce opravdu být, jelikož PocketBook dlouhodobě spolupracuje s ABBYY a využívá jejich překladové slovníky. Tato společnost však také vyvíjí a nabízí aplikace pro rozpoznávání textů. Tady je menší otazník, jak dobře by rozpoznávání textu fungovalo v češtině. Jak je známo, stejně jako u hlasitého předčítání u PocketBooku 622, je nutná nejen funkce samotná, ale také odpovídající jazykový balíček – pro nás tedy čeština. Tím firma ABBYY disponuje, takže pak by to bylo jen o tom, jak se firmy domluví mezi sebou a zda bude koupě tohoto balíčku pro PocketBook rentabilní.
Čočka fotoaparátu se na fotografiích nachází na zadní straně, u ní nalezneme ještě LED diodu pro přisvícení. Rozlišení a další parametry fotoaparátu nejsou známy.

Uvidíme, zda se dohady o rozpoznávání textu potvrdí a foťák bude “co k čemu”, nebo bude sloužit jen k obyčejnému focení bez napojení na sofistikovanější funkce. V prvním případě by mohlo jít o zajímavou učební pomůcku pro studenty.

Nový design

Čtečky PocketBook jsou si od dob uvedení PocketBooku Lux (622) podobné jako vejce vejci. Toto by novinka mohla změnit. Na dostupných fotografiích je vidět mírně odlišné pojetí designu. Byť jde stále poznat rukopis PocketBooku, jedná se o výraznou změnu. Rámeček kolem displeje je ze tří “vrchních” stran výrazně užší, rohy jsou méně zaoblené. Na přední straně PocketBooku Ultra nejsou patrné žádné tlačítka. Nevypadá to tedy, že by čtečka měla mít čtyři hardwarové tlačítka pod displejem jako dosavadní Touch modely. Nevypadá to ani na membránové tlačítka jako u čtečky Mini, protože na fotografiích nejsou patrné žádné výstupky ani popisky. Zato na zadní straně jsou vidět dvě tlačítka na bocích – na otáčení stránek. Taky si říkáte, jak pohodlně se budou používat? I když někteří uživatelé upřednostňují tlačítka pro stránkování na bocích displeje (jak to má např. čtečka Bookeen Cybook Odyssey FrontLight), umístění těchto tlačítek pod displej dávalo smysl, protože tlačítka šlo pohodlně používat i při otočení čtečky na šířku. Jak se budou ovládat tlačítka po bocích ze zadní strany…velká otázka a nemyslím si, že to bude něco úžasného.

Střeva čtečky nejsou potvrzena, ale předpokládá se, že můžeme čekat minimálně hardware na úrovni posledních modelů (PocketBook Mini, PocketBook Basic Touch, PocketBook Touch Lux 2), tj. 1GHz procesor a 256MB RAM. Měl by se vrátit audio výstup a tedy funkce přehrávání MP3 a hlasitého předčítání (TTS).

Kdy PocketBook Ultra bude a za kolik?

PocketBook Ultra by měl být oficiálně uveden v květnu 2014. Předpokládám, že jak to bývá u firmy PB dobrým zvykem, tak brzy po uvedení se dostane na pulty obchodů a e-shopů specializovaných na ebook čtečky :-) Ceny nejsou známy, odhady se pohybují kolem 149-179 EUR.

Zaujala vás čtečka PocketBook Ultra? Sledujte tedy EbookExpert.cz i nadále!

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Nejprodávanější e-knihy v ČR za srpen 2016

Po pauze přináším žebříček nejprodávanějších e-booků v češtině. Přidávám i s odkazem do e-knihkupectví a v tabulce najdete i ceny platné v době vydání článku, pro vstup na detail e-knihy je

E-book čtečka pro seniory (2. díl) – Jak vybírat?

V prvním dílu tohoto seriálu jsem se snažil vysvětlit výhody, které mohou e-book čtečky přinést seniorům. Pokud se mezi ně již počítáte a hledáte pro sebe e-book čtečku, nebo jste

Ebook čtečky 1 komentář

Jak nainstalovat české předčítání do čtečky C-Tech Lexis

Aktualizace 12/2019: Pokud hledáte čtečku e-knih s E-Ink displejem a možností doinstalovat české předčítání textu, tak pokračujte tudy. Aktualizace 7/2018: do nových čteček Lexis již není možné české předčítání nainstalovat.

5 komentářů

  1. Leonardo
    Březen 08, 18:52 Odpovědět

    Tak jeste kdyby byla levnejsi verze bez fotaku,to by byla bomba! Myslim, ze ty tlacitka zezadu se budou dobre mackat pri drzeni ctecky jednou rukou. Nikoliv vsak v jedne.

  2. Břetislav
    Březen 12, 10:54 Odpovědět

    Leonardo: při držení čtečkou v OBOU RUKOU, ne? :-)

    Myslím, že ty zadní tlačítka pro stránkování by mohli jít dobře mačkat, pokud se čtečka vleze někomu do dlaně. Jinak jsem zvědav, jak to dopadne, v jednom pořadu jsem viděl, že brýle od Googlu to vyfocení textu a následný překlad umí.

Komentuj