Novinky ze světa e-book čteček #1
Vítejte u prvního nepravidelného (snad) seriálu, který shrnuje některé novinky ze světa elektronického čtení a převážně e-book čteček. Jde zde vše, co mi připadá zajímavé a co si u mě nezaslouží vlastní článek :-)
Francouzské čtečky Bookeen Cybook opět seženete v ČR
Po menší pauze opět seženete i v ČR e-book čtečky francouzské firmy Bookeen. Jde o 6″ čtečky Muse a 8″ čtečku Bookeen Cybook Ocean. Mají nezaměnitelný design a nové uživatelské rozhraní a to i v češtině a slovenštině a také mají příjemné rozměry a hmotnost. V zahraničí už se nějaký ten měsíc prodávají, k nám přišly až teď. Cybook Ocean jsem již měl v rukou a sepsal první dojmy. Jako náhrada za konkurenční Inkpad to může pro určitou skupinu lidí fungovat, ale celkově se vzhledem k ceně nejedná o žádný zázrak. Zato čtečky řady Muse, to vám bude jiná. Mohu prozradit, že aktuálně testuji nejvyšší model Muse FrontLight, který je čtečkou střední třídy, a už teď mohu napsat, že jde o skvělou volbu pro “obyčejné čtenáře” – tj. pokud chcete jen číst a nepožadujete nějaké přidané funkce, určitě budete Cybook Muse FrontLight minimálně zvažovat ;-) Má skvělou cenu i displej.
Muse existuje v několika variantách, tak si to shrňme:
- Bookeen Cybook Muse – nejlevnější verze s E-Ink Pearl a rozlišením 800×600 ppi.
- Bookeen Cybook Muse Essential – vybavená novějším E-Ink Carta displejem s HD rozlišením.
- Bookeen Cybook Muse FrontLight – E-Ink Carta, HD rozlišení, podsvícení.
- a také tedy ten zmíněný Bookeen Cybook Ocean, který má větší úhlopříčku a podobný design.
Čtečky Muse tak pokrývají jak low-end, tedy nejlevnější čtečky, tak střední třídu. A to střední třídou myslím čtečky, kdy málokdo si připlatí a koupí něco dražšího, protože to ani nemá moc smysl.
Nové čtečky elektronických knih inkBOOK
Kromě staronových čteček Bookeen se na trh v této době dostávají i úplné novinky a to od firmy inkBOOK.
- inkBOOK Classic – nedotyková čtečka s hardwarovými tlačítky, 6″ Carta displejem s HD rozlišením je dobře našlápnutý low-end. Kontrastnější displej a vyšší rozlišení než u současných levných čteček od Amazonu a Pocketbooku jsou velkou výhodou. Plus navíc české menu, dobrá podpora formátů a také PDF. Bude určitě častou volbou pro ty, kteří nechtějí investovat do čtečky s nasvícením, např. kvůli vyšším cenám nebo averzi vůči podsvícení.
- inkBOOK Obsidian – je překvapivou rychlou náhradou za letošní vydařený inkBOOK Onyx. Rozdíl je hlavně ve vzhledu, kdy novinka využívá edge-to-edge design, tedy přední stranu v jedné rovině. Výhodou a zároveň pro někoho nevýhodou této čtečky je OS Android s možností doinstalovat některé aplikace. Do hardwarové výbavy patří E-Ink Carta displej s HD rozlišením a nasvícením, 8GB paměti a výkonný procesor. Jedna z opravdu mála voleb, pokud nechcete čtečku s uzavřeným systémem.
Kindle Voyage 2, nový Kindle Paperwhite a nový základní Kindle ještě letos?
A do třetice Amazon. Na serveru GoodeReader.com vyšla informace včetně screenshotu, kde údajně zákaznický servis Amazonu potvrzuje, že čtečka Kindle Vyoage 2 vyjde ještě letos v listopadu. Navíc prý nejde o ojedinělý únik informací, ale hromadně se vyskytující netajnou informaci. Autor článku spekuluje, proč nebyla tato (či jiná) nová čtečka od Amazonu představena v září, jak bylo vždy zvykem. Údajně za to může nový dvoujádrový procesor, který měl zdržet výrobu. Byť jsou to pro mne novinky, věřil bych jim, Kindly jsou minimálně inovovány každý rok. S velkým nadhledem bych však bral spekulace z Číny, že Voyage 2 bude mít na těle solární panely na nabíjení. No uvídíme :-)
V listopadu mají podle serveru údajně vyjít i další dvě čtečky, které nahradí Kindle 6 Touch a Kindle Paperwhite 3. Nový základní Kindl má mít lepší rozlišení a to je na čase, neboť už jej v tomto segmentu předstihly v článku již představené čtečky inkBOOK Classic a Bookeen Cybook Muse Essential, které mají obě navíc i lepší kontrastnější Carta displej. Paperwhite má mít dvojnásobně velké vnitřní úložiště, tam to vypadá, že žádná větší změna nepřijde.
Pokud se však těšíte na českého Ježíška, vzhledem ke zkušenostem bych na nové modely nečekal a pokud sháníte jako dárek na Vánoce e-book čtečku, kupte z toho, co je aktuálně v nabídce. Pokud nové modely skutečně Amazon v listopadu představí, předpokládám, že v ČR budou běžně k dostání až začátkem roku 2016.
Amazon otevřel první kamenný obchod
Firma Amazon, která je od začátku on-line prodejcem knih a mj. také tvůrcem oblíbených Kindle čteček, otevřela po téměř dvaceti letech svůj první kamenný obchod. Což je paradoxní, protože hlavně Amazon může v USA za to, že kamenní knihkupci často skončili s podnikáním. V prodejně Amazon Books v Seattlu bude prodávat hlavně klasické papírové knihy. Výběr na prodejně bude vycházet ze statistik, které má Amazon k dispozici (a že mluvíme o big big big data). Kromě vyložených bestsellerů budou ke koupi také čtenáři vysoce hodnocené tituly, byť ne tak prodávané. Samozřejmě tam budou k vyzkoušení a koupi čtečky Amazon Kindle, tablety Fire, apod. Je jasné, že jde částečně o experiment, ale takoví giganti si takový menší experimentíček mohou jistě dovolit :-)
Zdroj a foto: Verge
Kindle 6 v bílé barvě se prodává v Evropě
O vydání bílé edice této čtečky jsem informoval v dubnu. Bílou nejlevnější čtečku Kindle si můžete objednat např. na anglickém a německém Amazonu, dosud se prodávala pouze v Asii. Tmavou variantu Kindle 6 Touch nabízím ve svém e-shopu – s dvouletou zárukou, českým manuálem a bonusy. Jedná se o jedinou v současnosti prodávanou bílou variantu čteček Kindle. Pokud mě paměť neklame, poslední bílý model byl legendární Kindle 3 Keyboard, který odstartoval i mou zálibu v e-book čtečkách :-)
Icarus Illumina XL – další 8″ E-Ink čtečka, tentokráte s Androidem
Jásáte? Nebuďte tak hrrrr :-) Že je nabídka větších než 6″ čteček bídná, to víme. Kromě luxusní a vodotěsné 6,8″ Kobo Aura H2O zde máme cca rok 8″ Pocketbook Inkpad (který z toho roku byl, a momentálně je, několik měsíců nedostupný) a poté nově, ale přitom rozhodně né novou 8″ čtečku Bookeen Cybook Ocean. V zahraničí jsou pak dostupné už jen čtečky Onyx, které však vychází velmi draho, za M96 dáte 9-10 tisíc Kč.
I chystaná e-book čtečka Icarus Illumina XL má mít 8″ displej, který však stejně jako u Oceanu nemusí pocházet přímo od firmy E-Ink. Respektive informace se zatím liší. Ostatní parametry XL čtečky vypadají celkem dobře, až na rozlišení, které je stejně jako u Oceanu tak trochu archaické. Jejich 150 ppi je u 6″ čteček s bídou základ. Jistě mnohé potěší přítomnost Androidu (byť jen 4.2) s možností doinstalovat aplikace. Potěší audio výstup a také nízká váha 275 gramů, samozřejmostí je integrované nasvícení displeje a Wi-Fi. Technická specifikace je k dispozici na stránkách výrobce.
Čtečku Icarus Illumina XL si můžete objednat už teď, protože netradičně výrobce řeší předobjednávky přes crowdfunding kampaň, konkrétně zde. Čtečku tak můžete objednat se slevou, ale peníze dáte dopředu – aniž byste mohli znát informace o čtečce z praxe. Čtečka bude vyrobena a dodána až v prosinci a do té doby kupujete tak trochu zajíce v pytli. Může se to vyplatit a nemusí. Pro běžné zákazníky bude čtečka připravena až na začátku roku 2016.
Barnes and Noble do toho znovu skočili…
B&N to už jednou se čtečkami vzdali. Teď se vrací s novinkou Nook Glowlight Plus. A po světě se znovu rozjely snahy o zpřístupnění skrytého webového prohlížeče a výraznějších hacků a zásahů do čtečky. Zase špatně B&N! Navíc mnoho uživatelů hlásí nekompatibilitu s Adobe DRM (což v zámoří dost využívají), byť prý se to už vyřešilo novým firmwarem. Barnes and Noble mi tak přijde, že se stále plácá a neumí to. Na jedné straně tady máme 300 ppi E-Ink Carta displej, hliníkové tělo, které je navíc vodotěsné a prachotěsné, na druhé straně archaický design a nepochopitelné lapsy (jako např. jen 500MB na vlastní obsah). Takže si šmahem bez znalostí burzy vsadím, že ztráty potrvají. Jenže Amazon potřebuje silnou konkurenci, takže držím palce, ať se někdo v divizi Nook konečně probudí.
Čtečky Pocketbook jen tak brzy nebudou mít 300ppi displej
Jak zazní v diskuzi pod tímto článkem, nepřijde minimálně letos Pocketbook se čtečkou, která by měla “retina” displej, tedy displej s rozlišením 300ppi, jako to mají Kindle Voyage, Kindle Paperwhite 3, Kobo Glo HD a Tolino Vision 3. Zástupci společnosti Pocketbook bylo argumentováno tím, že Pocketbook to neumí stejně levně jako konkurenti, respektive že konkurence své čtečky může dotovat a také dotuje. Pocketbook jako nezávislý výrobce, který nemá jiné zisky, než z prodeje svých zařízení, logicky nemůže tento svůj jediný druh obživy dotovat. Nějakou dobu si tedy počkáme, než zlevní Carta displeje s vyšším rozlišením a budou tak moci být nasazeny do zařízení od Pocketbooku.
Rovněž jsem pochopil, že Pocketbook se trochu stáhne a nebude už nabízet tolik modelů, protože zjistil, že se to nevyplatí. Jedním z důvodů je dle informací také časová náročnost na “údržbu” firmwarů jednotlivých modelů. Např. u Inkpadu (který zůstává v nabídce) je problém s vyšším rozlišením a už je to práce navíc. Naštěstí i nejvýhodnější čtečka z portfolia v poměru cena/výkon, tedy Pocketbook Touch Lux 3, je dle mého aktuálně konkurenceschopná proti záplavě 300ppi modelů ze zámoří a západu, zvláště pokud potřebujete čtečku s českým menu a dobrou podporou formátů a PDF.
Font pro dyslektiky
V souvislosti s uvedením nového firmware pro Pocketbook Touch Lux 3, bych všechny, nejen současné či budoucí majitele této čtečky, upozornil na font OpenDyslexic. Měl by usnadňovat čtení dyslektikům. Font je zdarma ke stažení, ve čtečkách Lux 3 je nyní dostupný automaticky po upgradu na verzi fw 5.9. Do všech ostatních slušných čteček si jej můžete nahrát ručně. Píšu slušných, protože některé čtečky neumožňují instalaci vlastních fontů (viď Amazone).
Jak vypadá čtečka uvnitř?
Pokud chcete vidět, jak vypadá rozebraná Kobo Aura H2O, můžete se podívat zde.
Nejprodávanější e-knihy za říjen 2015
Žebříček deseti nejprodávanějších e-knih si můžete prohlédnout v samostatném článku.
Tak to je pro dnešek vše, jdu vyřizovat vaše objednávky na aXOs.cz – specialista na ebook čtečky nebo spát :-)
Co na článek nebo informace v něm říkáte?
O autorovi
Další zajímavé články
Novinky na poli vodotěsných čteček – Pocketbook Aqua 2 a nová Kobo Aura H2O
Vodotěsných čteček není mnoho, i když vodotěsnost není v dnešní době u čteček elektronických knih jen nedostižný sen, pořád jde i dnes spíše o raritu než běžnou vlastnost. Vodotěsnost se ale
Vyhrajte skin na ebook čtečku!
V dnešní době už jste se skiny určitě setkali…ehm, tak jinak a lépe :-) Určitě jste si již kolem sebe všimli, že někteří lidé svou přenosnou elektroniku přizpůsobují svému uměleckému
Chystá se recenze na čtečku PocketBook Touch Lux 2 626
Do rukou se mi jako jednomu z prvních v ČR dostala čtečka elektronických knih PocketBook Touch Lux 2, kterou jsem představil ještě před uvedením na trh ve článku PocketBook Touch Lux
10 komentářů
InkBook Classic Launches in the Czech Republic - Carta Screen, $97 | The Digital Reader
Listopad 04, 21:32[…] eBookExpert.cz […]
Pavel
Listopad 06, 11:17zajímalo by mě, jaký zhruba vývoj se předpokládá ve vývoji a nasazování e-ink displejů. Je Carta na dlouho konečná, nebo se ta technologie má ještě kam posouvat? Ve výhledu cca 5-10 let? Firma E-ink se zdá vrhla na jiné produkty (Spectra, Aurora, eink tapety a panely na zeď atd.).
Tomáš
Listopad 06, 13:24To bohužel nevím Pavle, nikde jsem o tom neviděl žádné zprávy. Navíc bych řekl, že si takové informace budou firmy dlouho chránit. Není myslím překážkou, že firma, která má technologii, se jí snaží využít kde může. Co se týče displejů e-book čteček, vždy je šance na nějaký průlom, ale jak víme, je ticho po pěšině. Čtečky s E-Ink Carta displeji jsou v tuto chvíli z mého pohledu skvěle použitelné, byť nejsou dokonalé. Letos jsem byl ale několikrát vyloženě nadšen, když jsem poprvé vyzkoušel nějakou novou čtečku s Carta displejem.
Pavel
Listopad 06, 19:37děkuji za odpověď. Jen doplním, neptám se proto, že bych s Carta byl nespokojený, jsem spokojený i se starší Perl, tak Carta musí být super :) Šlo mi spíš jen teoreticky o tu technologii a bylo mi divné, že jsem už dlouho nikde nečetl o ničem ve vývoji do budoucna.
Luděk
Listopad 06, 14:19A jsou nějaké informace, co se týče výdrže na jedno nabití u Android čteček?
Je to už lepší než u mého AfterGlow2? Nebo pořád bída? :-)
Cyfranek
Prosinec 15, 20:31V Tolino to není špatné. Ale tam je uzavřený android.
David
Listopad 19, 21:09Čtečku Bookeen Muse Frontlight jsem si koupil před rokem ve Francii. Má velmi malé okolí displeje. Je tedy znatelně menší než např. Odyssey, ale mně se kvůli tomu nedržela dobře. Proto bych ji ale nevracel. Chtěl jsem podsvícenou čtečku, abych si mohl číst v noci. I nejnižší úroveň podsvícení měla ale tak vysokou intenzitu, že se na to v tmavé místnosti nedalo dívat. Takže jsem ji vrátil. Jinak mechanické zpracování je výborné, software standardně dobrý.
Nový vzhled uživatelského rozhraní pro Amazon Kindle 6 Touch, Kindle Paperwhite 2 a 3 a Kindle Voyage ve fw 5.7.2 | EbookExpert.cz
Únor 04, 23:57[…] Novinky ze světa e-book čteček #1 […]
aladik
Únor 24, 12:13Dobrý den, v článku je zmiňováno testování čtečky cybook muse frontlight. V jakém je to stadiu, případně na kdy plánujete vydat recenzi ohledně této čtečky? Vybírám si zrovna novou čtečku a rád bych se dozvěděl o této více. Případně by pomohlo i srovnání s Touch lux 3, o které také uvažuji. Díky
Tomáš
Únor 24, 12:18Dobrý den. Čtečku jsem sice testoval, ale k napsání recenze jsem se nedostal. Na běžné čtení super čtečka, viz https://ebookexpert.cz/forum/viewtopic.php?f=25&t=170