Nové uživatelské rozhraní pro čtečky PocketBook

Nové uživatelské rozhraní pro čtečky PocketBook

PocketBook nepředstavuje revoluční novinky jen na poli hardwaru, tj. ve své modelové řadě E-Ink čteček (vodotěsná Aqua, Ultra s foťákem a OCR, 8″ InkPad s nasvícením), ale připravuje také revoluční změnu v uživatelském prostředí svých čteček elektronických knih.

Dle výrobce byly při vývoji nového GUI jasně dané priority – jednoduchost a intuitivnost. Vizuálně je prostředí jednodušší, vzdušnější a v mnoha ohledech minimalistické.
Kompletně přepracováno je vše, změny jsou patrné v hlavním menu, knihovnách i aplikacích pro čtení. Nově jsou na obrazovce hlavního menu velmi zřetelně zobrazeny tři naposled čtené knihy a dále pod nimi poslední nahrané knihy do čtečky. Pokud uživatel potřebuje vidět více knih z dané skupiny, lze oba seznamy posouvat doprava. Díky snížení počtu položek na hlavní obrazovce se komunikace se čtečkou stává mnohem pohodlnější. Vše je přizpůsobeno tomu, k čemu je čtečka primárně určena – ke čtení. Všechny ostatní aplikace se nachází ve dvou kontextových nabídkách, které jsou k dispozici v horní a spodní části pracovní plochy. Ve stavovém řádku se zobrazují všechny „události“ a na ploše v horní části obrazovky jsou „obálkou“ zobrazována oznámení, jako například zprávy služby ReadRate. Pokud je v danou chvíli více oznámení, zobrazí se zároveň jejich počet.
K zásadní změně došlo také v „knihovně“. Každá kniha je zobrazena se zřetelně viditelnou grafikou obálky.  K dispozici je nová možnost klasifikovat typy jednotlivých knih a vytvořit tzv. “police”. Tak si uživatel může například vytvořit polici „detektivky“ do které vloží všechny knihy daného žánru. Od nynějška je vyhledávání knih mnohem jednodušší a pohodlnější a je možné zahrnout do něj různá kritéria, jako například roky vydání nebo autory.
I zobrazení samotných knih je minimalistické. Uživatele při čtení nic nerozptyluje. Uvidí pouze text a čísla stránek. Veškeré další informace, které může v průběhu čtení potřebovat, jsou k dispozici v kontextovém menu. Nabídka nastavení textu má dvě úrovně.
Každou čtečku PocketBook si uživatel může navíc nakonfigurovat podle vlastní volby. Uživatel může podle svých potřeb přidat nebo odstranit některé položky v kontextovém menu.

První PocketBook s novým menu bude PocketBook Ultra. Je pravděpodobné, že další v pořadí bude InkPad a stejně tak se šušká, že se nové uživatelské rozhraní dočká i starší model, momentální TOP čtečka od PocketBooku, Touch Lux 2.

Snímky obrazovky nového uživatelského rozhraní jsou zatím jen v angličtině, ale jistě bude nové menu k dispozici i v češtině i slovenštině, jak je u ebook čteček PocketBook zvykem.

Na nové prostředí se můžete podívat i na videu se čtečkou PocketBook Ultra.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 12 komentářů

Jakou čtečku na Vánoce 2017

Čtečka elektronických knih může být pro spoustu lidí ten nejlepší dárek. Modelů e-čteček sice není na trhu takové velké množství jako např. telefonů, ale přesto asi u většiny “Ježíšků” zůstává otázka

Ebook čtečky 1 komentář

Jak nainstalovat české předčítání do čtečky C-Tech Lexis

Aktualizace 12/2019: Pokud hledáte čtečku e-knih s E-Ink displejem a možností doinstalovat české předčítání textu, tak pokračujte tudy. Aktualizace 7/2018: do nových čteček Lexis již není možné české předčítání nainstalovat.

Hlavní stránka 1 komentář

Nejprodávanější e-knihy v ČR za leden 2016

Po menší pauze přidávám žebříček nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, který zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Hledáte-li k přečtení něco, co frčelo v lednu, můžete se inspirovat :-)

3 komentářů

  1. […] rámečkem kolem displeje, umístění tlačítek pro stránkování na zadní stranu čtečky, nové GUI (uživatelské rozhraní), moderní hardware a velká paměť a hlavně integrace fotoaparátu s […]

  2. Josef Husár
    Květen 12, 06:33 Odpovědět

    Dobrý den, provedl jsem aktualizaci své čtečky PocketBook Toux Lux 2 na nový software, ale bohužel mi nevyhovuje. Neumím se v něm orientovat, neumím najít vnitřní paměť a přidanou paměť a v nich ve složkách seřazené knihy abecedně dle autorů, označení o přečtení a podobné informace, které jsem v předchozím menu uměl lehce najít. Jak se můžu vrátit k předchozí verzi software? Děkuji
    Ing. Josef Husár

Komentuj