Ideální ebook čtečka pro rok 2016 – zafantazírujme si
Před několika týdny jsem byl zástupcem nejmenované společnosti vyrábějící čtečky elektronických knih osloven jakožto “vybraný ebook expert” (v uvozovkách cituji :-) s dotazy na ideální čtečku dnešní doby, respektive ideální ebook čtečku pro rok 2016. Nedostal jsem však povolení se s vámi podělit o to, co jsem do dotazníku uvedl. Přesto si myslím, že by toto téma nemělo zapadnout. Příspěvek jsem výrazně zkrátil a ořezal o podrobnosti. Myslím, že tak se vlk nažere a koza zůstane celá :-) Níže si můžete přečíst můj názor na společensky žádanou ebook čtečku a v diskuzi pod článkem uvést, jaká e-book čtečka by byla ideální pro vás. Co od čtečky chcete, co se má ve čtečkách zlepšit, co by se vám ve čtečkách líbilo? Jedná se o výhled na příští rok, proto se držte spíše při zemi a respektujte evoluční vývoj ;-)
1) Design – styl, rozměry, váha, ovládací prvky, materiály, barvy…
Moderní design (ať to je a bude cokoliv :-) – nové čtečky na trhu jsou OK – Amazon Voyage a Pocketbook Sense. Nesmí být na úkor praktičnosti (ne lesklé plochy, ne plochy co řežou do dlaní). Menší rozměry, ale ať se dobře drží, lehké. Dobré zpracování – lícování, nevrzání. Dotykový displej + (klasická) TLAČÍTKA listování vpravo a vlevo od displeje (na přední straně). Barvy klasické (především tedy tmavá, nelesklá). Rychlé přístupné nastavení podsvícení.
2) Hardware – paměť, sensory, technologie
Hardware je jedno, hlavně, ať je to ve výsledku plynulé a rychlé. Spíš jít cestou optimalizace, než nabušeného hardwaru, který má za následek menší výdrž. Pokud tam výrobci nacpou nějaký senzor navíc, musí být hlavně funkční a tedy použitelný alespoň pro někoho (a ne nepoužitelný pro všechny). Dle mého nejsou žádné vychytávky nutné (tj. ne senzor jasu, ne acelometr, atd.). Poptávka je po čtečkách s audio výstupem + poptávka po českém hlase do TTS (viz článek ebook čtečka s českým předčítáním textu?).
3) Software – funkce, které chcete a vyžadujete. Chcete nějaké nové, chcete něco změnit?
Kvalitní software a podpora jsou velmi důležité. Software bez chyb, rychlá oprava bugů, otevřený systém pro reportování chyb. Jako velký bonus možnost vydání API a budou se dít věci – zadarmo a bez nutnosti výzkumu trhu a programování, jim vše dodělají fanoušci.
Ideální čtečka není přeplácaná čtečka
Vykašlat se na nějaké hardwarové vychytávky + blbiny. Přinést na trh čtečku se zvládnutým nasazením Carta displeje + odpovídající nasvícení a ničím to neposr….
Jak by podle Vás vypadala ideální čtečka? Klidně zajděte do větších podrobností. Uveďte také, co používáte za čtečku nyní!
Připomínám, že o čtečkách elektronických knih můžete diskutovat také na specializovaném fóru.
O autorovi
Další zajímavé články
Amazon Kindle Paperwhite 2 – nová revize s 4GB paměti
Čtečka elektronických knih Amazon Kindle Paperwhite 2 není nutně pro každého nejlepší ebook čtečka na světě, ale bez debat je to momentálně čtečka s nejlepším displejem a nasvícením. Na podzim
První dojmy z e-book čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2)
Chtěli jste si koupit čtečku elektronických knih PocketBook Touch Lux 2 (626) a než jste ji objednali, zjistili jste, že se chystá nový model, respektive “omlazení” Lux dvojky? Neuběhl ani
Bookeen Cybook Ocean – 8″ podsvícená ebook čtečka
Očekávaná novinka od francouzské firmy Bookeenn, čtečka Cybook Ocean, si odbyla svou celosvětovou premiéru na výstavě v Paříži. Krom předvedení funkční, byť nefinální verze, zveřejnil Bookeen také další informace včetně technické
4 komentářů
Kája
Duben 06, 12:59– zkosené nebo oblé vnitřní hrany rámečku (tj. kolem displeje) tak, aby šlo číst od kraje ke kraji (a vysoký ostrý rámeček nevrhal stíny nebo sám nestínil).
– žádné modré nebo namodralé indikační LED kontrolky (kontrolky zapnutí)
Kája
Duben 06, 13:20– Vykašlat se na experimenty s ohebnými displeji a soustředit se na černobílý kontrast.
– Voděodolnou čtečku vůbec nepotřebuji.
Alci
Květen 15, 01:33Mám dosluhující Cybook Gen 3 (funguje stále, kromě baterie). Umí číst knížky, má adresářovou strukturu, vlastní fonty, dobře umístěné otáčení stránek. Super. Od ideální čtečky čekám to, co jsem čekal od KAŽDÉ čtečky. Cybook to neměl. Teď koukám po nové a vidím, že stále nepochopili o čem e-ink má být především. Takže co bych očekával:
– úsporu energie. Je fajn mít e-ink display, který nepotřebuje energii pro udržení obrazu, když za tím běží nenažraný procesor 100% času, kdy 98% z toho času čtečka nedělá VŮBEC nic z toho co by měla (nedej bože Android!). Takže ideální čtečka bude podporovat režim, kdy se po přepnutí stránek (nejtypičtější činnost), načte a připraví pár dalších stránek okolo a procesor se vypne. Display zůstane bez proudu a jediná napájená bude paměť (dnes s SSD technologií už ani to není nutné). Systém se obnoví až po zmáčknutí tlačítka pro otočení stránky, otočí stránku, počká 5s jestli to bylo to jediné co jsem chtěl udělat a opět se uspí. S tímto ta čtečka opravdu vydrží těch 8000 stránek, třeba čtvrt roku.
– a tohle mi vrtá hlavou asi nejvíc. Je to e-ink. Proč probůh čtečka při uspání nebo čemkoliv RESETUJE display? Absolutně nejlepší moment je, když mému cybooku dojde baterie (asi po 3h čtení) a stránka prostě zůstane donekonečna. Mohu ji číst, mohu ji vystavit, mohu tam mít obrázek. Toto je doména E-inku. Proč toto žádná čtečka (s ofic. firmwarem) neumí? Místo toho 5minut žere proud zatímco já přemýšlím nad obsahem a pak se čtečka odporoučí do sleep módu a nezapomene plýtvat energií na reset display?
– kvalitní a rovnoměrný display (o tom ta nic neumějící krabička měla od začátku být)
– vypínatelná dotyková vrstva
– podsvícení (jediná novinka za těch 6 let co za něco stojí), mp3 přehrávač, považuji za maximum co by měly čtečky mít. Mám notebook, mám herní desktop, mám mobil. Nepotřebuji kameru, hry, browser, sensor jasu, facebook.. Mám zařízení, na kterých se tyto činnosti opravdu dají provozovat.
– chtěl bych vidět, jestli by šlo udělat čtečku s bezkontaktním nabíjením (není nakonec ani nutné, může být kontaktní). A obal, který bude mít na zadní straně solární panel. Pro současné čtečky to nemá smysl. Ale kdyby se naučily chovat jako e-ink čtečky, ten panel by mohl být všechno, co zařízení potřebuje pro nekonečný provoz, když ji každý den nechám ležet zadní stranou vzhůru.
Tak asi tak :)
Nemesis
Červenec 14, 14:54V jednoduchosti je krása – na design kašlu (čtečka nemusí být krásná, ale především funkční – tj. ne tlusté rámečky na úkor velikosti displeje a zbytečně velké váhy), wifi, mp3, prohlížeč fotek ani dotykový displej nechci (na tyhle věci mám tablet). Hlavně, aby byla co nejdelší výdrž baterie, čitelný displej, funkční software (aby se čtečka nesekala, nebyla moc pomalá, pracovala se složkami a ideálně uměla čitelně “přeformátovat” i pdf) a rozumná cena. Osvícený displej nebo voděodolnost je plusem, ale ne na úkor vysoké ceny :-)
Momentálně mám eReading Start 2 – po cca 4 měsících ji musím reklamovat, po vypnutí už nenastartovala a táta Wexler E6003 – rovněž pár měsíců super a pak začal blbnout firmware (reklamace zamítnuta) a ani k jedné není podpora – nový firmware ke stažení :-(