Tipy a triky pro Amazon Kindle Paperwhite 2

Tipy a triky pro Amazon Kindle Paperwhite 2

Tipy a triky původně pro čtečku knih Amazon Kindle Paperwhite 2, jdou však z části použít také na novější model Kindle Paperwhite 3 2015. Prvním tipem by mělo být doporučení pro přečtení návodu ke čtečce :-) Mezi další patří…

Instalace českého menu

Ve čtečce od výroby české menu nenajdeme, ani jej výrobce nevydal. Přesto díky tomuto návodu můžete mít svůj Paperwhite v češtině, včetně českého menu, české klávesnice a překladu z cizích řečí do češtiny.

Čeština pro Kindle Paperwhite 2

Aktualizujte firmware

Kindle Paperwhite by se měl aktualizovat automaticky, pokud jej máte alespoň někdy připojen k internetu. Pokud se však chcete přesvědčit, že máte aktuální firmware (tj. nejnovější vydání softwaru s opravenými chybami a novou funkčností), postupujte následujícím způsobem. Ve čtečce vyvolejte Menu -> Nastavení, opět vyvolejte Menu -> Informace o zařízení (v angličtině: Menu -> Settings -> Menu -> Device Info). Objeví se okno, kde bude mj. vypsána verze firmwaru (fw). Porovnat verzi firmware ve vaší čtečce můžete s aktuální verzí uvedenou této stránce dole. Hledejte něco jako “Download Software Update 5.4.x”). Čím vyšší číslo, tím novější firmware. Návod na ruční instalaci aktuálnějšího fw je součástí návodu na instalaci češtiny.

Pokud máte starší verzi firmware a využíváte jailbreak (ošálení čtečky), tak se naopak aktualizaci fw vyhněte. V nových verzích firmware nelze jailbreak používat.

Šetřete baterii

Největší žrout energie je zapnutá Wi-Fi a nasvícení na plný céres. Úroveň nasvícení displeje si samozřejmě nastavte takovou, jakou chcete, tam se vymyslet nic nedá.
Co se týče Wi-Fi, pokud ji aktivně nepoužíváte, doporučuji jí vypnout. Provádí se to přechodem do režimu letadlo (Aeroplane mode), na hlavní obrazovce vyberte Menu -> Nastavení -> Zákaz bezdrátového připojení (v angličtině: Menu -> Settings -> Aeroplane Mode). Vyplá Wi-Fi je indikována ikonkou letadle vpravo nahoře vedle ukazatele baterie a času.

Registrace čtečky a Kindle email

Přes Menu –> Nastavení -> Registrace (Menu -> Settings -> Registration) můžete čtečku zaregistrovat k účtu u Amazonu (ten účet buď již máte nebo si zdarma vytvoříte). Samozřejmě k registraci čtečky jí budete muset mít zrovna připojenou k internetu.
Díky tomu budete moci využívat některé funkce, jako je využití Kindle emailu, na který můžete zasílat knihy či periodika (viz níže). Spravovat svůj účet a napojenou čtečku Kindle (či čtečky) v něm můžete přes stránku Manage your Kindle.

Zaheslujte si svůj Kindle

Pokud chcete mít Kindle jen pro sebe nebo nechcete, aby někdo koukal, co čtete, apod., můžete si jej zaheslovat. Na hlavní obrazovce Kindlu vyberte Menu -> Nastavení -> Nastavení zařízení – Heslo zařízení (neboli Menu -> Settings -> Device options -> Device Passcode). Tam zvolíte svůj číselný PIN, který budete muset zadat vždy při zapnutí čtečky.

Zaheslovaný Kindle Paperwhite 2

Změňte jméno svého Kindlu Paperwhite

Pojmenování Kindlu, které se objevuje v levém horním rohu displeje, můžete změnit. Na hlavní obrazovce vyberte Menu -> Nastavení -> Nastavení zařízení -> Poznačte si svůj Kindle -> Jméno zařízení (v angličtině Menu -> Settings -> Device Options -> Personalise Your Kindle -> Device Name).

Kolik je volného místa?

Kolik je ještě ve vašem Kindlu volné paměti pro ukládání dokumentů zjistíte i přímo z něj. Stačí v hlavní obrazovce vybrat Menu -> Nastavení -> Menu -> Informace o zařízení (Menu -> Settings -> Menu -> Device info (SpaceAvailable)).

Vyresetování předpokládané doby čtení

Pokud využíváte funkci Reading Progress, která ukazuje čas pro dokončení knihy a zdá se vám, že tato funkce neukazuje korektní čas, zkuste ji vyresetovat. To už nejde z menu, ale přesto existuje způsob, jak to udělat. Otevřete jakoukoliv knihu, v ní klepněte na horní stranu displeje, čímž vyvoláte menu, kde vyberte lupu. Do políčka zadejte tento text: ;ReadingTimeReset a klikněte na šipku vpravo od vyhledávacího políčka. Funkce začne znovu sbírat informace o vaší rychlosti čtení a snad už bude statistiku zobrazovat správně :-)

Jednoduché nahrání dokumentů

Knihu můžete do svého Kindlu Paperwhite nahrát přes počítač (spojení USB kabelem), přes zaslání na vaši Kindle emailovou adresu nebo snad ještě jednodušeji přes prográmek Send to Kindle pro PC a Mac.

Je k dispozici mj. i jako rozšíření pro některé webové prohlížeče:

Popř. můžete využít i ultimátní program Calibre, který dokáže spravovat vaši digitální knihovnu na počítači a e-knihy jedním kliknutím odesílat do vaší čtečky připojené přes USB kabel.

Pro správu dokumentů přímo ve čtečce připomínám, že tak můžete činit přes dlouhé podržení prstu na položce (knize, kolekci), kdy vám potom vyjede kontextové menu, kde můžete knihy přesouvat či mazat, atp.

Vypnutí doporučených knih

Na hlavní obrazovce se u registrované čtečky zobrazuje Doporučený obsah (Nejlepší knihy měsíce, apod.). Už vzhledem k tomu, že se jedná o obsah z amerického internetového knihkupectví Amazon, tj. knihy v angličtině, předpokládám, že pro vás tato nabídka bude nezajímavá. Můžete se však této vlastně reklamy zbavit, vyberte Menu -> Nastavení-> Nastavení zařízení -> Poznačte si svůj Kindle -> Doporučené knihy (Menu -> Settings -> Device Options -> Personalise Your Kindle -> Recommended Content). Pokud doporučený obsah vypnete, místo, který zabíral na hlavní obrazovce se uvolní pro zobrazení obálek vašich knih nahraných ve čtečce.

Druhou možností, jak se doporučeného obsahu zbavit je přepnout pohled hlavní obrazovky. Defaultně jsou zobrazeny obálky knih, přepnutím na řádkové zobrazení se přestanou doporučené knihy taktéž zobrazovat. Toto řešení je jednodušší, z hlavní obrazovky vyvolejte Menu -> Seznam knih bez obálek (popř. “Zobrazovat obálky knih” pro opačný efekt) neboli v angličtině Menu -> List View (popř. Cover Viewpro opačný efekt).

Vyfocení obrazovky

Věděli jste, že vaše čtečka umí pořizovat tzv. screenshoty neboli snímky obrazovky? Vytvoříte je kdykoliv dotykem na pravý horní a levý spodní roh displeje zároveň. Obrazovka problikne do černa je hotovo. Snímek obrazovky se uloží ve formátu PNG do kořenového adresáře vnitřní paměti. Přímo ve čtečce si uložený obrázek nezobrazíte, ale můžete si jej pak zkopírovat do počítače po propojení čtečky s PC a tam už si s ním dělat co chcete.

Nastavení invertování

Invertování (probliknutí displeje do černa) patří k E-Ink displeji, je to jeho vlastnost. U nových čteček, Kindle Paperwhite 2 nevyjímaje, je možnost nastavit, zda bude obnovení stránky probíhat po každém otočení stránky nebo až poněkolika stránkách. První zaručí čistší displej bez duchů, druhé jemnější a rychlejší přechod mezi stránkami. Nastavuje se v Menu -> Nastavení -> Nastavení pro čtení -> Obnovení displeje (Menu -> Settings -> Reading Options -> Page Refresh).

Pohyb mezi dokumenty

Pokud již máte ve čtečce mnoho dokumentů, můžete je řadit do kolekcí (virtuálních adresářů). Kolekci vytvoříte z hlavní obrazovky přes Menu -> Vytvořit novou kolekci (Create New Collection). Knihu do kolekce zařadíte přes podržení prstu na názvu knihy (v přehledu knih), kde vám vyjede kontextové menu s volbami.

Samozřejmě můžete využít vyhledávání dostupné z hlavní obrazovky či využít “rychlé stránkování” – na hlavní obrazovce se dotkněte prstem ukazatele s počtem stran výpisu (např. 1/12) – poté budete moci přeskočit rovnou na X-tou stranu výpisu či upřesnit začátek názvu.

Využití vytvořených poznámek

Poznámky, které jste si vytvořili v Kindlu v e-knihách jdou přehrát do počítače. Poznámky jsou ukládány v textové podobě ve formátu TXT do adresáře Documents do dokumentu s názvem “My Clippings.txt”. Stačí tedy tento textový soubor zkopírovat ze čtečky do počítače a tam už využít dle libosti.

Pouzdro = ochrana

Chcete ochránit svou čtečku před poškozením? Nejnáchylnější součástka je displej, respektive zrcadlo, které je součástí displeje (je uvnitř, takže jej nevidíte). Čtečku chraňte před pádem, tlakem na displej, vibracemi, vysokými teplotami, vodou, atd. K tomu vám dopomáhej hlavně vaše opatrnost a obal pro Kindle Paperwhite 2 nebo obal pro Kindle Paperwhite 3.  Nákupem vhodného pouzdra můžete využít i skvělou funkci čtečky Paperwhite – tou je automatické uspání a probuzení. Pouzdra s funkcí Sleep vás zbaví nutnosti čtečku vypínat a zapínat. Při sklapnutí desek pouzdra k sobě (uzavření pouzdra) se Kindle sám uspí, při otevření pouzdra se automaticky probudí.

Pouzdra Tuff-Luv pro Kindle Paperwhite 2

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit pouzdra Tuff-Luv, jsou vyrobena z příjemných kvalitních materiálů, zpracování je excelentní. Anglický výrobce je si kvalitou tak jistý, že na ně poskytuje doživotní záruku.

Něco špatně?

Pokud s vaším Paperwhitem není něco v pořádku, zkuste jej restartovat podržením zapínacího tlačítka na dvacet vteřin.

Nakrmte svou čtečku novými e-knihami

Čtečka elektronických knih bez e-knih, to je jako bazén bez vody. Možná máte svůj oblíbený e-shop, kde e-knihy nakupujete, určitě si však omrkněte i ostatní. Viz seznam s názvem Kde sehnat elektronické knihy. Pro majitele čteček Kindle mohu doporučit Rajknih.cz, kde knihu můžete zaslat rovnou do své čtečky bezdrátově pomocí Wi-Fi.

Zasílání periodik – novinek

Ve svém Kindlu můžete mít každé ráno čerstvé zprávy. Pokud se budeme bavit o češtině, můžete využít zasílání periodik do Kindlu od iDnesu, Novinek, E15ky a dalších. Celý seznam včetně odkazů naleznete pod nadpisem Periodika – noviny/magazíny. Jak na zprovoznění, to se dozvíte vždy u daného poskytovatele. Obecně je princip fungování následující: po (bezplatné) registraci účtu u Amazonu získáte Kindle email, na kterém v nastavení svého účtu u Amazonu povolíte odběr z emailové adresy poskytovatele periodik. Ten Vám na Váš Kindle email bude následně každý den zasílat soubor s novinkami, který si čtečka po připojení k internetu pomocí Wifi stáhne. A vy můžete číst :-) Tato obdoba novin je zdarma, ušetříte tak za nákup denního tisku a ani nebudete muset koukat do zářící obrazovky počítače.

Dobrá česká služba je Kindly.cz, která převádí RSS feedy z prostředí převážně českého internetu do formátu MOBI, vhodného pro čtečky Kindle. Takto připravené soubory je možné nechat si pravidelně zasílat na zadaný email.

Další rady a prostor pro dotazy

Své zkušenosti se čtečkou Kindle Paperwhite 2 můžete sdílet na fóru. Máte problém se svou čtečkou? Zeptejte se. Umíte poradit? Do toho!

Pokud čtečku ještě nemáte a ocitli jste se zde náhodou, což takhle si nějakou e-book čtečku pořídit? :-)

O autorovi

Tomáš
Tomáš 207 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Tipy/Triky/Návody 13 komentářů

Jak číst PDF na ebook čtečkách

Bohužel, PDF není vhodný formát pro čtečky elektronických knih. Nicméně spousta lidí má “potřebu” (plynoucí z neznalosti) do čteček PDFka cpát. Někteří však opravdu nemají jinou možnost. Takže jak si co

Tipy/Triky/Návody 14 komentářů

Posílejte si dokumenty a webové stránky do čtečky PocketBook

Jak možná víte, majitelé ebook čteček Kindle od Amazonu si mohou zdarma vytvořit speciální email (@kindle.com respektive @free.kindle.com) a na něj si nechat zasílat dokumenty a periodika (zprávy, obdoba tištěných novin

Tipy/Triky/Návody 3 komentářů

Čeština pro Kindle Paperwhite 2 i pro Kindle Paperwhite 1

Je to tady. To, co se zdálo být nemožné, je skutečností. Paperwhite umí česky. Až do teď bylo na Paperwhitu možné používat jen jazyky podporované výrobcem, to se však od

16 komentářů

  1. vill
    Duben 18, 18:38 Odpovědět

    Nachadza sa v kindli niejaki poznamkovi zošit?? a ešte či sa da dokument v kindli upravovat napr:vimazt vetu a posobne

    • Tomáš
      Duben 18, 19:19 Odpovědět

      V defaultu určitě ne. Jde pouze vytvářet poznámky v knize, nikoliv knihu upravovat. O nějaké samodomo úpravě nemám informace.

  2. Petra
    Květen 16, 15:56 Odpovědět

    Dobrý den, mám čtečku Kindle 5 asi čtvrt roku, ale najednou mi nejdou otevřít některé zakoupené knihy. Čtečka mi píše, že dokument nemohu otevřít a pokud jsem jej zakoupila na Amozonu (což ne), tak jej mám smazat. Jak prosím tento problém odstranit? Děkuji.

  3. Prof.Xavier
    Srpen 29, 07:58 Odpovědět

    Zdravím,

    perfektně napsáno. Chci koupit tuto čtečku mé mamce k narozeninám. V Alze jsou dvě verze, BEZ reklamy a S reklamou.
    Cenový rozdíl je pouze nějakých 400kč, takže to není moc. Lze u verze S REKLAMOU tyto reklamy nějakým způsobem vypnout?
    V textu se zmiňujete pouze o doporučených knihách, tím zjevně na mysli nemáte REKLAMY, v pravém slova smyslu.

    Nechci aby mou mamku otravovali nějaké kravinky na displeji.

    Za včasnou odpověď budu rád.

    Díky

      • Prof.Xavier
        Srpen 29, 23:15 Odpovědět

        Díky moc za info a rychlou odpověď. U Vás si tu člověk bezva počte a tak už začínají určitá dilemata, kterou čtečku vybrat.

        Díky za odkaz, ceny vypadají velice dobře.
        Pěkný den
        X.

      • Adiiinka
        Září 04, 09:55 Odpovědět

        Dobrý den,
        dostala jsem tuto čtečku, verzi s reklamou. Píšete tady o jakém si “osvobození” od reklamy. Když byla čtečka nová a vypnutá, měnili se na obrazovce obrázky. Od té chvíle, co jsem ji připojila na wifi, zaregistrovala a založila účet u amazonu se mi po vypnutí čtečky místo obrázku objeví reklama, že si mám v obchodě vybrad další oblíbenou knížku. když čtečku zapnu, tak je obrazovka “uzamčena” a je tam pořád tato reklama. Dá se tedy nějaký způsobem vypnout, ať už v nastavení nebo tedy za popletek, aby se zase zobrazovali původní obrázky? Děkuji za odpověď.

        • Tomáš
          Září 04, 10:01 Odpovědět

          Dobrý den. Pro odstranění reklamy je nutno kontaktovat výrobce, tzn. Amazon. Stránky a komunikace se zákaznickým servisem jsou však v angličtině (a možná jiných cizích jazycích, netuším, ale pro Vás asi důležité je, že nejsou v češtině). Odstranění je za poplatek (typicky rozdíl cen mezi sponzorovanou a nesponzorovanou verzí). Vím i o případech, kdy lidem z ČR odstranili reklamy zdarma. Záleží, jak si to u nich vyargumentujete :-) Rozhodně však ze strany vlastníka čtečky není na bezplatné odstranění reklamy nějaký nárok, záleží jen na benevolenci výrobce.

  4. Martin
    Listopad 17, 22:04 Odpovědět

    Zdravím Tomáši a prosím o radu. Teď u jedné knihy se mi stalo to, že nemám klikací obsah, tzn. mám obsah knihy, nebo spíše jednotlivé kapitoly, ale nejde na kapitoly kliknout a tím se přesunout na tu kapitolu. Je tam alespoň napsané číslo stránky, kde každá kapitola začíná, jenomže, když dám “go to – page or location ” tak nemůžu vložit číslo strany, protože knížka ani čísla stránek nemá, ukazuje mi jenom lokaci a čas do konce. Jde to nějak, abych se dokázal dostat na kapitolu, kterou chci, aniž bych ji musel pracně hledat? Díky

  5. Jana
    Prosinec 28, 14:52 Odpovědět

    Dobrý den, jde přímo ve čtečce změnit název knihy?
    Nedávno jsem si přendala knihu z doc do mobi a ve čtečce mi to stále píše “Unknown” název. Nevíte co s tím?

  6. Kami
    Leden 21, 13:02 Odpovědět

    Dobrý den, kolega si zapomněl čtečku v letadle, je možné ji nějak na dálku zablokovat? Děkuji.

  7. Efca
    Leden 23, 11:49 Odpovědět

    Dobrý den, koupila jsem čtečku Amazon 5.6.5, půjde tam nainstalovat čeština co nabizite?

  8. felia
    Duben 18, 08:49 Odpovědět

    Do čtečky Kindle Paperwhite 3 a jejích 4 GB paměti se mi vejde pouze 40% knih, z těch, které bych v ní chtěl mít, nosit s sebou a moci si je kdykoli přečíst. Lze nějak tuto kapacitu zvětšit? Uvažuje Kindle o slotu na micro SD?

  9. Paw
    Červen 26, 09:53 Odpovědět

    Pěkný článek s mnoha tipy. Aele ten, který potřebuji já jsem tam nevyčetl. akže potřebuji poradit jak si púromazat cca 7 500 nodběrů idnes, E15 a lidovky, které se mi teď stáhly do nového Paperwhite4 poté co jsem svůj předchozí Kindle před pár lety rozbil.
    Přes Calibre ani přes průzkumníka tam tyto odběry nevidím, zato v zařízení mi tvoří 98% obsahu (balastu). Po kliknutí na titul se vždy nejprve stáhnou a až pak s nimi mou pracovat = číst nebo smazat.
    Předem moc díky

Komentuj