PocketBook Touch Lux 2 – vylepšená klasika přichází

PocketBook Touch Lux 2 – vylepšená klasika přichází

PocketBook Touch Lux 623 byla cca rok TOP modelem PocketBooku mezi čtečkami elektronických knih s E-Ink displejem. To se má však brzy změnit, protože dle našich informací má ještě v únoru 2014 přijít i na český trh vylepšená verze s prozaickým názvem PocketBook 626 Touch Lux 2. Nová ebook čtečka ještě není uvedena mezi modely na českém webu výrobce, ani jsme se zatím nedočkali oficiální tiskové zprávy. U nás se tedy můžete o čtečce dozvědět více jako první.Čtečka elektronických knih PocketBook Touch Lux 2

Design čtečky zůstane stejný jako u prvního modelu Touch Lux. Pod displejem se nachází čtveřice hardwarových tlačítek, mj. jiné pro otáčení stránek. Hlavně se však čtečka ovládá přes dotykový displej. Oproti čtečce PocketBook Touch Lux první generace by novinka měla být dostupná pouze ve dvou barevných provedeních – bílé a tmavě šedé. Odpadne tedy stříbrná verze. Dvě barevné provedení jsou standardem výrobce u čteček elektronických knih, třetí barvu přidal jen u čtečky Mini (zelenou) a modelu 623 (stříbrná), pravděpodobně se to však výrobci moc neosvědčilo. Výhodou černé a tmavě šedé (či “černé”) barvy je, že se jedná o barvy základní – pokud čtečku poškrábete, škrábanec bude stejné barvy jako neporušená čtečka, což přeci jen vypadá nenápadněji, než vryp jiné barvy.

Rozměry čtečky PocketBook Touch Lux 2 jsou 174,4 х 114,6 х 8,3 mm, čtečka se tedy oproti minulé verzi dočkala hlavně zeštíhlení.
Hmotnost se zvýšila o cca 10 g na 208 gramů.

Displej PocketBook Touch Lux 2

Displej je multidotykový, používá panel 6″ E-Ink Pearl s HD rozlišením 1024×758 pixelů. Displej je tedy stejný jako u předešlého modelu, což je trochu zklamání, přeci jen novější displej E-Ink Carta u čtečky Amazon KindlePaperwhite 2 je kontrastnější. Z našich informací tedy předpokládáme spíše vylepšení nasvícení, které by mohlo být rovnoměrnější, podobně jak se tomu stalo u zmíněné Paperwhite 2. Mezi informaci, která je zatím 50/50 je zpráva, že pod displejem již nemá být sklo, ale plast. Čtečka PocketBook Touch Lux 2 by tak mohlo být mnohem méně náchylná na poškození (prasknutí) displeje nevhodným zacházením. Displej tvoří nejdražší část čtečky a jeho poškození není příjemná věc, mnohdy je výměna nerentabilní. Jak prasklý displej vypadá, se můžete podívat např. zde.
Pro začátečníky v oblasti ebook čteček dodáváme, že displej je založen na úžasné technologii elektronického inkoustu, kdy zobrazený text je velmi podobný vytištěné knize. Více o technologii E-Ink a porovnání s LCD displeji se můžete dozvědět na stránkách aXOs.cz.

Rychlejší PocketBook Touch Lux

Novinka se dočkala rychlejšího hardwaru. Stejně jako např. u dvou nejnovějších PocketBooků na trhu (PocketBook Basic Touch 624 a PocketBook Mini 515) je i tato novinka postavena na rychlém 1Ghz procesoru (oproti 800Mhz u modelu 623) a dvojnásobně paměti RAM (256MB). Díky tomu očekáváme svižnější reakce čtečky na povely a rychlejší otáčení stránek. Je nutno říci, že 623 snese v tomto ohledu vylepšení, např. otevírání knihy trvalo zbytečně dlouho. U otáčení stránek není rychlost až tak kritická, přesto pokud se zlepší, nebude to na škodu.

Výrobce uvádí zeštíhlení čtečky, to se pravděpodobně povedlo díky nové dotykové vrstvě použité už u modelu 624 Basic Touch. S tímto modelem je shodná i tloušťka. I přes snížení tloušťky se podařilo zvýšit kapacitu akumulátoru o jednu třetinu na 1500 mAh. Výrobce uvádí výdrž až osm tisíc otočení stránek na jedno nabití.

Vnitřní paměť pro ukládání knih a dokumentů má kapacitu 4GB, lze ji rozšířit microSD kartami až o velikosti 32GB.

Mezi podporovanými formáty, kde ebook čtečky PocketBook vynikají, budou již obligátní ePub, PDF, FB2, TXT, DJVU, HTML, DOC(X), RTF, CHM, TCR a PRC (MOBI), tedy nadílka více než slušná. Nativní podporu mají také grafické formáty JPG, BMP, PNG a TIFF.

Menu bude dostupné v češtině a slovenštině a čtečka bude samozřejmě bez reklam či nutnosti registrace.
Nesmí chybět podpora sociální sítě pro čtenáře ReadRate a podpora cloudového uložiště DropBox. Těšit se opět můžeme na možnost mít otevřených více knih či aplikací a přepínat mezi nimi, téměř zcela přizpůsobitelné rozhraní a nastavení mnoha detailů a to dokonce v oddělených uživatelských účtech.

Výrobce však u PocketBooku Touch Lux 2 přichystal i méně příjemné změny, vypadá to na absenci zvukového výstupu, což u TOP modelu této značky nevěští nic dobrého. O zvukový výstup přišly v (před)poslední generaci v podstatě všechny čtečky významných výrobců (Amazon, Bookeen, Sony) a vypadá to, že u PocketBooku se vydají stejnou cestou. Doufáme, že jde o nějaký renonc a v budoucnu budou k dispozici i čtečky se zvukovým výstupem pro přehrávání MP3 skladem či audioknih, ale hlavně s funkcí TTS, tedy předčítáním textu. Z obrázků to také vypadá, že se vytratila LED dioda pod displejem, která u předešlého modelu indikovala činnost procesoru (něco jako přesýpací hodiny na počítači). Je však možné, že se dioda přesunula, např. do tlačítka pro zapnutí či uspání čtečky.

Pouzdra a příslušenství pro PocketBook Touch Lux 2

K nové čtečce budou k dispozici i originální kryty a pouzdra. Spíše zklamáním je uchycovací mechanismus u nových pouzder přímo od PocketBooku, kdy čtečka je uchycena gumičkami v rozích pouzdra. Přeci jen bychom uvítali více pouzder, do kterých by se čtečka zasouvala.Originální pouzdra PocketBook

S kryty Flipper (zelený, oranžový, šedý), které jsme znali jako kryty pro čtečku PocketBook Basic Touch výrobce počítá i u Lux dvojky. Popisovanou novou čtečku totiž “vybavil” otvory na vrchní straně, kde se tyto kryty upevňují pomocí plastového trnu.

Kryty Flipper pro čtečky PocketBook Touch Lux 2 a PocketBook Basic Touch

Nabídka pouzder a obalů pro PocketBook Touch Lux 2 626 by měla být velmi pestrá. Těšit se můžeme na novinky a použít půjdou také pouzdra pro starší generaci (tj. 622, 623).

PocketBook Touch Lux 2 na českém trhu

Koncová cena čtečky PocketBook Touch Lux 2 byla stanovena na 3899 Kč s DPH. Novinka by měla být dostupná v e-shopu aXOs.cz během února 2014:

Ke čtečce dostanete zajímavé a hodnotné bonusy, viz informace u produktu na stránkách e-shopu aXOs.cz

Jakmile se nám dostane více informací nebo čtečka do ruky, rádi vám přineseme upřesnění, další informace a také recenzi či srovnání s předešlým modelem, který se stal bestsellerem mezi čtečkami ebooků. Zajímá vás něco?

O autorovi

Tomáš
Tomáš 201 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Nejprodávanější e-knihy v ČR za květen 2017

Které tituly v podobě e-knih byly nejčastěji kupované v minulém měsíci? Podívejte se do žebříčku nejprodávanějších e-booků v České republice za květen roku 2017 a inspirujte se! V tabulce naleznete i

Novinky 1 komentář

Jak vybírat e-book čtečku – rádce s výběrem čtečky elektronických knih (1. část)

Chcete pořídit svou první e-book čtečku a vůbec se v této problematice neorientujete? Nezoufejte, v článku vám poradím podle čeho vybírat, na co se zaměřit a na co si dát

Tipy/Triky/Návody 0 komentářů

Slovníky pro e-book čtečku C-Tech Lexis

(Informace ze začátku roku 2018: v aktuálních firmwarech, se kterými se čtečka vyrábí/dodává, není slovník ve čtečce funkční a nejde zprovoznit. Maximálně instalací nějaké externí aplikace – nemám vyzkoušeno. Pokud

1 komentář

Komentuj