Amazon Kindle Voyage aneb Paperwhite 3 se letos nekoná

Amazon Kindle Voyage aneb Paperwhite 3 se letos nekoná

Tak a je to tady! Amazon nakonec stejně jako každý rok na podzim, představil nové modely ebook čteček Kindle.  Stalo se tak bez bombastické tiskové konference. V podstatě v tichosti uvedl nové čtečky do nabídky na svém webu. Už z toho jde usuzovat, že se nebude jednat o něco revolučního, jak bylo predikováno v článku Kindle Paperwhite 3 s ohebným displejem aneb první šuškanda.

Amazon Kindle Voyage

Nová TOP čtečka Kindle Voyage stojí nad Paperwhite 2

Nová vlajková loď Amazonu se jmenuje Kindle Voyage. V nabídce stojí nad stávajícím modelem Kindle Paperwhite 2 (KPW2). Nejenže je tedy lepší, ale také tím, že stávající Paperwhite 2 zatím zůstává v nabídce a bude se prodávat za levnější cenu po boku novinky.

 • Kindle Voyage má E-Ink Carta displej s jemnějším rozlišením. Z 212ppi u KPW2 skočila hodnota jemnosti na 300ppi (rozlišení vychází na 1440×1050 bodů). Rozlišení bude tak jemné, že nepůjde rozeznat jednotlivé “pixely”. Displej je kryt z tvrzeného skla, které je leptáno, aby se strukturou blížilo papíru a aby se eliminovaly odlesky. Rámeček kolem displeje by v této čtečce měl plynule navazovat na displej, respektive jeho krycí vrstvu, neměl by vyčnívat nad displej, jak je to teď zvykem u čteček elektronických knih.
 • PagePress umožňuje otočit stránku, aniž by člověk “hnul prstem” (jak uvádí sám Amazon). Stačí zmáčknout rámeček kolem displeje, kde je uloženo hmatové čidlo z vrstev uhlíku a stříbra. Uživateli by se mělo díky integrovanému vibračnímu motorku dostat hmatové odezvy a tedy okamžité zpětné vazby na “dotyk”. Fikané řešení…nebude však příliš drahé, nepřesné či poruchové? U Amazonu na nedodělky a kroky vedle nejsme zvyklí, tak snad jen maluju čerta na zeď.
 • Adaptivní nasvícení neznamená nic jiného, než přítomnost senzoru okolního světla. Voyage tak bude umět  automaticky přizpůsobit intenzitu nasvícení displeje v závislosti na okolním světle. Touto funkcí má být vybavena i čtečka PocketBook Sense, která přijde na trh ještě letos. U Amazonu můžeme očekávat možnost vypnutí i automatické snížení automatického jasu :-) To konkrétně znamená, po cca dvaceti minutách, kdy si lidské oko zvykne na okolní tmu, se automaticky sníží i jas displeje.
 • Změny doznalo také šasi, rozměry čtečky Voyage jsou 162 mm x 115 mm x 7.6 mm při váze 186 gramů. Jak se Amazon chlubí, jedná se o nejtenší čtečka Kindle v historii. Záda čtečky jsou výrazněji designově zpracované, na zadní stranu bylo přesunuto tlačítko on/off. Příjemné překvapení je použití matné odolné hořčíkové slitiny na tělo čtečky.
 • Vnitřní paměť je 4GB, stejně jako u nové revize Kindle Paperwhite 2 4GB.
 • Výdrž se zmenšila z uváděných osmi týdnů u KPW2 na šest týdnů. Při čtení půl hodiny denně při osvětlení na hodnotě 10. Že by vliv vibračního motorku?
 • Cena Kindle Voyage začíná na 199$ za WiFi verzi s reklamou (special offers). Amazon přijímá objednávky s tím, že prvním zákazníkům bude Voyage expedovat 21. října.

Čtečky Kindle byly vždy to nejlepší na trhu. Rozhodně nemám obavy, že by čtečka byla špatná. Voyage bude určitě super zpracovaná a vychytaná, bude prostě boží. Přesto jde pro mně o mírné zklamání vzhledem tomu, jakou čtečku by Amazon mohl představit…tak snad příště. Nebude to čtečka, která by přinutila majitele Paperwhite 2 nebo PocketBook Touch Lux 2 k přechodu na novinku. Nebo ano? Napište do diskuze, co na ní říkáte ;-)

Pokud umíte anglicky a čtečka vás zaujala, podívejte se na maximum informací o Amazon Kindle Voyage na webu výrobce. Poměrně rozsáhlou galerii Kindle Voyage naleznete zde.

Amazon představil kromě Kindle Voyage i novinku v oblasti low-endu, ale o tom v jiném článku.

Kindle Voyage se co nejdříve pokusím zajistit a nabídnout v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na čtečky elektronických knih. Kdy to bude a jaká bude koncová cena, to zde doplním, až budu vědět…

Diskutovat o Kindle Voyage můžete pod článkem nebo na fóru.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Hlavní stránka 3 komentářů

Nové uživatelské rozhraní pro čtečky PocketBook

PocketBook nepředstavuje revoluční novinky jen na poli hardwaru, tj. ve své modelové řadě E-Ink čteček (vodotěsná Aqua, Ultra s foťákem a OCR, 8″ InkPad s nasvícením), ale připravuje také revoluční

Novinky ze světa e-book čteček #1

Vítejte u prvního nepravidelného (snad) seriálu, který shrnuje některé novinky ze světa elektronického čtení a převážně e-book čteček. Jde zde vše, co mi připadá zajímavé a co si u mě nezaslouží

Hlavní stránka 1 komentář

Druhá aktualizace pro eReading.cz 4 Touch Light

Oblíbená čtečka elektronických knih eReading.cz 4 Touch Light, který vyniká možností doinstalování Android aplikací a možnosti výpůjček e-knih, dostala nový firmware. O prvním updatu jsem informoval v lednu, tato druhá

18 komentářů

 1. Pavel Poštulka
  Září 18, 12:03 Odpovědět

  Odpovím si sám. Na webu Amazonu píší “…The new adaptive front light automatically adjusts the brightness of the display based on your environment, and can even be fine-tuned further to your personal preferences….”
  Tak snad to znamená, že hodnotu osvětelní bude možno regulovat i ručně…a navíc automatické osvětlen ve světelných přechodech prý bude pomalé tak aby synchronizovalo s přirozenou vlastností lidského oka se adaptovat na tmu. Zajímavá čtečka…

  • Tomáš
   Září 19, 12:58 Odpovědět

   Bylo doplněno do článku. Zjevně to mají vychytané, což je dobře. Jsem zvědav, zda na to myslí i u konkurence. Byť to jsou podle mě věci, které se dají jednoduše upravit firmwarem a dodělat v nejhorším časem.

 2. Kája
  Září 18, 12:29 Odpovědět

  Nad tím zapuštěným rámečkem kolem displeje jsem se už zamýšlel. Hladká skleněná vrstva mě také napadla, ale zavrhl jsem to, předpokládal jsem že to zbytečně zvýší hmotnost, riziko odlesků a e-ink bude steně až za tou vrstvou. Uvidíme, jak to vyřešil Amazon. U PocketBooku bych uvítal, kdyby ty rámečky kolem displeje, tu hranu, dělali zkosenou! Nevrhalo by to stíny na displej a nepůsobilo by tolik divně, když je text roztažený až k rámečku.

 3. Kája
  Září 18, 12:32 Odpovědět

  Vibrační odezva (tj. motorek) mě už taky napadl, ale taky se mi to nelíbí, mechanická součástka, zbytečná spotřeba a hmotnost. Tiché cvaknutí či pípnutí přes nepatrný piezoakustický člen (vejde se i do drobných digitálek) by mi přišlo lepší (hlavně při potvrtzení stavů, kdy displej nestíhá reagovat, tj. stisk on/off tlačítka ap.).

 4. Kája
  Září 18, 12:38 Odpovědět

  6″ Carta s 300 dpi? Ví se o tom něco víc? A co kontrast? Díky tolika vrstvám nad displejem a i konstrikčních v displeji, nebude černá černou a bílá bílou nikdy, ani kdyby použili vantablack na černou a hyperlit na bílou.

  Osobně by se mi líbilo, kdybybyl displej širší o 1 cm, možná 6,8″ nebo 7″ by mi přišla na čtení lepší. Senzor vnějšího světla je prima. Příště bude senzor orientace čtečky? (což je také mikrosoučástka zanedbatelné hodnoty)

  • Tomáš
   Září 19, 12:59 Odpovědět

   Slibují zlepšení kontrastu oproti KPW2. Zatím bez dovysvětlení.

 5. […] Voyage, která přináší dosud nevídané a nevyzkoušené funkce a řešení (viz článek Amazon Kindle Voyage aneb Paperwhite 3 se letos nekoná, představil Amazon také náhradu pro aktuálně nejlevnější čtečku – Kindle 5. […]

 6. Jirka
  Září 23, 10:17 Odpovědět

  Já bych nejvíc u svého Paperwhitu 1 přivítal ta klasická tl. na přetáčení stránek. Kdyby je měl, atk vůbec nepřemýšlím o výměně, ale kolikrát musím dotyk na displej o pakovat, aby se přetočila stránka a to není nic příjemného. Takže nasvícení + tlačítka a budu zcela spokojen

 7. […] Jak jsem informoval v článku Nový low-end Kindle pro rok 2014, měl být nový (říkejme mu) Kindle 6 první low-end čtečkou s E-Ink Carta displejem. Tedy prozatimním vrcholem mezi komerčně používanými displeji na bázi elektronického inkoustu. Tento typ displeje nabízející lepší kontrast a lepší překreslování, zatím využívají snad jen čtyři čtečky na světě, mezi nimi Kindle Paperwhite 2, PocketBook 650 Ultra a nově představený Kindle Voyage. […]

 8. R2D2
  Září 29, 07:50 Odpovědět

  Podle mě skvělá čtečka. Počkám si na cenu v česku. A možná až spadne :-) Nové technologie se mi moc líbí a vítám návrat tlačítek.

  • Tomáš
   Říjen 07, 12:38 Odpovědět

   Čeština zcela určitě od výrobce nebude a zda bude možné ji dohrát neoficiálně časem, o tom nemá cenu teď spekulovat.

 9. Eva
  Listopad 13, 10:01 Odpovědět

  Da sa niekde zohnat Kindle Voyage, este pred Vianocami? Ziadny Amazon na Slovensko tuto citacku zatial neposiela.

Komentuj