Nový low-end Kindle pro rok 2014

Nový low-end Kindle pro rok 2014

Aktualizace 26. 9. 2014: Amazon nakonec na svých stránkách změnil specifikaci nové čtečky Kindle, respektive specifikaci displeje. Čtečka nebude mít displej E-Ink Carta, ale starší E-Ink Pearl, který byl i u předchůdce Kindle 5.

Nedostatek Kindle 5 v obchodech Amazon, respektive totální vyprodání v jeho pobočkách a e-shopu, tak nakonec přeci jen znamená nový model (byť se potom Kindly pětky znovu objevily skladem). Krom špičkové čtečky Kindle Voyage, která přináší dosud nevídané a nevyzkoušené funkce a řešení (viz článek Amazon Kindle Voyage aneb Paperwhite 3 se letos nekoná, představil Amazon také náhradu pro aktuálně nejlevnější čtečku – Kindle 5. Alespoň tedy u nás se této čtečce říká “Kindle 5”, Amazon má specifické označování produktů a už od dob “Kindle 4” nazývá tuto čtečku prostě “Kindle” bez označení číslem či nějakým jiným jasným rozlišovacím znakem.  V tomto ne zrovna přehledném pojmenovávání čteček hodlá pokračovat a nová levná čtečka představená spolu s Voyage se jmenuje prostě Kindle (nebo také All-new Kindle, ale to už tu také bylo…). Otázkou zůstává, jak jej prodejci zařadí do nabídky u nás v ČR. Přeci jen máme rádi výrobky jasně odlišené :-) Nedivil bych se, kdyby byla čtečka v ČR prodávána jako Kindle 6.

Amazon Kindle

Levný Amazon Kindle 6

  • Displej používá nejnovější technologii E-Ink Carta a tímto se čtečka stává čtvrtou čtečkou na světě s tímto typem displeje a první na světě v této cenové kategorii. (Později Amazon změnil specifikaci produktu na svých stránkách, Kindle 6 nepoužívá E-Ink Carta, ale starší E-Ink Pearl, který je použit např. u Kindle 5 či PocketBook Basic 614 či 626) Dosud byla Carta nasazena jen do TOP modelů od Amazonu (Kindle Paperwhite 2), Koba (Kobo Aura H2O) a PocketBooku (PocketBook Ultra). Můžeme se jistě těšit na špičkový kontrast, parametr jemnosti je už poplatný low-endu – 167 ppi (rozlišení 600×800 pixelů). Rozlišení je jen základní a při dobrém zraku jdou vidět jednotlivé pixely. Je to hlavní daň za nízkou cenu a taky určitě firemní politika, pro odlišení mezi základním a vyššími modely Kindlů.
  • Nový Kindle je dotykový. Dotyky na obrazovce nejsou snímány dnes už klasickou metodou přes kapacitní dotykovou vrstvu přes displej, ale pomocí infračervených paprsků, které budou vyzařovat z rámečku kolem displeje, tak jak to měly např. čtečky Sony PRS-T1. Tento způsob snímání dotyků by měl reagovat na všechny předměty protnutivší neviditelné paprsky, což může být výhoda i nevýhoda. Výhoda v zimě, kdy bude čtečku možné ovládat i v běžných rukavicích. Předně však není nijak ovlivněn kontrast displeje, což je dle mého hlavní důvod pro použití infra paprsků. Amazon je dost citlivý na dobrý kontrast svých čteček a tady si nemůže pomoci nasvícením displeje jako u Kindle Paperwhite 1 a 2 a Kindle Voyage. Infračervené snímání má v malíku ze staršího modelu Kindle Touch.
  • Větší paměť. Všechny aktuální čtečky od Amazonu budou mít vnitřní paměť 4GB, tedy dvojnásobek oproti starším modelům. Ať už se to týká nového levného Kindlu, Kindle Paperwhite 2 nebo Kindle Voyage.
  • Kindle čeká zrychlení díky o 20 % rychlejšímu procesoru.
  • Rozměry novinky jsou 169 x 119 x 10.2 mm při 191 gramech. Ve všech směrech jde tedy o zhoršení oproti Kindle 5 (165,75 x 114,5 x 8,7 mm při 170 gramech).
  • Záda čtečky jsou opět podobně jako u nového Voyage výrazněji designované, je tam vidět vliv tabletů Kindle Fire.
  • All-new Kindle startuje na 79$ za sponzorovanou verzi, k dostání bude v Amazonu už 2. října. V e-shopu aXOs.cz zařadím co nejdříve to bude možné.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 203 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Novinky na trhu ebook čteček 2 komentáře

Ebook čtečka roku 2014

…aneb nejoblíbenější ebook čtečky v roce 2014 podle uživatelů Heureka.cz Server Heureka.cz asi znáte. Je to největší nezávislý nákupní rádce a srovnávač cen v ČR. Dnes byly zveřejněny výsledky soutěže

Ebook čtečky 21 komentářů

Recenze PocketBook Ultra 650 – 1. část

O recenzované čtečce jsem informoval na blogu již letos v březnu, kdy na svět unikly první informace o PocketBook Ultra. Ultra lákala především použitím E-Ink Carta displeje s nasvícením a

Ebook čtečky 10 komentářů

E-book čtečky s velkým E-Ink displejem

Pravé e-book čtečky mají E-Ink displej (více o výhodách E-Ink displeje a jeho vlastnostech), na kterém vypadá text jako vytištěný na papíře a tudíž se z něj přirozeně a příjemně

4 komentáře

Komentuj