Bookeen Cybook Ocean – 8″ podsvícená ebook čtečka

Bookeen Cybook Ocean – 8″ podsvícená ebook čtečka

Očekávaná novinka od francouzské firmy Bookeenn, čtečka Cybook Ocean, si odbyla svou celosvětovou premiéru na výstavě v Paříži. Krom předvedení funkční, byť nefinální verze, zveřejnil Bookeen také další informace včetně technické specifikace, ceny a termínu uvedení na trh. Cybook Ocean by měl přijít na trh někdy mezi půlkou května a půlkou června letošního roku. Cena byla stanovena na 179 Eur.

Bookeen Cybook Ocean

Bookeen Cybook Ocean

Název “Ocean” nesměřuje na vhodnost čtečky do vody (pokud takovou hledáte, vemte na vědomí existenci čtečky PocketBook Aqua), ale spíše má asi asociovat velký displej.

8″ černobílý E-Ink s nasvícením

Čtečka Bookeen Cybook Ocean zaujme především velikostí displeje, jeho úhlopříčka je 8″ (cca 20,32 cm), což je mezi čtečkami elektronických knih velmi nezvyklé. Běžná je úhlopříčka 6″ (15,24 cm), oproti majoritě tak bude mít Ocean plochu větší o 79%. Vypracovat ultra štíhlou čtečku e-knih s velkým 8″ displejem trvalo u Bookeenu dva roky. Čtečka s černobílým E-Ink displejem stejné úhlopříčky na českém trhu zatím není (v zahraničí se objevil Icarus 8). Větší čtečky (“stařečky”) (viz přehled velkých ebook čteček), používaly displej o úhlopříčce 9,7″. Ty novější s barevným displejem mají sice 8″ úhlopříčku, ale vzhledem k nedokonalé technologii “barevného inkoustu”, o nich nemá smysl mluvit. Cybook Ocean má starý dobrý elektronický inkoust s 16 odstíny šedé. Tedy takový, na který jsem zvyklí u “pravých ebook čteček” na trhu.

Větší displej by měl přinést přehlednější zobrazení složitějších dokumentů a především dokumentů v PDF formátu. Teoreticky by se mohli zaradovat i čtenáři komiksů, i když ti asi spíše upřednostní barevný tablet. Čtečka Cybook Ocean je však vyhlížena především právě těmi, kteří chtějí čtečku na čtení PéDéefek. Stěžejní formát pro čtečku však bude ePub, který je narozdíl od PDF opravdový ebook formát.
Displej sice používá technologii elektronického inkoustu, nepochází však od světového leadera, společnosti E-Ink, jehož displeje Pearl jsou v drtivé většině čteček na trhu. Ocean má displej vyvinutý společností OEDTech. Osobně jsem zvědav na porovnání kontrastu a rychlosti překreslování v praxi. Pokud jsem správně zjistil, výrobce udává contrast ratio 12:1, což je někde mezi osvědčeným displejem E-Ink Pearl a novějším E-Ink Carta. Pokud by tomu tak bylo, nebylo by to rozhodně špatné, naopak.

Rozlišení displeje Oceanu je 768 x 1024 pixelů, jemnost displeje je 160 ppi, což je zhruba na úrovni 6″ čteček s rozlišením 800×600 pixelů. Jemnost tedy nebude na té nejvyšší úrovni, na jakou jsme navyklí u TOP modelů Kindle Paperwhite 2 a PocketBook Touch Lux 2 s displeji s HD rozlišením. Osobně bych vyšší rozlišení uvítal, na druhé straně jsem to byl já, kdo před roky tvrdil, že vyšší rozlišení netřeba, že to stávající stačí…zhodnotím v reálu :-)

Displej je dotykový, s kapacitní dotykovou vrstvou, takže čtečku lze ovládat přímo dotyky prstů na displeji. Pod displejem jsou kapacitní tlačítka pro stránkování, menu a ovládání osvícení displeje.

Oproti starším čtečkám s velkým displejem (Kindle DX, PocketBook 912), je displej Oceanu nasvícený. Což zní super. Jak moc super to ve skutečnosti bude, to bude záležet na tom, jak se výrobci podaří rovnoměrné podsvícení (respektive nasvícení). Přeci jen to byla častá výtka některých uživatelů na minulou(!) generaci čteček s nasvícením a velký displej bude větší kumšt nasvítit. Větší plocha znamená i potřebu více LED diod a to také znamená vyšší spotřebu. Uvidíme :-)

Hardware čtečky Cybook Ocean

Čtečku bude pohánět procesor Cortex A8 s frekvencí 800 MHz a operační pamětí 128MB RAM. To není úplně špičkový hardwarový základ, spíš o standard. Např. ve čtečkách PocketBook se objevuje 1Ghz procesor s 256MB paměti. Avšak než hrubý výpočetní výkon, bude hrát roli optimalizace, takže dejme novince šanci. I z předfinálního vzorku (na videu níže), se Ocean zdá býti dost svižnou čtečkou.

Hmotnost Cybook Ocean bude příjemných 300g a tloušťka pouhých 7 milimetrů. Pro srovnání – hmotnost tabletu iPad Mini s 7,9 LCD je 308 gramů, čtečka PocketBook Pro 912 s 9,7″ E-Ink váží 565 gramů a Amazon Kindle Paperwhite 2 s 6″ E-Ink váží 206 gramů.

Baterie s kapacitou 2100 mAh by měla vydržet týden čtení v závislosti na nastavení čtečky a využívání Wi-Fi a nasvícení displeje. Metodiku pro výpočet výdrže výrobce neuvádí.

Vnitřní paměť pro ukládání souborů bude 4GB. Pokud by nestačilo, lze rozšířit microSD kartou až o kapacitě 32GB.

Nové funkce a zjednodušené uživatelské prostředí

Menu Cybook OceanuU čtečky elektronických knih Ocean, výrobce sází i na zjednodušené uživatelské prostředí a tedy ovládání čtečky. Nové menu mají být vzdušnější a přístup ke všem funkcím by měl být snadnější a rychlejší. Krom toho Bookeen zveřejnil i novou funkcionalitu, kterou ve čtečce Ocean předvede, byť tedy ostatní výrobci mají tyto funkce ve svých čtečkách už dávno :-)

  • Vyhledávání textu – svého času jsem recenzoval čtečku Bookeen Cybook Odyssey HD FrontLight (nyní se prodává verze bez HD – Cybook Odyssey FrontLight) a tam mě zarazila absence jakéhokoliv vyhledávání, ať už v knihovně nebo hledání výrazu ve čtené knize. To se u Oceanu změní, funkce hledání v textu bude implementována.
  • Poznámky – rychle a jednoduše by měly jít přidávat poznámky, zvýraznění a záložky. Výrobce slibuje možnost editování poznámek a jednoduchý přístup ke všem vytvořeným poznámkám.
  • Přizpůsobení zobrazení – v novém okně s nastavením lze jednoduše nastavit vše, od druhu fontu, přes jeho velikost, mezery mezi řádky, zarovnání, apod. Opět by měly být tyto úpravy maximálně rychle k dispozici.
  • Knihovna – nová knihovna ve čtečce Ocean by měla umožńovat vytváření kolekcí podle série, autora a žánru. Pohled podle adresářové struktury by měl zůstat zachován, čtenář tak bude mít možnost volby.
  • Čtečka Ocean by měla podporovat funkci automatického probuzení a uspání, tak jak ji známe ze čtečky Kindle Paperwhite 2 nebo tabletů iPad. Samozřejmě k tomu bude potřeba vhodné pouzdro (se Sleep funkcí), které však přijde na trh spolu se čtečkou. Uzavřením pouzdra se čtečka sama uspí, otevřením pouzdra se automaticky probudí. Ze zkušenosti z jiných zařízení mohu potvrdit, že tato funkce je opravdu návyková :-)

Technická specifikace čtečky Bookeen Cybook Ocean

Displej
  • 8″ (20,5 cm) E-Paper
  • Rozlišení 768 x 1024 px
  • DPI: 160
  • 16 odstínů šedi
  • Kapacitní multidotyková vrstva
  • Neviditelný světlovodivý film

  • Antireflexní úprava
Hardware
  • CPU: Cortex A8 TIOMAP3611 (800 MHz)
  • RAM: 128MB LP DDR
Baterie
  • Kapacita: 2100 mAh
  • Výdrž cca týden na jedno nabití
Design a rozměry
  • Štíhlý design
  • Rozměry: 196 mm x 150 mm x 7 mm.
  • Hmotnost: 300 g.
  • Kapacitní tlačítka pro menu a stránkování
Uložiště a konektory
  • 4GB iNAND pro uložení cca 4000 ebooků
  • Rozšiřující slot: MicroSDHC až 32GB (cca 32 000 ebooků)
  • MicroUSB 2.0 pro přenášení souborů a nabíjení
Menu
  • Menu ve 24 jazycích
Web prohlížeč
  • WebKit Based
OS
  • Linux 2.6.31
Funkce
  • Poznámky / vyhledávání / záložky / zvýraznění / slovníky / 20 velikostí fontu / možnost nastavit individuální screensaver / PDF management tool
High Speed Ink System (HSIS)
  • Ultra-reactive user interface
Připojení k internetu
  • Wi-Fi (802.11b/g/n)
Podporované ebook formáty
  • ePub, PDF Adobe DRM, HTML, Txt, FB2, DJVU
Podporované obrázky
  • JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD

Video se čtečkou Bookeen Cybook Ocean

Jak se se čtečkou pracuje, můžete vidět na tomto videu, které bylo pořízeno na výstavě v Paříži…

Nevypadá ta Cybook Ocean úplně špatně, co říkáte? Při zachování rozumné ceny, svižnosti čtečky a dobrého kontrastu a nasvícení, může jít o zajímavou volbu pro všechny, kteří často čtou PDF dokumenty.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 1 komentář

Nový velký update (5.4.4) pro Kindle Paperwhite I. generace

Amazon uvolnil velký update pro první generaci čtečky Kindle Paperwhite. Té, která přišla na trh v roce 2012, označované tedy jako Paperwhite 2012 nebo Kindle Paperwhite I. generace. Té Paperwhite,

Hlavní stránka 0 komentářů

Zahraniční dojmy a recenze Kindle Paperwhite 3 2015

V první půlce tohoto týdne zahájil Amazon distribuci své vylepšené čtečky elektronických knih Paperwhite. Tu nazval, jak je už blbým zvykem, “All-New Kindle Paperwhite“, tedy úplně přesně jako předchozí verze

Ebook čtečky 12 komentářů

Jakou čtečku na Vánoce 2017

Čtečka elektronických knih může být pro spoustu lidí ten nejlepší dárek. Modelů e-čteček sice není na trhu takové velké množství jako např. telefonů, ale přesto asi u většiny “Ježíšků” zůstává otázka

5 komentářů

  1. […] V Oceanu bylo přepracováno uživatelské rozhraní a font, přibyly nové funkce, přítomna bude opět PDF reflow a další. Kompletnější info o čtečce Ocean naleznete ve starším článku Bookeen Cybook Ocean – 8″ podsvícená ebook čtečka. […]

Komentuj