Pocketbook Inkpad 3 – první pohled

Pocketbook Inkpad 3 – první pohled

Je to tady, čekali jsme a dočkali jsme se. Je půlka února a Inkpad 3 je skladem v e-shopu aXOs.cz – specialista na e-book čtečky. Původní (nevypuštěné) informace předpovídaly vydání této čtečky v druhé půli prosince 2017. Takže Inkpad 3 přichází s dvouměsíčním zpožděním. Pokud jste se už nezařídili jinak (a moc možností jste neměli, pokud jste sháněli „větší“ e-book čtečku), jistě vás budou zajímat alespoň první dojmy z této nové e-book čtečky od Pocketbooku.

Zkrácená verze – přátelé, je to bomba! :-)

Tak a teď mé podrobnější, byť rychlé dojmy z krátkého používání a objevování nové čtečky elektronických knih. Časem otestuji více a třeba snad možná napíšu plnohodnotnou recenzi na Inkpad 3…uvidíme :-)

Pocketbook Inkpad 3

Takže k nové e-book čtečce Inkpad 3 740:

 • Displej je famózní. Rozlišení perfektní, kontrast velmi dobrý, podsvícení rovnoměrné.
  Žádné přímé srovnání s podobně velkými čtečkami aktuálně nemám. Hlavně by bylo zajímavé srovnání s Kobo Aura One, která je hardwarově a displejově na špici. Má sice stejný displej, ale infračervené snímání dotyků (viz níže), takže bych si tipl, že Aura One na tom bude ještě o chlup lépe. Ale není v podstatě k sehnání a nemá tak vychytanou softwarovou výbavu. Říkám jí „skvělá čtečka na ePuby“, ale většinou chce uživatel tak velké čtečky větší univerzálnost a také ji používat na PDF. Ve zkratce: Kobo – nepoužitelné na PDF, Pocketbook – dlouhodobě na špici co se zobrazování PDF týče. Srovnání s Inkpadem 2 mohu udělat klidně takto od stolu a také to níže udělám :-)
  K té chvále na displej – aby mě zase nějaký hnidopišský puntičkář nechytal za slovo – podsvícení hodnotím jako rovnoměrné z pohledu e-book čteček. Drobného zaváhání je možno si všimnout na straně u tlačítek, kde jsou umístěny LED diody. U kraje na této straně se může při zapnutém nasvícení zdát, že je displej „špinavý“ od prachu. Nicméně tím trpí všechny e-book čtečky s integrovaným nasvícením a ve valné většině tento malý neduh nezasahuje do zobrazeného textu e-knihy. Při podrobném zkoumání a vědomí toho, že víte, na co se máte zaměřit, je vidět, že i kontrast/podsvícení je jiné na horní straně displeje jiné, než na spodku. Tedy to samé, co se kritizovalo kdysi u čteček Kindle Voyage. Já mám na to svůj názor – proboha, neřešte malichernosti, nemá to smysl.
  Rozdíl v displeji je oproti Inkpadu 2 skutečně markantní (ano, píšu to bez přímého srovnání, ano, nezbláznil jsem se) a dle mého názoru mohou uživatelé „dvojky“ s klidným svědomím uvažovat o upgrade ;-) Rozdíl je hlavně v kontrastu, přeci jen je E-Ink Carta kontrastem zobrazení někde jinde než starší E-Ink Pearl použitý u Inkpadu dvojky. O něco méně je lepší rozlišení. (Já vím, „méně lepší“ zní blbě, ale já si to prostě neodpustil :-) Každopádně když se tyto výhody u Inkpadu 3 spojí, už neplatí, že jednooký mezi slepými králem. Tuto čtečku lze doporučit každému, ne jen těm, kteří potřebují čtečku s větším displejem, byť by nebyl úplně ideální. Samozřejmě stále platí, že běžnému čtenáři beletrie by měla stačit 6″ čtečka, např. Pocketbook Touch HD2 (která za mě pořád vede mezi dostupnými e-book čtečkami, nejen co se displeje týče).
 • Inkpad 3 je aktuálně vyráběn pouze v hnědé barvě. Byť výrobcem pojmenována jako tmavě hnědá, je světlejší než u zmíněné Touch HD2, která se rovněž prodává pouze v této nezvyklé barvě. Tam jde tmavá barva v některých špatných světelných situacích až do černa, což uvítá většina. Tuto světlejší verzi nicméně nepovažuji za problém. Přijde mi decentní a i se k této čtečce hodí. Posoudit však bude muset každý sám dle vkusu. Nepředpokládám, že by někdy v budoucnu byla čistě černá varianta. Naštěstí je to jen hnědá, ne např. růžová, svět se až tak nezboří :-)
 • U Touch HD2 papouškované…pardon kritizované zapuštění displeje je zde výrazně menší. Samozřejmě díky tomu, že proběhl návrat ke kapacitnímu snímání dotyků, takže displej nemusí být tak zapuštěný. Dotyková vrstva u Inkpadu 3 se dotkla kontrastu. Logicky platí, že čím méně vrstev (dotyková, světlovodivá) před displej, tím lepší kontrast. Zde opět dokázáno v praxi, takže displej 6″ Touch HD2 vyhrává nad 7,8″  displejem Inkpadu 3, byť jde v základu o stejný displej E-Ink Carta. Z tohoto důvodu jsem příznivcem infračerveného snímání dotyků, které funguje u HD2 perfektně a nepřináší zhoršení kontrastu. Při vypnutém podsvícení jde rozdíl mezi oběma čtečkami poznat, podklad displeje je tmavší. Při zapnutém podsvícení displeje se rozdíl stírá.
 • Tlačítka Inkpadu 3 jsou oproti běžným modelům výrobce zeštíhleny, logicky to musí mít dopad na ergonomii. Bohužel má, i když to není beznadějné, rvát vlasy si nebudete. Tlačítka pod displejem u Touch HD2 nebo Touch Lux 3 považuji za skvělá a je mi vždy líto, když ergonomie ustoupí designu, byť by to mělo být jen o chloupek. Větší jsou prostě lepší. Alespoň je stisk tlačítek na nejnovějším Inkpadu tak akorát jistý a tak akorát příjemný. Pokud navíc vedete prst z okraje čtečky, tedy ne ze strany displeje, je mačkání v pohodě. Opačně už moc ne, ale proč byste to dělali? :-)
 • Zvukový výstup (na sluchátka či externí reproduktorky) je zde přes microSD redukci, která je v balení, jak bylo avizováno. Pokud tedy majitelé Inkpadu 3 hodlají používat tuto e-book čtečku i na zvuk (hudba, audioknihy, nečeské předčítání textu), ať se připraví na další překážející a ztrácející se „bazmek“ navíc, na který je třeba myslet.
 • Rámečky jsou poměrně úzké, i přes značné zaoblení tvarů vypadá čtečka kompaktně a moderně. Ke zpracování nemám žádné výhrady. Povrch mi přijde pocitově mírně pogumovaný, i když oči nic takového nepotvrzují :-) Škoda, že zde nejsou perforované záda jako u modelu Touch HD, to jsem si oblíbil, ještě lépe by se čtečka držela. Nicméně většina si stejně raději pořídí i obal, což doporučuji.
 • Vše je svižné (na poměry e-čteček), nesetkal jsem se s žádným bugem. Ale to možná přijde, přeci jen na nějaké závěry v tomto je ještě čas a je třeba pořádně otestovat.
 • Ve čtečce Pocketbook je opět po letech senzor, který snímá natočení zařízení. Otáčení orientace displeje při čtení e-knihy tak můžete nechat na automatice. Funguje to, ale pouze pokud čtečku natočíte kolmo k zemi. Tj. pokud máte text na displeji „na výšku“ a chcete nechat zobrazit text „na šířku“, musíte čtečku nejdříve natočit do takového úhlu, ze kterého určitě číst nebudete (řekněme rovnoběžně s uživatelovým tělem). Reakce na takové otočení se dostaví během dvou vteřin. Čím víc nad tím přemýšlím, tak hodnotím tuto „tupost“ jako velký klad. Osobně by mi velmi vadilo, kdyby se mi neustále přepínala čtečka z výšky na šířku a naopak při sebemenší manipulaci se čtečkou. Takto je to v podstatě jasně dané – udělej tohle a stane se toto. Pokud by ani to nevyhovovalo, jde automatika vypnout a měnit orientaci postaru, tj. ručně – což doporučuji pro běžné uživatele.
 • SmartLight neboli možnost měnit barevný nádech podsvícení, je úžasná funkce zpohodlňující čtení. Je to jedna z věcí, které u e-book čteček nepotřebujete (nebo si to nejdříve říkáte) a jak k tomu přičichnete, hned si zvyknete a končí to zvoláním „bez toho bych už čtečku nechtěl!“ :-) Z portfolia výrobce je to druhá čtečka, která má tuto funkci, první je již zmiňovaná Touch HD2. Oproti té má však Inkpad možnost nastavit profily a pro každou hodinu si nastavit úroveň nasvícení a barevnou teplotu. A pohodlně! :-) Už se mi to nechce znovu fotit, ale do recenze určitě nafotím, jak se to nastavuje. Nebo … co kdybych Vám to natočil, byl by zájem? :-) Do tohoto nastavení lze samozřejmě kdykoliv ručně vstupovat nehledě na přednastavené chování, respektive přednastavené chování vypnout a nastavit oboje ručně.
  Mimochodem, ve světě pár čteček s podobnou funkcí prý je, ale na českém trhu si drží tuto výhodu jen výrobce Pocketbook u nového Inkpadu a vlajkového 6″ modelu. Ve světě byla první Kobo Aura One, kterou jsem v tomto článku už také vzpomínal, ale kterou jsem přestal prodávat z důvodu nedostupnosti.
 • Pouzdra na čtečku Inkpad 3 zatím nejsou. Dle zkušeností z dob minulých, bude minimálně měsíc (ne-li déle) trvat, než se pouzdro objeví. Zatím ticho po pěšině, jak je zvykem.
 • Tlačítko on/off je opět na dolní hraně čtečky, ale přesunulo se z obvyklé pravé strany na levou. Nechápu to a byť jsem prostě jen možná příliš ovlivněný prostým zvykem z ostatních modelů, nevyhovuje mi to. Levou rukou čtečku držím, pravou stisknu tlačítko. Zde tedy levou rukou tlačítko často mírně „blokuji“ a musím držící rukou uhýbat. Prkotina, ale vysvětlí mi někdo proč to změnili? :-/

Fotogalerie Pocketbook Inkpad 3 740 a Pocketbook Touch HD2 631, kterou stále považuji za nejlepší univerzální 6″ čtečku:
(foceno mobilem, omluvte zhoršenou kvalitu)

Vypadá to, že Pocketbook Inkpad 3 je skvělým nástupcem předešlého modelu. Přináší zlepšení hlavně v oblasti displeje, kde to bylo nejvíce potřeba. Vypadá to na parádní čtečku pro ty, kteří z nějakého důvodu potřebují o něco větší displej, než je obvyklé. Ještě lépe větší čtečku bez ústupků v kvalitě zobrazení a funkčnosti jako takové, tedy dobrou podporou formátů a funkcí. Dle technické specifikace, mého krátkého seznámení se čtečkou a zkušenosti s výrobcem, si troufnu odhadnout, že Pocketbook Inkpad 3 nebude mít výraznější slabiny.

Na závěr ještě veledůležitá informace, pokud už to nemůžete vydržet a Inkpad 3 chcete mít :-)
Čtečka Pocketbook Inkpad 3 je k zakoupení zde.

A na úplný závěr ještě výzva – pokud vás něco k novince zajímá, napište během února 2018 zde pod článek a já se pokusím odpovědět, popř. vyzkoušet…

O autorovi

Tomáš
Tomáš 191 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečky

Další informace o PocketBook Ultra před uvedením na český trh

Dodání svým způsobem převratné čtečky PocketBook Ultra na český trh výrobce neustále oddaluje, nicméně jinde ve světě mají více štěstí a čtečka Ultra se v Rusku již dostala mezi první

Hlavní stránka

Onyx vyvíjí ebook čtečku s 13,3″ displejem

Ať už ebook čtečku máte nebo o nákupu ebook čtečky teprve uvažujete, asi jste pochytili, že většina z nich má displej o úhlopříčce šest palců (15,24 cm). Už jsem potkal

Novinky

Jakou e-book čtečku na Vánoce 2016

Letos článek o výběru e-book čtečky pod stromeček píšu s dostatečným předstihem, aby výběr e-book čtečky měli ulehčený i ti, kteří dárky shánějí dostatečně dopředu :-) Vím dokonce o čtečce

7 komentářů

 1. Kisuke
  Únor 17, 11:08 Odpovědět

  Zajimalo by me, jestli je tam aplikace Scribble (aspon tak se to pry jmenuje na pocketbooku kterou se daji kreslit jednoduche nacrtky.

  Funguje na ctece nejaky kapacitni stylus? Treba 53 pencil, nebo adonit snap?

  Vodotesnost predpokladam ctecka nema, takze asi nebude nijak uzavrena cesta k vnitrnostem (az za par let umre baterka, at ctecka nemusi hned do kose), nebo ano?

  • Tomáš
   Únor 21, 13:36 Odpovědět

   Aplikaci Scriblle má.
   Vodotěsnost nemá. Ad „uzavřenost cesty k vnitřnostem“ – nevím, ale servis se dovnitř taky musí umět nějak dostat…
   Nějaký „značkový“ stylus nemám k dispozici, levný „tlustý“ no-name funguje.

   Z dotazů to vypadá, že hledáte poznámkový blok a na to jsou jistě vhodnější jiné zařízení ;-)

   • Kisuke
    Únor 21, 22:28 Odpovědět

    Ve skutecnosti je to tak, ze bych ctecku jako poznamkovy blok rad vyuzil. Ale hlavni ucel je cteni knih (bez nevyhody v podobe prostorove narocnosti kterou maji klasicke knihy), ctecku nosim v podstate porad v batohu, takze je pekne po ruce. Kdyz uz maji ty ctecky dotykove displeje, prijde mi to jako jedine rozumne vyuzeni toho dotyku (jinak bych preferoval bez nej, ke cteni to nepotrebuju a je to zbytecne cingrlatko navic, navic dalsi vrstva na einku).
    Na poznamky ted pouzivam 5,5 palcovy telefon. Ale vetsi plocha by se hodila (a mit na to samostatne zarizeni typu BoogieBoard Sync, nebo tablet mi prijde jako totalni zbytecnost, to se radsi spokojim s telefonem).

    No kazdopadne mezitim se mi ctecka dostala do rukou a jsem v rozpacich.
    Prijde mi ze ma ten pocketbook skvelou techniku (skvely velky displej, uzasne barevne nasviceni ktere nevypaluje v noci oci jako telefon), ale realizace trochu kulha.
    Predne me zarazilo jak moc lacine Inkpad 3 pusobi. Nemyslim ted display, ten si clovek zamiluje hned. Ale ty pouzite lacine vypadajici plasty. Na omak jak hracka z mekkeho plastu. Oproti memu staremu kindlu z roku 2010 (ktery tedy neni zadny premiovy kousek, stal pod 2k) to proste pusobi lacine. A co je divnejsi, mel sem v ruce i Touch Lux 3 od stejneho vyrobce (s mene nez polovicni cenovkou), a ten naopak pusobi celkem premiovym dojmem, lip nez ten muj dedecek kindle. Chapu, muze to byt subjektivni, ale ja to tak mam. Uvidim jake na to vylezou pouzdra (kdyby bylo nejake pekne jako originalni kindli pouzdro (http://www.canadianreviewer.com/cr/2011/1/3/review-kindle-leather-cover.html) tak by to pak mozna pusobilo bytelnejsim dojmem po obaleni ctecky.

    Co se stylusu tyce, zkousel sem do toho cmarat Adonitem Dash 3, a funguje to. Ale…
    Da se tim ctecka ovladat. Kresleni je horsi, protoze ctecka kresli tak o milimetr az dva vyse nez je hrot stylusu. Jde to, ale je lepsi pouzit ten mobil. Takze k tomuto ucelu spise ne, v nouzi vsak pouzitelne.

    Jinak jeste par drobnosti ktere zarazily:
    – To „plynule“ soupani v knihovne je s prominutim blbost. Na tom E-inku to vypada vazne hloupe. Nicmene tlacitky se da strankovat, coz na e-inku pusobi mnohem lip.
    – Nepochopil sem proc je na spodku ta bila dioda ktera v podstate porad sviti, neni to zbytecne plytvani energie? (na kindlu nesviti nic, jen pri zapnuti/uspani/nabijeni par vterin dioda zapinaciho tlacitka, v provozuje ale vypnuta) Ale mozna to nechapu a neco to signalizuje (treba zaplou wifi, kdo vi) – stejne mi ale prijde pitome ze to porad sviti.

    A i pres tu spoustu vyhrad mi prijde ctecka celkem zajimava. Hlavne kvuli perfektnimu displeji a nasviceni.
    BTW, je v podstate stejne velka jako ten stary kindle, ktery ma display jen 6 palcu. Na vysku na chlup stejna (kindle ma pod displejem uplne zbytecnou klavesnici, ze ktere se pouziva jen ctyrsmerny ovladac na pohyb v menu), na sirku asi o centimetr sirsi.
    Nemel sem moznost zkusit tam PDF. Vetsinou takove veci po ctecce nechci (na kindlu to je uplne mimo, maly display a otaceni stranky trva tak 30 sec), ale az bude moznost, zkusim. Kdyby to bylo dobre, byl by to prijemny plus.

    • Tomáš
     Únor 21, 22:41 Odpovědět

     Máte pravdu, do jisté míry to bude subjektivní. Nemám pocit, že by Inkpad 3 vypadal tak lacině, stejně jako mohu odmítnout, že by vypadal luxusně. Inkpad 2 jsem za zpracování v recenzi kritizoval, Inkpad 3 velmi pravděpodobně nebudu.
     Možná si to (subjektivně – Vaše volba) vztahujete k ceně, sám to zmiňujete. Není řečeno, že čtečka za šest tisíc musí mít luxusní zpracování. Podívejte se na 6″ Kindle Voyage, ta by se dala označit jako luxusní a je ve stejné cenové relaci, alespoň zde v ČR (a má menší displej, čili by měla být levnější? No není, protože si zákazník připlácí za luxusní zpracování.).

     Plynulé šoupání – souhlasím s Vámi. Nicméně uživatel má na výběr, proto nevidím problém.

     Bílá dioda signalizuje „práci“ procesoru (či nabíjení) – můžete se informovat v manuálu. Svítit pořád by určitě neměla (leda byste čtečku zrovna nabíjel). Je to celkem šikovná signalizace a pokud má někdo jiný názor, mělo by to jít vypnout (jiné čtečky od Pocketbooku to umožňují, teď nemám Inkpad u sebe, abych to ověřil).

     • Kisuke
      Únor 22, 00:24

      Zrovna Voyage je prikladem velmi dobreho zpracovani. Mit to tlacitka, tak to beru hned (i s tim displejem co to ma, ale vetsi by bodl), ty senzory mi zkratka nestaci. Oasis 2 je take co se zpracovani tyce hodnocena velmi kladne (bohuzel nebyla moznost nikde videt). Podobne na Kobo Aura One jsem cetl chvalu (zel bohu porad ta tlacitka chybi). Pocketbook ma vsechny technicke vychytavky co ty zminovane (a jeste mozna neco navic, minimalne vetsi RAM, ale to nemusi mit pro uzivatele zadny dopad). Ty plasty ho ale v mych ocich snizuji. Nejen ze jsou takove mekke a „prohybajici se“ (dost mozna dano tenkosti ctecky a az pouzdro prida nejakou tloustku bude to lepsi), ale prisli mi i takove jakoby krive vyriznute (hodne to bylo videt kde jsou ty plastove casti sesazene k sobe: zada – ramecek, ramecek – predni cast). Treba ten Touch Lux 3 tim netrpel, tam vsechno sedelo, navic sem z nej mel pocit ze ta ctecka pevne drzi pohromade a nic s ni nehne.

      To s tou diodou sem nevedel. Prolit sem jen quick start abych zjistil jak to zapnout, a na nic vic nebyl cas. Ale dava to smysl. Bylo to po prvnim zapnuti ctecky, porad neco srotovala a v knihovne vytvarela nahledy obalek – asi chroupala metadata z knih.

      Jeste bych k tomu mel jeden rypanec. Ma sice tlacitka a celkem dobra (nevadi mi jejich tenkost, hlavne ze tam jsou a jdou mackat), ale to umisteni dole pod displejem je zlo a musi se prehmatavat pro otoceni. Clovek ctecku drzi obvykle z boku, nebo ne? (mozna je to nejaky muj zlozvyk vypestovany po osmi letech pouzivani kindlu, ktery prave tam ma otaceci tlacitka, ale drzim tak i knizku…)
      Koukal sem ze predchozi inkpad 2 mel tlacitka prave na boku. To mi prijde lepsi.

 2. Jana
  Únor 21, 13:31 Odpovědět

  Dobrý den, velmi oceňuji Vaše informace a komentáře k jednotlivým čtečkám. Hodně jsem se dozvěděla coby úplný laik a velmi mi to pomohlo rozhodnout se při výběru. Zajímá mě, zda lze na Inkpad 3 použít přechodně nějaké jiné pouzdro či obal. Děkuji Jana

  • Tomáš
   Únor 21, 13:38 Odpovědět

   Dobrý den. Možné je vše. Určitě najdete obal vhodný na přenášení – kapsu, ze které je nutno před používáním čtečku vytáhnout. Pro permanentní ochranu to bude chtít vyčkat na pouzdra na míru, buď přímo výrobce nebo třetích stran.

Komentuj