Novinky ze světa e-book čteček #3

Novinky ze světa e-book čteček #3

Přináším další nepravidelný souhrn novinek na poli e-book čteček, e-booků a elektronického čtení. Pohodlně se usaďte a můžeme začít :-)

inkBOOK 8 s Androidem, zvukovým výstupem a 8″ E-Ink

Na trh se dostala novinka od inkBOOKu. Jak název napovídá, ebook čtečka inkBOOK 8displej s úhlopříčkou 8″. Řadí se tak do malého klubu větších čteček, mezi Pocketbook Inkpad a Cybook Ocean. Rozlišení E-Ink Pearl displeje je to horší (stejné jako Ocean, menší než Inkpad), tedy jemnost jen 160 ppi. Konkurenční výhodou je naopak zvukový výstup, který lze použít na poslech hudby a audioknih v MP3 či předčítání textu čili TTS (pravděpodobně půjde rozchodit předčítání v češtině, viz starší článek o čtečce s TTS) a také platforma Android s možností instalace aplikací. Google Play chybí, stejně jako u valné většiny ostatních androidích čteček. Čtečka inkBOOK 8 je velmi tenká, relativně malá na svůj větší displej a lehká. Bude se hodit na komiksy, technické výkresy, tabulky a obecně PDFka (viz článek Jak na PDF na čtečkách).

Čtečka inkBOOK 8

 

Proč byste pořídili novější e-book čtečku?

Na otázku můžete klidně odpovědět pod článkem :-)

Na serveru GoodReader zveřejnili výsledky svého dotazníku mezi čtenáři. Otázka byla jednoduchá – co by uživatele, kteří už e-book čtečku mají, vedlo k tomu koupit novou – lepší? Čtenáři blogu a tedy účastníci výzkumu, jsou převážně ostřílení a nároční uživatelé, žádní nováčci. Tedy je výsledek “zkreslený”, respektive odpovídající dané cílové skupině.

Pro mě překvapivě je to na prvním místě požadavek na větší obrazovku, tu si přeje cca 38% odpovídajících. Jak asi víte, většinou mají e-book čtečky 6″ displej, což je ideální kompromis užitnosti a přenositelnosti. Na beletrii takový displej bohatě stačí. Čteček s větším displejem je jako šafránu, nemají momentálně tak kontrastní obrazovky (nepočítám naopak nejlepší Kobo Aura H2O, viz recenze) a jsou zase o dost dražší než 6″ ekvivalenty. Myslím, že se trh (či nabídka, chcete-li) v dohledné době v tomto nezmění a že nějaká revoluce se konat nebude. Jak jsem již párkrát zmínil, dle mého nebude tento rok žádná čtečka s Carta displejem s úhlopříčkou osm a více palců.

Na druhém místě je možná ještě překvapivější důvod – barva. Tedy ne barva čtečky samotné, ale 13,8% by si přálo mít ve čtečce barevný displej. Tak to už vůbec nechápu vzhledem k reálným možnostem technologie elektronického papíru. Navíc, proč chtít barvu? Komiksy, publikace pro děti, budiž. Drtivá většina uživatelů čte knihy a “černobílý” displej bohatě dostačuje, stejně jako dostačují “černobílé” knihy. Jestli jsem byl skeptický v prvním bodu, barevné čtečky už vůbec neřeším. Dle zkušeností je to slepá vývojová větev. Poslední pokusy proběhly už před nějakým pátkem a byla to katastrofa (Pocketbook Color Lux např.). K tomuto se výrobci brzy nevrátí, pokud vůbec.

Na třetím místě je s 8,39% požadavek na možnost instalace vlastních aplikací. To už je dle mého pochopitelnější a schůdnější požadavek. Do jisté míry to řeší čtečky s Androidem, např. inkBOOK Obsidian nebo zmíněný inkBOOK 8. Čtečky s Androidem sice vesměs nemají napojení na Google Play a některé aplikace pro ně nejsou úplně vhodné či použitelné (spíše vinou autorů oněch programů), ale leccos se dá pořešit. Např. si do čtečky nahrát aplikaci od eReading.cz a mít přístup k levnějším e-knihám (e-výpůjčkám) nebo e-knihám z knihoven (viz článek Vypůjčování e-knih z knihoven v ČR realitou).

Další pořadí důvodů pro nákup nové čtečky takovéto:

4) Lepší rozlišení. Retina vládne světem a došlo u i na e-book čtečky. Retina je označení pro displej takové jemnosti, kdy jednotlivé pixely či body, nejsou rozeznatelné lidským okem. To samozřejmě souvisí i se vzdáleností očí od displeje. Pro čtečky se má za to, že 300 ppi (bodů na palec) je právě onou hranicí. Displeje s takovou jemností mají např. Amazon Kindle Paperwhite 3, Kobo Glo HD, Tolino Vision 3 HD či dále v článku zmíněná Dibuk Saga. Dosud běžnější e-book čtečky s 6″ HD displejem mají 212 ppi. To by sice mohlo plně dostačovat, ale je pravda, že čím ostřejší písmo může být, tím lépe by se mohlo číst. Logicky však větší hustota bodů na displeji vede k větším energetickým nárokům. “Papírová” výdrž čtečky Paperwhite 3 udávaná výrobcem spadla na polovinu oproti Paperwhite 2.

5) IMX 7 je nový procesor. Měl by být rychlejší, což by mohlo přinést zrychlení odezvy čteček a měl by mít menší spotřebu, než dosud používané procesory. Dle mého představy předčí reálný přínos procesoru do praxe, ale uvidíme :-)

6) Audio už je mezi čtečkami spíše výjimkou. Z aktuální nabídky v mém e-shopu, mají zvukový výstup pouze čtečky Pocketbook Ultra, inkBOOK 8 a Pocketbook Inkpad. Někteří uživatelé chtějí “více v jednom” a rádi si k četbě pustí oblíbenou hudbu, či berou e-book čtečku i jako zařízení pro přehrávání audio-knih. Pak je výběr dost omezen, protože většina výrobců čteček audio funkce dávno hodila za hlavu.

7) Vodotěsnost. Spousta lidí čte ve vaně, v bazénu či alespoň někde u vody, na pláži, kde sem tam dostanou spršku písku, apod. Spousta z nás používá čtečku na cestě do práce, do které musíme i když mrholí či dokonce prší :-) Bylo by fajn, mít vodotěsnou a prachotěsnou čtečku a nemuset se o ni při v podstatě běžném používání strachovat, že? :-) Z takto odolných čteček vím pouze o Pocketbook Aqua, která je vlastně vodotěsný low-end model Basic Touch 624. Obě čtečky jsem ze zkušeností prohlásil jako příliš problémové a vlastně i technicky zastaralé a proto je už dlouho neprodávám. Z druhé strany spektra je vodotěsná čtečka Kobo Aura H2O, která je naopak čtečka par excellence. Recenzi Kobo Aura H2O si můžete přečíst zde.

8) Podpora stylusu. Tady se přiznám, že moc nechápu, o co jde. Pravděpodobně o nějaký digitalizér pro ultra přesné snímání. Protože nějaký stylus podporuje v podstatě jakákoliv čtečka s dotykovým displejem, ať už má kapacitní dotykové ovládání nebo snímání dotyků infra paprsky. A např. ke Kindle Paperwhite 3 přidávám stylus zdarma. Takže podpora běžných dotykových per určitě je a není problém.

Slováci mají svou čtečku – Dibuk Saga

Dibuk je slovenská distribuční platforma pro prodej e-knih. Je to agregátor, do kterého je zapojen mj. velký prodejce knih Martinus. A Dibuk Saga se jmenuje čtečka elektronických knih, která má přímý přístup právě do zmíněného e-knihkupectví. 6″ displej s technologií E-Ink Carta má vynikající rozlišení 300 ppi, ale tím nějaké velké pozitiva končí. Technická specifikace vyvolá pár zvednutí obočí (např. neumí PDF, ePub umí jen bez DRM). Po přečtení zkušeností uživatelů je to spíše ještě horší. Výrobce (dovozce/distributor) slibuje nápravu, ale momentálně je software čtečky nedodělaný, chybí některé běžné funkce (např. slovník, možnost smazat e-knihu ze čtečky) a čtečka trpí zamrzáváním. Jeden z komentářů uvádí, že čtečka je jako po lobotomii :-) Saga je postavená na Androidu, ale další aplikace do ní nedostanete. Totálně nevyužitý potenciál. Ti kdo přišli s nápadem na podobnou čtečku, by si měli před podobnými pokusy uvědomit, že dobrý software a podpora výrobce jsou důležité věci a že čtečka nestojí pouze na displeji. Ale třeba si Saga časem napraví reputaci.

Dibuk Saga

Pokud hledáte čtečku e-knih, jistě lze 139 EUR, které Saga stojí, investovat lépe. Pokud jste ze Slovenska, můžete koupit čtečku inkBOOK Obsidian, která udělá mnohem větší službu, ve slovenském e-shopu specializovaném na e-book čtečky – v ebookcitacky.sk.

Google Docs umožňuje ukládat ePub

ePub je dá se říct v současnosti nejrozšířenější formát elektronických knih. Umí jej v podstatě všechny e-book čtečky kromě Kindlů. Knihy ve formátu ePub jsou běžně v nabídce českých prodejců e-knih. Jen to není formát, který by uměly otevřít či upravit kancelářské balíky. To se nyní mění, v Google Docs lze už exportovat do tohoto e-book formátu a nemusíte tak využívat specializované aplikace.

Skiny nově pro oblíbené e-book čtečky

Možná máte polepený mobil, tablet nebo notebook. Tzv. skiny lze pořídit i na čtečky e-knih. Svým způsobem čtečku chrání, ale hlavně je beru jako designový doplněk, možnost odlišit svou šedou krabičku od ostatních šedých krabiček. Lídrem mezi polepy je na českém trhu firma Skinzone, která nabízí přehršel vytvořených motivů, ale můžete si vytvořit i polep s vlastním motivem, např. fotkou. Ve Skinzone umí vytvořit polep v podstatě na jakýkoliv produkt, ale jednodušší je, když už mají dané zařízení v databázi (ostatní jim musíte poslat na přeměření). No vězte, že od března jdou nově objednat skiny pro čtečky Cybook Muse (všechny varianty včetně Muse Frontlight), Cybook Ocean a Pocketbook Touch Lux 3. Skiny můžete momentálně sehnat i ve výprodeji.

Skin na ebook čtečkuSolární nabíjení čteček Cybook?

Více jak před rokem oznámil francouzský výrobce e-book čteček Bookeen, že chystá solární nabíjení svých zařízení. Aktuálně firma zveřejnila informace, že uzavřela spolupráci Sunpartner Technologies a že ve hře je pouzdro se solárními články. Původně mělo jít přímo o čtečku se zabudovaným solárním nabíjením. Dokonce mělo jít o tzv. neviditelné solární články, které lze integrovat přímo přes displej. Nicméně přeci jenom nějaká ztráta světla tam je a každé další (byť malé) zhoršení kontrastu není žádoucí. Možná proto se výrobce rozhodl jít na věc postupně a představit zatím pouzdro se solárními články. Udává, že hodina nabíjení dostačuje pro provoz čtečky na jeden den. Pouzdro by mělo být k dispozici v létě tohoto roku, ale kdo ještě věří časovým údajům pocházejícím od firmy Bookeen? :-) Na poslední čtečky Cybook Muse a Cybook Ocean se čekalo min. měsíce oproti původním plánům.

Pouzdro se solárním nabíjením

 

Kobo v číslech

Pokud máte čtečku elektronických knih Kobo, patříte mezi 26 miliónů uživatelů čteček této značky. Knihovna internetového obchodu Kobo čítá 4,7 miliónů knih a magazínů. Teď ještě kdyby byly i v češtině, že? :-) Češi musí vzít zavděk nabídce českých e-knih, ať už mají čtečku Kobo či nikoliv.

Tipy na četbu

A když jsme u těch knížek, dám na konec pár tipů na zajímavé tituly a nabídky.

  • Provazochodkyně – v předprodeji a tedy za sníženou cenu do 16. března. “Zatímco spojenecké jednotky na jaře roku 1945 utahují smyčku kolem Berlína, vynořuje se z trosek a rozvalin Německa na scénu tohoto románu osamělá postava. Je to Marian Sutrová, se kterou její britští velitelé ztratili kontakt na podzim 1943, kdy v Paříži padla do rukou gestapa. Nyní je jednou z mála přeživších agentů Velitelství zvláštních operací.”
  • Kruh – Druhý díl detektivní trilogie s komisařem Martinem Servazem, jež se stala bestsellerovou senzací ve Francii! “Uvnitř domu je nalezena mrtvá žena. Spoutaná a utopená ve vaně. U bazénu v zahradě sedí její žák a milenec, který je pod vlivem sedativ. Je to vrah? Na nic si nepamatuje…” Mimochodem první díl má název Mráz a k němu patří komentář “Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.”
  • Grey – erotický román, který netřeba představovat. Kdo by neznal Padesát odstínů šedi? Nový díl se stal nejprodávanější e-knihou v únoru (přečtěte si celý žebříček únorových bestsellerů). “Christian Grey má rád kontrolu v každé situaci. Jeho život je uspořádaný, disciplinovaný a naprosto prázdný – až do dne, kdy do jeho kanceláře vpadne půvabně neohrabaná a rozevlátá Anastasia Steeleová. Po jejím odchodu se na ni Christian snaží zapomenout, ale místo toho se zmítá v bouři emocí, kterým nerozumí ani jim nedokáže odolat. Vypadá to, že na rozdíl od žen, s nimiž se stýkal dřív, do něj Ana vidí – že přes masku úspěšného obchodníka užívajícího si luxusní životní styl pronikne až do Christianova chladného a zraněného srdce.”
  • Sál smrti – jistě ne nadarmo třetí nejprodávanější e-knihy v únoru. “Vzrušující trhák kombinující napětí, které vás vtlačí do křesla, s fascinujícím obrazem moderní Číny. Napínavé dějové zvraty, nádherně vylíčená čínská kultura a nevyřešený vztah mezi Lim a Campbellovou dělají z knihy zásadní čtení. Žádná z detektivek odehrávajících se v moderní Číně není tak provokativní jako Mayova série.”

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Nejprodávanější ebooky v ČR za září 2014

Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Nejprodávanější ebooky v září 2014 byly: Autor Název Nakladatelství Jo Nesbo Přízrak Kniha Zlín

Hlavní stránka 0 komentářů

Nejprodávanější e-knihy v ČR za červen 2015

Vždy za uplynulý měsíc zveřejňuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů desítku nejlépe prodávaných e-book titulů . Hledáte-li literaturu, která teď frčí, můžete se inspirovat… První trojici tentokráte ovládly detektivky. Nejprodávanější elektronické

Hlavní stránka 6 komentářů

PocketBook Basic 2 – nová konkurence pro Amazon Kindle 5

Bez velkých famfár uvedl PocketBook na trh novou ebook čtečku, model 614 s názvem PocketBook Basic 2. Jedná se již o třetí generaci čtečky Basic, první modely byly Basic 611, pak

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj