Nová čtečka Pocketbook Basic 3
Čas letí a jak se říká, pokrok nezastavíme. Byť na poli displejů na bázi elektronického inkoustu jde pokrok posledních pár let spíše velmi pomalu (čti vůbec), na poli e-book čteček se pořád něco děje. Tentokráte můžeme přivítat nejlepší E-Ink displej současnosti ve čtečce nejlevnější kategorie! Aneb E-Ink Carta zavítala do úplného low-endu.
A co za takový low-end považuji? Čtečky okolo dvou tisíc. Najdete i levnější nabídky (čtečky), nikoliv však nabídky (čtečky) lepší. Proto se cena nejlevnějších čteček v nabídce aXOs.cz – specialista na e-book čtečky pohybuje právě okolo této hranice, což se někomu zdá stále moc. Za kvalitu se platí a byť nejsou tyto čtečky technicky na špici, pořád jde o čtečky od prověřených výrobců, s aktualizacemi a servisem. A to by vás mělo také zajímat, ne jen cena.
Ale zpět k novince. Čtečka Pocketbook Basic 3 navazuje na předešlý model, který byl ještě vybaven o tři roky starším typem displeje E-Ink Pearl. Celý název nového modelu je Basic 3 614-2.
Tvary zůstaly stejné jako u předchůdce, stejně tak rozměry. Půjde tak použít stejné pouzdra na čtečku PB 614. Co se na pohled změnilo, je barevné provedení. Šedá varianta se změnila na černou a má světlý kroužek pod displejem, bílá varianta má kroužek oranžový.
Co se tedy změnilo?
Předně tedy zmíněný displej. Panel E-Ink Carta přináší o něco lepší rychlost otáčení stránek a hlavně vylepšený kontrast. Tedy samotný displej je světlejší a text na něm tmavší. Čtečku jsem ještě v ruce nedržel, ale dle zkušenosti s těmito displeji předpokládám, že rozdíl v kontrastu bude oproti modelu 614 velmi znatelný. Takový displej prostě chcete :-) U displeje se nešáhlo na archaické rozlišení 800×600 bodů ani na podsvícení, které opět chybí. To je však v této cenové hladině standard, nemůžeme čekat zázraky. Čtečky s podsvícením a lepším rozlišením začínají s cenou o cca 1000 Kč výše. Pokud tu tisícovku “nazbyt” máte, doporučuji si připlatit. Pokud hledáte tu nejlevnější kvalitní čtečku, čtěte dál :-)
Mezi další méně jásavé (přesto pozitivní) novinky patří snížená hmotnost (170g) a zdvojnásobení interní paměti na uložení dokumentů (8GB). Další změny jsem nenašel.
Čtečka nemá dotykový displej, ovládá se tedy pouze tlačítky pod displejem. Menu je v češtině, z formátů přečte kde co, včetně Epub a PDF s DRM ochranou, Mobi, atd. Běžnému uživateli tak výrobce obsluhu zjednodušil jak jen to šlo. Do vnitřní paměti se vejdou tisíce e-knih, kdyby to někomu nestačilo, může použít ještě microSD kartu až do velikosti 32GB. Na jedno nabití by měla odhadem vydržet tak dva týdny (akumulátor o kapacitě 1300 mAh).
Osobně pokud bych měl možnost, tak bych si připlatil a pořídil čtečku s nasvícením (aktuálně např. Pocketbook Touch Lux 3). Pokud však někdo nepotřebuje nebo jde striktně po ceně (druhá čtečka do rodiny, čtečka pro menší dítě, malé nároky, apod.) bude Basic 3 bomba čtečka za ty peníze.
Obě barevné verze by měly být dostupné v e-shopu aXOs.cz na začátku června:
O autorovi
Další zajímavé články
První zkušenosti s 8″ čtečkou Bookeen Cybook Ocean
Do rukou se mi dostala čtečka Bookeen Cybook Ocean, kterou jsem tak mohl alespoň krátce otestovat. Abych se přiznal, nebyl jsem zrovna v očekávání. Čtečka Ocean totiž byla avizována již
Bookeen Cybook Ocean – 8″ již brzy
Zatímco PocketBook Inkpad se již dostal na český trh, tak konkurenční Bookeen alespoň uveřejnil, kdy bude v prodeji Cybook Ocean. Obě čtečky spojuje stejně velký displej s úhlopříčkou 8″. Nepočítám-li
PocketBook Touch Lux 3 s E-Ink Carta – neoficiální představení
Na konci března jsem v článku Čeká nás v dubnu PocketBook Touch Lux 3? poprvé zmínil novou čtečku PocketBook Touch Lux 3. Oficiálně zatím stále nebyla představena, ale vzhledem k tomu,
0 komentářů
Zatím žádné komentáře!
Můžeš být první, napiš svůj komentář!