E-book čtečky s velkým E-Ink displejem

E-book čtečky s velkým E-Ink displejem

Pravé e-book čtečky mají E-Ink displej (více o výhodách E-Ink displeje a jeho vlastnostech), na kterém vypadá text jako vytištěný na papíře a tudíž se z něj přirozeně a příjemně čte, protože oko není zatěžováno odlesky a podsvícením. To je tvrzení, za kterým si stojím a mezi “pravé čtečky elektronických knih” potom nemohu řadit tablety či jakékoliv jiné zařízení s LCD displejem. Pravé čtečky (a dále už jen čtečky) mají nejčastěji displej s úhlopříčkou 6″ (ted cca 15,24 cm). Což se mnohým zdá málo…do doby, než si čtení z takové čtečky vyzkouší. Tato úhlopříčka je ideálním kompromisem mezi fajn čtením, přenositelností čtečky a její nízkou váhou nutnou pro příjemné používání. Je ideální na čtení beletrie, na což jsou čtečky e-knih především určené. Mnozí uživatelé však z různých důvodů poptávají zařízení s větším displejem. Na různé schémata, technickou literaturu v PDF formátu nebo komixy nemohu běžné ebook čtečky doporučit. Ne že by to nešlo, ale používat čtečku s 6″ displejem pro tyto účely je neohrabané. Jaké jsou jiné možnosti?

  • Koupě tabletu. Pořiďte si tablet s LCD obrazovkou. Nezískáte sice čtečku s výhodami E-Ink displeje (displej šetrný k očím, dlouhá výdrž na baterii), ale možná pro vás bude tablet prostě lepší řešení – rychlejší, barevnější, výkonnější, univerzálnější.
  • Koupě čtečky s velkým E-Ink displejem. I když drtivá většina čteček má 6″ displej, existují výjimky. Není jich moc a nedá se říci, že by kopírovaly pokrok ve světě ebook čteček určených pro čtení souvislých beletrických textů, ale existují. A o nich bude tento článek. V drtivé většině mají tyto čtečky displej o úhlopříčce 9,7″, u novějších se displej zmenšil na 8″. Na tomto displeji se už dá zobrazit celá strana A4 najednou tak, aby byla dobře čitelná. Což se hodí obzvláště pro dokumenty v PDF, protože je jednodušší číst ze stránky celé zobrazené na displeji a jen otáčet stránky, než laborovat s přiblížením a posouváním výřezu.

amazon_kindle_dx

Stará generace velkých ebook čteček

Mezi modely starší generace, o kterých má cenu uvažovat patří Amazon Kindle DX a PocketBook Pro 912. Oba tyto modely jsou staré již nějakou řádku let, jsou postaveny na starším hardwaru, takže extra rychlost nečekejte, spíše se naopak obrňte trpělivostí. Před nákupem doporučuji tyto čtečky raději nejdříve vyzkoušet a lépe tak posoudit, zda vyhovují Vašim nárokům, hlavně co se týče zmíněné rychlosti.

PocketBook postrádá hardwarovou klávesnici jako Kindle DX, nabídne ale mnohem větší výbavu, možnosti a také zpracování je ukázkové, byť je na úkor hmotnosti – kvalitní materiály včetně slitin se někde projevit musejí. Jeho displej není citlivý na dotyky prstů, ovládat jej lze hardwarovými tlačítky, kterých je na poměry ebook čteček hodně, nebo speciálním dotykovým stylusem, který se dá schovat do těla čtečky. Výhodou stylusu je jeho přesnost. Mezi hlavní výhody této čtečky oproti Kindlu DX patří české menu, lepší podpora PDF (různé režimy včetně PDF reflow) a formátů vůbec, podpora microSD karet, větší možnosti nastavení a přizpůsobení. Další výhodou může být cena, která u nového zařízení spadla na opravdu příjemnou hodnotu.

Jak se PocketBook Pro 912 chová v praxi, můžete vidět na tomto videu:

Barevné čtečky s velkým E-Ink displejem

Mezi aktuálně prodávané čtečky s velkým displejem na českém trhu nalezneme také čtečky s barevným E-Ink displejem. Barevný E-Ink displej není super, je mírně řečeno nepoužitelný. Nenechte se zmást kontrastními PR fotografiemi barevných čteček, kde jsou barvy výrazné a bílá je bílá. Technologie barevného displeje E-Ink je stále v plenkách, byť si již našla cestu do běžně prodejných zařízení.

pocketbook_color_lux_ctecka_knih

PocketBook Color Lux

Měl jsem možnost testovat PocketBook Color Lux a displej jako by vzal pouze negativa z obou druhů displejů (LCD a E-Inku). Barvy nevýrazné, vybledlé, žalostný kontrast, na displeji šlo něco vidět jen při zapnutém nasvícení a to nejlépe v šeru. Vůbec jsem z něj neměl dobrý pocit, přišlo mi to jako ten nejhorší kočkopes, co kdo mohl vymyslet. Rozlišení na takovou úhlopříčku nejde označit jako dobré.

JetBook Color

Druhou čtečku je JetBook Color, který rychlostí zaostává možná i za čtečkou PocketBook Pro 912. Cena je velmi vysoká a oproti čtečkám od PocketBooku tento reader nenabídne benefity v podobě 120% připravenosti pro české prostředí a českou podporu od výrobce (ať už jde o servis nebo technickou podporu na telefonu). Popravdě tuto čtečku vyzkoušenou nemám, ale recenzenti ani majitelé k ní lichotiví moc nejsou…což je ostatně problém všech čteček s barevným displejem. Pokud vás z nějakého důvodu přesto čtečka zaujala (a ne, opravdu nemá vyšší rozlišení), doporučuji projít zahraniční recenze a diskuze, než za ní ty nekřesťanské peníze utratíte.

Novinky mezi čtečkami knih s velkým E-Ink displejem

Pokud jste dočetli až sem, víte už, že nabídka ebook čteček s velkým displejem není ani široká, ani není vlastně z čeho vybírat. Velké čtečky na trhu neodpovídají nárokům doby, hlavně svou pomalostí nebo nepoužitelným barevným E-Ink displejem. Neklesejme na mysli, naděje umírá poslední.

PocketBook CAD Reader

Toto netypické zařízení jsem představil v samostatném článku PocketBook CAD Reader – první vlaštovka s EPD displejem.

Bookeen Cybook Ocean

Novou nadějí je i čtečka Bookeen Cybook Ocean, která vypadá opravdu dobře. Čistý štíhlý design s tloušťkou jen 7mm, nasvícený černobílý E-Ink o úhlopříčce 8″ a váha 295 g. Bližší technické informace však nejsou zatím výrobcem uvolněny, nebo unikly, ale nejsou potvrzeny (rozlišení 1024 x 768 pixelů, 4GB uložiště, 1Ghz procesor s 512MB RAM, výdrž na jedno nabití deset týdnů). Kdy tato čtečka bude? Prý brzy…no vzhledem k tomu, že čtečka měla původně být už na Vánoce 2013, jde asi spíše o zbožné přání :-) Nicméně se máme na co těšit, francouzský výrobce rozhodně má zkušenosti se čtečkami elektronických knih a vypadá to, že na tomto mazlíkovi si dává záležet.

cybook_ocean_bookeen_ctecka_knih
Jak jste na tom vy, jakou čtečku byste přivítali s ohledem na velikost displeje a rozlišení? Nebo jste spokojeni s tím co máte? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Aktualizace 10/2015: v současné době jsou na trhu dvě čtečky s 8″ E-Ink displejem a to jsou Pocketbook Inkpad a Bookeen Cybook Ocean. K oběma naleznete informace i zde na blogu…

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky 2 komentářů

Ebook čtečka roku 2014

…aneb nejoblíbenější ebook čtečky v roce 2014 podle uživatelů Heureka.cz Server Heureka.cz asi znáte. Je to největší nezávislý nákupní rádce a srovnávač cen v ČR. Dnes byly zveřejněny výsledky soutěže

Tipy/Triky/Návody 12 komentářů

Podsvícení displeje u ebook čteček – jak funguje, jaké jsou výhody a nevýhody, nákupní rádce

Čtečky elektronických knih, tedy “pravé” ebook čtečky s E-Ink displejem, si zakládají na tom, že jejich displej je zcela pasivní, tj. že nevyzařuje světlo. To přináší výhody, ale i nevýhodu.

Ebook čtečky 33 komentářů

První zkušenosti s PocketBook Inkpad 840 před recenzí

Zatímco v USA začal Amazon expedovat hi-tech čtečky Kindle Voyage prvním zákazníkům a notná část ČR žije začátkem prodeje mobilního telefonu Apple Iphone 6, příznivci ebook čteček mají také co

10 komentářů

  1. JBN
    Únor 11, 12:33 Odpovědět

    Používám aktivně dvě čtečky, obě od Pocketbooku. Doma mám 622ku, která mi vyhovuje na čtení románů. V zaměstnání používám zmiňovanou 912ku, která by snesla náhradu. Jak vidím, tak ale zatím nic lepšího na trhu není :-/

  2. Laminator
    Únor 17, 16:39 Odpovědět

    Mě vyhovuje naše PocketBook 611,perfektně zvládne i knížky v PDF formátu.
    Pro normálního člověka jsou tyto velké čtečky myslím zbytečné.

  3. Břéťa
    Březen 12, 10:53 Odpovědět

    Kdyby už někdo udělal čtečku s velkým displejem vhodnou na A4, dostatečně rychlou a za přijatelný peníz. Ruce by jim lidi utrhali. Nicméně ta Cybook Ocean nevypadá úplně špatně.

  4. […] Obě čtečky spojuje stejně velký displej s úhlopříčkou 8″. Nepočítám-li nepovedený PocketBook Colour s barevným displejem, žádná ebook čtečka s E-Ink displejem podobné velikosti na českém trhu není, respektive donedávna nebyla. Viz článek E-book čtečky s velkým E-Ink displejem. […]

  5. Pepa
    Říjen 09, 01:41 Odpovědět

    Dobrý den.

    Já hledám jako klavírista e-book čtečku na noty. Nadchla mě verze PadMu, která má 2 třináctipalcové e-ink displeje spřažené dohromady a bluetooth pro připojení nožního dvojspínače pro obracení stránek… Řeklo by se super, tak to je všechno, co od toho potřebuju. Jenže s cenovkou přes 1.600 USD je to trochu mimo mé možnosti. Nevíte někdo o něčem trochu přijatelnějším?

Komentuj