Onyx Boox AfterGlow 2 – nadějné spojení ebook čtečky a tabletu
Na tomto blogu, stejně jako v e-shopu, se zabývám jen pravými ebook čtečkami, tedy čtečkami elektronických knih s displejem na bázi elektronického inkoustu (E-Ink). Počas let, kterým se čtečkám věnuji, jsem slyšel roztodivné požadavky na funkce ebook čteček – např. “umí to Skype?”. Čtečky jsou jednoúčelové zařízení sloužící pro čtení e-knih. Není to tablet, který je multimediální a použitelný od komunikace, přes přehrávání videí a hraní her. Výhody pravých ebook čteček oproti tabletům jsou jasné – dlouhá výdrž na jedno nabití, přirozený zážitek ze čtení, displej, který nekazí oči a netrpí odlesky. Tedy skvělé zařízení pro náhradu běžných knih. Mezi nevýhody patří ona jednoúčelovost a uzavřenost. Výrobce vytvoří prostředí a to je mantinelem, ba přímo hradbou. Nejen Amazon se svými čtečkami Kindle bojuje proti úpravám a rozšířením na jimi vyrobených zařízeních. Nalijme si čistého vína, pro mnoho lidí může být toto zjednodušení uživatelského prostředí přímo požehnáním, i když si to mnozí neuvědomují a nejsou to schopni ocenit :-) Existuje však skupina uživatelů, kteří by chtěli více ovlivnit, jakým způsobem bude čtečka fungovat a kteří hledají sofistikovanější funkce nebo aplikaci, na kterou jsou zvyklí z jiných přístrojů. Krom recenzované čtečky eReading.cz 4 Touch Light, může být pro tyto čtenáře velmi zajímavý Onyx Boox AfterGlow 2 – je to pořád hlavně čtečka, ale osobně bych ji charakterizoval jako spojení toho nejlepšího z tabletů a čteček. Má E-Ink displej vhodný pro časté čtení a má Android s napojením na Google Play (což zmiňované konkurenci chybí), takže můžete instalovat aplikace a využívat tak ty, které vám pro (nejen) čtení vyhovují přímo z Android marketu. Tato čtečka není pro začátečníky, ale mnoho pokročilejších uživatelů zajásá, protože podobné zařízení na českém trhu zatím není.
- Displej má úhlopříčku 6″, HD rozlišení 1024×758 bodů (jemnost 212 dpi) a jedná se o starý známý E-Ink Pearl, který je např. ve čtečkách PocketBook Touch Lux 2. Je dotykový a má integrované nasvícení.
- Rychlé reakce a zvládnutí aplikací slibuje dvoujádrový procesor Cortex A9 s frekvencí 1,2 GHz. Operační paměť má nadstandardní velikost 512 MB.
- Operační systém je Android 4.2., čtečka má anglické menu.
- Po stranách čtečky, tedy v ideální pozici, jsou hardwarové tlačítka pro otáčení stránek.
- K dispozici je vnitřní paměť 4GB a možnost rozšíření microSD kartou až do velikosti 32GB včetně.
- Baterie má kapacitu 1700 mAh a výrobce uvádí, že na jedno nabití zvládne až 10 000 otočení stránek, což je velmi dobrá (byť papírová) hodnota.
- Nativně zvládne ePub, PDF (včetně režimu PDF reflow), oboje i s DRM ochranou. Také Mobi, TXT, RTF, HTML, DOC, FB2, DjVu. Samozřejmě tím výčet formátů nekončí, ale začíná – záleží jen, jakou aplikaci se vám podaří do čtečky nainstalovat a co bude umět.
- Má zvukový výstup, po připojení sluchátek můžete využívat přehrávání MP3 a předčítání textu (v angličtině, technologie Ivona).
- Samozřejmě podporuje Wi-Fi (b/g/n).
- Rozměry jsou 170 x 117 x 8.7mm a váha příjemných 184 gramů.
- Výrobce avizuje, že čtečka Onyx Boox After Glow 2 funguje např. s těmito aplikacemi: Adobe Reader, Amazon Kindle, Google Play Books, Google Docs, Google Drive, Kobo, ComiXology, FBreader (ten je ve čtečce nainstalován od výroby), Feedly, Evernote, Pocket, MoonReader+, Flipboard, Microsoft OneDrive, Microsoft OneNote, Opera Mini, Google Chrome. Předpokládám, že na ní půjdou použít i české aplikace, např. eReading.cz, Wooky, atd.
- Spolu s originálními pouzdry pro Onyx Boox AfterGlow 2 umí funkci Sleep – uspání po uzavření pouzdra a probuzení po otevření.
Ebook čtečku Onyx Boox AfterGlow 2 můžete zakoupit v mém e-shopu aXOs.cz – specialista na ebook čtečky. Samozřejmě včetně obvyklých bonusů. Do konce roku 2014 můžete pokládat dotazy ke čtečce zde pod článkem. Třeba se dostanu k tomu, abych ji pro vás vyzkoušel ;-)
O autorovi
Další zajímavé články
PocketBook Aqua – vodotěsná ebook čtečka
Vodotěsná zařízení nejsou žádnou novinkou, máme tu vodotěsné mobilní telefony, tablety, apod. Na vodotěsnost čteček, které často bereme s sebou na dovolenou, k přehradě, do bazénu či na pláž, výrobci
PocketBook Sense – první zahraniční dojmy
O novince jsem již informoval v článku PocketBook 630 Sense (Fashion) – čtečka se senzorem okolního světla a Kenzo krytem. Zahraniční média však mají lepší možnosti a autorům německého serveru allesebook.de se
První recenze Amazon Kindle Voyage
Prémiová ebook čtečka Kindle Voyage, kterou Amazon představil v září 2014 (viz článek na blogu zde), se dočkala první recenze. Byť se prvním americkým zákazníkům bude expedovat ze skladu Amazonu
13 komentářů
Peha
Prosinec 19, 18:50Zajímala by mě reálná výdrž. Má to přeci jen android a ten asi bude větší žrout baterky. A taky reakce obecná svižnost zařízení a to, jak dlouho trvá zapnutí a zda se nemusí po zapnutí dlouho čekat, než se čtečka rozchodí plynule.
Ivet
Prosinec 27, 21:50Dobrý den. Zajímalo by mě porovnání této čtečky s PB 650 Ultra. Vybírám teď novou čtečku a rozhoduji se mezi těmito dvěma. Rozhodujícími parametry jsou pro mě podsvícení displeje, ANJ-CZ slovník, funkce TTS a výstup na sluchátka.
Luděk
Únor 16, 11:29Tak jo… Jsem hrdým majitelem…
A jsem trochu rozpačitý…
Hardware se jeví být super… Podsvícení na jedničku, naprosto plynulé. S možností regulace od nuly po supernovu. Výdrž asi nebude tak velká, jako jsem byl zvyklý u Kindla, ale světlo žere a jsem stále na wifi, takže budiž… Jednou za dva týdny to nabiju…
Ale…
Trochu mne dostalo sw vybavení…
Sice Android, ale nějak trochu, poněkud ořezaný…
Vnitřní paměť je sice čtyři Giga, ale systém něco sežere, takže v reálu zbývá zhruba dva a půl… Budiž. To by se dalo. Není problém velké věci dávat na externí (až) 32GB kartu…
Co je ale problém, je, že instalace aplikací se provádí do zvláštního oddílu o velikosti pouhých 339MB. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že poté, co jsem nainstaloval Kindle reader, nemohl jsem už nainstalovat aplikaci pro DropBox, protože při instalaci řvala, že má málo místa… Bohužel je to tím, že Kindle si data pro knížky v něm čtené ukládá na stejné místo jako vlastní appku. Tudíž stačí pár knížek a jste v p… (pytli).
Další zákeřnost – čtečku jsem kupoval s vizí, že si do ní nainstaluji můj oblíbený FBreader a budu tak moci využívat všechny vychytávky, které tato appka umí. No jo. Jenže po připojení na Google Play mi to napsalo, že FBreader už nainstalovaný je. (Ale nikde v menu není vidět a není ho možno spustit). Ale že je možná aktualizace. Tak jo, uděláme aktualizaci… ale kdepak… To nejde… “Package file was not signed correctly. Uninstall the previous copy of the app and try again.” Samozřejmě, že odinstalovat to nejde, bo nemám root…
Psal jsem na support, uvidíme s čím se vytasí…
Docela by mne mrzelo, kdyby to nešlo. Zvlášť když se vytahují, že se dá nainstalovat jakákoli aplikace…
Uvidíme. :-)
Takže, závěr z prvních pár dní… Není vše zlato, co se třpytí… A nenechme se zmámit marketingovými kecy.
Čtečka slušná, chce to ještě vychytat…
Tomáš
Únor 16, 23:17Výdrž na baterii
Ano, výdrž čteček s Androidem je menší než u “uzavřených” čteček. Zvláště pokud přecházíte z Kindlu, tak rozdíl asi pocítíte. Opět ale záleží na způsobu použití. Pořád je to ale myslím docela slušné (bez wifi a audia).
Vnitřní paměť
Běžná věc, udávají to tak všichni výrobci. Slušnost je to rozepsat nebo na to aspoň upozornit (což výrobce dělá).
FBreader
Je ve čtečce předinstalovaný. Nějaká “spešl” verze, aktualizovat přes Google Play to asi nikdy nepůjde, ale předpokládám, že to může (a nemusí) řešit výrobce s aktualizacemi celé čtečky. Spíše bych ale řekl, že se to neřeší a FBreader je Černý Petr čtečky. Ale eReading.cz 4 to má tuším stejně, tak to bude asi obecný problém. Můžete zkusit Moon+ Reader, Coolreader, AlReader. Od výroby jsou ve čtečce také sofistikované čtecí programy. Určitě se dá najít alternativa i při specifických požadavcích.
A jak se FBreader spouští? Držet prst na souboru v knihovně a v kontextovém menu vybrat “open with”.
Kindle
Chápu, proč Kindle aplikaci používáte, ale asi jste taky pochopil, že aplikace to je velmi jednoduchá a svým způsobem hloupá a i tím se podílí na vaší nespokojenosti. Kdyby byla lépe řešena, nenadával byste tolik na čtečku :-) Kolík vám Kindle aplikace zabírá? Osobně nějak aktivně nepoužívám, poslal jsem tam několik e-knih okolo 2MB každá a zobrazená obsazená velikost se v appce v podstatě nezvětšila. Otázka, kde se ty knihy poděly (jsou local – on device)… Nebo že by to šlo tak zkomprimovat? To se mi nezdá. Pro srovnání, moje instalace má:
Celkem: 83,14MB
Aplikace: 10,29
Aplikace úložiště USB: 37,59
Data: 34,02
Karta SD: 1,24
Dropbox
Ohledně Dropboxu bude někde zakopaný pes, “málo místa v úložišti” mám podle něj také a přitom mám pro aplikace volných 100MB prostoru. Po odinstalaci Kindlu a ještě nějaké appky se to dostalo přes 150MB a Dropbox už neprotestoval a nainstaloval se (zabírá 50,53MB).
Jakákoliv Android aplikace
Marketingové kecy je nutno brát vždycky s nadhledem. Ale zajímalo by mě, jaké v této souvislosti máte na mysli. Já jsem nic o “jde nainstalovat cokoliv” nenašel. Už v článku na který reagujete je uvedeno: “Výrobce avizuje, že funguje např. s těmito aplikacemi…” Asi každému uživateli Androidu je jasné, že opravdu nepůjde nainstalovat vše (i kdyby to někdo tvrdil) a to na jakékoliv zařízení natož čtečku. I když něco nefunguje, pořád je to luxus, který nabídne jen tato a pár čteček na světě.
Luděk
Únor 17, 12:37OK…
V první řadě bych rád napsal, že nemám nic proti čtečce… Jsem víceméně spokojen, pouze upozorňuji potenciální zájemce na fakt, že ne vše je uplně ideální… A že by si tedy měli rozmyslet, jestli ano, nebo ne…
Já jsem zvolil ano, takže teď je na mně, jak se s případnými problémy poperu…
A teď k jednotlivým bodům – budu to brát napřeskáčku :-)
– Jakákoliv Android aplikace: No, když má výrobce na webu napsánu větu: “Multiple choice of reading apps – open e-books with the applications you like and love e.g OReader, FBReader and others”, člověk by řekl, že si tedy budu moci otevřít ebook v aplikaci, kterou já “like and love”. Tedy FBreader verze 2.3… Bohužel, vypadá to, že ne. Respektive, možná jo, pokud bude v příští aktualizaci firmware… Muhehehe :-D
– Dropbox: víceméně vyřešeno. Chce prostor jen pro instalaci, takže po vymazání Kindla se dá nainstalovat
– Kindle: Používal jsem ho víceméně kvuli Whispersync synchronizaci. ale dá se, samozřejmě použít i jiná aplikace, třeba výše zmiňovaný FBreader v novější verzi, než je nainstalovaná, (sakra), to umí… Rovněž tak AlReader a MoonReader+… Možná i jiné…
– FBreader: Viz výše… Pokud ho výrobce neaktualizuje při příští aktualizaci fw, mám smůlu… Škoda… Zatím si zvykám na AlReader.
– Výdrž na baterii: No… Tam bych to radši nekomentoval. Nevím, kde sebrali ” AfterGlow 2 provides up to 10,000 page turns (that’s almost 8 weeks!)”
To by musela být vypnutá a zavřená v mrazáku :-D
Při běžném používání, tak, jak jsem předtím používal Kindla, to znamená pouze standby mód, pokud si nečtu a wifi zapnuto, vydrží cca 3 dny :-(
Což jsem nečekal…
Pokud ji vypínám, ne do standby, ale opravdu do stavu vypnuto, trochu se to zlepší. Ale pak, když si chci číst, musím zhruba minutu čekat, než nastartuje.
Pokud vypnu wifi, je to lepší a myslím, že bychom se mohli dostat někam k těm cca čtrnácti dnům… To budu muset ještě vypokusovat :-) (Ale zase tím ztrácím možnost synchronizace, kam jsem až dočetl s ostatními zařízeními. Což se mi nelíbí).
– A teď pár plusů:
Dá se jednoduše rootnout.
Podsvícení je excelentní a paradoxně skoro nežere baterku
Technická podpora reaguje velmi rychle. (Bohužel tam sedí nějaká paní, nebo slečna, která příliš mnoho technických dotazů nevyřeší… :-( Ale aspoň je prý přeposílá…)
Je to ideální přístroj pro hračičky, kteří si rádi upravují zařízení k obrazu svému…
Takže, jak jsem psal v minulém příspěvku – Čtečka slušná, chce to ještě vychytat :-)
Luděk
Únor 17, 12:41Jo a ještě jsem zapomněl…
Vnitřní paměť: Píšeš-” Běžná věc, udávají to tak všichni výrobci. Slušnost je to rozepsat nebo na to aspoň upozornit (což výrobce dělá).”
Můžeš mne navést kde to výrobce uvádí? Nalezl jsem pouze “Storage space: 4 GB (actual formatted capacity will be less)”
Což ani slovem nezmiňuje fakt, že na instalaci aplikací máš pouze 340Mega… :-)
Tomáš
Únor 17, 18:20Myslel jsem tím právě ty 4GB. Neuvedení 340MB je docela podraz. Hned jsem to uvedl aspoň v e-shopu, na stránky výrobce nedosáhnu :-)
Luděk
Únor 19, 09:23OK…
Je mi jasné, že ty jsi v tom nevinně… :)
Oprav si na svých tránkách chybku – máš tam “pro instalaci program; “, mělo by být asi “programů”…
Čile komunikuji s technickou podporou…
Už přiznali, že skutečně ne vše se dá instalovat… :)
A rovněž potvrdili, že ví o problému s baterkama a prý na tom pracují… No… V tomhle směru jsem skeptik. Protože když nechají v systému, který není osazen rádiovou částí, aktivní aplikace pro telefonování, asi to nebudou zrovna odborníci na svém místě :)
Ale třeba mne příjemně překvapí…
Jinak, opět potvrzuju, že je to za ty peníze pro hračičky dobrá koupě.
Problém s malou pamětí se dá obejít pomocí App2SD, případně FolderMount.
A Tasker udělá taky spoustu práce…
Ale jak jsem psal, je to pro hračičky, kteří si rádi systém upravují k obrazu svému…
Goldeneyes
Březen 11, 13:50Ahoj, prosím o radu se dá obejít ten problém s tou malou pamětí. Děkuji moc.
Goldeneyes
Březen 12, 09:14Našla jsem jednu vychytávku o který se nikde nepíše: pokud se održí tlačítko zpět tak se tím zapíná a vypíná osvětlení.
Prosím o radu jak zvětšit tu paměť na ty aplikace? děkuji
Luděk
Březen 12, 14:38No…
Pár informací ze zhruba měsíčního intenzivního používání…
Dobíjení – cca každý třetí den… Takže to je dost mizerné… :-(
Co se paměti týče… Není to až tak triviální a vyžaduje to trochu chuti hrát si se systémem… Je nutné čtečku “rootnout” a pak se dá nainstalovat třeba aplikace Link2SD, která umožní instalovat aplikace přímo na SD kartu… Teď jsem ve stavu, kdy už mne kapacita 300Mega na aplikace netrápí. Nicméně si nejsem jistý, jak to je s rootem a zárukou… Mohl by se Tomáš vyjádřit? :-)
Pokud by byl zájem, můžu napsat návod…
Případně komunikuji na ludek.talian@gmail.com
Jako hlavní aplikaci pro čtení používám AlReader, který umožňuje synchronizaci, kam až jsem dočetl, s jinými zařízeními. (Míněno s jiným AlReaderem nainstalovaným na telefonu). Tak, jak jsem na to byl zvyklý z Kindla.
Umí všechny běžné formáty a autor komunikuje.
Podsvícení – naprostá spokojenost.
Jen pro zajímavost – když už tady psala Goldeneyes o tom vypínání podsvícení – V návodu jsem taky nenašel, že když se podrží pravé tlačítko na posun stránky dopředu déle než 2 vteřiny, posune se stránka zpět… Což je ideální na ovládání jednou rukou.
Komunikoval jsem s výrobcem nemožnost přeinstalovat vestavěný FBreader, (V předpotopní verzi), na novější. Bohužel to nelze… Je to natolik zašněrováno do systému, že se nedá odstranit a nahradit aktuální verzí z Play :-(
Ale jak jsem psal, používám AlReader a jsem spokojen.
Toť zatím vše…
Goldeneyes
Březen 13, 06:45Díky za info. Promin, ale špatně jsem se vyjádřila. nemyslela jsem tlačítko na posun stránky ale tlačítko dole (jako home button u iPhonu). Když ho podržíš déle tak zapne/vypne osvětlení.
Luděk
Březen 13, 08:38Však jo… Napsala jsi to dobře. Tlačítko zpět, dole uprostřed stránky, zapíná a vypíná podsvětlení.
A já doplnil – tlačítko na pravém boku při krátkém stisku posouvá stránku dopředu a při dlouhém dozadu… :)