Papírovou knihu, nebo ebook čtečku?

Papírovou knihu, nebo ebook čtečku?

Jistě i vy jste si všimli, že všude kolem nás, ať už v MHD, v čekárně, nebo na dovolené u moře, ubývá čtenářů s tištěnou knihou v rukou a přibývá těch, kteří čtou ze čtečky. Rozmach čteček elektronických knih má své důvody. Ceny čteček již spadly na dostupnou úroveň a vůbec povědomí o existenci zařízení s displejem na bázi elektronického inkoustu se mezi lidmi zvyšuje. Čím dál více čtenářů tak může ocenit obrovské výhody ebook čteček

Nepřičichnu si k tomu

Klasická kniha navozuje bezesporu jedinečnou atmosféru. Voní a při listování máte výjimečný pocit. Přiznám se, že když se mi do rukou dostane nová kniha, přivoním si :-) Prostě voní novotou a je to krásný pocit ji držet v ruce a listovat jí. Přesto už v podstatě z tištěných knih nečtu, pokud je možnost, dám přednost knize v elektronické podobě. Na papíru čtu jen knihy nedostupné v elektronické podobě, většinou odborné knihy…a ty často ani nevoní :-) Nic z toho nemůže ebook čtečka nabídnout, krom toho, že si svou čtečku můžete vylepšit nákupem pouzdra pro ebook čtečky a aspoň trochu si ji tak přizpůsobit k obrazu svému.

Souhlasím tedy s názory, že klasická kniha je ve fyzickém zážitku lepší – můžete si ji osahat, pokochat se vazbou, její patinou, vzpomínkami, přičichnout si…ale ruku na srdce, opravdu jde o obal, nebo jde o to, co je uvnitř obalu? Písmenka, slova, věty, odstavce, kapitoly – příběh a jeho hrdinové. Cožpak ponoření do příběhu řešíte, zda čtete ze zežloutlého papíru nebo krásné vyvoněné knihy či na fyzické dojmy strohé ebook čtečce?

Cena čteček

Cenovému porovnání mezi ebookem a tištěnou knihou, se budu zabývat v příštím článku. Ebooky jsou vesměs levnější než klasické knihy, odpadá také případné poštovné, takže otázka výhodnosti nákupu čtečky je opravdu jen otázkou času. Někomu se může nákup čtečky skrze úspory za knihy zaplatit velmi brzy.

Nyní mi však jde o cenu v případě škody či odcizení. Čtečka je zařízení, které není zrovna synonymem pro odolnost – kniha toho vydrží o mnoho víc. Přesto však odolnost běžné knihy nezkoušíme, nehážeme ji proti zdi (ani když náš oblíbený hrdina zemře a máme na autora vztek), nenecháme ji padat, atp. To ostatně normální člověk nedělá s ničím :-) Ke knize se chováme s úctou a takovou si zašlouží i ebook čtečky. Několik let již čtečky používám, zažily a bez úhony přežily se mnou různé situace. Jistě, blbé náhody se stávají a displej může po nešťastném pádu prasknout. S takovým myšlením bychom se asi daleko nedostali. Nejezdíme trabanty, přestože se můžeme bát, že nám naši novou Oktávku někdo nabourá, nevoláme telefonem deset roků starým, přestože máme strach z krádeže nového iPhonu, atp. Proč tedy zavrhovat čtečky z tohoto důvodu, stačí se k nim prostě dobře chovat a  užívat si jejich výhody.

DIsplej na bázi elektronického inkoustu – přirozené čtení

Čtečky elektronických knih přinášejí oproti tabletům, mobilům a notebookům obrovskou výhodu ve svém jedinečném displeji, který je zcela odlišný od běžného LCD displeje používaného ve vyjmenovaných zařízeních. Technologie elektronického inkoustu (E-Ink) přinesla nové možnosti a doslova vytvořila a definovala zařízení s názvem čtečky knih. Displej E-Ink má dvě obrovské výhody – text na něm vypadá jako vytištěný na papíře a má minimální energetické nároky. Jednoduše řečeno, čtečky vyvolávají u čtenáře díky speciální technologii displeje velmi podobný dojem jako při čtení skutečné knihy, jsou šetrné pro oči a jejich baterie umožňuje zpravidla až jeden měsíc intenzivního každodenního čtení.

  • Zážitek ze čteníČtení z E-Ink displeje je příjemné a přirozené, nenamáháte své oči. Jak jsem již napsal, při pohledu na displej ebook čtečky, máte pocit, že se díváte na vytištěný text. Maximální úhly pohledu, displej se neleskne, nevyzařuje světlo, je stabilní (nebliká). Je pravda, že zatím nebyl vynalezen displej, který by měl úplně bílé pozadí, jaké vidíme u papíru či LCD obrazovek, ale i lehce našedlé pozadí moderních čteček je dostatečně kontrastní pro příjemné čtení. Na svou první ebook čtečku, kterou jsem si před lety pořídil z USA, jsem nevěřícně koukal dlouhé týdny, než jsem si zvykl na to, že někdo dokáže vyrobit takový displej, že i když je zařízení vyplé, stejně zobrazuje na displeji a ještě k tomu to vypadá jako vytištěné :-)
  • Dlouhá výdrž – Výdrž čtečky knih na jedno nabití, se nedá srovnávat s tablety, notebooky či telefony. Tyto zařízení používají energeticky náročný LCD displej, takže se jejich výdrž měří v hodinách. Např. dobrý tablet může vydržet tak osm hodin souvislého čtení. U čteček je tomu jinak, jejich displej je bistabilní, tzn. že energii spotřebovávají jen při změně obsahu – typicky když otočíte stránku, v tu chvíli si displej vezme energii. Když se na displeji nic nemění, displej žádnou energii nebere. Logicky i proto se výdrž čtečky neměří v časových jednotkách (hodinách), ale v počtu otočení stránek. Vlastně přesně určit či ověřit výdrž čtečky nebo ji porovnat mezi jednotlivými čtečkami je velmi obtížné, takřka nemožné. Výrobci uvádí buď počet otočení stránek (např. 8000) nebo výdrž typu “dva měsíce při čtení půl hodiny denně”. Ale dost už na téma výdrže, není jednodušší se radovat z toho, že ebook čtečka vydrží na jedno nabití celou dovolenou, doma ji budete i přes každodenní použití nabíjet třeba jednou za čtvrnáct dnů a starost o stav baterie, který známe z moderních telefonů, již nebudete řešit? ;-)

E-Ink je pasivní displej, tj. nevyzařuje světlo. To ve výsledku znamená, že pokud se setmí, nic na takovém displeji neuvidíte. Stejně jako se marně budete snažit číst běžnou knihu ve tmě. Toto omezení je naštěstí překonáno a u lepších modelů čteček (např. PocketBook Touch Lux 2 626) se setkáte s integrovaným nasvícením (často špatně uváděné jako podsvícení displeje). Takže i omezení tištěné knihy – nemožnost číst za tmy bez externího zdroje světla – je překonáno.

Celá knihovna ve vaší kapse

Čtečky mají obrovskou výhodu na cestách. Jen si představte ten rozdíl, jestli do kufru zabalíte objemné a běžké knihy, nebo s sebou vezmete čtečku, která je mnohem tenčí a hlavně váží pouhých 206 gramů (Amazon Kindle Paperwhite 2). Představte si, že místo tlusté bichle alá Padesát odstínů šedi, budete mít v kabelce mini čtečku, která váží zlomek jedné knihy a přesto obsáhne celou vaši domácí knihovnu. Zkrátka, pokud jedete na dovolenou nebo i jen přejíždíte město hromadnou dopravou, čtečka má nesporné výhody ve své kompaktnosti a lehkosti. To ostatně oceníte i při samotném čtení, je rozdíl držet v rukou půlkilovou knihu nebo ebook čtečku o váze pouhých 131 gramů (PocketBook Mini 515).

Čtečku vezmete všude s sebou.

Čtečku vezmete všude s sebou.

Pokud víte, kolik váží aktovka dnešního školáka, jistě vás potěší trend z USA, kterého se snad také jednou dočkáme – žáci běžně i ve výuce používají čtečky knih. Jedná lehká čtečka místo mnoha těžkých učebnic, sen každého rodiče :-)

Čtečky elektronických knih, tzv. ebook readery jsou nejen lehké a kompaktní zařízení, ale také zařízení schopné pojmout do své vnitřní paměti až tisíce digitálních knih. E-knihu do čtečky jednoduše zkopírujete z počítače nebo přímo stáhnete z webového prohlížeče ve čtečce. Digitální knihovnu si můžete třídit, jednoduše v ní vyhledávat, ať už bude jakkoliv veliká, vždy se v ní jednoduše zorientujete a budete mít každou knihu či dokument na dosah ruky…respektive pár “kliknutí”.

Přizpůsobte si knihu

Dle mého nedoceněnou vlastností, je možnost měnit ve čtečce u čtené knihy velikost fontu. Přeci jen každý vidíme jinak (ne)dobře. Někomu bude vyhovovat větší písmo, někomu menší – u tištěné knihy je to dané, ve čtečce jste pánem písma vy. Dokonce si můžete zvolit i z několika druhů písem, či dokonce si do čtečky nainstalovat jakýkoliv dostupný font. V menu čtečky často můžete měnit i okraje knihy, řez písma, apod.

Drtivá většina čteček umožňuje v e-knize vytvářet záložky, zvýrazňovat text, zadávat poznámky. To, že se kniha otevře tam, kde jste naposledy skončili se čtením, o tom ani nemluvě. Ve čtečce jde samozřejmě i vyhledávat konkrétní výraz, což je v tištěné knize nemožné.

Další výhody ebook čteček

Čtečky elektronických knih mají další výhody oproti běžným knihám. Uvedu je pouze stručně, pro přehled:

  1. Slovníky – Kvalitní čtečky mají funkci slovníku. Přímo z knihy tak můžete nechat překládat vám neznámé slovíčka.
  2. WiFi –  Většina čteček e-knih má podporu připojení k bezdrátovým sítím. Pomocí Wi-Fi tak můžete čtečky využívat k přímému čtení z webových stránek, ke stahování a nakupování e-knih a dokumentů ze vzdálených uložišť (Amazon Cloud u Amazonu, DropBox u PocketBooku).
  3. Předčítání textu – Na trhu naleznete také čtečky, které jsou vybaveny funkcí pro předčítání textu (PocketBook Touch 622). Tato funkce se nazývá text-to-speech (TTS) a je úžasná hlavně pro uživatele s těžkou vadou zraku.
  4. Hry – Chcete se na chvíli odreagovat? Na některých čtečkách naleznete hry, jako např. karty, šachy, apod.
  5. Přehrávání MP3 – Některé ebook čtečky jsou vybaveny zvukovým výstupem, po připojení sluchátek si můžete vychutnat oblíbenou hudbu v MP3 formátu nebo rovnou poslouchat profesionálně namluvené audioknihy.
  6. Voděodolnost – Toto sice není vůbec standardní vlastnost, ale vězte, že již existuje první čtečka, která je vodotěsná a bez obav ji tak můžete používat mokrými rucemi, u vody či dokonce ve vodě. O vodotěsné čtečce PocketBook Aqua jsem psal zde.

Tablet není čtečka

Pozor však, nepleťte si čtečku s tabletem. Tablet charakterizuje LCD displej se všemi jeho výhodami a nevýhodami. Tablet je vhodný k surfování na internetu, přehrávaní videí a hraní her. Také si na něm přečtete elektronickou knihu, ale bez většiny výhod uvedených výše. Tablety se hodně lesknou, pro čtení na denním světle jsou tak nevhodné, jejich krátká výdrž  na jedno nabití je také omezující.

Tablet vs čtečka na denním světle

Tablet vs čtečka na denním světle

Pokud chcete opravdovou čtečku knih, je její rozlišení jednoduché – čtečky knih mají černobílé displeje, tablety mají displeje barevné.

Nejste tak bohatí, abyste si kupovali levné čtečky

Pokud vybíráte čtečku, sáhněte po některé z osvědčených značek, na našem trhu mohu doporučit čtečky od Amazonu a čtečky od PocketBooku.

Ze své zkušenosti a zkušenosti uživatelů a majitelů čteček, doporučuji vyvarovat se nákupu čteček od výrobců, kteří se na čtečky nespecializují a vyrábějí kde co. Takové čtečky mohou být sice ultralevné, ale radost Vám pravděpodobně nepřinesou, spíše naopak – nefunkční neodladěný software, nulová podpora od výrobce, častý pobyt na reklamaci, apod. Čtečky knih jsou pořád specifické zařízení, které vyžadují velké úsilí při uvedení na trh, dobrou čtečku nezvládne vyrobit kde kdo.
V e-shopu aXOs.cz, který provozuji, nabízím jen čtečky, které mám odzkoušené a které bych si sám koupil. V případě, že máte důvod nevěřit specializovanému prodejci, zeptejte se svých známých, na internetu (např. diskuzním ebook fóru), sledujte recenze na čtečky a hodnocení čteček uživateli. Pokud jste náruživí čtenáři, jistě chcete jen bezproblémově číst a ne se trápit polofunkčními výrobky, při jejichž pořízení jste ušetřili.

O autorovi

Tomáš
Tomáš 206 Článků

Fanda do čtení a čteček elektronických knih. První moje čtečka byla Kindle 3 Keyboard dovezená z USA a od té doby se "vezu". Za několik let používání ebook čteček mi jich prošlo rukama dost :-) Píšu o ebook čtečkách, recenzuji je a také vedu internetový obchod specializovaný na ebook čtečky.

Další zajímavé články

Ebook čtečka roku 2014

…aneb nejoblíbenější ebook čtečky v roce 2014 podle uživatelů Heureka.cz Server Heureka.cz asi znáte. Je to největší nezávislý nákupní rádce a srovnávač cen v ČR. Dnes byly zveřejněny výsledky soutěže

Novinky na trhu ebook čteček 2 komentářů

Novinky ze světa e-book čteček #2

Máte rádi e-book čtečky a zajímá vás, co se ve světě elektronického čtení událo nového? Čtěte :-) Pocketbook Sense “uvolněn do prodeje” Čtečku Pocketbook Sense jsem recenzoval, ve své době

Ebook čtečky 4 komentářů

První dojmy z e-book čtečky PocketBook Touch Lux 3 626 (2)

Chtěli jste si koupit čtečku elektronických knih PocketBook Touch Lux 2 (626) a než jste ji objednali, zjistili jste, že se chystá nový model, respektive “omlazení” Lux dvojky? Neuběhl ani

2 komentářů

Komentuj