Slovníky pro ebook čtečky PocketBook

Slovníky pro ebook čtečky PocketBook

V článku se dozvíte o slovnících pro čtečky PocketBook, kde je stáhnout, jak nainstalovat a také dostanete pár tipů pro jejich používání.

Čtečky elektronických knih PocketBook mají podporu slovníků. Takový slovník jednak funguje samostatně jako aplikace spustitelná z menu. V tomto režimu postupně zadáte na softwarové klávesnici znaky slova, které chcete přeložit. Častěji využíváná je druhá možnost, tou je vyvolání slovníku přímo ze čtené knihy, respektive bubliny s překladem slova, která se zobrazí po označení slova v textu (ať už pohybem kurzoru u nedotykových čteček nebo přímo označením slova na displeji u čteček s dotykovým displejem). Šikovná funkce pro všechny, kteří chtějí číst zahraniční knihy v originále a sem tam potřebují přeložit nějaké to slovíčko.

Jaké jsou druhy slovníků pro ebook čtečky

Slovníky, se kterými se u čteček elektronických knih můžete setkat, jsou dvojího druhu.

 1. Slovníky výkladové – např. anglický výkladový slovník obsahuje databázi slov a jejich výklad v původním jazyce – zde tedy anglickém. Mezi často využívané slouží dost staré slovníky jako Webster´s 1913 Dictionary (u PocketBooku) nebo Oxford Dictionary of English a The New oxford American Dictionary (u čteček Amazon). Slovníky obsahují spoustu výrazů, ale přeci jen kvůli svému stáří neobsahují některé nově používané výrazy. Důvod proč jsou tak používané, je pravděpodobně cena.
 2. Slovníky překladové – výraz v jednom jazyku a jeho ekvivalent v jazyku jiném. Tyto slovníky logicky často bývají oboustranné. Nejvyhledávanějším překladovým slovníkem bude v současné době asi slovník anglicko-český (EN-CZ, EN-CS), potažmo česko-anglický.

Můžete se setkat i s kombinací obou slovníků, což je právě i případ EN-CZ slovníku, který používají některé typy čteček PocketBook. Např. anglicko-český slovník byl založen na anglickém výkladovém slovníku, za nímž byl český překlad slova. Což se mi osobně zdá jako ideální řešení.

Kde sehnat slovníky pro čtečky PocketBook

Funkce slovníku je však jedna věc, bez konkrétních slovníků by byla zbytečná. Slovníky nejsou zrovna levná záležitost a na trhu je tlak na cenu jakékoliv drobné elektroniky, natož ebook čteček, které jsou díky E-Ink displejům často dražší jak tablety. Proto od výroby nejsou často čtečky vybaveny slovníky do češtiny či naopak, jednoduše proto, že výrobce chce mít čtečku co nejlevnější a „atypický“ slovník by se nevyplatil.  Slovníky z angličtiny do češtiny jsou vybaveny dražší modely čteček PocketBook. Majitelé TOP modelů i majitelé ostatních čteček od PocketBooku mají následující možnosti, jak získat další slovníky:

 1. Slovník koupit. Peníze jsou jen část problému, bohužel je často problémem neexistence komerčního slovníku. Na oficiálním obchodu pro čtečky PocketBook – http://store.obreey.com/ces/dictionaries – naleznete jen komerční slovníky z pro nás cizích jazyků do jiných cizích jazyků (např. z angličtiny do němčiny, apod.). Češtinu mezi dostupnými slovníky nenajdeme, což je paradox, protože v některých čtečkách PocketBook jsou právě nainstalovány AN-CZ-AN slovníky od ABBYY Lingvo®.
 2. Slovník vytvořit. Stáhnout si nějaký (volně dostupný), např. z www.freelang.net a upravit jej do podoby vhodné pro čtečku PocketBook, např. podle tohoto návodu na serveru MobileRead.
 3. Slovník zdarma stáhnout. Předešlá varianta jistě není pro každého, ale dobrou zprávou je, že uživatelé, kteří si takový slovník vytvořili, nemají problém podělit se o něj s ostatními. Proto mnohdy můžete slovníky dohledat zdarma stažitelné na internetu.

Stáhněte si slovníky pro svou čtečku PocketBook

Slovníky v ebook čtečkách PocketBook používají přípony .dic nebo .pbi a jsou vzájemně kompatibilní mezi jednotlivými modely čteček.
Slovníky tak můžete nahrát do čteček jako např.:

Pro účely tohoto článku jsem využil nejnovější čtečky PocketBook Touch Lux 2 626.

Jak jsem již napsal, slovníky jsou nedostatkové zboží, k jejich získání je třeba hledat na internetu.

Slovníky můžete stáhnout např.:

 • Anglicko-český slovník – ANJ-CZ slovník GNU/FDL s cca 150000 hesly pro elektronické čtečky knih PocketBook. Velikost cca 1,6MB.
 • Slovníky pro PB622 – balíček slovníků (anglicko-český, česko-anglický, česko-německý, německo-český, latinsko-český, anglické výkladové ConciseOxford a WordNet). Přes název jsou použitelné pro všechny ebook čtečky PocketBook. Velikost cca 45MB!

Instalace slovníku do čtečky PocketBook

Instalace slovníků do čteček PocketBook je jednoduchá.

 1. Budete potřebovat, aby se ve vašem souborovém manažeru zobrazovaly skryté soubory a adresáře. Zde je např. návod na zobrazení skrytých souborů v Průzkumníku ve Windows. Zde pro TotalCommander.
 2. Zapněte čtečku.
 3. Čtečku připojte k počítači USB kabelem a na čtečce vyberte „Odkaz PC“ (tj. že jí chcete připojit k počítači). Jakmile tak učiníte, počítač čtečku pozná a zpřístupní její vnitřní pamět jako disk.
 4. Pokud máte slovník ve formátu .dic, zkopírujte jej do adresáře „system/dictionaries“ ve čtečce. Pokud adresář System ve čtečce nevidíte, znamená to, že máte v počítači zakázáno zobrazení skrytých souborů (viz bod jedna). Pokud máte slovník s příponou .pbi, nahrajte jej do paměti čtečky mezi ostatní knihy (můžete si ve čtečce vytvořit i samostatnou složku).
 5. Odeberte čtečku z počítače přes příkaz Bezpečně odebrat hardware/Vysunout. Poté odpojte i kabel.
 6. Pokud jste nahrávali slovníky s příponou .dic, je dokonáno a slovník teď stačí vybrat jako defaultní, nebo se na něj přepnout v průběhu využívání funkce slovník.
  Pokud jste nahrávali slovník s příponou .pbi, objeví se jako kniha v Posledních událostech. Slovník vyberte (jako byste jej chtěli otevřít jako knihu) a on se do čtečky nainstaluje.

Tipy pro práci se slovníkem ve čtečkách PocketBook

 • Přečtěte si návod ;-) Ten bývá buď v elektronické verzi (v PDF) přímo ve čtečce nebo ke stažení na stránkách výrobce v sekci Podpora.
 • K vyvolání slovníku v knize můžete použít také jakékoliv tlačítko – stačí pro něj v nastavení čtečky nastavit tuto funkci v Mapování kláves (Nastavení -> Mapování kláves).
 • Pokud máte čtečku od výroby plnou slovníku, které nevyužijete, můžete je skrýt (Nastavení -> Jazyk a klávesnice -> Konfigurovat slovníky). Nebudou se vám pak plést při výběru slovníku, pokud jich využíváte několik stále dokola.Slovník lze kdykoliv přepnout na jiný i v otevřené knize. Od výroby nahrané slovníky nelze fyzicky vidět a smazat.
 • Můžete mít nainstalováno klidně několik „stejných“ slovníků, např. dva anglicko-české z různých zdrojů, apod.
 • V případě, že slovník nemá pro slovo odpovídající záznam, můžete se pokusit slovo upravit přes softwarovou klávesnici – třeba jde jen o složitější tvar, který slovník nezná, byť zná jeho základní tvar.
 • Pokud chcete mít překryvné okno se slovníkem zobrazeno pořád, je to možné. Jelikož překrývá část textu, budete jej muset přehazovat z dolní na horní stranu a naopak. To se u starších čteček řešilo „trikem“ – vybráním slova poblíž okraje okna. V novějších čtečkách od PocketBooku je přímo na okněikona s velkou šipkou, která okno se slovníkem přehodí. Pokud chcete otočit stránku na čtečce s dotykovým displejem, musíte to provést buď přes hardwarové tlačítko pro otočení stránky nebo přes gesto „swipe“ – přejet prstem z leva doprava (pro otočení stránky vpřed). Při vyvolaném slovníku totiž ťuknutím naokraj displeje nestránkujete, nýbrž vybíráte slovo.
 • Novější čtečky PocketBook podporují více spuštěných oken najednou. Pokud máte slovník, který úplně nevyhovuje vašim potřebám a nemáte po ruce efektivnější nástroj pro překlad, můžete si ve webovém prohlížeči čtečky najet na http://translate.google.cz a slovíčka si překládat on-line a přepínat mezi okny webového prohlížeče a otevřené knihy. Webový překlad ostatně můžete také použít, pokud jste požadovaný slovník prostě nesehnali ;-) Možnou výhodou tohoto řešení je, že překladač od Googlu překládá slovní spojení a celé věty. Na mém PB626 fungovala korektně jen klasická verze (tj. ne ta pro mobilní zařízení, která automaticky vyjede po zadání webové adresy, musel jsem se přepnout na klasickou – Classic).

Sháníte novou e-book čtečku nebo příslušenství pro tu stávající? Podívejte se ke mě do specializovaného e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky!

O autorovi

Tomáš
Tomáš 189 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky na trhu ebook čteček

Ebook čtečka s českým předčítáním textu (TTS neboli text-to-speech)?

Aktualizace 10. 6. 2017 – čtečka popisovaná v článku se již nevyrábí/neprodává, její místo aktuálně zaujala čtečka C-Tech Lexis, viz článek. Pokud hledáte ebook čtečku s E-Ink displejem a funkcí

Tipy/Triky/Návody

Nové uživatelské rozhraní pro čtečku PocketBook Touch Lux 2 zatím v betaverzi

Řekl bych, že šuškandu Chystá se převratná aktualizace FW pro PocketBook Touch Lux 2 můžeme považovat za potvrzenou. Ani po třech měsících od článku nebyla sice „převratná aktualizace“ vydána, ale pro

Hlavní stránka

Zlepšení rychlosti a zpřesnění dotyků u čteček PocketBook Touch Lux 2

PocketBook Touch Lux 2 (626) je bez debat skvělá čtečka elektronických knih. Má bohaté možnosti softwaru, nejlepší kontrast displeje (v rámci E-Ink Pearl displejů) a velmi dobré a homogenní nasvícení