Jakou čtečku na Vánoce 2019
Vánoce se blíží mílovým tempem a vy si možná říkáte, že taková čtečka e-knih by mohla být perfektní dárek pro někoho vám blízkého. A máte pravdu, pro knihomola nebo knihomolku jsou čtečky naprosto skvělý dárek. Jenže jak vybrat tu pravou e-book čtečku, co udělá radost a nepřidělá starosti?
Nejlepší univerzální 6″ čtečka – perfektní volba pro skoro jakéhokoliv čtenáře beletrie
Pokud hledáte dárek pro muže či ženu, nemáte výrazně omezený rozpočet a chcete koupit něco opravdu dobrého, čtečku kterou doporučím všemi deseti je čtečka Pocketbook Touch HD3 632. Ta přišla na trh loni těsně před Vánoci, je tedy cca rok odzkoušená a můžu říct – je to bezproblémová čtečka s úžasným komfortem čtení. Má skvěle kontrastní displej a úžasné rozlišení displeje (takže ostré dobře čitelné písmo), celkem svižný hardware, funkci SmartLight pro přizpůsobení barevného nádechu podsvícení a filtrace modrého světla, velkou podporu formátů a intuitivní ovládání, takže jednoduchá na obsluhu. Je vodotěsná (a prachotěsná), podporuje audioknihy ve formátu MP3 a sluchátka/reproduktory připojíte postaru i přes moderní Bluetooth připojení. Je rovněž nadstandardně lehká a rozměrově malá, takže se nejen dobře drží, ale také je perfektně přenosná.
Samozřejmě neumí všechno, ale umí toho opravdu moc a má uživatelský komfort a výbavu na takové úrovni, že je to mé absolutní doporučení pro běžného čtenáře beletrie. Existuje ve dvou barevných provedeních:
- Pocketbook Touch HD3 632 – Spicy Cooper (černo měděná)
- Pocketbook Touch HD3 632 – Mettalic Grey (černo šedá)
Pokud se bavíme v intencích čtečky pro čtení románů, detektivek, apod., tedy souvislého textu, pro koho Touch HD3 není úplně ideální volba?
- Pro ty, kteří mají omezenější rozpočet – podívejte se na Pocketbook Touch Lux 4 627 a článek DUEL: Pocketbook Touch Lux 4 vs Pocketbook Touch HD3, abyste věděli o co vše přijdete. Je toho dost a opravdu doporučuji zvážit, že se aktuální finanční úspora při nákupu vyplatí v čase.
- Pro menší dítě, pro starší osobu – babičku, dědu, seniora – výše uvedená e-book čtečka Pocketbook Touch HD3 má sice dobrý poměr cena/užitek, ale přeci jen investice 4000 Kč je někdy zbytečně vysoká. Ne že byste neměli chtít dopřát těmto skupinám čtenářů to nejlepší, ale přeci jen zvažte, zda nehrozí, že děti čtečku omylem rozbijí (škoda bude menší) a zda starší osoby (které nejsou vždy úplně náročné) to nejlepší docení. Tam je to ale na vás… Vhodná čtečka může být již výše zmíněná Pocketbook Touch Lux 4 nebo bezdotykový model Pocketbook Touch Lux 2 616 – bohužel tam si vzala ergonomie hlavního ovládacího prvku dovolenou (tlačítka pro otáčení stránek jsou v pořádku), takže je to takové “babo raď”. Příplatek za dotykový model Lux 4 je poměrně velký, navíc se čtečky v podstatě ničím jiným neliší. Ale Lux 4 má to ovládání jiných funkcí než otáčení stránek lepší…ale většinu času bude člověk hlavně otáčet stránky. Zamotal jsem vám hlavu? Jen chci pomoci :-) Každopádně při využití funkce slovníků nebo psaní poznámek, zůstaňte určitě u modelu Lux 4.
- Pro ty, kteří chtějí číst e-knihy z Amazonu. Pak je doporučení na čtečku od Amazonu, konkurentem v této “výkonnostní” hladině je Amazon Kindle Paperwhite 4 (konkrétně verzi special offers s 8GB paměti, co to znamená?). Přijdete sice o dost vlastností (např. MP3, filtrace modrého světla, podporu mnoha formátů, podporu adresářové struktury, apod.) ale dostanete přístup k největšímu prodejci e-knih na světě. Potřebujete to? Zjednodušeně řečeno většina ne. Jestli váš manželka či manžel, babička či děda, syn či dcera rozumí anglicky/německy a čtou si v této řeči knihy, to snad víte. Pokud je odpověď kladná, je dost možné, že přístup ke knihám na Amazonu ocení. Jenže česky psaných titulů je tam pomálu (zjednodušeně řečeno žádné), takže pokud si čtou jen česky psané tituly, přístup k Amazonu zcela jistě potřebovat nebudou.
- Pro ty, kteří si chtějí e-knihy půjčovat z knihoven. Tam budete mít velmi svázané ruce při výběru, protože je potřeba čtečka s Androidem a možností doinstalovávat aplikace. Naštěstí takovou v nabídce rovněž máme – Onyx Book Poke Pro. Ta je novinkou, ale Onyx Boox je jedním z největších výrobců čteček na světě, takže předpokládám nejvyšší kvalitu. Počítejte s tím, že kromě čtečky budete muset nainstalovat nutnou aplikaci pro výpůjčky (je zdarma) – což není nic extra složitého, ale doporučuji to udělat před darováním čtečky, hlavně při darování netechnickému uživateli.
- Pro ty, kteří potřebují či chtějí větší displej. Např. na čtení PDF se složitou sazbou (časopisy, technické dokumenty), čtení skenovaných dokumentů (často skripta), komixy, notové zápisy, nebo ti, kteří jen chtějí mít pocit, že mají v ruce “knihu”, respektive čtečku blížící se rozměrem displeje formátu tištěné knihy. Tento bod rozvedu v samostatném článku, protože zajímavých čteček s větším displejem je v nabídce už několik a je z čeho vybírat. Některé už se dokonce funkčně dostávají za hranice použití čteček jako jednoúčelových zařízení.
Co bych nedoporučil kupovat za čtečky elektronických knih
Amazon Kindle 2019 (hlavně z důvodu na dnešní dobu hrozného rozlišení displeje), Tolino a Kobo (kvalitní výrobci, ale bez českého menu/návodu a v ČR dostupné často jen u “překupníků” bez odborných znalostí), jakoukoliv značku od které máte v kuchyni ruční mixér nebo doma vysavač (protože to bude křáp a bude majitele trápit), cokoliv co neprodávají zavedení spolehliví prodejci (opět křáp, se kterým nechtějí mít ti solidní nic společného), všechny “čtečky” co mají barevný (LCD) displej (to opravdu nejsou čtečky, ale tablety prachbídné úrovně nevhodné na použití pro čtení textu).
Co k e-book čtečce přikoupit?
Pokud chcete udělat maximální radost a darovat “vše v jednom”, můžete se zamyslet nad nákupem:
- Pouzdra na čtečku – Rozhodně doporučuji pořídit obal, pokud čtečka nebude ležet doma na poličce. Obal se však často hodí i tam, protože např. zlepšuje držení čtečky. Pro cestování ať už to bude na dovolenou, nebo pravidelné cesty do školy či práce, je obal nutností. Navíc umí oživit nudný unifikovaný vzhled čtečky. Často jedna část rodiny daruje čtečku a někdo daruje pouzdro na ni. Ne každý se však může cítit na to, že se trefí do vkusu, pak je rada jednoduchá – žádné experimenty a držte se konzervativních designů.
- Ochrannou fólii nebo sklo na displej – U nás v e-shopu dodáváme ke čtečkám fólii na displej zdarma. Sklo není o nic lepší a je mnohem dražší, takže jeho nákup považuji za zbytečný. Fólie (stejně tak krycí sklo) ochrání displej proti poškrábání, nechrání displej proti rozbití! Na to je obal a hlavně samozřejmě obezřetnost při použití a transportu.
- Paměťovou kartu – Některé čtečky mají možnost rozšířit paměť pro uložení e-knih. Určitě nedoporučuji pořizovat přímo se čtečkou. Běžný uživatel se nedostane na limit vnitřní paměti čtečky (zvládnou uložit až tisíce titulů) a zároveň není častý jiný důvod, proč uživatel preferuje kartu.
- Nabíječku – V balení čtečky nenajdete nabíječku “do zásuvky”, ale pouze USB kabel. Ten slouží pro nahrávání e-knih z počítače, ale také dobíjení akumulátoru čtečky (právě po připojení k počítači). Pokud nechce být uživatel závislý na přítomnost počítače pro nabíjení, tak je nutno pořídit nabíječku. Nutno dodat, že se často vhodná nabíječka v domácnosti už vyskytuje, protože je shodná jako u většiny chytrých telefonů, které vlastníme.
Kde koupit čtečku e-knih
Přeci u solidní firmy, která píše blog o čtečkách…mrk….který právě čtete…mrk…mrk :-)
aXOs.cz – specialista na e-book čtečky funguje od roku 2013, drží si perfektní hodnocení zákazníků (zkontrolujete např. na Heuréce) a má kvalitní čtečky a příslušenství. Oproti velkým elektro e-shopům nabízí přednákupní poradenství, ponákupní pomocnou ruku při nevědomosti a problémech, bonusy ke čtečkám (přístup ke sbírce 7500 e-knih, voucher na Palmknihy, ochrannou fólii na displej, garance nula vadných bodů na displeji u některých modelů) a v neposlední řadě rychlé dodání.
Nejsme na první pohled nejlevnější, ale kvalita nemůže být levná. Navíc pokud vezmete v potaz výše uvedené, jde o výhodnou nabídku, které se nemůže nákup čtečky v běžném elektru rovnat.
PS. Pokud vás zajímají, jaké mají čtečky výhody oproti papírovým knihám nebo tabletům, dozvíte se to v e-shopu zde. Pokud se chcete ponořit do světa čteček více a lépe porozumět jejím technickým specifikacím, určitě začněte článkem Jak vybírat e-book čtečku – rádce s výběrem čtečky elektronických knih (1. část).
O autorovi
Další zajímavé články
PocketBook Ultra 650 – otázky a odpovědi k nové ebook čtečce
Již zítra (8. 8. 2014) bude v e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky skladem nová čtečka PocketBook Ultra. Čtečka elektronických knih s několika nevídanými či nezvyklými parametry (první čtečka
Česká lokalizace pro nedotykový Kindle s firmwarem 4.1.0 a 4.1.1
V předchozím článku jsem si povzdechl, že Kindle Keyboard je stále jedinou čtečkou od Amazonu, která umí česky. Vězte tedy, že výše uvedené již neplatí. Je tady zbrusu nová čeština
Pocketbook Inkpad Color – zkušenosti s první evropskou čtečkou s barevným displejem new Kaleido
Pocketbook přišel na trh se zařízením Inkpad Color 741 s úhlopříčkou displeje 7,8″. Údajně první v Evropě a USA, které využívá nový “new Kaleido” barevný E-Ink displej. Ten má poskytovat
0 komentářů
Zatím žádné komentáře!
Můžeš být první, napiš svůj komentář!