E-book čtečka pro seniory (3. díl) – Tipy ke koupi

E-book čtečka pro seniory (3. díl) – Tipy ke koupi

Otevřeli jste si třetí díl seriálu, který má pomoci s výběrem čtečky elektronických knih pro dříve narozené, např. seniory a důchodce.

Předešlé díly si můžete přečíst:

Jak jsem slíbil, v tomto závěrečném dílu poskytnu konkrétní tipy ke koupi e-book čtečky pro ty, kteří pravděpodobně nehoví technice a počítačům, dotykovým displejům, angličtině, apod. A vezmu to podle ceny.

Aktualizace 11. 9. 2018 – článek byl aktualizován na čtečky aktuálně v prodeji.

Levná čtečka – Pocketbook Basic Lux 2

pb616Na to co umí, jde o velmi levnou čtečku od od kvalitního výrobce čteček. Převyšuje rozpočet dvou tisíc korun, kde se “drží” nejlevnější čtečky, ale příplatek je mnohonásobně opodstatněný.
Basic Lux přišel 2 na trh nedávno, ale jedná se snad o sedmou generaci levné čtečky tohoto konceptu. Nejnovější verze má stejně jako předešlá E-Ink Carta displej, tedy co se kontrastu týče, to nejlepší možné. A jak víme z předešlých dílů, dobrý kontrast je u čtečky alfou a omegou a troufnu si říci, že hlavně pro starší uživatele.
Čtečka nemá dotykový displej, ovládá se pouze tlačítky pod displejem. České menu je u čteček Pocketbook samozřejmostí, stejně jako bohatá podpora formátů. Když to všechno sečtu, vychází z toho jednoduchá obsluha.
Další prvenství je použití vyššího rozlišení u čtečky v této cenové kategorii. Rozlišení HD má krásnou jemnost 212ppi, tedy pěkně čitelné písmo. Spokojeni budou všichni, ti méně nároční i nadšeni :-) Ve čtečce je integrováno nasvícení displeje, což umožňuje čtečku používat za jakýchkoliv světelných podmínek, dobře na denním světle, v šeru, i ve tmě. Pocketbook aktuálně již má pouze jeden model bez této technologie. A musím říct, že čtečka bez nasvícení je opruz. Ten se zde nekoná :-)

Tuto levnou čtečku lze zakoupit v černé barvě:

K nákupu na aXOs.cz můžete za symbolickou částku zakoupit ke čtečce rovněž DVD s (i českými) e-knihami.

Alternativa Bookeen Cybook Muse Light je menší, lehčí a funkčně jednodušší.

Skvělá čtečka – Pocketbook Touch Lux 4

pb627Pokud máte rozpočet vyšší a není problém za čtečku vydat cca 3200 Kč, dám do placu dle mého nejlepší čtečku v poměru cena/užitek. Oproti Basic Lux 2 má čtečka Lux 4 dotykový displej, takže veškeré ovládání probíhá přes něj. U některých “příkazů” si lze pomoci hardwarovými tlačítky pod displejem, např. otáček stránky jde bez dotyku na displej.

Čtečku lze zakoupit v klasickém černém provedeních:

K nákupu na aXOs.cz dostanete přístup ke sbírce e-knih a např. i ochrannou fólii na displej.

Alternativa je C-Tech Lexis má stejný displej, ale je vybavena Androidem, což umožňuje doinstalovat aplikace, např. pro půjčování e-knih. Na druhé straně to malinko může komplikovat pochopení obsluhy, alespoň ze začátku.

Výše uvedené čtečky mají displej o úhlopříčce 6″, což je pro běžné uživatele včetně seniorů dostatečné a pohodlné pro čtení beletrie. V souvislosti se stářím mě napadá zhoršení zraku. Pokud by tedy byl na tom se zrakem extrémně hůře než je běžné a potřeboval by písmo rapidně zvětšit, aby jej přečetl, je na zvážení pořídit čtečku s větším displejem, kde se takto velkých písmen vleze více najednou. Takovou čtečkou je Pocketbook Inkpad3. Příplatek za větší displej je však poměrně citelný.

Tak a to je vše. Pokud bych měl doporučit čtečku pro důchodce, byly by to tyto. “A co čtečky Kindle od Amazonu? Každý mi je doporučuje.”, ptáte se? Ty neumí pracovat s mnoha formáty, nemají české menu, atp. Pro běžného staršího člověka jsou tedy nevhodné. Byť jsou to kvalitní čtečky, pro českého důchodce obtížněji použitelné. Je mi líto, že článek možná vypadá jako reklama na Pocketbooky, ale z mých mnohaletých zkušeností s prodejem čteček a nejlepšího vědomí a svědomí, doporučuji pro seniory právě tyto čtečky, které jsou v článku uvedeny. Stejně tak pro tuto cílovou skupinu nevidím důvod připlácet za lepší a dražší čtečky, byť by splňovaly požadavky pro tuto cílovou skupinu, pravděpodobně pro drtivou většinu budou přinášet za příplatek něco, co nevyužijí či neocení.

Bližší informace o zmíněných čtečkách získáte v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky, kde můžete čtečky také objednat s patřičným zákaznickým servisem a mnoha bonusy včetně dopravy po ČR zdarma.
V případě dotazů k výběru čtečky elektronických knih můžete použít formulář pod článkem nebo napsat/zavolat na firemní kontakty. Pokud jste z Ostravy nebo to máte blízko, navštivte mou prodejnu, kde se vám rád budu věnovat.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Bože můj aneb něco pro zasmání(?)

“Bože můj” jsou zhruba myšlenky, které mi šly hlavou, když jsem zhlédl následující video. Původně jsem chtěl prostě video předčasně zavřít, zapomenout a nereagovat na něj. Vždyť je vytvořeno konkurencí

Ebook čtečky 0 komentářů

Jak ne-vybrat čtečku elektronických knih

“Jak vybrat čtečku elektronických knih”…se jmenuje článek na serveru Novinky.cz, který vyšel 1. 10. 2019, ale myslím, že by se měl spíše jmenovat tak, jak název tohoto článku. Jde o

Ebook čtečky 2 komentářů

PocketBook InkPad – bude dobrá?

Pokud hledáte čtečku elektronických knih s displejem na bázi elektronického inkoustu s větší než 6″ úhlopříčkou, v podstatě nemáte na výběr. Pokud seženete, tak buď předražené nepoužitelné barevné čtečky (např.

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj