Nová čtečka Pocketbook Basic 3

Nová čtečka Pocketbook Basic 3

Čas letí a jak se říká, pokrok nezastavíme. Byť na poli displejů na bázi elektronického inkoustu jde pokrok posledních pár let spíše velmi pomalu (čti vůbec), na poli e-book čteček se pořád něco děje. Tentokráte můžeme přivítat nejlepší E-Ink displej současnosti ve čtečce nejlevnější kategorie! Aneb E-Ink Carta zavítala do úplného low-endu.

A co za takový low-end považuji? Čtečky okolo dvou tisíc. Najdete i levnější nabídky (čtečky), nikoliv však nabídky (čtečky) lepší. Proto se cena nejlevnějších čteček v nabídce aXOs.cz – specialista na e-book čtečky pohybuje právě okolo této hranice, což se někomu zdá stále moc. Za kvalitu se platí a byť nejsou tyto čtečky technicky na špici, pořád jde o čtečky od prověřených výrobců, s aktualizacemi a servisem. A to by vás mělo také zajímat, ne jen cena.

Ale zpět k novince. Čtečka Pocketbook Basic 3 navazuje na předešlý model, který byl ještě vybaven o tři roky starším typem displeje E-Ink Pearl. Celý název nového modelu je Basic 3 614-2.

Tvary zůstaly stejné jako u předchůdce, stejně tak rozměry. Půjde tak použít stejné pouzdra na čtečku PB 614. Co se na pohled změnilo, je barevné provedení. Šedá varianta se změnila na černou a má světlý kroužek pod displejem, bílá varianta má kroužek oranžový.

Co se tedy změnilo?

Předně tedy zmíněný displej. Panel E-Ink Carta přináší o něco lepší rychlost otáčení stránek a hlavně vylepšený kontrast. Tedy samotný displej je světlejší a text na něm tmavší. Čtečku jsem ještě v ruce nedržel, ale dle zkušenosti s těmito displeji předpokládám, že rozdíl v kontrastu bude oproti modelu 614 velmi znatelný. Takový displej prostě chcete :-) U displeje se nešáhlo na archaické rozlišení 800×600 bodů ani na podsvícení, které opět chybí. To je však v této cenové hladině standard, nemůžeme čekat zázraky. Čtečky s podsvícením a lepším rozlišením začínají s cenou o cca 1000 Kč výše. Pokud tu tisícovku “nazbyt” máte, doporučuji si připlatit. Pokud hledáte tu nejlevnější kvalitní čtečku, čtěte dál :-)

Pocketbook Basic 3

Mezi další méně jásavé (přesto pozitivní) novinky patří snížená hmotnost (170g) a zdvojnásobení interní paměti na uložení dokumentů (8GB). Další změny jsem nenašel.

Pocketbook Basic 3

Čtečka nemá dotykový displej, ovládá se tedy pouze tlačítky pod displejem. Menu je v češtině, z formátů přečte kde co, včetně Epub a PDF s DRM ochranou, Mobi, atd. Běžnému uživateli tak výrobce obsluhu zjednodušil jak jen to šlo. Do vnitřní paměti se vejdou tisíce e-knih, kdyby to někomu nestačilo, může použít ještě microSD kartu až do velikosti 32GB. Na jedno nabití by měla odhadem vydržet tak dva týdny (akumulátor o kapacitě 1300 mAh).

Osobně pokud bych měl možnost, tak bych si připlatil a pořídil čtečku s nasvícením (aktuálně např. Pocketbook Touch Lux 3). Pokud však někdo nepotřebuje nebo jde striktně po ceně (druhá čtečka do rodiny, čtečka pro menší dítě, malé nároky, apod.) bude Basic 3 bomba čtečka za ty peníze.

Obě barevné verze by měly být dostupné v e-shopu aXOs.cz na začátku června:

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 12 komentářů

Podsvícení displeje u ebook čteček – jak funguje, jaké jsou výhody a nevýhody, nákupní rádce

Čtečky elektronických knih, tedy “pravé” ebook čtečky s E-Ink displejem, si zakládají na tom, že jejich displej je zcela pasivní, tj. že nevyzařuje světlo. To přináší výhody, ale i nevýhodu.

Hlavní stránka 5 komentářů

PocketBook Ultra – uniklé informace o ebook čtečce s foťákem a OCR!

Ukrajinsko-švýcarská firma PocketBook letos zjevně chystá další žně nových čteček. Po uniklých informacích o vodotěsné čtečce PocketBook Aqua, které byly po několika dnech potvrzeny oficiální tiskovou zprávou, zde máme další

Nejprodávanější e-booky v ČR za říjen 2014

Svaz českých knihkupců a nakladatelů měsíčně zveřejňuje statistiku nejlépe prodávaných titulů v elektronické podobě, tzv. bestsellerů. Nejprodávanější ebooky v říjnu 2014 byly: Autor Název Nakladatelství Jo Nesbo Přízrak Kniha Zlín

0 komentářů

Zatím žádné komentáře!

Můžeš být první, napiš svůj komentář!

Komentuj