Kobo Glo HD – další ebook čtečka s E-Ink Carta a 300ppi

Kobo Glo HD – další ebook čtečka s E-Ink Carta a 300ppi

Včera unikly informace o nově chystané čtečce od kanadsko-japonské firmy Kobo. Teda již z minulosti bylo známo, že Kobo chystá další modely a jeden z nich se z kódového označení Alyssum (či N437) nyní vyklubal do čtečky Kobo Glo HD. Původní ebook čtečka “Glo” (bez HD) byla první ebook čtečka tohoto výrobce, která měla integrované nasvícení displeje a letos proběhlo ukončení její výroby.

Novinka Kobo Glo HD bude mít displej 6″ E-Ink Carta s velmi vysokým rozlišením (1448 × 1072 bodů) a jemností 300 ppi. Použitím Carty a jemností se Glo HD řadí po bok vrcholného modelu od Amazonu – Kindle Voyage. Ostatní HD čtečky na trhu mají většinou jemnost 212 ppi a obyčejné čtečky se základním E-Ink displejem jen 166 ppi. I když sám výrobce porovnává na svých již skrytých stránkách chystanou novinku s horším rivalem – Kindle Paperwhite 2. Srovnání těchto dvou modelů dopadá samozřejmě lépe pro Kobo, oproti Kindle Voyage nejde o tak prestižní čtečku. To však může být výhoda pro novinku – čtenáři dostanou perfektní displej za méně peněz oproti Voyage. Jak si můžete přečíst v mých prvních dojmech na Kindle Voyage, displej a jeho jemnost jsou skutečně úžasné.

Kobo Glo HD

Jaký bude kontrast a jak výrobce zvládne nasvícení displeje, to je zatím ve hvězdách, uvidí se až na živo. Většinou na tom však byly čtečky Kobo velmi dobře. Navíc se spekuluje, že u Glo HD bude místo kapacitního snímání dotyků použito infračervené. Technicky by tak odpadla jedna vrstva přes displej, která může výrazně zasahovat do podání kontrastu displeje. U infračerveného jde o oku neviditelné paprsky, které vychází z rámečku kolem displeje a kontrast nijak neovlivňují.

Kobo Glo HD specifikace

Design chystané ebook čtečky je minimalistický, na čtečce nejsou tlačítka, displej je zapuštěný pod okolní rámeček. Z fotografií se mi Glo HD nejeví jako kdovíjak přitažlivá čtečka. Co se týče unikátních funkcí (senzor jasu, “tlačítka”) a hardwaru (leptané sklo, luxusní zpracování a vzhled), nebude to pro Kindle Voyage asi vážný konkurent. Dle mého proti Voyage míří Kobo Aura H2O s 6,8″ displejem a vodotěsností. Toto je konkurent pro Kindle Paperwhite 2, i když není vyloučeno, že díky němu přijde časem zlevnění Voyage.

Rozměrově je na tom novinka dobře, zarazí jen větší tloušťka: 157 x 115 x 9,2 mm. Hmotnost 180 gramů je v té lepší části průměru ebook čteček s 6″ displejem. Tam vyniká recenzovaná PocketBook Sense.

Procesor bude taktován na 1Ghz, vnitřní paměť bude mít kapacitu 4GB a nepůjde rozšířit paměťovou kartou. To je nešvar u čteček Amazon Kindle. Ač většině čtenářů bude integrovaná paměť stačit, pro ostatní naštěstí existují i výrobci, kteří ve svých čtečkách paměťové karty podporují (PocketBook, Onyx).

kobo Glo HD

Stejně jako čtečky od hlavního zaoceánského rivala – Amazonu – i čtečky od Koba nemají na českém trhu oficiální zastoupení. Výrobce neposkytuje podporu v češtině a čtečky nemají takovou fanoškovskou základnu. Nákup čtečky si tak dobře rozmyslete a ještě větší pozornost věnujte prodejci, pokud se rozhodnete čtečku Kobo zakoupit. Reklamace šedivek může být problematická, stejně jako neexistující podpora přeprodávačů.

Expedice čtečky bude spuštěna 1. května, zámořská cena je stanovena na 129 dolarů, což je mírně nad Paperwhite 2 (119/139 dolarů – s reklamami/bez reklam) a o dost méně než u Voyage (199/219 dolarů).

V mých e-shopech aXOs.cz – specialista na ebook čtečky a ebookcitacky.sk se možná Kobo Glo HD časem také objeví, nemohu slíbit. Zatím si můžete vybrat “alespoň” z oficiální distribuce čteček PocketBook, eReading.cz a Onyx. K prodávaným čtečkám Amazon Kindle mám zajištěn plný servis.

Aktualizace 29. června 2015 – čtečka Kobo Glo HD přidána do nabídky. Úžasný displej si můžete vychutnávat s dvouletou českou zárukou a rychlým dodáním.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 0 komentářů

Amazon Kindle Paperwhite 2 – nová revize s 4GB paměti

Čtečka elektronických knih Amazon Kindle Paperwhite 2 není nutně pro každého nejlepší ebook čtečka na světě, ale bez debat je to momentálně čtečka s nejlepším displejem a nasvícením. Na podzim

Hlavní stránka 0 komentářů

Nejprodávanější e-knihy v ČR za srpen 2016

Po pauze přináším žebříček nejprodávanějších e-booků v češtině. Přidávám i s odkazem do e-knihkupectví a v tabulce najdete i ceny platné v době vydání článku, pro vstup na detail e-knihy je

Knihy (ebooky) 0 komentářů

Nejprodávanější e-knihy v ČR za květen 2017

Které tituly v podobě e-knih byly nejčastěji kupované v minulém měsíci? Podívejte se do žebříčku nejprodávanějších e-booků v České republice za květen roku 2017 a inspirujte se! V tabulce naleznete i

1 komentář

  1. […] Další rozdíly mezi čtečkami nejsou známy, nejsou viditelné nebo prostě nejsou :-) Už vzhledově jako by novinka své starší sestře z oka vypadla. Po experimentech v podobě 8″ Inkpadu (Recenze PocketBook Inkpad 840 – ideální čtečka na PDF) a Ultry s fotoaparátem a OCR (recenze Ultry), je PocketBook Touch Lux 3 sázkou na jistotu. Design čtečky se této řady drží s velmi malými úpravami od uvedení PocketBook Touch 622 (následovala 623 a 626). Čtečka tak dostane pravděpodobně jen facelift v podobě displeje, aby mohla obstát v letošní konkurenci – trendem na poli ebook čteček je tento rok zjevně nasazení E-Ink Carta displejů, viz např. představená čtečka Kobo Glo HD. […]

Komentuj