Jak ne-vybrat čtečku elektronických knih

Jak ne-vybrat čtečku elektronických knih

“Jak vybrat čtečku elektronických knih”…se jmenuje článek na serveru Novinky.cz, který vyšel 1. 10. 2019, ale myslím, že by se měl spíše jmenovat tak, jak název tohoto článku. Jde o “produktový článek”, na konci něhož se dozvíte, že “Tento článek podporuje službu Zboží.cz”. Na propagaci touto formou nevidím nic špatného, spíš naopak. Pokud se ale někdo tváří, že vám pomáhá (orientovat se ve čtečkách, při výběru konkrétní čtečky), v takovém článku by neměly být bludy. Což se tam neděje.

Vyberu ty největší špeky:

 • “Většina modelů navíc umožňuje i poslech audioknih (nebo oblíbené hudby), předčítání knihy”
  Ne, opravdu ne většina. Audio funkce před několika lety ze čteček takřka vymizely, nyní je najdete v lepších modelech. Pokud se budeme bavit o předčítání, tak většinu českých uživatelů bude zajímat předčítání česky psaného textu a taková čtečka na trhu aktuálně již několik měsíců není.
 • “Většina modelů navíc umožňuje … také připojení na internet, bez kterého si většina z nás už nedovede představit nejen již zmíněné cestování”
  Je zbytečné připojení k internetu vůbec zmiňovat, protože v kontextu věty je reálné využití čtečky “na surfování” velmi problematické a jak já říkám – na nouzové použití. Skutečné běžné využití přítomnosti wi-fi ve čtečce je pro aktualizaci firmwaru čtečky a k zasílání obsahu bezdrátově (k tomu nicméně budeme potřebovat jiné zařízení, nejlépe počítač).
 • Autor(ka) dále v textu uvádí pět obrázků relevantních produktů s obrázky a odkazem na propagovanou službu Zboží.cz. OK, ale proč je uvedena zrovna čtečka, kterou už neseženete, to nevím :-) Stejně tak další výběr není moc reprezentativní a moc člověku, který hledá novou čtečku, nepomůže. Odkazovat na starý model Kindle Paperwhite 3 nebo na ne moc oblíbenou čtečku Pocketbook Aqua 2 – rozhodně bych doporučil něco jiného, pokud bych měl vybrat nejzajímavějších pět produktů.
 • Doporučení “Ostatně si můžete vybraný model nejprve „osahat“ v kamenné prodejně a poté najít na internetu, kde se dá koupit čtečka knih levně.” je, nezlobte se, na … no radši to nenapíšu, abych někoho neurazil. Každopádně takhle se prosím opravdu nechovejme. Pokud si už něco potřebujeme osahat, nevyužívejme kamenné prodejny jako nějaký showroom nebo půjčovnu a nechoďme pak hledat levnější nabídku v e-shopech, nebuďme “vyčůránci”.
 • V dalším odstavci opět nalezneme výpis (šesti) produktů, tentokráte tam máme mj. čtečku, která se přestala vyrábět (čti neseženete ji), dvě čtečky, co už autor(ka) uvedl(a) výše, jen v jiné barvě a čtečku, kterou nenabízí ani velcí hráči, ani speciálky na čtečky – proč asi (pokud se necháte podat – tak je to prostě šunt).
  Už se v tomto bloku alespoň objevuje čtečka elektronických knih Pocketbook Touch HD3, kterou považuji za nejlepší univerzální volbu pro většinu uživatelů hledajících čtečku na čtení e-knih (beletrie).

jak_nevybrat_ctecku

V textu jsou samozřejmě i nezavádějící informace, ale je zjevné, že článek psal člověk, který tomu rozumí “jak koza petrželi”. A to pod hlavičkou Seznamu a jeho Novinek a Zboží hodnotím jako velkou ostudu.

Bohužel na psaní článku se mi nedostává čas (zkusím se polepšit), ale hodnotné a aktuální informace naleznete i ve starších článcích zde na blogu:

 

 

 

O autorovi

Tomáš
Tomáš 201 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 2 komentáře

Papírovou knihu, nebo ebook čtečku?

Jistě i vy jste si všimli, že všude kolem nás, ať už v MHD, v čekárně, nebo na dovolené u moře, ubývá čtenářů s tištěnou knihou v rukou a přibývá

Ebook čtečky 2 komentáře

Ebook čtečka roku 2014

…aneb nejoblíbenější ebook čtečky v roce 2014 podle uživatelů Heureka.cz Server Heureka.cz asi znáte. Je to největší nezávislý nákupní rádce a srovnávač cen v ČR. Dnes byly zveřejněny výsledky soutěže

Hlavní stránka 2 komentáře

EbookExpert.cz Tour – jedinečná šance vyzkoušet ebook čtečku PocketBook Touch Lux 3

Tak trochu po vzoru Preview Tour, na které jsem narazil např. tady, jsem se rozhodl, že něco podobného zkusím zrealizovat se čtečkami elektronických knih, tj. dám jednu do placu a vytvořím

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj